N°. 1852. Zondag 11 Juni 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. [boekhandel[ Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. PENNEN. Poesie-Albnms. - Potlooden. - Ansichtkaarten. LEIEN. Inpakpapier. enz. enz. [boekhandel^ GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een mes en een koralen armband. TEXEL, 10 JUNI 1905. De aanstaande kermis. Wanneer men dit opschrift leest, zal wel- licht bij sommigen het vermoeden ontstaan dat wij eenige mededeeling hebben te doen omtrent hetgeen met de a. s. kermis als vermakelijkheid zal zijn te verwachten. Dit is evenwel niet het geval, hiervan is ons nog zoo weinig bekend, dat wij eenige mededeeling nog zeer gevoegelijk kunnen opschorten, tot dat ons daaromtrent meerdere gegevens ten dienste staan. Het doel van dit schrijven is om nog eens te herinneren aan hetgeen door ons werd gezegd in het nummer van 7 Juli des vorigen jaars, toen wij na eene beschouwing over de afgeloopen kermisweek, het volgende meen den te moeten opmerken „Wij kunnen het hierbij gevoegelijk laten doch willen nog even wyzen op de ongunstige conditie waarin de bewoners aan de Oost zijde van de Groeneplaats in zoo'n kermis week verkeeren door als 't ware te worden weggetimmerd achter tenten en dergelijke dingen en het weinig smakelijk aanzicht te hebben op velerlei bezigheden, welke men gewoonlijk niet vóór een woning doch wel daar achter verricht. Het wil ons voorkomen dat hier nog steeds de oude sleur wordt gevolgd, van den tijde toen aan die zijde, (het Raaksje) vrijwel niet anders dan pakhuizen waren. Nu dat evenwel niet meer het geval is, en daar alle perceelen worden bewoond, mocht men daarmede wel wat rekening houden en in ernst overwegen of eene andere indeeling van de kermis ook mogelijk zou zijn. 'tZou ons bedunkens niet ongewenscht wezen om ook aan die zijde eenige kramen front te laten maken naar de huizen, even als steeds aan de Westzijde van het markt plein geschiedt. Een paradetent zou dan front tegenover het hotel „Texel" kunnen maken, waardoor men als 't ware verkrijgt wat in de militaire wereld een „carré" wordt genoemd, met front naar alle vier zijdende middenstraat van thans, dan het midden van het carré, zou door de resp. kramen- en tentenbewoners kunnen worden gebezigd, voor bezigheden ook voor hen een vereischte. Wij geven dit denkbeeld in overweging aan hen, die in deze hebben te beslissen 't heeft echter geen haast, we hebben nog een jaar tijdsalle tijd dus om er goed en rijpelijk over na te denken." Het jaar is nu echter voorbij, en wy willen ons vleien, dat over het bovenstaande zal zijn nagedacht of zulks alsnog zal geschieden. Gisteravond trad in hotel „Texel" als spreker op de heer Adriaanse, candidaat der Centr. Ant. Kiesvereeniging Helder en van een 60-tal katholieken aldaar. Evenals op andere dorpen werd ook hier door spreker behandeld wat het Ministerie Kuyper heeft gedaan, wat men mag verwachten, dat het, indien het aan blijft, in het eerstvolgend vier jarig tijdperk zal doen en wat van een Mini sterie van „Èinks" moet worden verwacht. Met spreker in debat kwamen de heeren Van 't Hof en Lub, die op verschillende punten het met spreker oneens waren en in 't geheel niet overtuigd bleken van de zege ningen door dit Ministerie gebracht of er van te wachten. De vergadering was vooral tegen 't einde woelig, zoodat van een geregelde sluiting door den voorzitter den heer Schoneveld geen sprake kon zijn. Ons houdende aan de aangenomen regel om van de politieke lezingen geen uitvoerige verslagen te geven, meenen wij hiermede te kunnen volstaan. Donderdag 8 Juni zijn uitgevoerd 3330 lammeren, 1 paard en 1 schaap, volgens opgave bedraagt het aantal lammeren, van 28 April tot 8 Juni verzonden, 26923 stuks. Oosterend, 8 Juni. De Heer L Adriaanse, candidaat van „Nederland en Oranje," trad hier gisterenavond voor bijna 50 personen op, om in een kalm uitgesproken rede de richting aan te geven, die gevolgd zal worden, wanneer de tegenwoordige meerderheid in de Tweede Kamer blijft bestendigd. Door de Heeren P, Dros Gz. Joh. Eelman, K. Vlaming en L. Bakker, waarvan de eerste de candidatuur van den Heer A. P. Staalman verdedigde, werden vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. De vergadering werd gehouden in „Het Wapen van Amsterdam." Als Voorzitter fungeerde de heer A. Schoneveld. Oudesohild, 9 Juni. Donderdagavonnd trad de heer C. Thomassen in de „Zeven Proncieën" op met een improvisatie, waarin de bekende socialistische beginselen werden uiteengezet en verklaard. In flinke, kalme taal was ge sproken. Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd door niemand gebruik ge maakt. Ongeveer 70 personen waren gekomen om deze politieke lezing te hooren. Waal, 9 Juni. De politieke lezing, gister avond hier gehouden door den Heer Fideldy Dop van Amsterdam, was Diet zoo goed be zocht, als wel weDschelijk was. Inderdaad was de lezing waard geweest, te zijn aan gehoord door een groot aantal kiezers. De Voorzitter der Vrijz. Kiesv. Texel, (de Heer Van 't Hof) leidde den spr. in, waarop deze een rede hield, die hij in 3 deelen ver deelde 1. Wat heeft de Chr. regeering gedaan? 2. Wat zal ons de toekomst breDgen als de Chr. Reg. aan blijft? 3. Wat is het programma der Vrijzinnigen? Lang bleef de Spr. stilstaan bij de eventu eel in te voeren tariefwet, en noemde die in alle opzichten een ramp voor Nederland, Aan het debat werd deelgenomen doer de Hr. R. die het, in zake de invoerrechten, met den Spr. Diet geheel eens was. Een ander toehoorder vroeg nog waar de millioenen, uit de tariefwet verkregen, voor noodig waren. De Hr. Fildeldy Pop beantwoordde beide debaters, waarna de Hr. Van 't Hof de ver gadering sloot met de opwekking, den Can didaat der Vrijzinnigen, den Hr. C. V. Gerritsen te steunen De Cooksdorp, 9 Juni. Gisterenavond hield de heer Adriaanse zijne aangekondigde politieke rede voor de kiezers van Eierland iD het lokaal van den heer Buijs De opkomst had grooter kunnen zijn. Onder de opgekomenen bevonden zich vele niet kiezers. De heer Schoneveld, voorzitter der Ant. rev. kiesvereeniging te Oosterend, leidde de vergadering. De rede had hoofdzakelijk ten doel de kiezers te overtuigen van het vele goede, dat door de tegenwoordige regeering was tot stand gebracht en, wanneer zij aanblijft, nog tot stand zal komen. Verder wist spr. mede te deelen, wat er van ons land zou worden als dit Ministerie viel. Gedebateerd werd door de heeren W. Hee roma en A. C. Toet, die het in 't geheel niet met spr. eens waren. Door debaters werd o m. gewezen op de Wet op het L.O., die verdeeldheid zal strooien op partijdige benoemingen, op de groote uit gaven voor snelvuurkanonnen enz. Spr. beantwoordde debaters en gaf ten slotte den kiezers den raad in de volgende week getrouw ter stembus te gaan en vol gens overtuiging te stemmen. De vergadering, die zich door stipte orde en groote aandacht kenmerkte, werd een half uur na middernacht gesloten. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Mei ingelegd f1144,08, terugbetaald f 1106,82. Het laatst uitgegeven boekje was no. 229. Mal abuis! De 600 leden en plaatvervangende leden van de verschillende stembureaux te 's Gra- venbago ontviDgen bericht van hun benoemiDg en aanwijzing hunner functie in brieven onder teekend door burgemeester Van Harinxma, een vorigen burgemeester. Bij abuis waren ten stadhuize oude formu lieren ingevuld De gevangenis gepiezen. Dinsdag vertoefde te Haarlem een hoog- geplaatet ambtenaar uit Finland, die in op dracht zijner regeering gevangenissen van Europa bezoekt om een studie te maken van de verschillende gebouwen en de wijze van inrichting. Hij prees de gevangenis en zeide nergens in Europa een dergelijke inrichting gezien te hebben. (Wat wil men meer!) (O.H.C.) Een bronzen stuiver Door de regeering zijn eenige wijzigingen voorgesteld in de Muntwet 1901, ten eiDde het zilveren 5-centstuk te vervangen door een bronzen. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat het zilveren 5-centstuk tengevolge van zijn te geringe afmetiDgen in onbruik is geraakt, terwijl uit het publiek stemmen rijzen, die aandringen op invoering van een nieuw stuk van 5 cent. De Minister van Financien heeft daarvoor gekozen een hronzen stuk van 28 mM. mid dellijn en wegende 8 gram. Voorts zal in de wet de naam van „stuiver" worden opgenomen, daar deze naam sedert eeuwen in ons land bekend is en de stuiver nog algemeen als rekenmunt gebezigd wordt De minister geeft aan een bronzen munt de voorkeur boven een nikkelen, omdat het groot aantal coupures van zilveren munten in ons muntstelsel het bezwaarlijk maakt daartusschen een nieuw muntstuk van witte klenr in te voegen. Het maximum bedrag, dat ieder verplicht is bij betalingen in stuivers aan te nemen, wordt op 50 cents bepaald. Allen gered. In den stom van Maandagavond sloeg het Enkhuizer viss .hersvaartuig E.H. 283, schipper P. Visser Hz., niet ver van EnkhuizeD, door een rukwind ora. De drie opvarenden wisten zich op het omgeslagen vaartuig vast te klampen. Terwijl de golven onophoudelijk over hen heen sloegen, dreven zij bijna een half uur in hun gevaarvollen toestand rond. Toen werden zij opgemerkt door schipper C. Blok, wien het gelukte allen te redden. Schade door het onweder. Ontzettend zijn de berichten over de schade aangericht door een onweder, hetwelk in het begin dezer week in Overijsel heelt gewoed. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, somtijds brand ^veroorzakende of erger nog personen treffende. De hagelbuien, waarbij stukken ijs ter grootte van een spreeuwenei, teisterden boomen en vruchten in tuinen en de te veld staande gewassen, waardoor veel is vernield, terwijl tal van glasruiten van verschillende gebouwen werden verbrijzeld. Het onweder strekte zich uit over vele dorpen en berukkende eene schade welker omvang nog niet is te overzien. Ook in Drente was het noodweer. Te de Wijk werden 5 koeien door den bliksem in één slag gedood. Te Zuidwolde brandde een boerenhuis geheel af tengevolge van het hemelvuur. Doch het ergste had het oosten der provincie te verduren, zoo schrijft men, een hagelbui, zoo geweldig als wellicht nog nooit hier voorkwam, vernielde alle veld vruchten. Stukken ijs zoo groot als een mannenvuist (dit is volstrekt geen overdrij ving) vielen uit de lucht. Te Coevorden bleef geen ruit heel; in de straten kon men wel bootje varen. Op Zuid-Beveland is thans een levendige vraag naar kippen en konijnen. Zelfs voor oude kippen wordt per stuk gaarne 80 cents betaald, terwijl voor jonge konijnen waarnaar de vraag anders gewoonlijk eerst einde Augus tus begint, nu reeds 90 cents per stuk be taald wordt. Een escadron huzaren manoeuvreerde Maandag aan het strand te ScheveniDgen, waarbij ook gecommandeerd werd „in vollen draf zee in te rijden." Het was een aardig gezichthet water spatte hoog boven den troep uit. Twee paar den kwamen echter te valleD, waarvan één zijn berijder afwierp en op hem viel. Met moeite wroDg de huzaar zich vrij, terwijl de paarden ook spoedig op de been waren. De huzaar, die zich nogal bezeerd had, was inmiddels zijn politiemuts en sabel bij deze zeeoefening kwijt geraakt. PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cta. Franco per post door ge heel Nbdeblakd AG Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. PARKSTRAAT. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd Tan rijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemmiog of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vindo. dat zii, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in bet arbeidslokaal en zoo er meerdere lckalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dogen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeenc maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in bet voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers een aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde pe-sonen alsmede aanpersonen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Texel, den 8 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1