N°. 1848. Zondag 28 Mei 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Btma op Texil- GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 leeren beurs, een oud fluweel beursje, 1 stopmes, 1 leeren beursje met eenig geld. SCHIETOEFENIN GEN. De Burgemeester van Texel brengt ter alge- meene kennis, dat blijkens heden bij hem ont vangen bericht, onder dagteekeuing van 16 en 17 Mei 1905 het volgende bericht aan zeevaren den is uitgevaardigd: Ingevolge verzoek van den Minister van Marine, bob ik de eer U mede te deelen, dat onder dagteekening van 16 en 17 Mei 1905 no. Ill en no. 112, de volgende berichten aan zee varenden zijn uitgevaardigd Schietoefeningen te JJmuiden. 3de District." Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen op 4, 5, 6 en 7 en zoo noodig 8 Juli 1905 schietoefeningen worden gehouden van het iort bij IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c. M.) en van licht kaliber (6 c. M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, respectievelijk tot op 9000 en 4500 M. van het fort en begrensd aan de Noordzijde door een lijn van af het fort in de richting NNW. en aan de Zuidzijde door het Noorder- hoofd en een lijn in de richting ZW. van het uiteinde daarvaD. Een stoomboot zal, ;zoo mo gelijk, waarschuwen en desgewenscht hulp ver- leenen aan kleinere (zeil-) vaartuigen om buiten den sector te komen. Op de dagen, dat er ge vuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie „Ned. krt." No. 222".) Schietoefeningen van het fort aan den Boek van Holland. 4de District." Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen schietoefenin gen gehouden worden van het lort nabij den Hoek van Holland op de onderstaande data: a. Op 21 en zoo noodig, 22 en 23 Juni 1905 met zwaar geschut. h. Op 21, 22, 23 en, zoo noodig, 24 en 26 Juni 1905 met licht geschut. De schietoefeningen met zwaar geschut wor den gehouden in een vijfhoek, gevormd door het fort, 2 vlaggen op den boek van Holland, namelijk 1 bij den Zuiddam, ;en 1 omstreeks 5'JO M. beZ den Zuiddam, en 2 schepeD, voe rende een roode vlag aan den mast, waarvan 1 in de richting West en 1 ongeveer in de richting ZW., op ongeveer 9000 M. van het fort. De schietoefeningen met licht geschut worden gehouden in oen driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en eene roode vlag op het einde van den Zuiddam. Deze vlaggen zijn oDgeveer 3100 M. van het lort verwijderd. Bij do schietoefeningen zullen een of twee stoombooten dienst doen, om te waarschuwen en, zoo noodig, sleephulp te verleenen aan kleinere (zeil-) vaartuigen, om buiten het on veilige gedeelte te komen. Op do dagon, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. (Zie „Ned. krt." Nos. 218, 202.) Texel, den 26 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. Texel, den 26 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 27 Mei 1905. Meimaand. De lieve Mei deed wat het weer betreft, in het begin dezer week al zeer weinig liefs en haar naam volstrekt geen eer aan. In plaats van een lekkere verkwikkende temperatuur bracht ze ons niets dan Noordsche koude, zoodat men met waar genot den kraag van de overjas omhoog zette en thuis de kachel nog eens opstookte indien deze althans wegens de schoon maak nog niet naar den zolder was verhuisd. En des nachts nachtvorsten, die, voor het vee om te rillen, aan de veldvruchten groote schade heeft berokkend naar van vele zijden wordt gemeld. Gelukkig hebben de latere dagen der week zich door gunstiger weder gekenmerkt en troffen zij die Donderdagmorgen al voor dag en dauw op moesten om het jonge wolyee afteleveren, het werkelijk goed. 't Was aangenaam weder, zoodat menige niet belanghebbende werd verlokt om van het bedrijvige leven aan de haven getuige te zijn. De verzending was natuurlijk zeer belang rijk met 6 stoombooten en 4 zeilschepen werden verscheept 6929 lammeren. Voor ééne aflevering werd de inscheping niet toegelaten. Dat zal zeker een leelijke schadepost voor den betrokken persoon zijn. Maandag werden van hier uitgevoerd 1793 lammeren, 23 koeien en 21 kalveren. In het Eoogerveld is Donderdag een postduif opgevangen naar ons werd mede gedeeld de duif had om de linkerpoot een vermoedelijk zilveren ringetje, waarop gegra veerd 166 O 182, met een kroontje. Oüdeschild, 25 Mei. In tegenwoordigheid van het dames comité, het bestuur en vele belangstellenden, had gisteren in de K.W.B. weer op de gebruikelijke wijze een proefles plaats. Mej. S. Backer en Mej. N. Roeper, toonden op nieuw met 'tjoDge volkje goed te kunnen opschieten. De kleintjes zijn bij haar aan goede handen toevertrouwd. Als gewoonlijk werd ook nu 'tjonge volkje op eenige versnaperingen onthaald. De voorzitter van 't bestuur, de heer J. K. G. Muller, dankte aan 'teind der les voor de betoonde belang stelling en voor de flinke wijze waarop het onderwijzend personeel zich van haar taak had gekweten. Vlieland. Tot predikant alhier werd be,-, roepen de heer J. W. C. Ort, Candidaat t/d' H. D. te Rotterdam. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Helder bedraagt 7641, verdeeld als volgt: Helder 3780, Texel 1139, Vlieland 131, Ter schelling 626, Wieringen 655, Anna Paulowna 557, Zijpe 683, Callantsoog 117 en Petten 53; totaal 7641. Een goede plaats. Vogel verschrikker In den tuin van iemand te Gennep heeft een vogelenpaar zijn nestje gebouwd in den jaszak van den vogelverschrikker. Tot leniging van den ramp en het ver lies voor velen, door de brand, welke in de vorige week het dorp Vriezenveen heeft ge teisterd, heeft zich te Amsterdam een comité gevormd. De totale schade door deze brand veroor zaakt werd in de gehouden vergadering ge schat op f 750.000, waarvan een derde onge dekt door verzekering. Het verlies van hen, die geheel tot den bedelstaf zijn gebracht wordt geschat op f 80,000. Het vormen van sub-comité's in andere plaatsen, moet uitgaan, meende men, niet van Amsterdam doch van Vriezenveen zelve. Het comité zal door middel van circulaires en lijsten en het plaatsen van oproepingen in de dagbladeD, trachten geld te verza melen. Het benoodigde papier hiervoor werd door de firma van Gelder Zonen gratis beschik baar gesteld, even zoo door den heer L. Bos het benoodigde drukwerk. ÏEXELSCHE COUBAHT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertenlün Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct», Groote letters en Vignetten warden naar plaatsraimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Vcilofgangers in wcrkclijkcn dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in dczeOemceniegcvestigdoverlofgangers.wiornamen hieronder zijn vormeld, bij deze, ieder tcgon bet nebter zijnen naam aangegeven tijdstip, kraobtens art. 111 der Militiowct 1901, in wcrkclijkcn dienst worden opgc- roopen. Vlessing Salomon, Regiment Grenadiers en Jagers te >s Gravenbage, lichting 1900 op 4 September 1905. Bremer, Aris, 7e Regiment Infanterie te Amsterdam lichting 1900 op 4 September 1905. Blom, Gerrit, 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1900, op 4 September 1905. Harinck, Willem Cornelis, 3e Regiment Infanterie te Vlissingen, lichting 1900, op 21 Augustus 1905. Boon, Dirk. 4e Regiment Vesting Artillerie te Helder, lichting 1900, op 4 September 1905, Pereboom, Dirk, 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1900, op 4 September 1905. Kuip, Hendrik, 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1900, op 4 September 1905. Vos, Paulus, 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1902, op 10 October 1905. Smit, Reijer Simon. 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1902 op 10 October 1905. Roeper, Johan, 4de Regiment Vesting-Artillerie te Helder, lichting 1902 op 10 October 1905. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn aangekomen des namiddags voor 4 uren of, zoo dit niet mogelijk is, op het uur, door den Burgemeester te bepalen. De verlofgangers, voor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, behoeven echter, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken zich eerst op den voor de opkomst bepaalden dag op marsch te begeven, en moeten den volgenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij hun korps aankomende Israclieliscke verlofgangers, voor wie de dag van opkomst op een Zaterdag is gesteld, behoeven zich eerst den Maandag daaraanvolgende naar hun korps te begeven Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag voor hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hunne verlofpassen tot het in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- of passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur véér het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte of gebreken hunne opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door over leggingvan eene op gezegeld papier geschreven en geleg- liseerdc geneeskundige verklaring ter Gem.-Secr. blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelyken dienst, wdoor denzelfden geneeskundige" reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onver- mogende met eene ongezegeldo en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijkcn dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die vermeenen in de termen te verkceren tot het erlangen van ontheffing van voren- bedoelden werkelijkcn dienst op grond van de vierde in verband met de derde zinsnede, van art. 113 der Militiewet 1901, althans van eene geldelijke vergoeding als bedoeld in art. 113bis van die wet, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan D E KONINGIN het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aar. Hare Majesteit worden gezonden. Erankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegold en ongcfrankeerd ver zoekschrift aan DEN MINISTER VAN OORLOG worden gevraagd. Worden omtrent het indienen van een of ander verzoekschrift nadere inlichtingen verlangd, dan kunnen die, op iederen werkdag tusschen 10 en 12 uren dos voormiddags, mondeling worden gevraagd tor Gemeentesecretarie, waar zij zooveel mogelijk zullen worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1