N°. 1846. Zondag 21 Mei 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dxx Buns SO Ct». Franco per post door ge heel Nidexland 46 Ct». Naar Akbbdca en andere landen met terhooging der porto'i. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regel» 30 Ct». Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bi] de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Busa op Texel- MARKT. Burgemeester en Wethouders verzoeken drin gend aan allen, die vee ter markt aanvoeren, de kwitantie voor betaald marktgeld etc. te bewaren teneinde deze gedurende de markt den marktmeester op aanvrage te kunnen vertoonen. Texel, 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur dei- Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van de Personeels belasting, no. 3, dienst 1905, ge meente Texel (den Hoorn) en dat van de Personeels belasting, no. 4, dienst 1905, ge meente Texel (beh. den Hoorn) op den 16 Mei 1905 door den Heer Directeur der directe belastin gen te Amsterdam zijn invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering zijn overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiende ontgaan. Texel, den 18 Mei 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, F. KEIJSER Lo.B. VERKIEZING Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der gemeente Texel brengt hiermede ter openbare konnis, dat op Dinsdag den 6 Juni aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, tor Secretarie bij den Burgemeester van Helder, (hoofdplaats van bet Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters on de woonplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 22 Mei 1905 tot en mot don dag der verkiezing. De Burgomeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die cone opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van bandteekeningon van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waardoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekoningen geen voldoend aantal voor eeno wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, oone voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft ondortookend. Texel, den 20 Mei 1905. Do Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER Lo. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen beurs met eenig geld, een kuifkam en een zilveren haantje. TEXEL, 20 Mei 1905. Bond voor Staatspensionneering Van buitengewone belangstelling der leden in de zaken der afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering getuigde zeker niet de uiterst kleine opkomst van leden, ter ver gadering op Woensdag j. 1. Bij de openiDg der vergadering waren namelijk behalve het bestuur slechts 3 leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering, gehou den 9 Mei 1904, werden gelezen en goed gekeurd. Verslag kon door omstandigheden niet worden uitgebracht. Mededeeling werd echter gedaan dat het ledental sedert Sept. 1904, toen het 136 bedroeg, nog al is verminderd, indien men ten minste als bedanken wil beschouwen het weigeren van het bondscourantje, in plaats van zooals het behoort aan penningmeester of secretaris kenbaar te maken. Door die vreemde handelwijze van de leden kan niet met juistheid worden opgegeven hoe groot het aantal leden thans feitelijk is. De rekening over het afgeloopen boekjaar daarna door den penningmeester voorgelezen, had voor totaal der ontvangsten f 101,75 waarvan f 94,95 voor contributie van 130 leden. De uitgaven bedroegen totaal f 88,36 waar van f 68 was verzonden naar het hoofdbestuur (50 ct. per lid). Het batig saldo bedroeg dus f 13,36. Als commissie voor het nazien der rekening werden verzocht de leden J. Vermeulen en W. J. Langeveld, welke geen aanleiding von den tot op- of aanmerking en dus voorstelden de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dat voorstel werd besloten. Eene begrooting voor het volgend jaar viel moeielijk te maken, aangezien het aantal leden en dus de te innen contributie moeielijk viel te bepalen. De vraag of een afgevaardigde naar de al- gemeene vergadering te Assen op23Meia.s. te houden zou worden gezonden, werd ont kennend beantwoord. Er was een te klein bedrag in kas om de noodzakelijke onkosten er van te bestrijden en zonder bezwaar voor de kas wilde geen der leden zich van die functie kwijten. Enkele punten op de agenda dier vergadering werden overigens wel van genoegzame beteekenis geacht om het zenden van een afgevaardigde gewenscht te doen zijn. Enkele dier punten werden genoemd, waar onder een voorstel om het bondscourantje aantrekkelijker te maken door het opnemen er in van korte novellen, enz. Tot bestuursleden in plaats van de heeren J. Wegman en J. Maat, volgens reglement niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren Aug. C. Keijser en W. C. Reij, welke zich beiden de benoeming lieten welgevallen. De agenda afgehandeld zijnde en niemand meer het woord verlangende, werd de ver gadering gesloten. Het bestuur bleef daarna nog even bij elkaar ter verdeeling der functiesNaar ons welwillend werd medegedeeld is de ver deeling nu als volgtR. S. Kuperus Voorzitter, P. Lap le Secretaris, J. de Jongh 2e Secretaris, R. Visser Penningmeester, N. Huisman, Aug. C. Keijser en W. C. Reij, leden. - Donderdagmorgen werd voor dit jaar de eerste groote zending lammeren naar Leiden verscheept, 't Was aan de haven weder groote bedrijvigheid. Met 4 stoom- booten en 2 zeilvaartuigen werden 4089 lammeren, 5 koeien en 5 schapen verzonden Men schrijft van Cocksdorp. Een pas gehuwd paar, dat hun huis in Eijerland op stel zou maken, laadde bij den vader van den jongen man nog wat op. Toen zij paard en wagen even onbeheerd lieten staan, geraakte alles in de sloot. 't Was treurig, om aan te zien, hoe ge havend de nieuwe spulletjes uit de sloot ge- vischt werden. Paard en wagen kwamen zonder letsel op het droge. Oudeschild, 19 Mei. De personen van hier, die naar Ymuiden zijn geweest ter lossing der bij Zandvoort gestrande Engelsche stoom boot „Alba", zijn naar hier teruggekeerd, aangezien het contract was afgeloopen. Ofschoon met het werk een flink weekloon werd verdiend, zijn toch de verwachtingen die men had niet vervuld. Had de boot niet te veel geleden om te kunnen worden afge bracht, dan zou stellig het dubbele zijn ver diend van thans. Ruim 200 huizen door brand vernield. Te Vriezenveen een dorpje van ongeveer 4500 inwoners, heeft een treurige brand ge woed, waardoor meer dan 200 huizen in de asch zijn gelegd. De brand (oorzaak onbekend) ontstond in het perceel van een timmerman, op het oost einde van het dorp, en aangewakkerd door een feilen wind, gingen de vlammen over op de aan de noordzijde eenige straat van het dorp gelegen perceelen, die bijna alle van rieten daken waren voorzien. Onder de gebouwen die verbrandden, zijn de Roomsch-Katholieke kerk met pastorie, de Gereformeerde kerk en het gemeentehuis. De inboedels van de meeste huizen werden gered. Een schip in het kanaal gelegen, ging mede in de vlammen op. De fabriek van de firma Jansen Tilanus, gelegen op het westeinde van het dorp aan het kanaal van Almelo naar Zwolle, werd met behulp van 4 spuiten, door de brandweer van Stad-Almelo behouden. De snelheid waarmede het vuur zich ver spreidde, is bijna niet' te beschrijven. In een oogwenk vlogen de vonken van het eene rieten dak op het andere. De schade wordt geschat op 4 5 ton. De meeste huizen en inboedels waren laag geassureerd. Het juiste aantal perceelen, dat vernield werd, moet volgens laatste bericht 267 be dragen. Het aantal gezinnen dat door den ramp dakloos is, wordt geraamd op 300 k 350. Door de genie zullen ten behoeven van de dakloozen, tenten worden opgeslagen. Naar gemeld wordt heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 1000 doen toekomen ter leniging van den meest dringenden nood. Het Witte Kruis als hulp. Te Wognum kwam bij den bewaarder van „het Witte Kruis" een lid der afdeeling om eenige verbandartikelen. „Mijn lam het zijn poot broken en nou kom ik om 'n verband." Door de bijen gedood. De landbouwer van Pelt aan den Zuidendijk nabij Smitshoek, heeft op treurige wijze een paard met veulen verloren. 'sMidiags om streeks 4 uur viel het hem op dat die dieren, welke kort te voren nog vreedzaam in de weide graasden, als bezeten ronddraafden. Terstond begaf hij zich daarheen om de oorzaak daarvan na te gaan, maar het was reeds te laat. Bij zijn komst lagen de beide paarden op den grond, geheel overdekt met bijen, die uit de hem toebehoorende korven op de dieren waren neergestreken en hen zoodanig hadden gestoken, dat hunne lichamen geheel waren opgezwollen. Dadelijk werden de bijen ver jaagd en de paarden naar den stal gebracht, maar geen hulp mocht meer baten: het bijen gif had reeds een eind aan hun leven ge maakt. (Dordr. Ct.) TEXEIBCHE COURANT. VOOR DE

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1