door den IMDRIMIE, Kiesvereeniging Buitenland. Marktberichten. U itslag gehouden verkoopingen. Holl. JWaatsch. van Landbouw „NEDERLAND EN ORANJE." Predikbeurten, ADVERTENTIËN. De nieuwe drankwet De bestrijders van het drankmisbruik te Aalten hebben Vrijdagavond de onaangename gevolgen ondervonden van de nieuwe drankwet. Terwijl de afdeeling van den Volksbond aan het beraadslagen was over de middelen om het drankmisbruik tegen te gaan, kwam om 10 uur de boodschap, dat de heeren moesten vertrekken, waDt volgens gemeente verordening mogen de heeren niet langer dan 10 uur in een drankgelegenheid aanwe zig zijn. Zoo wordt dus de drankbestrijding tegen gewerkt door de drankwet Over de nachtvorst van de vorige week, schrijft een bewoner van de Groningsche Veenkoloniën „Op den langsten dag van 1874 ik heb zelf de ramp gezien waren ook de aard appels en boonen grootendeels door de vorst vernield. Ellende hoorde men overal verkon digen. Maar er volgde een mooie zomer en een mooie herfst, en zoowel de landbouwers als de tuinders hadden ten slotte een zóó goeden oogst, in hoedanigheid en hoeveelheid, als in geen jaren was voorgekomen. „Laat ons hopen, dat 1905 in dit opzicht moge worden als 1874." („N.w s.") Bij een schoenmaker te Oud-Beierland bracht de ooievaar voor 19en keer een visite! Om de identiteit van in den oorlog gewonde of gesneuvelde militairen op een voudiger en betere wijze te kuDnen doen vaststellen dan door toepassing van de thans geldende voorschriften worden bij de landmacht ingevoerd identiteitsplaatjes van celluloid. Het is bestemd, om door hem, aan wien het wordt uitgereikt, bij mobilisatie, aan een koortje, om den hals en op het bloote lichaam te worden gedragen. Het identiteitsplaatje wordt ter weerszijden voorzien van een opschrift, t.w. aan de voor zijde Naam, voorletters, geboortejaar, woon plaats en voor zooveel mogelijk, een beknopte aanduiding van naaste bloedverwanten of familiebetrekkingen aan de keerzijde rang of dienstbetrekking, korps, c.q. stamboek- nummer, jaartal van de lichting militie of landweer. Muggen op zee komen weinig voor. Toch werden dezer dagen de visschers op de Zuiderzee geplaagd door groote zwermen van deze diertjes. Deze verzamelden zich zelfs menigvuldig in het „vooronder" der botters, terwijl groote hoeveelheden op de oppervlakte van het water dreven. Zeldzaam lokaas In een kleedingmagazijn te Rotterdam krijgt men bij het aanschaffen van een trouw- costuum een boi), welke recht geelt op een gelegenheidscostuum bij de echtscheiding! Niet naar de Schans, maar naar de Ganzenemmer. Thans is de tweede Stichting van de Ver- eeniging Christelijke Verpleging van bedelaars en landloopers in gebruik genomen. Was het Hoogland te Beekbergen (bij Apeldoorn) reeds lang te klein wegens de vele aanvragen tot plaatsing, nu is een tweede stichting geopend te Vaassen. Het daartoe aangekochte landgoed „De Ganzenemmer" biedt weder ruimte voor een dertigtal personen, de stal biedt plaats voor 24 koeien en 5 paarden. Niet minder dan 70 H.A. bouw-en weiland, die tot heden verwaarloosd werden, zullen nu door de verpleegden in orde worden ge bracht en gehouden, het geheel staat onder directie van den heer J. Wilkrinck te Beek bergen, tevens directeur van 't Hoogeland. Bankbiljetten verslijten spoedig, vooral de kleine dat kan ieder zien aan die van f 10, die nog geen jaar oud zijn. Terwijl er verleden jaar door elkaar voor ongeveer 247 millioen in omloop waren, moesten er ruim 781,000 voor een nomiale waarde van ruim 71 millioen, worden inge trokken. Daarentegen werden er 838,142 van 1000, f 300, 100, 60, 40 en 25 gulden voor de circulaire gereed gemaakt, en boven dien na 31 Maart 1,635,000 stuks van 10 gulden. (De Engelsche Bank geeft, naar men weet, nooit een biljet voor de tweede maal uit. Al is 't maar een uur in handen geweest, als het terugkomt, wordt het vernietigd.) Uit Rosmalen (N.-B.) wordt geschreven Als iets bijzonders op het gebied der var kensfokkerij mag het volgende wel gemeld worden. Zeven weken geleden wierp bij de wed. Verputten alhier een zeug zeventien biggen, die allen door het moederdier groot gebracht werden. Op de jongste Bossche markt werd deze prachtige toom jonge varkens verkocht. De 17 krulstaarten brachten het aardige somme tje van f 217 op. Alle bezoekers der biggen- markt riepen over de prachtige beestjes. En dat zoo zeventien uit één nest! Een schipperend student. Iets nieuws is zeker wel wat thans te Leiden is te zien. Daar ligt namelijk tegen over de universiteitsbibliotheek een vaartuig tot schip ingericht, waarin een student in de rechten de heer W. A. C. van Dam, en de kunstschilder de heer J. L. Bron, samen huis vesten. Zij hebben maanden lang op het Brasemermeer vertoefdde student had het voorkajuitje tot een studeervertrekje ingericht, de kunstschilder maakte op het dek schotjes van schepen en dorpskerkjes, die thans de wanden van het woonvertrek versieren. Omdat de heer van Dam candidaatsexamen moet doen is men naar Leiden overgekomen. In het want van het schip hangt een bord waarop staatbesmettelijke ziekte „Febris Laborica" (werkkoorts,) om daarmede al te veel bezoeken te weren. Niettemin krijgt de heer Van Dam, die nog corpslid is, veel bezoek van studie makkers. Snel recht 1 Door de Haagsche Recht bank zijn dezer dagen in eene procedure van den Staat der Nederlanden (adv. mr. .T. H. Telders) tegen het waterschap Havelte (adv. mr. J. T. Linthorst Homan) de pleidooien bepaald op... 28 Maart 1906! Amsterdam's straatvuil Na de verwerping door den gemeenteraad van het denkbeeld om het Amsterdamsch straatvuil te bezigen als plantingsmateriaal der Naardermeer, is men onderzoekende naar een andere wijze om van het afval af te komen en neigt men, gelijk in vele andere steden, over naar het verbrandingssysteem. Naar men verneemt, is onlangs een com missie, bestaande uit de directeuren van publieke werken en der stadsreiniging, met twee leden uit de commissie van bijstand naar Keulen getogen om daar getuige te zijn van nieuw systeem van verbranding, waartoe eerst twee waggons Amsterdamsche straat vuil naar die stad waren verzonden. Dit nieuwe systeem beoogt verbranding zonder vernietiging maar herschepp ing van het product tot matriaal (slakken,) ge schikt tot harding van wegen. De proeven moeten echter door een plot seling gebrek in de machine, niet dadelijk geslaagd zijn. Maar het systeem is reeds in sommige Duitsche steden in toepassing o. a. te Frankfurt, en moet daar uitmuntend vol doen, zoodat de proef voor de Amsterdamsche gedelegeerden herhaald staat te worden. Een berin diende Vrijdag te Londen als getuige, of als overtuigingstuk, bij een geding voor den burgerlijken rechter. Een zekere Boyle had een nieuwe manier bedacht om voor 't een of ander reclame te maken. Hij zou met madame Batavier, aldus heette de berin, in een automobiel plaats nemen en zoo naar de beurs rijden. Waarom juist naar de beurs, weten wij niet. Boyle kocht een auto op afbetaling en stortte alvast 70 pond sterling. Toen de wagenmaker echter hoorde waarvoor de auto moest dienen, eischte hij eerst het volle bedrag van de koopsom, vree- zende dat madame Batavia de auto beschadi gen zou en de rest van de koopsom weieens kon uitblijven. Boyle had het geld niet of wilde het niet geven, en nu eischte hij de 70 pond sterling terug. Madame Batavia stond buiten de gerechts zaal, rijk gekleed in zijden gewaad met zilver i opgelegd en een sierlijken muts op. De ge zworenen moesten maar eens gaan zien of deze manierlijke berin niet best in een auto kon. Aldus deden de gezworenen. Madame Batavia zat op haar achterste pooten, schudde het hoofd en keek lieftalig, De gezworenen waren overtuigd. Boyle kreeg zijn 70 pond sterling terug. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Den Burg Texel en de daaronder rcssorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1905, Ingelegd f 10288,25®. Terugbetaald - 10791,21. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2838 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 28 Mei tot en met 2 Juni 1905. GEBOREN: Jeannette Jacoba d. v. Pietor Lap en Marretje Kikkert (den Burg), Johannes z. v. Dirk Maas en Aafje Smit (Ongeren), Martha d. v. Jacob Dekker en Johanna Swartaenburg (den Burg), Nieske. d. v. Rink Visser en Aafke van Dijk (don Burg). ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Ilermanua Anthonius van Beek (Vinkeveen on Warmonveen) en Cornelia Buisman (den Burg), Dirk Lagorveld (Eier- land) en Afina Pieternclla Bakker (fielder.) OVERLEDEN Jan Witte, 94 jaren, weduw* naar v. Noeltje Dijt, (Gerritsland). Kondag 4 Juni 1905. nERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den lioorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudesclnld. Nam. 3 uur ds. Schroder. (Voorbereiding.) Nam. halfdrie ds. Smits. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Schagen, 31 Mei Aangevoerd 12 paarden f 80 a 1 160; Stieren f 70 a f 100; 40 Gelde- I koeien 1 120 a 1175; 40 Kalikoeien f140, 1250 40 Nuchtere Kalveren f 9, a 20, Schapen 1 al 1450 Lammeren 110, a 117 12 Varkens f 14, al 16; 29 Vette Varkens 44 a 49 cent per kg.24 Vette Koeien 1 170 a 1 28510 Graskalveren f 50 a 1 70 65 Biggen f 11 a f 14Boter 1 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeieren 1 2,00 a 1 2.35. Leiden, 2 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 228 stuks 1 155 a 1 290 68 Stieren f 65 af 295 Veulens 0 stuks 10a f 0 158 kalfkoeien 1176 a f 286 Melkkoeien f 176 a 1286; 104 Varekoeien f 95 a 1 148, 228 Vette koeien f 155 a 1290 77 Vette kalveren f 38 a f 95; 146 Magere kalveren f 6,— a 1 10; 32 Graskalveren f 75 a f115; 207 Vette schapen 1 24 a f 32562 schapen (weide) f 21 af 27.Paarden f af 453 Magere Varkens f' 16 a f 40. Vette Varkens a ct. 451 Biggen f 7 12, 7687 Lammeren f 10, a f 17. Woensdag 31 Mei in „de Lindeboom." Notaris Cl. H. DE BOER. Een koek- en banketbakkerij, zijnde Huis, Schuur en Erf, in de Hoogerstraat, groot 2 aren, 50 centiaren. Opgehouden voor f 2820,— •.'Geboren; JAN, zoonvan T. D. DE SCALLY en N. DE SCALLY Roeper. Butler (N. America), 21 Mei 1905. Bevallen van een Meisje. A. K. KONINGBakker_ Oosterend, 2 Juni 1905. Getrouwd: D. LAGER VELD A. P. BAKKER. Zuid-Eierland 2 61905. Afd. „TEXEE." VERGADERING VAN LEDEN op Zaterdag 10 Juni 1905, 's avonds 8 uur in Caié „don Burg." Agenda: Ingekomen stukken. Vaststelling datum Rammenkouring. Benoeming van een Vice-Voorzitter. Namens het Bestuur, JAC. ROEPER Voorz. JAC. KIKKERT Nz. Secr. ENTREE 10 CENT.- HET BESTUUR. (Voorbcr. H. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. (Bediening H. Avondmaal.) EN 7 juni Woensdaqauond 7'/» uur te Oosterend bij KOPPEN. 8 Juni Donderdagauond 7'/' uur bij BUIJS te de Cocksdorp. 9 Juni Vrijdagauond in Hotel „TEXEL" te den Burg ten 8 ure.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2