N°. 1847. Donderdag 25 Mei 1905. IS1®" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE R00U, Parkstraat Buna op Tim. TEXEL, 24 Mei 1905. Vergadering S. A P. afd. Helder. Zaterdagavond had in Hotel „Texel3 de uitgeschreven „groote openbare vergadering" van bovengenoemde afd. plaats. Het aantal bezoekers was op bet bepaalde uur nog Diet groot, doch allengs vermeerderde het, zoodat bij de opening een tamelijk goed gezelschap bijeen was. De beer Neve van Helder opende de ver-, gadering met een inleidend woord, waarbij hij deed uitkomen de redenen welke aanlei ding tot deze bijeenkomst gaven, nl. de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, waartoe voor het district Helder van de zijde der S. D. A. P. als candidaat zal worden ge steld de heer A H. Gerhard van Amsterdam, die hier dezen avond als spreker zal optreden. De bedoeling was dus blijkbaar om den kiezers gelegenheid te geven kennis te maken met den beer Gerhard, aan wien na de ge dane inleiding het woord werd gegeven. Men verwachtte van ons geen uitvoerig verslag van het gesprokene, voor een klein blaadje is zulks ondoenlijk; bovendien na de lezing door Mw. Roland Holst op 4 Maaat alhier gehouden waarvan wij in ons nummer van 9 Maart verslag gaven en welke bijeen komst door zeer velen werd bijgewoond, kan 't vrij wel overbodig worden geacht, 't Was vrij wel hetzelfde thema, somtijds iets meer uitvoerig toegelicht, doch in hoofdzaak niet zoo verschillend. Ook door den heer Gerhard werden de daden van het „zich noemend Christelijk Ministerie" duchtig onder het ontleedmes genomen en niet weinig afgekeurd. Reeds de eerste daad van deze Regeering (die zich ten doel stelt de zedelijke verheffing van het volk) een voorstel tot aanschaffing van snelvuurkanonnen, waarvoor een bedrag van 7 miilioen benoodigd was, noemt spr. een schandelijke daad, en met vuur riep hij uit op de inteiruptie van iemand uit het publiek „of dat dan niet noodig was?'' neen, zoo lang in Nederland nog één hongerende is, is een uitgaaf van 7 miilioen voor snelvuur- geschut een schande. Ook andere wetsvoorstellen van deze Re geering, als de Speetwet en die op het Hooger en ook op het Lager onderwijs, zoomede de houding der regeering in de dagen der groote spoorwegstaking werden uitvoerig besproken en leidde tot de uitspraak dat deze regeering de kunst van regeeren niet verstaat. In de tweede plaats was het gesprokene een pleidooi voor de beginselen der S D.A.P., van welke partij voor de oplossing der sociale grieven en nooden veel mag worden verwacht. De S.D.A.P. is de partij welke opkomt voor de rechten van den arbeider in den strijd tusschen arbeid en kapitaal; afschaffing van privaatbezit is het ideaal wat zij voor oogen houdt, dit moet komen aan de gemeenschap en daaraan worden dienstbaar gemaakt; daar door alleen wordt verbetering mogelijk geacht. Bij deze korte vermelding zullen wij het laten voor hen die meer wenschen te weten van de S. D. A. P. bestaat daarvoor, steeds, vooral in deze dagen de verkiezing voorafgaande, ruimschoots gelegenheid, betel en meer volledig dan zulks door ons in een courantenbericht kan worden verteld Yan de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door een der aanwezigen werd de spr. dank gezegd voor zijne duide lijke rede, welke hij wenschte dat ook op andere plaatsen van het eiland zou worden gehouden. Door een tweetal andere aanwezigen wer den vragen gesteld, n.l. Ie. om spr. meening te leeren kennen over een mogelijk voorstel tot droogmaking van de Zuiderzee2e om spr. oordeel te vernemen over het doel van den Bond voor Staatspensionneering. De eerste vraag beantwoordde spr. in dezen geest dat er nog genoeg woeste gronden zijn te ontginnen en drooglegging der Zuiderzee nog niet noodig werd geacht, doch zou zulk een voorstel in behandeling komen, geen soc.-dem. zou daaraan zijn stem geven indie n de ingedijkte gronden privaat bezit zouden kunnen wordeneen ander geval zou het zijn, wanneer die grond aan den Staat, de gemeenschap verbleef en daaraan ten goede kwam, dan zouden de S. D. er in kunnen toestemmen, doch dan ook zouden zij, die door deze drooglegging werden benadeeld, de visschers, op voldoende wijze moeten worden schadeloos gesteld. Omtrent de tweede vraag deed spr. zich kennen als geen voorstander van het doel van den Bond pensioen aan allen. De soc.- dem. stellen als eisch Staatspensioen voor den ouden arbeider, zonder dat door hem of den patroon daarvoor wordt betaald. Pensioen aan allen meende spr. niet noodig, omdat velen alreeds pensioen verkrijgen van Staat of anderzins, of ook wel door lijfrente of op andere wijze een onbezorgden ouden dag kunnen genieten. Aan dat voldoende, nog meer toe te voegen zou overbodig en onge rijmd zijn. Dat een en ander meer uitvoerig werd toe gelicht als door ons hier vermeld, zal de lezer wel begrijpen. Aan het einde der avond werd door den Yoorz. dank gebracht aan spr. en aanwezigen, en opgewekt om het gesprokene te over wegen en het doel der S. D. A. P. te steunen, opdat deze partij steeds krachtiger moge worden tot bereiking van hetgeen zij zich heefc voorgesteld„verbetering van het lot van den arbeider." Hierna werd de bijeenkomst gesloten. De tweede lammerenmarkt, Maandag gehouden, had een niet minder bevredigend resultaat dan de eerste; er waren zeer veel kooplieden van elders gekomen en de markt, hoewel er een flinke aanvoer van lammeren was, was niet overvoerd. Die omstandigheid leidde er gewis toe dat de prijzen weder zeer bevredigend waren, naar ons werd gezegd werd tot f 16,25 besteed. Een ruim bezoek viel aan de markt ten deel van belangstellenden, waaronder een groot aantal dames, die trots het koude en onaangename weder een kijkje kwamen nemen yan het bedrijvig marktvertier. Aangevoerd werden 7497 lammeren, 6 paarden, 5 stieren, 25 koeien, 27 biggen. De prijzen waren voor lammeren filé. f 16; paarden f 125 a 240; Stieren f 60 a 110; koeien f 140 a 165; biggen f 12 a 13,50. Flinke vlugge handel. Oosterend, 22 Mei. Mej. Th. yan Eek, die Zondagavond alhier voor de afdeeling „Oos terend" van den Nederlandschen Protestan tenbond optrad, mocht zich in een tamelijk goede opkomst verheugen. In bezielende en gevoelvolle taal behandelde de begaafde spreekster haar onderwerp „Oorlog in strijd met onze Christelijke begin selen." Voor de pauze werden geschetst de ver schrikkingen, die de oorlog met zich brengt, en velen, zoo niet allen, hebben zeker gegruwd, wanneer daar werden voorgesteld zooveel jonge mannen, die gedoemd zijn, om op de bloederige slagvelden het leven te laten. Na de pauze werd gewezen op den weg, dien men heeft op te gaan, om te komen tot het rijk van liefde en van vrede. De spreekster verwacht geen heil van dienstwei gering, wel van langzame ontwapening. Er mo9t komen een internationaal gerechts hof met bindende kracht. Daartoe moet het volk medewerken. Niet aan een persoon mag het „oorlog en vrede overgelaten blijven. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertmtiin Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatirnimt. berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nnmmer. VERKIEZING YOOR DE Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 6 Juni aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester van Helder, (hoofdplaats van hot Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekeni. De caudidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kcsteloos verkrijgbaar, van den 22 Mei 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waardoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 20 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER Lo. B. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat blijkens een bij hem ontvangen brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de navolgende be richten aan zeevarenden zijn uitgevaardigd Schietoefeningen op de Harsensreedevan Texel. 3de District. Volgens mededeeling van don Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen op 14,15,16 en 17 Juni 1905 en zoo noodig op volgende dagen schietoefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnon van groot kaliber (30 cM.), bij welk vuur de reede tot op een afstand van 9000 M. van het fort als onveiligmoet Worden beschouwd en met kanonnen van klein kalibor (6 c.M.) bij welk vuur de rede tot op oen afstand van 4500 M. als onveilig moet worden beschouwd, en waarbij geen vaar tuigen ten behoeve der veiligheid worden uit gelegd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal eene roodc vlag van hot fort waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen waarin govuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op do batterij vischmarkt, vermel dende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den iugang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen, als volgt rood en witte vlag boteekent Noord, wit en zwarte vlag NO., zwarto vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkelo plaatselijke bladen aangekondigd worden. (Zie „Ned, kit." No. 201. Toxol, den 23 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1