N°. 1851. Donderdag 8 Juni 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschtjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertenties vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. COLLECTE. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare kennis, dat bij hem is ingekomen een circulaire van de zich daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het verzoek zijne mede werking te willen verleenen tot het inzamelen van gifteD, welke zullen worden aangewend tot vergoeding van de schade welke den bewoners van het dorp Vriezenveeu werd berokkend door den brand van 16 Mei j.l., waardoor 228 huizen zijn vernield. Ten ciude aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen, zal in de verschillende dorpen der Gemeente in den loop der volgende week laDgs de huizon een collecte worden gehouden, in de verwachting, dat niet te vergeeis een beroep op den lieidadigheids-zin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, den 2 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. N ATIONALE MILITIE- ONDERZOEK VAK VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land zal worden gehouden in de O. L. School te den Burg op Donderdag 15 Juni aanstaande, dos voormiddags te 11 '/3 uren. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: Nog wordon do verlofgangers uitdrukkelijk opmorkzaam gemaakt, dat het niot ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet onthelt van hunne verpiichting tot deelneming aun het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bowijs geldt, dat do verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, daarvan moet blijken door overleg ging van een gezegelde en gelegaliseerde genees kundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente secretarie worden ingeleverd. Betreft het ver lofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niet gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester) RUIBING, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 7 JUNI 1905. Verkiezing Leden Tweede Kamer. Wanneer dit nummer van ons blad ver schijnt, heeft de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer plaats gehad en volgt het tweede bedrijf: de stemming, met als voorspel de lezingen of spreekbeurten. Het getal candidaten is over 't algemeen legio, (er schijnen daarvoor veel peisonen ge schikt te zijn), en ook het district Helder, waartoe Texel behoort, heefc een goed con tingent candidaten die elkander de keuze zullen betwisten; de keuze is ruim en „elk wat wils." In afwachting van de offlcieele kennis geving is het zeker niet gewaagd te noemen als candidaten voor het district Helder, in alphabetische volgorde, de Heeren Adriaanso, Gerhard, Gerritsen, Staalman, (aftr. lid Nu begint het eigenlijke werk aan te komen, n.l. om de kiezers te overtuigen van het voortreffelijke van den candidaat, of beter gezegd van de partij welke door hem wordt voorgestaan, met afkeuring natuurlijk van het werk of het streven van den tegenstander en diens partij. Bij gewone lezingen gaat dit nog al kalmpjes in z'n werk, bij gelegen heid tot debat is het een politiek steekspel, waar de aanwezigen moeten oordeelen wie het aan 't rechte eind heeft, dat velen vaak niet wijzer doet worden en meestal geen enkele proseliet maakt. Doch het behoort er nu eenmaal bij. Ook Texel heeft op dat gebied nog al iets te wachtenOosterend, de Waal, de Cocksdorp, Oudeschild en den Burg zullen de plaatsen zijn, waar volgens de annonces sprekers zullen optreden. De heer Adriaanse zal voor eigen candi- datuur optreden Woensdag te Oosterend, Donderdag te Cocksdorp, Vrijdag aan den Burg. De heer Tiiomassen zal voor de candidatuur Gerhard sprekenDonderdag te Oudeschild en Vrijdag te Cocksdorp. De heer Fideldij Dop voor de candidatuur Gerritsen, Donderdag aan de Waal. De heer Gerritsen voor eigen candidatuur Maandag te Oosterend, Dinsdag te Cocksdorp. Aangezien nu eens op de andere dorpen van Texel wordt gesproken en niet enkel aan den Burg, is te verwachten dat een goed bezoek aan de lezingen ten deel zal vallen, ook al omdat de heer Adriaanse voor velen zeker een geheel nieuwe spreker is en de heer Thomassen, als vroegere plaatsgenoot, wellicht velen zal trekken. Wij wenschen dat alle heeren over het bezoek tevreden zullen zijn, al zal dan ook de uitslag hunner bemoeiingen voor allen niet even bevredigend kunnen wezen. T)e markt van Maandag. ,,'n Stugge markt," hoorden wij al zeer vroeg zeggen, doch niettegenstaande dat, waren al spoedig eenige partijen lammeren m;t het merk van den nieuwen eigenaar voorzien. Was het dan maar een loos alarm, of waren de eerste verkoopers zoo uitermate billijk in hun eisch? zou men allicht vragen. Mogelijk wel van beiden, al valt het niette ontkennen dat de prijs iets wat teruggegaan. Toch viel over de besteede prijzen niet te klagen; wellicht waren sommige verkoopers wat verwend geraakt door de hooge prijzen op de vorige marktdagen en was de weinige teruggang niet onmogelijk de aanleiding tot de uiting „'n stugge markt." Waar echter nog tot 14 gulden voor partij werd besteed, is 't zeker nog al welletjes; dat ook lagere prijzen werden uitgelegd ligt voor de hand: alle prijs is naar de waar. De vierde markt behoort tot het verleden, ook van deze kan als van de vorige worden gezegd: „'twas goed." Aangevoerd werden 4 paarden, 1 veulen, 34 koeien, 4 n. Kalveren, 41 schapen, 4439 lammeren, 7 schrammen, 32 biggen. Prijzen waren paarden f 200 350veulen f 85; Koeien f 110 205 n. Kalveren f 8 14; schapen f 14,50 a 30 lammeren f 7.50 a 14,50; schrammen f 18 a 22; biggen fll a 13.50. Matige handel. Maandag werden van hier uitgevoerd 673 lammeren, 17 koeien en 7 kalveren. Te laat om in ons vorig nummer op te nemen werd ons bericht dat voor het examen van klerk bij de H IJ. S M. o. m. is geslaagd de heer L. Daalder, zoon van den Stationschef J. Daalder te Heerhugowaard. Aan den heer Mr. W. F. Hiddingh, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Eist. In de Staats-Courant wordt gemeld: Op verzoek eervol ontslagen als Voorzitter van het polderbestuur „Waal en Burg op Texel," J. Roeper Jbz. te Waal op Texel. Naar wij vernemen wordt de jongeling Alb. Raven van hier, ads. leerling bij de H. IJ. S. M. te Den Helder, met ingang van 17 dezer in gelijke betrekking overgeplaatst naar het station Bovenkarspel Grootebroek. Naar reeds eerder door ons werd bericht, bedraagt het aantal kiezers voor leden der 2e Kamer Staten-Generaal in onze gemeente 1139 personen. Deze zijn over de vijf stern- districten verdeeld als volgt; District I (den Burg) 541 kiezers. II (Eierland) 93 III (den Hoorn) 124 IV (Oosterend) 232 V (Oudeschild) 149 De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield j.l Zaterdag eene vergadering in „De Vergulde Kikkert" De Voorzitter dhr. C. A. de Braai, heetto inzon derheid de Burgemeester en verder 16 leden en 1 gast welkom De Notulen werden gelezen en goedgekeurd. De heer de Braai gaf een kort verslag van de handelingen eener vergadering te Helder, de Heer F. Heeroma deed dit van de groote protest-vergadering, gehouden te 's Gravenhage. Tot Afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, die op 24, 25 en 26 Ju'i in Amsterdam gehouden zal worden, werd aan gewezen dhr. L. J. Kikkert, terwijl als plaats vervangers zullen worden opgegeven de heeren P. Haremaker en J. A. Frederiks. Na lat de beschrijvingsbrief vluchtig behan deld was, verkreeg de heer F. Heeroma het woord om in te leiden„Natuurbeschouwing en daaruit voortvloeiende denkbeelden af deeling de Sterrenhemel." Met aandacht werd naar deze inleiding geluisterd, waarbij Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. verlofgangers, die in bet loopendc jaar vddr ver melden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militicwct 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) d.i. voor straf onder de wapenen zij n ge vreest b. verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopendc jaar krachtens art. 10S, art. 109 of art. Ill van ge noemde wet onder de wapenen te worden geroepen c. verlofgangers, die krachtens de derde zinsnede van art. 123 dier wet van het bijwonen van het onder zoek zijn vrijgesteld, en d. verlofgangers, aan wie krachtons artikel 99 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) is vergund het onderzoek in November of December van het loopendc jaar te ondergaan. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiorvoren vermelde voor werpen 3o. wiens kiccding- of uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o die kleediug- of uitrustingstukken, aan een ander 'bchoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, mnar in hctnlgemecn, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zjj, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, nctzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kiccding- of uit rustingstukken, aan een ander bchnorende, als de zijne vertoont, wordt in werkclijkcn dienst geroepen en danrin gedurende ten hoogste drie maanden golioudcn. De duur van dozen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niot voldoet nan cenc oproeping tol wcrkclijKcn dienst, wordt als deserteur behandeld.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1