ROEPING? Gerookt Spek, Eerste ITedorlandsche Pensioen-Maatschappij Gesmolten Reuzel en Gesmolten Koevet. Jb. JCikkert. „de vooRzona," Langeveld de Hooij. FEUILLETON. Een verborgen Schat door J. VISSER. Ni 2 W; ffq 1 P g P P CONCURREERENDE PRIJZEN. De dankbaarheid van een bewoner van Schiermonnikoog. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den1, wensck dat velen nut mogen trek ken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Schiermonnikoog zijne volgende verklaring te publiceeren. De Heer T. G. MELLEMA, schipper te Schier monnikoog, deelt ons mede: Sedert verschillende jaren heb ik geleden aan een nierziekte, waar door ik veel te lijden had aan een hevige rug pijn. Steeds ging ik gebukt onder een afgemat gevoel, dat mij zeer terneerdruktevooral 's mor gens bij het opstaan deed zich deze vermoeid heid sterk gevoelen. Ik werd erg geplaagd door duizelingen en benauwdheden, waarbij plotselinge zweetingen door koude rillingen gevolgd werden. Mijn maag was veelal van streek en mijn eetlust had ik gaandeweg verloren. Dik wijls was mij wegens mijn ziekte, het werken totaal onmogelijk geworden en daar ik reeds meermalen tevergeefs behandeld was, vreesde ik dat mijn kwaal ongeneeselijk was. Op aan dringen van een mijner kennissen maakte ik gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en dit was mijn redding, want deze voortreffelijke pillen hebben mij mijn gezondheid teruggegeven. In de hoop dat velen hierdoor geholpen mogen worden, geef ik het bovenstaande bericht en ik acht mij verplicht U mijn dankbaarheid voor dit merkwaardig geneesmiddel kenbaar te maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zoo als het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ern stiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren hun plicht niet doen en niet op de gewone wijze de onzuiverheden af voeren van het bloed, dat ze filtreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer MELLEUA gehad heeft. Zij zijn te Den Burg ver krijgbaar bij de firma Wed. I*. KUIPER, Drogist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel éi f 1,75 voor één of f10,voor zes doozen. GEVESTIGD TE WIKKE L. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 8 Februari 1905. DOEL. Deze Maatschappij heeft ten doel, verschillende personen op 60-jarigen leeftijd pensioen te doen verkrijgen, het steunen van liefdadige instellingen of weten schappelijke inrichtingen en het bevorderen van den afzet van voorwerpen die handel, landbouw en nijverheid ten goede komen. UITVOERING. De Maatschappij wil dit doel bereiken door het uitgeven van loten die f 1,— per stuk kosten. Op den 15 Aug. 1905 en zoo noodig volgende dagen geschiedt de trekking, die aanwijst op welke loten het recht op pensioen of op de voorwerpen valt. De loten zijn verkrijgbaar tot uiterlijk 10 Aug 1905. De polissen die recht geven op pensioen op 60jirigen leeftij 1, worden verstrekt door de Algemeens. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam. Bovendien kunnen nog belangrijke geldsommen worden gewonnen. Dit hangt af van den leeftijd van den winner. De winner van zoodanige polis ontvangt namelijk, wanneer deze jonger of ouder is dan 60 jaar, behalve het pensioen, het verschil tusschen de koopsom van eene lijfrente op zijn leeftijd en voor een 6u-jarigen, in contanten. Men raadplege daarvoor het prospectusgratis verkrijgbaar. TOELICHTING Verder worden als prijzen toegevoegd Machines voor den Landbouw, Rijtuigen, Motorrijwielen, Rijwielen, Piano's, Orgels, Ameublementen, Gouden en Zilveren werken enz. De trekking geschiedt in het openbaar in een der groote lokalen van Amsterdam of van een andere gemakkelijk te bereiken stad. Voor zoover de ruimte dit toelaat, mag ieder houder van een lot bij de trekking tegenwoordig zijn Onverkochte loten trekken niet mede. Inlichtingen en loten ad EEN GULDEN, verkrijgbaar bij de Agenten voor Texel: VereenigiDg „CHRISTELIJKE BIBLIOTHEEK," sedert 1897 gevestigd te N ij kerk. Uitgever G. F. CALLENBACH. - Heden werd aan do leden verzonden deel V van den Ssten jaargang Geïllustreerd door VT. IIoogenbos. Prijs voor niet-leden ing. f 1.geb. f 1,40. Zij, die zich nog voor dezen jaargang abonneeren, ontvangen de reeds verschenen 5 deelen omgaand. De fraai geïllustreerde Catalogus is alom gratis verkrijgbaar. £1 H-, co CD -s (D O u a Ti CD i CD r 1 CD 4 O, rt~ tr1 CD Ui H I—i rt- ET CD O - Vrij naar 't Fransch door A. B. 31 Eensklaps meende hij, terwijl hij zijn hand stak in een der scheuren dat hij een tocht gevoelde. Hij bracht er de vlam van zijn kaars bij en deze toonde dadelijk aan, dat er een min of meer krachtige luchtstroom was. Hij besloot daaruit, dat er daar eene verbinding was met de buitenwereld. Hij dacht cr eerst over te beproeven dat gat grooter te maken en daarna er door te kruipen maar de vrees, dat er eene verzakking in de muur zou komen wanneer hij cr steenen ging uitbreken, zoodat hij groot kans liep er onder bedolven te raken hield hem cr van terug. En dan ook waar zou hij aankomeu, gesteld dat hij er in slaagde zonder ongeval door de muur te komen De groote onzeker heid van de zeer gevaarvolle onderneming deed hem er van afzien. Een ander besluit werd nog door hem ge trokken uit het bestaan dier tocht, n.l. dat er nog een andero opening moest zijn, want het valluik sloot te goed om tocht te veroorzaken. Maar waar was dan die opening Dat moest hij trachten zoo goed mogelijk te onderzoeken. Uit de richting waarin de vloer gedreven word bepaalde hij, waar zich ongeveer een opening, en uit de kracht waarmede de vlam dien kant werd uitgedreven, een groote opening misschien wel een galerij of iets dergelijks moest bevinden. Hij kreeg weer meer hoop op behoud. Ilij ging do wand onderzoeken maar hoe hoog hij de kaars ook verhief, zag hij niets anders dan de muur. Welk een bittere teleurstelling! Eene goede gedachte schoot hom te binnen. Hij plaatste de kaars in de loop van zijn geweer en kon nu de muur veel hoogor belichten. Zeer hoog, daar waar de muur nog maar uiterst zwak werd belicht, meende hij iets te ontdekkeD, wat het echter was en hoe hoog wel, kon hij onmo gelijk bepalen. Hij doofde zijn kaars om zijn oogen rust te geven en ging ook zelf oven tegen den muur leunen om te rusten. Hoe lang reeds was hij zoo al bezig. Hij had het niet kunnen zoggen. Ondanks de kilte welke er in do put heorschte en het gebeente waarmedo do vloer bedekt was, ging hij liggen met zijn weitasch als hoofdkussen en sliep hij weldra in. Wakker wordende ge voelle hij zich bijna verstijfd van de koude en zijn hoDger was groot. Een klein deel van zijn mondvoorraad en eenige beweging bracht hem weder eenigzins op streek. Hij stak nu zijn kaars weder aan en keek nu zijn oogen nog niet vermoeid waren, naar de bewuste plaats. Nu zag hij alles duidelijk,het was een groote vierkante vooruitstekende steen, die een soort balkon vormde. Daar was dus bepaald het uiteinde van een gang waarmede men van uit het kasteel naar de put kwam, om naar de ongelukkige slachtoffers te zien, mogelijk werden zo ook wel van daar in den put ge worpen. In ieder geval moest daar een opening zijn. Daar moest uitredding zijn, maar hoe Hij dacht er eerst over te beproeven bij de oude muur op te klimmen en gebruik te maken van de vele stukkende steenen, maar als de muur ook maar op een enkele plaats even beter was dan beneden zou al dat gevaarlijke werk te vergeefs zijn niet alleen maar zou hij vi eer naar omlaag moeten springen op gevaar af zijn hals to breken. Hij begon groot berouw te krijgen zich zoo roekeloos in don toren te hebben ge waagd, geheel alleen. Hij had vrijwillig den sprong in het onbekende gedaan. Lang zat hij in gedachten verzonken. Eindelijk stond hij op, hij moest toch trachten uit zijn govangonis vorlost te worden, maar hoe? vroeg hij zich zolf af, terwijl hy half radoloos heen en weer liep. liet gerammel der beenon, waarop hij met zijn voeten trad, gaf hem plotsoling een idée. Ja zoo zou het zijn, hij had de bouwstoffen bij zich om een trap te maken. Zoo'n lang boen in de muur gestoken was sterk genoeg om hem te dragon zooals hem weldra bij beproeving bleek. Niet zonder veel moeite slaagde hij er in langzamerhaud hooger te klimmen. Soms brak er eon boen af', als hij do sterkte er van be proefde en ook was hij verplicht een paar malen van richting te veranderen, hetzij, omdat de muur op een bepaalde plaats te solide was dan wol, omdat hij juist onder de groote stoon aan kwam. Eindelijk kwam hij boven op don steen en zag hij, dat hij zich niet had vergist, doch dat zich daar een gang bevond, die naar hij vertrouwde wel met den buitenlucht in gemeen schap zou zijn. Waar hij uitkwam was van minder bolang. Hij daalde opnieuw naar bo- ncden om zijn weitasch enz. te halen. Weer bovon gekomen had hij vroesolijke honger en daar hij nu meende de zekerheid te hebben weer in vrijheid te geraken, at hij alles op wat hij nog eetbaar hij zich had. Nooit smaakte hem zeker het eten zoo goed. Hij gevoelde zich nu weder geheel opgewekt en vertrouwde volkomen op zijn reddiDg. Hij lachte zelfs om zijn ongeluk. Welk een geschiedenis om aan zijn vrienden te vertellen Hij nam zijn geweer en weitasch weder welke hij stevig op zijn rug vastmaakte. Hij begaf zich in den gaDg en bereikte weldra een soort van kamer ter hoogte van ongeveer M. en 3 Meter ongeveer in doorsnede, hij was geheel gebouwd van gehouwen steen van bijzondere zuivere afwerking. Het was er kurkdroog. In 't midden stond een soort van zitbank met zijden zitting voorzien van gouden spijkertjes. Indien de stoflaag op alles niet een bewijs was geweest van het tegendeel zou men gezegd hebben dat hij nog de vorige dag was gebruikt. Het was zonder twijfel de plaats waarop vroeger de rech ters plaats namen om over de beschuldigdo te oordeelen. Lang dacht hij niet na over de historische bijzonderheden, Vlug begaf hij zich naar de deur welke hij aan do andere zijde zag. Evenals die welke hij eerst had laten springen was deze deur geheel van ijzer, gelukkig voor hem stond zij echter half opeD zoodat hij haar gemakkelijk geheel kon openen, anders waro hij zeker door die dour tegengehouden want kruit om hem te laten springen had hij niet meer. Na enkele schreden slechts in do gang waartoe de deur toegang verleende, te zijn ge gaan, kwam hij voor een zwaar gordijn nog in uitstekende staat. Piorro duwde dit gordijn op- zijde en stond eensklaps verwonderd stil. Hij had een groote zaal voor zich, zoo groot en hoog, dat het zwakke licht van zijn kaars hem niet veroorloofde het plafond op het andere einde to ondorschoiden. Maar voor hom on naast hem schittordo alles. Do muren waren bedokt mot duizenden wapenen, niet tor versiering maar als in eon arsenaal in symetriecho regels go- plaatst. Hot waren hellebaarden, piokon, lansen, degens, bijlen, peignards, dolken enz., enz. Daarom stonden bijna olloboog aan elleboog een groot aantal wapenrustingen, vorder stapols lukon, zijde en flanel, in het midden drio groote ijzoren koflors van oen meter hoog, gosloton mot ge heime sloten vorder nog een kleinere koffor van 66 c. M. {Wordt vervolgd.) Gedrukt bjj LANOBVEL.D DE ROOI J, Texel.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 4