Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopingen. Holl. JVIaatsch. van Landbouw N.V. „Het Landbouwkantoor Noordholland", Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. J. C. ROEPER, Weverstraat Bnrg Texel. men met zijne gedachten vertoefde in de onmetelijke ruimte. De grootschheid van den sterrenhemel heeft steeds, volgens spreker, bezieling en godsdienst bij de menschen op gewekt. Een weinig debat volgde. Door den Heer J. de Jongh werd eene keurige letterkundige bijdrage gegeven, 't Was een tooneel uit een treurspel, bewerkt door A. S. C. Walles ongetiteld: „Detrage die van den mensch, en daaruit „De verlei ding van het eerste menschenpaar. Bepaald werd, dat de volgende vergadering gehouden zal worden op 9 Sept. in „Café den Burg." Na omvrage werd de vergadering gesloten. Oosteeend, 6 Juni 1905. Dezer dagen hebben een heer uit Londen en een uit Groningen zich in „het Noorden" bezig gehou den met het fotografeeren van vogels op hunne nesten. Zeer goed gelukte opnamen werden gedaan, ook van de op hunne kampplaats vechtende kemphanen. Hen heeft te bewonderen het onuitputtelijk geduld, waarmede deze heeren hunne „kiek jes weten te verkrijgen. De garnalenvisschers van hier hebben het werk moeten staken, omdat de garnalen verdwenen zijn, naar men wil, gevlucht voor de vele pietermannen. 't Is wel jammer, want 't ging de laatste weken niet zoo kwaad met deze visscherij. Oüdeschild, 6 Juni. Een met hardsteen zwaar beladen wagen, van het Nieuwediep aangevoerd, met bestemming voor de in aanbouw zijnde R. K. kerk te Oosterend, is op den weg in elkaar gezakt, doordien de wielen het begaven. De stukken van den wagen konden worden opgeraapt, doch de zware lading moest met een ander voertuig naar de plaats van bestemming worden ge bracht. De meeste schuiten hebben de garnalen- visscherij nu gestaakt. In het afgeloopen vischseizoen werden veel meer garnalen naar Parijs dan raar Londen verscheept, wat voor dien tijd juist andersom geschiedde. Noodlottige gevolgen. Ten huize van een bewoner vaD de Yan Woustraat te Amsterdam geraakte een petro leumstel in brand en werd door een openstaand raam op straat gegooid. Daardoor geraakte de kleeren van een 4 jarig knaapje, die daar met zijne moeder passeerde, in brand. Een werkman doofde de vlammen. Het knaapje, dit eene brandwonde aan het rech terbeen had bekomen, werd in een apotheek verbonden. Zondagnamiddag ontlastte zich boven Ginneken en omstreken tot twee malen een zwaar onweder, vergezeld van hevige hagel buien. Ook stukken ijs, ter groote van knik kers, vielen uit de lucht, waardoor veel schade werd aangericht. In het nabijgelegen Bavel is de bliksem geslagen in de schuur van den landman C. Jansen, die in asch gelegd werd. Een levensmoede. Vrijdag deed J. V. te Enschedé een poging, om zich door ophanging van het leven te berooven. Het werd nog bijtijds gemerkt door zijne vrouw, die het touw doorsneed. De man, woedend, dat zijn poging verijdeld was, greep een mes en stak zijn vrouw daarmede eenige malen in den rug. De toestand van de vrouw is zeer beden kelijk de man is in hechtenis genomen. Zoo iets is wel wat bar. Men schrijft uit Loon op ZaDd aan de „Nieuwe Rotterdammer Courant." Wat vorige branden in deze streek geopen baard hebben omtrent de diefachtigheid van sommige bewoners, is verleden Dinsdag aan den Loonschendijk weer sterk aan den dag gekomen. Uit een der groote boerenwoningen waren 16 zijden spek in veiligheid gebracht, naar men meende, doch toen men er weer naar keek waren er 10 verdwenen. In een andere grepen de kerels naar 't spek onder 't oog van den eigenaar en lieten alleen af, toen deze er met deD knuppel op los sloeg. In een derde wilde een zoon des huizes de indringers keeren en bekwam een snee over zijne linkerbar d. Uit den kelder van een vierde woniDg werden de flesschen gebaald, en de heete drift naar den drank gunde den dieven niet eens den tijd om ze te ont kurken ze sloegen de halzen er af en zetten zoo de flesch aan dm mond. Kortom, er is brutaal en veel gestolen, 's Avonds lag er hier en daar een smoor dronken op een verbrand erf of zwaaiden ze langs den weg. Deze diefstallen werden gepleegd terwijl de zon hoog aan een hemel stond. Wat zal zulk een volk uithalen bij een brand bjj nacht! Een lieve familie. Woensdag is te Balkbrug (in Overijsel) een vreeselijk drama afgespeeld De landbouwer Yan 't Oever had een per ceel land gekocht, tusschen zijn huis en de vaart, tegenover 't gesticht Veldzicht" onge veer. Zonder vergunning had hij een brug gelegd over het kanaal. Deze werd wegge broken, maar v. 't Oever bouwde een nieuwe en versperde meteen het kanaal door een dam. Tusschen zijn huis en deze brug is hij bezig een nieuw huis te bouwen. Daar waarschuwing niet hielp, werd door den Officier van Justitie aan den heer G. Kamphuis, aannemer te Zwolle opgedragen, brug en dam te verwijderen Woensdagmorgen 9 uur was het noodige werkvolk met gereedschappen aan de Balk brug aanwezig. Daar gewapende tegenstand gevreesd werd, had een 20 tal rijksveldwachters, onder leiding van den majoor-districts-commandant en in tegenwoordigheid van den heer Wijt, burgemeester van Avereest, de woning om singeld, de deuren vastgebonden, na vooraf Van 't Oever gezegd te hebben, dat brug en dam zou worden verwijderd. Van 't Oevei's zuster kwam daarop bniten en dreigde met doodslag, waarop ze na veel moeite werd overmeesterd en weggevoerd. Twintig minuten had men gewerkt, toen plotseling een schot knalde en na eenigen tijd weer twee. Wat was gebeurd? Zooals later bleek had Van 't Oever zijn woniDg in staat van verdediging gebracht en een tweeloops-jachtgeweer, eenige bussen kruit en grove hagels en een beaumontgeweer, benevens 200 scherpe patronen, aangekocht. Toen de zuster niet terugkwam, hakte Van 't Oever een gat in zijn voordeur en begon opnieuw te schieten. Bijna waren de com missaris 6D een veldwachter, de laatste achter een hoop steenen, tusschen de huizen verbor gen de dupe geworden. Een veldwachter ging toen in de privaat van het in aanbouw zijnde huis en schoot door het raampje twee maal in de opening der voordeur. Tegelijk stormden eenige veldwachters van achteren 't huis binnen. De moeder van Van 't Oever was door een schot de onderkaak verbrijzeld en had den kogel in den schouder gekregen. Nauwelijks ziet Van 't Oever zich over rompeld of hij grijpt een geweer, zet het op den borst van den veldwachter en trekt af. Gelukkig had hij een afgeschoten geweer gegrepen. Op het zelfde oogenblik sloeg de veldwachter Oldejans hem het hoofd in met de kolf der karabijn. De gewonde oude vrouw greep toen een geladen geweer en slechts met veel moeite gelukte het, haar dit wapen afhandig te maken. Nauwelijks is dit gebeurd of ze neemt een mestvork, stormt als een razende naar buiten en ziet een zestal loopen op zich gericht. Na een vrij hevige worsteling werd ze aan handen en voeten gekneveld. Men vond bij haar nog een groot slagers mes tusschen de kleeren verborgen. Amsterdam, 5 Juni. Aangevoerd 426 Run deren, le kwal. 75 k 78 ct., 2de kwal. f 0.67 f 0.71, 3de kwal. 62 a 66c. per K. G. 130 Melk en Kalfkoeien f 120 k I 275, 5 Graskalveren af 47 Schapen f 24 k 1 28, 96 N uchtere Kalveren f 8,k f 16, 461 Lammeren f 11 13, 543 vette Varkens 48 a 50 ct. per K. G. Purmcrend, 6 Juni. Aangevoerd 581 Run deren en 21 Stieren. 262 vette Kalveren 60 k 75 ct. per KG., 356 nucht. Kalveren f 8 k f22 p. stuk, 209 vette Varkens 48 k 50 ct. per KG. 48 magere Var kens f 16 k 34, p. st. 201 Biggen 19 k f 13 p. st.1556 Schapen f 20 k f 28 1150 Lammeren f8, af 15, Kip-Eieren f3,35 k f 3.75 per 100. st. Vette Koeien, 135,prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh.handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Dinsdag 6 Juni ia „de Zwaan." Rentmeester J. E. WINKLER ten overstaan van den Notaris DIKKERS. Huis en Erf in de Gravenstraat, 1,04 are. Gekocht door Antje Spigt voor f 1310.— Huis, (Stokkeboet) westelijk deel. Kooper Gouke Backer voor 550,— Huis, als voren, oostelijk deel. Kooper J. Dz. Bakker voor 820,— Huis en Erf, 2 aren, 50 CeDtiaren. Het Erf achter vorig perceel, 1 are, 24 cA. Schuur, 1 are 23 centiaren. Opgehouden. Paardestal en pakhuis, 37 centiaren. Kooper Jan de Ruyter voor f 825, Zondag II Juni 1905. (lste Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur Ds. Schroder. (Pinkstercollecte,) Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oüdeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Maandag 12 Juni. (2de Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oostermd. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn. Geen dienst. Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het Kiesdistrict Helder ontvangen opgave, vermeldende de namen, voorletters en woonplaat sen der Candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 6 Juni 1905 gehou den verkiezing ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is aangeplakt. Texel, den 7 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. Het College van Dagelijks Bestuur van het ivaterschap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texelvestigt de aandacht van belang hebbenden op art. 21 van de keur en verordening voor genoemd Waterschap, houdende o.m. het verbod tot het plaatsen van aalfuiken of ander vischtuig in de dijkgrachten en tochtslooten, op welker overtreding straf is bedreigd tot een geldboete van ten hoogste tien guldeD. Op de stipte naleving van dit verbod zal voortaan ten streDgste worden gelet. Het Bestuur voornoemd, J. S. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris ASd. „TEXEL." VERGADERING VAN LEDEN op Zaterdag 10 Juni 1905, 's avonds 8 uur in Café „don Burg." Agenda: Ingekomen stukken. Vaststelling datum Rammenkeuring. Benoeming van een Vico-Voorzitter. Namens hot Bestuur, JAC. ROEPER Voorz. JAC. KIKKERT Nz. Secr. Bij deze deolon wij mede dat voor de go- meente Texel als onze agent voor do afdoelingon hulpmeststoffon on vooderartikelon is opgetreden do Heer tot wien men zich yoor allo bestollingen in de door hem vortogonwoordigde afdeelingon gelieve te wondon. Aanbevelend, De Directie der N. V. Het Landbouwkantoor Noord-Holland (Bevestiging lidmater, en II. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zweden- Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baren ds. uoor den handel in hulpmeststoffen, Voeder artikelen en Landbouwwerktuigen, ALK MAAR, Verdronkenoord C 100.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2