Buitenland. Marktberichten. Zeer veel kracht kan er uitgaan van de moeders, die hare kinderen moeten wijzen op het vreeselijke van den oorlogde vecht- boeken moeten verbrand, de vechtver- halen achterwege gelaten worden. Geen soldatenspeelgoed past in de handen van het kind. De Regeeringen moeten in waarheid Chris telijk zijn en te niet doen het Christendom met een bloedtheologie. Van den Vrede bond en van Vredescongressen kan veel ten goede uitgaan. Met diepe aandacht werd naar deze boeiende rede geluisterd. De Voorzitter bracht bij het sluiten in hartelijke woorden dank voor het goede en heerlijke werk, dat de spreekster verricht had. 23 Mei. De blazerschuit T. X. 157, schipper B. v. d. Vis, liep in de vorige week op een wrak in Het Vlie, en kon met veel moeite binnen gebracht worden. De Visscherij-Vereeniging Betracht het Goede" heeft zich tot de bevoegde autoriteiten gewend met het verzoek tot opruiming van dit wrak op voldoende diepte boneden de waterlijn, of tot het plaatsen van een ton aldaar. Oudeschild, 22 Mei. Bleef de bemanning voor de reddiugboot te de Koog, na de jongste ramp in 1903, tot heden onvoltallig, thans is 't gelukt weer een flinke bemanning bijeen te krijgen, bestaande uit onze plaatsgenooten C. C. Koopman, Jb. Jbz. Boon, G. Sikkelé, H. Bakker, K. C. Krijnen, G. C. Krijnen, P. Schagen, M. Dogger, W. Kaan, L. Schagen, J. Koning en J. Henkes. Onder deze mannen zijn er, die reeds jaren dienst deden als roeier der reddingboot en meermalen in levensgevaar hebben verkeerd De nieuwe bemanning koos uit haar midden tot bootsman, schipper C. C. Koopman. Den Hoorn 23 Mei. Een paard van den heer K. L. wist hedennacht uit de weide bij de hofstede „Zeewijk" te breken. In de nabijheid graasde de ket van den heer H. T En nu begon een gevecht, waarbij aan het paard een poot werd stukgeslagen, zoodat het dier moet worden afgemaakt. Een derde ongeluk had gisteren aan 't Horntje plaats. De werkman F.Z., behulp zaam bij de werkzaamheden aldaar, had bij 't verlaten van de boot het ongeluk zijn been te bezeeren, zoodat hij met zeer veel moeite zijne woning kon bereiken. De Cocksdorp, 23 Mei. Achter den Eendracht polder is het kadaver van een bruin paard aangespoeld. Het verkeerde in verge vorderden staat van ontbinding en is op last van den strandvonder begraven. Het onderstaande werd ons ter overname toegezonden Staatspensionneering. Naar aanleiding van de circulaire van den Bond voor Staatspensioneering, waarbij den candidaten voor de Tweede Kamer gevraagd wordt of zij zouden kunnen medewerken tot het verwezenlijken van het doel, door den Bond beoogd, heeft de heer C. V. Gerritsen geantwoord „Uwe circulaire, waarbij mij gevraagd wordt of ik zou kunnen medewerken tot het verkiij- gen eener wet als in art. 1 uwer statuten wordt bedoeld, kan ik onvoorwaardelijk ten volle bevestigend beantwoorden. Ik mag echter niet verzwijgen dat, hoe sympathiek deze onderlinge verzekering van alle leden der gemeenschap als hooge uiting van gemeenschapsgevoel ook moge zijn, dë spoedige tot standkoming er van niet k/m verwacht worden. Wil toch de uitkeering met het oog op den gemiddelden levensduur onder de arbeiders op een niet te ver gevorderden leeftijd en met het oog op (le hooge woninghuur in de groo'e steden van f2 d f2 50 per week tot een niet al te laag bedrag plaats vinden en zonder dat zou het geen doel treffen dan zijn sommen noodig, die de flnancieele draagkracht van het nationaal inkomen vooralsnog te boven gaan. Een pensioen toch van f 5 per week voor alle mannen en vrouwen boven 60-jarigen leeftijd, zou jaarlijks 125 millioen gulden kosten. Het is bekend hoeveel sociale wetten dringend op afdoening wachten en welke inspanning het kost om de kiezers, op grond van de fiaancieele lasten, aan de uitvoering dier wetten vei bonden, te bewegen die Kamerleden af te vaardigen, die de aanneming dozer wetten zullen bevorderen. Bedenk ik dat alles dan zou ik mij niet verantwoord achten, indien ik den kiezers voorspiegelde of bjj hen den indruk wekte, alsof er kans bestond dat in het komende 4jarig tijdperk het initiatief voor een Pensi oenwet als door u bedoeld, genomen kan worden Wie hierin met mij van meening verschilt is m. i. als eerlijk man verplicht om aan te geven op welke wijze in de uitgaven, bi/j den tegemcoordigen stand van zakenkan en moet worden voorzien". Vrouwenkiesrecht ingevoerd? Als kiezen zoo meldt de „H. Ct." komt op de nieuwe Haagsche lijst onder no. 15559 voor: mej. Rachel Mendel, Balistraat 45, geb. 5 Juli 1862, onderwijzeres aan de school Falckstaat. Dat kan curieus worden, als wat ze ver moedelijk wel doen zal die dame van haar kiesrecht gebruik gaat maken. „De Tel." schrijft Van zeer betrouwbare zijde bericht men ons, dat de dochter van een geacht ingezetene zou gestorven en een andere, een gehuwde dame, ernstig ongesteld zou geworden zijn tengevolge van het ruiken aan een Primula veris, de gewone sleutelbloem, reeds honder den jaren in onze tuinen, zelfs op het platte land in grooten overvloed gekweekt en die men bij geheele bakken vol op de bloem- markten ziet. Nooit hebben wij er van gehoord, dat deze bloem vergiftigd is. Wel veroorzaakt het aanraken van de haartjes der Primula obconica blaren en zweren op de huid van sommigen. De meeste menschen hebben er echter geen last van. Zou de bedoelde bloem ook een Primula abconica geweest zijn Te Heerenveen liep een loopjongen met een bus op straat, waarin benzine geweest was. Er schijnt nog van die vloeistof in de bus geweest te zijn, althans toen de jongen bij de bus een lucifer voor zijn pijpje hield, volgde een ontzettende knal als van een kanonschot. De menschen op honderden meters afstand liepen de deur uit, om te zien wat er gaan de was. Wonder boven wonder bleek de door den schrik doodsbleeke jongen ongedeerd. De bodem van de bus werd teruggevonden in het hotel „Het Posthuis," hij was door de glazen gevlogen en geheel in elkaar gedrukt. De heer J. Blaauboer te Anna Paulowna verkocht den 19den Mei 61 vette koeien in één koop, voor het aardig sommetje van on geveer 14,500 gulden. Dat was van beide kanten nog al de moeite waard. Weiden aan kettingen. Verschillende veehouders te Zandwerven bij Spanbroek zullen proeven nemen met het vastleggen van hun vee in de weide aan kettingen. Het doel daarvan is: te onderzoe ken of het weiden aan kettingen voordeel oplevert boven het zoogenaamde „los" grazen. Bij een korte onweersbui, die zich Vrijdagmiddag, vergezeld van felle slagen, over Rotterdam ontlastte, werd van een drietal jongelieden, dat ter hoogte van de begraafplaats Crooswijk liep, één, de 18 jarige M. van Kuyk, wonende Oudaenstraat 16, zóó hevig door den bliksem getroffen, dat hij be wusteloos met een aantal brandwonden over het geheele lichaam ineen zeeg. Zelfs waren hem de kousen van de beenen gebrand. Wonderlijk genoeg kreeg geen zijner kameraden, die naast hem liepen, eenig letsel. Na in een werkplaats te zijn binnengedra gen, werd een brancard gerequireerd, ten einde den nog steeds bewustelooze naar het ziekenhuis te vervoeren. Ter hoogte van het Hofplein keerde de oogenschijnlijk reeds doode man tot het leven terug, maar in deerniswek kende toestandHij bleek krankzinnig gewor den en ging als een razende te keer. Het voertuig trapte hij in elkander en de talrijke omstanders hadden de grootste moeite om hem te overweldigen. Eindelijk gelukte dit en wist men hem naar het ziekenhuis te krijgen. Te Enkhuizen is een rondreizend koop man in parapluies plotseling krankzinnig ge- woiden. Hij wist zich toegang te verschaffen tot de r. - kath. meisjeskostschool aldaar en ging vreeselijk te keer. De hulp der politie werd ingeroepen, die den ongelukkige verwij derde en hem overbracht naar zijn woon plaats Voorschoten. Men schrijft aan de „Ass. Cour. Sedert geruimen tijd viel bet de commiezen te Rütenbroek op, dat wagens, beladen met oude vaten, waarvan de spongaten open waren en die dus leeg schenen, herhaaldelijk de grens passeerden. Lang ging het goed, tot eindelijk de commiezen werden ingelicht. Toen de wagen weer vier oogenschijnlijk leege vaten vervoerde en de grens naderde, sprong eensklaps een ambtenaar te voorschijn on stak een puntige ijzeren stang door het spongat. En daar stroomde de brandewijn over den grond. Op kundige wijze had men van binnen iri de vaten blikken aangebracht, die door het spongat konden aangevuld worden. Gestoorde bruiloftspret. In de Kleine Kerkstraat te Goes vierde een echtpaar zijn gouden bruiloftsfeest, waarbij een groot aantal familieleden tegenwoordig waren. Goedgezinde buren richten voor de deur der woning een eerepoort oper werd gevlagd en een geschenk aangeboden, des avonds werd de eerepoort opnieuw opgesierd en verlicht en bracht de muziek een serenade met fakkellicht. Tot zoover ging alles goed, maar toen wensch- ten de buren op de partij te komen, terwijl de familie liever wenschte alleen te zijn. Daarom werden de buren tegen den vol genden dag genoodigd. Dit gaf reden tot ontevredenheid, de buren trokken de eerepoort af, haalden de vlaggen in en eischten het cadeau terug. Op straat kwam ruzie en in de woning ooker was zooveel gewoel op straat dat de politie moest surveilleeren om de orde te handhaven. Een veranderlijk heer. Zaterdagmorgen vertrok uit Harderwijk een transport koloni ale troepen. Hiertoe behoort ook de militair P., die reeds tot tweemaal toe in Indië deser teerde. Beide keeren meldde hij zich opnieuw aan en onderging zijn straf. Voor den derden keer ingelijfd, poetste hij reeds na twee dagen weer de plaat, had spoedig berouw en ging nu nogmaals, om opnieuw in Indiëde gevangenis in te gaan. (N. C.) Nog al meer millioenen. Andrew Carnegie heeft 10 millioen dollars geschonken voor de pensionneering van be jaarde hoogleeraren aan hoogescholen in Noord- Amerika, Canada en Newfoundland. Zijn gezamenlijke giften zijn daardoor tot 121 millioen gestegen. Een nicht van Andrew Carnegie is met haar pikeur getrouwd. Carnegie vond het best. Liever een flinke en fatsoenlijke pikeur dan een waardelooze hertog, zeide hij. Daarop heeft de hertog van Manchester, die tegen woordig in Amerika zaken doet, vuur gevat en eenige onvriendelijke dingen over Carnegie gezegd, o. a. dat het misschien goed gezien van hem was, dat in zijn familie een pikeur beter past dan een hertog. Toen men Carnegie dat overbracht alles stond natuurlijk in de Amerikaansche couranten zeide hij „Ik zie niet in waarom de hertog van Man chester dien schoen hoefde aan te trekken." Uit het land der wonderen. Een vijftal inbrekers van het Amerikaansche le klasse type, hebben Woensdagmorgen in de vroegte in Gilbertsville (staat New-York) de bank in de lucht laten vliegen. De inwo ners (het is een stadje van 1500 zielen) werden tegen twee uur 's nachts uit hun slaap wakker geschrikt door eenige hevige ontploffingen. Zij, die zich op straat waagden bemerkten dat het bankgebouw bijna geheel vernield was. Maar veel tijd om te zien hadden ze niet, want vijf gemaskerde mannen bevalen hun onmiddelijk naar huis te gaan, op straffe van doodgeschoten te worden. Een van de burgers gaf echter geen gehoor aan het bevel, en wist ook anderen aan te sporen met hem de inbrekers aan te vallen. Deze schoten echter met hun revolvers en hielden zoo de bevolking op een afstand, totdat zij konden ontsnappen op paarden die ook al gestolen waren. Ze gingen bij dien terugtocht zeer voorzichtig te werk, telkens van den eenen post naar een volgenden terug trekkend, en steeds op hun hoede voor flank bewegingen. Het bleek dat zij een buit van ongeveer 15,000 gld. aan gemunt geld hadden meege nomen. Voor zij de bank binnen drongen, hadden ze alle telephoon- en telegraafdraden afgesneden. Ze hadden voor dit vernielen van het bankgebouw nitro glycerine gebruikt. Amsterdam, 15 Moi. Aangovoerd 499 Run deren, le kwal. 72 A 75 et., 2do kwal. f 0.66 f 0.70, 3de kwal. 60 a 64 e. per K. G. 115 Melk en Kalfkocien f 120 A f 270, 0 Graskalveron a 1 26 Schapen 120 hl 26, 79 Nuchtere Kalveren f 7,A 115, -1372 Lammeren f 10 12, 575 vette Varkens 49 a 51 ct. per K. G, Pnnnerend, 23 Mei. Aangevoerd 714 Run deren en 36 Stieren. 239 votto Kalveren 65 k 85 ct. per KG., 351 nucht. Kalveren 1 10 A f24 p. stuk, 172 vette Varkens 51 A 53 ct. per KG. 110 magere Var kens f 16 it 25, p st.; 269 Biggen 19 Af 13 p. st.: 1559 Schapen f 18 A f 29 2550 Lammeren f 6,a 1 15, Kip-Eieren f3,00 A f 3,40 per 100. et. Vette Kooien, 136, prijsh. h. matig. Gelde Kooien, prfish. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Votto Kalveren, prijsh. h. matig. Votto Schapen p h. prijs h. matig. Lammeren, lager in prijs, handel stug. Vette Varkens, prijsh h* matig. Magere Varkons, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalvoron, prijsh., h. matig.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2