N°. 1845. Donderdag 18 Mei 1905. 18 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Btras op Texel. G E M E EN TE VER SLAG. Texel, 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. K 1 E Z E R S L IJ S T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de op den 22sten Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19051906, ZOOALS DEZE THANS LUIDT, van HEDEN tot den 15den MEI van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uit spraak en aantoekeningen omtrent schorsing. Do genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaliDg der kosten, verkrijgbaar. Texel den 15den Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente' gevestigde verlofgan gers der Militie te land zal worden gehouden in do O. L. School te den Burg op Donderdag 15 Juni aanstaande, des voormiddags te ll1/, ureD. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Nog worden de verlofgangers uitdrukkelijk opmerkzaam gemaakt, dat het niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verpiichting tot deelneming a«n het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, daarvan moet blijken door overleg ging van een gezegelde en gelegaliseerde genees kundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente secretarie worden ingeleverd. Betrelt het ver lofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niet gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 15 Mei 1905. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING, W. F. HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgan gers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aange geven tijdstip, krachtens art. 111 der Mititiewet 1901, in werkelijken dienst worden opgeroepen Wetsteen, Leendert, 4de Regiment Vesting artillerie, te Helder, lichting 1898, op 5 Juli 1905. Lips, Klaas, 4de Regiment Vesting-Artillerie, te Helder, lichting 1898, op 5 Juli 1905. Vermeulen, Reijer, 4de Regiment Vesting- Artillerie te Helder, lichting 1898, op 5 Juli 1905, Koorn, Pieter Jan, Pantserfort-artillerie te IJmuiden, lichting 1902, op 11 Juli 1905. Dop, Hendrik, 2de Regiment. Huzaren te Roermond, lichting 1902, op 17 Juli 1905. Witte, Gerardns Johannes, 10e Regiment Infanterie te Helder, lichting 1902, op 18 Juli 1905, Vinken, Cornelis Johannes, 10e Regiment Infanterie te Helder, lichting 1902, op IS Juli 1905. Knol, Anke, 10e Regiment Infanterie te Helder, lichting 1902 op 18 Juli 1905. Mets, David, Regiment Genietroepen te Utrecht, lichting 1900, op 31 Juli 1905. Burger, Pieter, Torpedisten, te Helder, lichting 1901, op 7 Augustus 1905. ICooger, Jan, Torpedisten, te Helder, lichting 1901, op 7 Augustus 1905. Schaatscnberg, Jan, Torpedisten te Helder, lichting 1903, op 7 Augustus 1905. de Braai, Petrus, Jacobus, 10e Regiment Infanterie te Haarlem, lichting 1900,- op 14 Augustus 1905. Bakker, Johan Fredrik, 10e Regiment Infan terie te Helder, lichting 1900, op 14 Augustus 1905, Texel, den 16 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 17 Mei 1905. De eerste Lammerenmarkt. De eerste lammerenmarkt voor dit jaar is gehouden en zeker met bevredigend resultaat voor de verkoopersvoor de koopers zal het nog moeten blijken. Die goede uitslag liet zich wel even aan zien, omdat in den afgeloopen week reeds eenige partijtjes in het land waren verkocht, zeer tot bevrediging der resp. verkoopers. De aanvoer was voor de eerste markt niet zoo bijzonder druk, althans ver beneden het cijfer van het vorig jaar, niet onmogelijk doordien de eerste markt nogal vroeg was, waarom menigeen met aanvoer wachtte tot de tweede markt, die dus nog al beteekenend kan zjjn. Te 6 uur 's morgens kwam de eerste bezending aan en al zeer spoedig waren de kooplieden aan het onderhandelen, zoodat zeer kort daavop vele dieren met het merk van den nieuwen eigenaar waren voorzien. De prijzen waren al terstond goedreeds bij het begin der markt werd voor een par tijtje f 15.00 besteed; ook later werden nog goedo prijzen bedongen, ofschoon de mee ning was dat bij de meerdere aanvoer de prijzen iets terug liepen. Hoe het zij, gemid deld zal de prijs wel op f 13.00kunnen worden gerekend de hoogste prijs was naar wij vernamen f 16, mogelijk nog iets hooger. Het schrale voorjaarsweder schijnt voor de dieren nog al niet ongunstig te zijn geweest, over het algemeen zagen de lammeren er TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buao 30 Cta. Franco per post door ge- teel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van TEXEL brengen ter algemeene bennis, dat het Verslag van den toestand der Gemeente ver het. jaar 1904 ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, 13 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH Burgemeester. RUIBING Secretarie. MARKT. Burgemeester en Wethouders verzoeken drin gend aan allen, die vee ter markt aanvoeren, de kwitantie voor betaald marktgeld etc. te bewaren teneinde deze g durende de markt den marktmeester op aanvrage te kunnen vertoonen. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door a. verlofgangers, die in bet loopende jaar véér ver melden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) d. i. voor straf onder de wapenen zijn geweest; b. verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar krachtens art. 108, art. 109 cf art. Ill van ge noemde wet onder de wapenen te worden geroepen c. verlofgangers, die krachtens de derde zinsnede van art. 123 dier wet van het bijwonen van het onder zoek zijn vr'ygcsteld, en d. verlofgangers, aan wie krachtens artikel 99 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) is vergund het onderzoek in November of December van het loopende jaar te ondergaan. I dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de klecding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat. een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbjj gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger Slo. die zonder geldige redon niet bij het onderzoek verschijnt j2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voor werpen i3o. wiens klceding- of uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden slaat worden bovonden 1 4o. die klceding- of uitrustingstukken, aan oen ander bchoorendo, nis de zijne vertoont 1 dat do manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek 'bestemd hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens hot Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De veilofganger,' die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander bchoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Dc opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen alsmode van al do bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klecding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn aangekomen des namiddags véor 4 uren of, zoo dit. niet mogelijk is, op het uur, door don Burgcmocstcr te bepalen. De verlofgangers, voor wie do opkomst op eon Maandag is gesteld, behoeven echter, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in één aag hun garnizoen kunnen bereiken, zich eerst op den voor de opkomst bepaalden dag op marsch te begeven, en moeten den volgenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij hun korps aankomen de Israèlietische "verlofgangers, voor wie de dag van opkomst op een Zaterdag is gesteld, behoeven zich eerst den Maandag daaraanvolgende naar hun korps te begeven Het is wenschehjk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag voor hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hunne verlofpassen tot het in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- of passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur véér het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte of gebreken hunne opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door over legging van eene op gezegeld papier geschreven en geleg- liseerde geneeskundige verklaring ter Gem.-Secr. blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeveD, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. .Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, «door denzelfden geneeskundige" reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onver- mogende met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, fie vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van voren- bedoelden werkelijken dienst op grond van de vierde in verband met de derde zinsnede, van art. 113 der Militiewet 1901, althans van eene geldelijke vergoeding als bedoeld in art. 113bis van die wet, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan DE KONINGIN het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegcld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aar. Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd ver zoekschrift aan DEN MINISTER VAN OORLOG worden gevraagd. Worden omtrent het indienen van een of ander verzoekschrift nadere inlichtingen verlangd, dan kunnen die, op iederen werkdag tusschen 10 en 12 uren des voormiddags, mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, waar zij zooveel mogelijk zullen worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1