Predikbeurten, Marktberichten. ADVERTENTIËN. Schade door nachtvorst. De nachtvorsten in het begin dezer week, hebben volgens de courantenberichten groote schade aangericht. Wij lezen er van dat in den omtrek van Oudewater geheele akkers I met aardappelen zijn bevroren en de vrucht- boomen veel hebben geleden. Te Numansdorp zijn van de vroege aardappelen die prachtig te veld stonden, afgevroren. Ook te Breda zijn de aardappelen grootendeels afgevroren en hebben de bloesems der aardbeien veel geleden. Evenzoo in het Westlard, waar veel aardappelen zijn vernield en in sommige tuinen alles is afgevroren, zoodat geen be schot meer te wachten is. Deze serie zou nog met tal van dergelijke berichten kunnen worden aangevuld, ook uit Noord-Holland, Friesland en andere provinciën. Een paar jongelui, bruid en bruidegom, die zich te Metslawier in den echt zouden laten verbinden, overkwam dicht bij 't gemeen tehuis aldaar een ernstig ongeluk, zegt de „L. Crt." 't Paard, dat voor de chais gespan nen was, waarmede zij naar M. togen, schrikte n.l. dicht bij het gemeentehuis met dit gevolg, dat allen in de sloot terechtkwamen. Spoedig schoten hulpvaardige handen toe, die bruid en bruidegom en paard en rijtuig op het droge hielpen. De bruid had zich nog al eenigzins bezeerd aan de borst en aan beenen. De dokter verklaarde 't echter voor niet zóó ernstig, dat de trouwplechtigheid zou moeten overgaan. Nadat bruid en bruidegom dan ook droge kleeren hadden aangetrokken en eenigzins van den schrik bekomen waren, werd het huwelijk voltrokken. Tijdens een hevig onweder boven Ouden bosch sloeg de bliksem in een arbeiderswoning te Zegge. Yan O. en zijn vrouw, beiden omstreeks 50 jaar oud, zaten bij de kachel. De slag was ontzettend. Het huisje werd nagenoeg uit elkander geslagen de vensters vlogen over straat. De bliksem ging rakelings langs hen heen, met het treurig gevolg, dat beiden geheel dooi werden. De lezers weten, zoo schrijft de Haagsche Sprokkelaar van het „U. D.'„dat de eeuwige pers" dezer dagen een curieuse fout van de administratie heeft ontdekteen vrouwelijke kiezer op de kiezerslijst. De schuld ligt denkelijk aan 't kantoor van den Rijksontvanger. De betrokken dame (onderwijzeres aan een gemeenteschool) zal hoofdbewoonster van een woning zijn, waar voor men ambtshalve op de lijst komt. En ten stadhuize zal haar vrouwelijke voornaam zijn over het hoofd gezien, wat op 25.000 namen vergeeflijk is. Maar wat vraagt de spr. zich af zal er gebeuren, als de kiezer in het district, waar de heeren Jansen, Kielstra, Looppuyt en Yan Vredenburg elkaar de zegen zullen betwisten, komt stemmen Zal het stem bureau haar mogen weigeren En wanneer, wat in district III inderdaad niet waarschijnlijk is, haar stem niet beslissend is voor den uitslag, wat zal er dan gebeuren Misschien zal men haar bewegen, de moeilijkheid te voor komen door „geheel-onthouding", wat in het algemeen belang het beste zou zijn. Maar voor de rechtskwestie zou 't toch wel interressant wezen, als zij er eens op stond van haar recht gebruik te maken en te zien wat men met haar zou doen. Naar de „Tel." meldt is in de infanterie- kazerne te Amsterdam het geheele koksper - soneel, de sergeant-menagemeester en de sergeant Jansma ziek geworden door het eten van rauw varkensgehakt. Na twee dagen in het hospitaal verpleegd te zijn, waren allen hersteld, behalve de sergeant Jansma, die de ziekte verzweeg, welke daardoor verergerde met 't gevolg dat hij overleed. Onschuldig veroordeeld. Het is nu twee jaren geleden, schrijft „De Tel.", dat zekeren P. van Breemen terecht moest staan voor de rechtbank te Amsterdam, omdat hij valsche rijksdaalders in voorraad had gehad met het oogmerk die te Amsterdam te doen uitgeven. Van Breemen werd tot een gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld, voornamelijk op de verklaringen der getuigen Spekker, De Groot en Bsuquet, allemaal lieden, die aan het parket aldaar niet geheel onbekend zijn. Beklaagde hield destijds zijn onschuld vol en verzekerde, dat hij door de getuigen werd opgeofferd om den waren schuldige te redden. Daar zijn gedragboekje niet schoon was, en het: „Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat" hier dus gelden ging, werd hem voormelde straf opgelegd. Thans, nadat hij twee jaren in de gevangenis is geweest, meent men, door middel van ijverig nasporen, de gegevens in handen te hebben gekregen om zijn onschuld aan te toonen. Het blad verneemt, dat in den loop dezer week het verzoek om revisie in zoe gaat. Het grootste passagiersstoomschip der Nederlandsche vloot is in aanbouw op de werf van Harland en Wolft te Belfast, voor rekening van de Holland-Amerika-lijn. Het zal 17000 ton meten, terwijl de tegenwoor dige groote schepen van dezelfde lijn 12000 ton zijn. Ruim 3000 passagiers zullen zich op dezen reuzensteamer kunnen inschepen. Nut van bijen. Zouden de bijen bij haar bezoek aan de bloesems der kerse-, pere-, pruime- en appel- boomen aan die bloesems ook schade doen Volstrekt niet. Integendeel, antwoordt een medewerker van het „N. v. d. D. Wat toch is het geval? De tusschenkomst der bijen heeft in de meeste gevallen kiuisbevruchten tengevolge. Kruisbevruchten beteekent, zooals men zal weten het bevruchten van bloesems en bloemen met stuifmeel uit andere van dezelfde soort. Deze kruisbevruchting is talrijke proeven hebben 't bewezen - hoogst voordeelig. Wil men meer en beter ooft, of meer en beter zaad van sommige onzer cultuurgewas sen, dan dienen er tijdens den bloeitijd bijen te zijn. Nu ja, er zijn ook hommels, nacht vlinders en andere insecten, die tot bevruchting bijdragen, doch deze zijn, althans in het vroege voorjaar, als de ooftboomen reeds bloeien, nog in zeer gering aantal aanwezig. De bijeen oefenen dus een zeer krachtigen invloed op de beyruchtiging van de bloesems der kerse-, appel-, pere-, pruimeboonen enz. De enkele nachtvlinders, al zijn daarvan hier te lande ook meer dan 16' 0 soorten die alsdan ook een bezoek aan die bloesems brengen, mogen niet in aanmerking komen. Natuurkundigen beweren, dat één honingbij dagelijks meer dan tienduizend bloemen of bloesems bezoekt. Daar er uit een goed bevolkten korf laten we aannemen 7 a 80C0 werkbijen uitvliegen om honingsap te verza melen zoo worden er meer dan een miljoen bloemen en bloesems bevlogen. En als we aannemen, dat op tien van de bloesems er- maar één is, waar het stempeltje bevrucht wordt met het door de bij aangebracht stuif meel, dan komen we toch nog tot het aan zienlijk getal van honderdduizend bevruchte bloemen of bloesem op slechts één dag en door de bijen van ééne kolonie. Voor land-, tuin- en boscbbouw zijn dus de bijen van onschatbare waarde. Geen wonder dus, dat vele Amerikaansche landeigenaren alleen dan aan landbouwers hunne boerderijen verhuren, als zij zich daarbij willen verplichten een zeker aantal bijen volken te houden. Ook hier te lande wordt dat gedaan. Een rijk heer, die vele boerde rijen in de Betuwe heeft, doet die alleen ver pachten onder voorwaarde, dat de pachter minstens vier bijenkorven houdt. Gevaren van de tuf tuf. Maandagmiddag omstreeks halfnegen uur kwam iemand in snelle vaart op een motor rijwiel den weg van Wijnjeterp naar Beet- sterzwaag rijden. De bestuurder was niet meer in staat om het rijwiel goed te besturen, met het gevolg, dat hij er afviel en onder het rijwiel terecht kwam. Eenige wandelaars troffen hem in bewusteloozen toestand onder de tuf tuf liggen. Men meldt uit Puttershoek aan de „N. R.Ct::" Er doet zich alhier een geval van slaap ziekte voor bij de 57jarige vrouw van den arbeider A. v. W. Toen zij Vrijdag j 1. uit werken was, zakte zij plotseling ineen. Bewusteloos werd zij thuis gebracht en sedert slaapt zij onafgebroken. Alle aange wende middelen om haar te doen ontwaken zijn vruchteloos. In het begin dezer week heerschte er onder de tuinders om Beverwijk een paniek. In den afgeloopen nacht waren zoo goed als alle in bloei staande aardbeien-planten bevroren, waardoor de eerste pluk geheel verloren is en van de tweede pluk bitter weinig zal terecht komen. Men ging zelfs zoover van te spreken van een ramp. Een invalide. Zondagmorgen, schrijft bet Hbl. kwam iemand ons meedeelen, dat Naatje op den Dam haar arm had verloren. Het bericht leek ongelooflijk, maar een onderzoek toonde dat deze treurige tijding helaas maar al te waar was. Naatje heeft blijkbaar in hare woede over de vele hatelijkheden waaraan zij reeds zoo vele jaren blootstaat don rechterarm van zich geworpen, juist toen een paar politie-agenten haar passeerden. Gelukkig werd geen dezer beambten getroffen en het eenige wat Naatje bereikte was, dat haar arm te pletter vloog tegen de zware hardsteenen van het water bekken dat haar voetstuk omgeeft. Ze krijgt nu, naar het „N. v. N." modedeelt, een nieuwen arm van zandsteen, die met oen paar ijzeren haken bevestigd worden. In de Amerikaansche slaat Oregon is een wet uitgevaardigd, volgens welke een man, dio ziju vrouw slaat, tot en straf aan deri lijve moet worden veroordeeld. De maxi mum straf is twintig slagen met een riem. De wet is de vorige vféek voor de eerste maal toegepast. Twee vei oordeelden werden op de binnenplaats van de gevangenis te Porthland gebracht, waar de afrossing ten aanschouwe van een klein publiek plaats vond. Er werden geen vrouwen bij toegelaten. Een pootige geiechtsbediende deelde de slagen uit. I6on<iag 28 Mei 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. half drio ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur dp. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Ooslerend. Voorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur de. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur de. Kuperos. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz Schagen, 17 Mei Aangevoerd9 paarden f 75 a 1 230; Stierent 60 a f 80 35 Gelde- koeien f 120 a f 200; 50 Kaltkoeien t 140, f 275; 70 Nuchtere Kalveren f 10, a 26, Schapen faf 1900 Lammeren f8, a 116,50 15 Varkens f 13, at 17; 4 Vette Varkens 25 a 26 cent per kg.30 Vette Koeien f 180 a f 300Graskalveren f af 70 Biggen f 10 a f 14,50; Boter f 1, a f 1,20 per K.G.Kipeieren 1 2,80 a f 3.40. Leiden, 26 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 235 stuks f 167 a f 320 113 Stieren f 65 at 340; Veulens 0 stuks f 0—a f 0 115 kalfkoeien f 181 a f 295 Melkkoeien f 175 a 1295; 93 Varekoeien f 95 a 1 148, 238 Vette koeien f 167 a 1285 70 Vette kalveren 1 42 a 1 84; 118 Magere kalveren f 5,— a t 14; Graskalveren f af366 Vette schapen f 24 a 1 32562 schapen (weide) i 20 af 27.Paarden f al 203 Magere Varkens f 16 a f 46. Vette Varkens a ct. 422 Biggen f 7 15, 10682 Lammeren f 9, a f 16 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 20 tot en met 27 Moi 1905. GEBORENGeene. HUWELIJKS-AANGIFTE: Geene. GEHUWU: "Willem Rijk en Adriana Marga- retha de Porto (den Burg), Cornelis Tiessen en Dieuwertje Heleoius (Oudeschild), Jan Simon Geus en Maria Bakker (den Burg), Dirk Drijver en Neeltje Kok (don Hoorn,) Gerrit Brouwer en Anna Cathariua Wille- mina Smits (Cocksdorp.) OVERLEDEN: Cornelis Visman, oud 91 jaar Oudeschild.) Geboren: JEAN NETTE JACOB A, dochter van P. LAP Dz. en M. LAP—Kikkert. Den Burg 26 Mei 1905. Getrouwd: J. S. GEUS Jüz. M. BAKKER, die, namens wederzijdsche familie hunnen har- telijken dank betuigen voor de taliijko bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervond en Burg op Texel, 25 Mei 1905. Getrouwd: 1). BR IJ VER N. KOK, die, mede namens wederzijdsche familie huu liartelijkcn dank betuigen voorde belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Iloorn op Texel, 25 Mei 1905. Het College van IJagelijksch Bestuur van het Waterschap de 3D Gemeenschappelijke Bolders op Texel brengt ter kennis vun de Ingelanden, dat de voorloopig vastgostoldo be grooting voor het dienstjaar 1905 tot en met 30 Mei 1905 ter secretario van het Waterschap te den Burg is noergelogd. Het Bestuur voornoemd, J. S. DIJT Voorzitter, RUIBING Secretaris. Toxol, 17 Moi 1905. EN EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2