Marktbericfo ten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Vrijdag den 2den Juni Politieke Lezingen. De politieke lezingeü, overal in den lande in vollen gang en waar van ook wij alreeds een proefje mochten ge nieten, zullen ook hier vermoedelijk nogal eenige uitbreiding erlangen Zijn we wel ingelicht dan zal de heer Thomassen, onder wijzer te Amsterdam, een vroegere plaats genoot, vóór en nd Pinksteren op verschillende dorpen van Texel lezingen houden. Genoemd worden Den Hoorn, Cocksdorp, De Koog en Oudeschild. Die lezingen zullen worden ge houden in het belang van de candidatuur van den heer Gerhard, die zelve denkelijk ook nog eens zal optreden. De Prins Hendrikpolder, welke gisteren ten verkoop werd aangeboden door den Rent meester J. E. Winkler, ten overstaan van Notaris Dikkers, bracht bij opbod op f 40,000. Het bod werd gedaan door den heer S. Bregman van Alkmaar; de afslag zal plaats hebben op Woensdag 14 Juni in „de Oranjeboom." De afdeeling „Texel" v/h. N. O. G. zal op Zaterdag 3 Juni eene vergadering houden in 't logement „De Vergulde Kikkert." Behalve het behandelen van den beschrij vingsbrief voor de Alg. Vergadering te Amsterdam, zal de heer F. Heeroma een onderwijskundig onderwerp inleiden en zal de heer J. de Jongh eene letterkundige bij drage geven. Door het bestuur der afdeeling „Texel" van de vereeniging „Pluimveehouderij," is besloten tot aanschaffing van raszuiver fok toom „Minorca." Thans worden gebroed „Orpington" en „Minorca," in de broedmachine die ge plaatst is bij J. Gertenbach. Die het een kijkje waardig acht, wordt daarvoor in de gelegenheid gesteld tegen 5 Ct. de persoon. Fanfarecorps. Naar ons wordt mede gedeeld zal het Fanfarecorps morgen middag (Donderdag) te half vier eene uitvoering geven in het Park. Oosterend, 30 Mei. Heden had alhier in plechtige bijeenkomst de eerste steenlegging plaats van het nieuwe kerkgebouw voor de Roomsch Katholieken. Op het terrein wapperde het dundoek van verscheiden stengen. Ook uit verschillende woningen hing de driekleur. 't Is met de ansjovisvangst op de Zui derzee al heel zuinig gesteld. Enkele vaar tuigen zijn ïeeds teruggekeerd; de andere zullen spoedig volgen. Van Helder schrijft men aan de „Furm. Ct." Een kustvisscher kreeg in de afge- loopen week een steek van een vergiftigen pieterman. De man leed ontzettende pijnen en schijnt bloedvergiftiging te hebben gekregen. Den volgenden dag bezweek hij, na ont zettende pijnen te hebben geleden. Lager onderwijswet. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap is aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin het de Kamer met aandrang verzoekt, terwille van de algemeene volksontwikkeling, degodsdienst- vrede en de nationale eenheid, genoemd wets ontwerp niet aan te nemen. Alweder die vuurwapens. In de vorige week vierde een echtpaar te Kerkdriel de zilveren bruiloft. Een 19 jarig buurtgenoot van het bruidspaar loste een vreugdeschot, waarbij het geweer sprong, de rechterhand verbrijzeld werd en een stuk van den loop hem tusschen de oogen in het voorhoofd drong. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Een vlugge baas. Een doelloos op het Noordplein te Rotterdam rondloopend man trok de aandacht van een surveilleerend politieagent, die, hoewel hij zijn knevel had afgeschoren, in hem meende te herkennen een bootwerker, verdacht van medeplichtigheid aan diefstal van lijnzaad, gepleegd aan boord van een in de Rijnhaven aldaar gelegen hebbend stoomschip. Hij zou in den nacht van 20 op 21 Maart jl. uit het politiebureau aan de Nassaukade, waar hij in verband met dien diefstal opgesloten was, gevlucht zijn. Ook de man, zijnerzijds herkende blijkbaar den agent, die destijds aan de Nassaukade ingedeeld was; hij zocht een goed heenkomen en toen de politieman hem achteina ging, sloeg hij op de vlucht. Er volgde een wilde jacht van wel een uur lang, het geheele noordelijke gedeelte der gemeente door, doch het gelukte niet den vluchteling te grijpen. Zoo kwam do gejaagde eindelijk op de Hofdijk, en geen uitweg meer ziende, liep hij het gebouw van de Rotterdamsche broodbak kerij binnen. De politieagent hem achterna. De vluchteling belandde in een kamer, en juist toen de agent hem zou grijpen, sloeg hij vlak voor hem de deur dicht. Met behulp van werklieden uit de fabriek werd de deur geopend, maar de gezochte was uit een raam dat hij opengeschoven had gesprongen, en had zijn vlucht vervolgd. Door dat geopende venster ging nu ook de agent hem achterna. In de Zomerhnfstraat kreeg hij hem weder in het gezicht. Nu ging het de Schie op, verschillende straten door, over een paar slooten en op het terrein van de Electrische spoorbaan, over de baan, vervolgens er weder af, weer verschillende straten door, totdat eindelijk nabij het Hof plein de agpnt den vluchteling te pakken kreeg. Juist zou hij hem voor alle zekerheid de handboeien aandoen, toen de man zich plotseling losrukte en de Schie opholde. Toevallig stiet op dat oogenblik het pontje, dat in de Schie tegenover de Zomerhofstraat ligt, van wal. De gejaagde bootwerker, die een eind voor was, nam een geduchten sprong, kwam in het pontje te land en stapte op hetzelfde oogenblik, dat zijn vervolger voor de Zomerhofstraat op de Schie verscheen, aan de overzijde er uit. Zonder dralen zette hij zijne vlucht voort, in de richting van het station D. P., en on danks alle pogingen om hem te vindeD, is hij niet meer gezieD. Te Stoppeldijk zakte des nachts de vloer van een kelderkamertje, waarop een bed stond in. De twee zich in het bed bevindende personen, een man van 87 en een van 50 jaar, vielen naar beneden. Met moeite wist de 50-jarige zoon zich uit zijn netelige positie te verlossen, doch eer hij zijn vader kon hel pen was deze reeds door verstikking gestorven. Lezen in bed 1 Aan den Jutfaaschenweg bij Utrecht is een der laatste nachten een binnenbrandje uitgebroken in de onderwijzerswoning van de diaconieschool aldaar. De oorzaak is te wijten aan onvoorzichtigheid van de dienst bode, die een kaars had laten branden om in bed nog wat te kunnen lezen. Toen zij in slaap viel is de kaars in aan raking gekomen met het beddegoed, zoodat dit in brand geraakte Door eenige hulpvaardige buren werd het gevaar met emmers water gekeerd zoodat de inmiddels aangekomen brandwacht geen dienst behoefde te doen. In 't Land van Altema beginnen de boeren erg te klagen over de muizeD, die aan het te veld staande koren zeer veel schade aanrichten. Tot verdelging dier scha delijke beestjes zijn reeds uitgebreide maat regelen genomen. Benauwd halfuurtje. In de gemeente Schoterlaud (Frwaagde een zoontje van den arbeider M. Klienstra het in de pomp, die tot waterloozing dient, te kruipen. Halverwege bleef hij steken en kon voor- nog achteruit. Na twee angstige uren werd hij uit zijn benauwde positie verlost. In de tuinen bij het kasteel Middachten, bij de Steeg, heeft men voor eenigen tijd des nachts, beducht voor de hevige vorst, groote vuren gestookt om zoo te trachten boomen en planten voor bevriezen te vrij waren. Pensioenwetten. Er is heel wat critiek uitgesproken ovel de voorgestelde pensioenwetten. Met 70 jaar pensioen 1 Dan zit op den stoel van den arbeider reeds de dood, volgens een verklaring van „Hot Volk." Toch, zegt „De Wekker," j zouden we blij zijn, wanneer we alvast dit hadden, want allicht zouden dan mannen van 65 jaar en daarboven een weinig gemakke lijker werk kunnen vinden bij werkgevers, die nu huiveren om een ouden man in het werk te nemeD, omdat ze hem dan misschien tot zijn 80ste jaar moeten ondersteunen. Maar het blad heeft van de pensienwetten niet veel verwachting. Alle deze zaken zijn veel te duur, de premies te hoog en de uit betaling is te omslachtig. Er blijft zooveel boter aan de vingers zitten. Hoeveel onkosten er bjj al dergelijke zaken afgaan, kan blyken uit een paar cijfers uit de laatste rekening van „Utrecht" (een onzer degelijkste verzekering-maatschappijen)uit* keeringen f850.000, onkosten +1540.0001 Maak je berekening Geheele troepen arbeiders komen uit Friosland naar Zoutkamp tot zelfs naar Appin- gedam, en k"oren onverrichterzake terug. Er is geen werk. Het koren voor de werk man het onkruid begint pas te groeien na goede regenbuien en warmte. De land bouwers hobbon nauwelijks werk voor hun eigen volk. En nu krijgon velen nog bericht, dat ze niet behoeven komen te maaien, wijl de boer een maaimachine heeft. Een onaangenaam gevolg. Te Buinen had Donderdag een begrafenis plaats, waarbij do familieleden, die in het sterfhuis eenige ververschingen hadden ge bruikt, kort daarna hevig ongesteld werden. Benauwheid en braken volgden, zoodat ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Vrijdag morgen waren allen gelukkig weer hersteld: wellicht heeft hier vergiftiging door koffie plaats gehad, zoodat daarvan een monster ter onderzoek zal worden opgezonden Aan den Loonschen di]k onder Capelle en Kaatsheuvel, woedde gisteren een ver schrikkelijker] brand. Een 15tal flirike boer derijen werden in de asch gelegd. Het onberekenbare nut. van brandoefe ningen op de scholen, is dezer dagen weder gebleken te New-York. Er ontstond brand in een school op den hoek der Eerste Avenue en de negende straat. 1800 kinderen hoorden het brandsignaal en verlieten in voorgeschreven orde de school. Eerst toen zij veilig op straat waren, bemerkten zij dat er werkelijk brand was zij hadden gemeend dat het een gewone oefening was, zooals dikwijls voorkwam. Amsterdam, 29 Mei. Aangevoerd 474 Run deren, le kwal. 72 k 75 ct., 2de kwal. f 0.68 f 0.71, 3de kwal. 62 a 66c. perK. G. 130 Melk en Kalf koeien f 120 k f 280, 1 Graskalveren af 51 Schapen 124 kt 28, 96 Nuchtere Kalveren f 8,— k f 16, 790 Lammeren f 11 14, 646 vette Varkens 48 a 50 ct. per K. G, Purmcrcnd, 30 Mei. Aangevoerd 690 Run deren en 19 StiereD. 283 vette Kalveren 60 a 80 ct. per KG., 389 nucht. Kalveren f 10 a f24 p. stuk, 235 vette Varkens 44 k 48 ct. per KG. 87 magere Var kens f 16 k 26, p st. 129 Biggen f8 A f 13 p. st.2365 Schapen f 19 k f 28 2000 Lammeren f7, af 15, Kip-Eieren f3,00 k f 3,50 per 100. st. Vette Koeien, 139,prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh.handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. matig. Lammeren, lager in prijs, handel stug. Vette Varkens, prijsh. h- stug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Donderdag 1 Juni (Hemelvaartsdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Nam. halfdrie ds. Smits. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Kondag 4 Juni 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Schroder. (Voorbereiding.) Nam. halfdrie ds. Smits. (Bediening H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. POSTERIJE HST. Do aandacht van het publiek wordt gevestigd op hot verkrijgbaar zijn van postbladen van 3'/j, 5'/j on 13 cent aan alle kantoren der posterijen, Van de beide eerste soorten bestaan klein en groot formaat. Do Directeur v/h. Postkantoor, VAN 'tIIOF. hopen onze geliefde Grootouders AUG. C. KEIJSElt ELISABETH VEENS T II A hunne 35-jarige Echtvereeniging te her donken. Hunne liofhebbendo kleinkinderen, ABR. WAGEMAKER. E. A. WAGEMAKER. (Bevestiging nieuwe leden.) (Voorbcr. H. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2