N° 1800, Zondag 9 Juli 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. (ZE* W v GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een boezeroen een beweegbaar gipsen popje, en een geldstuk. LANDWEER. Texel, den 8 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Lo. Burgemeester. RUIBING Secretaris. TEXEL, 8 JULI 1905. Nog voor het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij telegrafisch bericht dat de heer C. Y. Gerritsen, het onlangs voor dit district gekozen Kamerlid, was overleden. Hij bereikte den leeftijd van 55 jaren. „Niettegenstaande de gezondheidstoestand van den heer Gerritsen reeds toen reden tot bezorgdheid gaf, zegt de „Tel.", aarzelde hij niet, zich in den verkiezingsstrijd te werpen. Wat zijn vrienden vreesden, geschiedde. Midden in de campagne in het district Scho- terland, door hem als steeds met groote op gewektheid en vuur gevoerd, moest hij zijn propagandatocht opgeven. Zijn toestand ver ergerde steeds en na een smartelijk lijden is hij heden overleden, feitelijk nog in de kracht van zijn leven." Zeker wel in de eerste plaats voor de zijnen is het afsterven van den heer Gerritsen een treurige slag. Tengevolge van zijn overlijden staan wij in ons district weder voor eene nieuwe ver kiezing, die wel reeds spoedig zal worden uitgeschreven; immers volgens art 130 der Kieswet zal de vervulling der vacante plaats binnen dertig dagen na het openvallen moe ten geschieden. Wij herinneren dat heden de stemming plaats heeft van vier leden voor den Gemeen teraad de stembus wordt te 5 uur gesloten. In een bijblaadje op dit nummer zullen wij den uitslag der stemming aan onze abonnée's bekend maken. Tot het houden van oefeningen met de telefoon, vertoefden hier dezer dagen eenige militairen, welke zich bezig hielden met het opstellen van telefoongeleiding vanaf het strand naar de kantoren. Onrust behoeft zulks niet te baren, ook geen verwachtingen te wekken omtrent nieuwigheden 't zijn slechts proe ven, welke bij geval van mobilisatie in toe passing zouden worden gebracht. Donderdag werden van hier verzonden 169 schapen, 105 lammeren, 1 koe en 6 varkens. Oudesohild, 7 Juli. 't Was iu de haven heden namiddag een vrjj levendig schouwspel. Zes plezierjachten liepen er binnen, die Zaterdag moeten deelnemen aan den zeil wedstrijd te Helder. Een sleepboot vergezelde de vlugge scheep jes, om bij tegenwind en stilte behulpzaam te kunnen zijn. Oosterend, 7 Juli. Door den fotograaf L. Bakker wordt ter bezichtiging gesteld een keurig uitgevoerd „kiekje" van de R. K. Kerk, die voor eenigen tijd door de hand van den slooper is gevallen. De Heer Bakker zal zeker straks ook opnemen het nieuwe kerkgebouw, dat meer en meer zijne voltooiing nadert, en hetwelk een sieraad aan den ingang van ons dorp be looft te worden. v Mocht ook die foto even mooi worden, als die van het oude gebouw, dan zullen stellig velen van beide een afdruk verlangen. Vele vogelfotografen uit ons land en uit Engeland waren hier dit voorjaar werkzaam. Tal van goed geslaagde „kiekjes" van nesten, eieren en broedende en vechtende vogels zijn genomen. Thans is er nog aan het werk de Heer R. Tepe van Bloemendaal. De Cocksdokp, 5 Juli. Het schoolreisje, dat gisteren door de schoolkinderen van De Cocksdorp en M.-Eierland werd ondernomen, is uitstekend geslaagd. Begunstigd door fraai weder werder ze in zeyen rijtuigen naar Oudeschild gebracht, waar ze reeds te 6.30 aankwamen. Het zeetochtje was voor allen een genot, in aanmerking nemende, dat de meesten nog nooit het eiland hadden verlaten. Ook de reis met den sneltrein viel in den smaak. Te 8.42 werd Alkmaar bereikt en na eenige ververschingen te hebben gebruikt, werd de wandellDg door de schoone stad aanvaard. Veel werd hier bezichtigd, zooals verschillende soorten van bruggen, het muse um, het waaggebouw, het monument ter herinnering van het beleg in 1573, een gedeelte van de Hout, de cadettenschool, de prachtig aangelegde hertenkamp enz., en waar opheldering noodig was werd die gege ven, zoodat het nuttige aan het aangename werd verbonden. Veel schik hadden de kinderen in de zwanen en herten. Deze dieren kwamen vrij naar hen toe en aten koek en brood uit hunne handen. Na nogmaals iets te hebben gebruikt werd te 2.06 de terugreis ondernomen. Deze liep ondanks een incident op het eiland aan een der rijtuigen, goed af. Te ongeveer 8 uren werden de kinderen door ouders en bloedverwanten opgewacht en het duurde niet lang, of ze lagen in zoete ruste, stellig droomende van het genot van dien dag. Een hartelijk woord van dank aan hen, die er het hunne toe hebben bijgedragen dit reisje zoo te doen slagen, is hier zeker niet misplaatst. Het feest met de andere kinderen zal waarschijnlijk Woensdag a. s. plaats hebben op een weiland van den heer J. M. Witte Jz. De heer J. H. van Paddenburgh candi- daat tot den H.D. te Utrecht heeft voor het beroep naar hier bedankt. Vlieland. Postduiven schijnen de laatste weken een bepaalden trek op ons eiland te hebben meerdere werden gevangen met het grootste gemak, ze waren meestal vermoeid en hongerig. Dezer dagen kwam er ook weer zoo'n kleine gast, het dier vindt het blijkbaar zeer naar z'n zin 'n paar malen daags om voedsel te komen, de duif is ge merkt door een elastieken ring om den rechterpoot, op den ring de letters 8 G 8 om den linkerpoot een ring van alluminium, waarop de letters R. A. 746. N. U. 04. Bij Heerenveen stak een jongen, die achter een petroleumlsar reed, een lucifers aan. Direct volgde een ontploffing, het vat sloeg in splinters en het gezicht van den jongen verbrandde geheel. TEXELSCHE COUR ABT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prjjs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester dej Gemeente Texel; Gezien het 3de lid van 10 der Landweer instructie I Brengt ter kennis van een ieder, vien zulks aangaat lo. de dienstplichtigen bij de militie te lond, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in bet algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1897, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisBelaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen ot tot het Korps Torpe disten en zij, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst; 2o. zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woon plaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpasde verlofgangers evenwel, die buitenslands verblijf houden, be hoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duide lijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burge meester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk; 3o. zij, die overgaan naar de Landweer, zijn vanaf 1 Augustus a. s. onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven Vestigt met nadruk de aandacht op de na volgende bepalingen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van de Land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgeieikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem bij de Landweer of laatselijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, ot die zich bij zijn vertrek met verlof buiten bet Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burge meester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. Do verlofpas wordt hem door dien Bur gemeester bij aangeteekenden brief terugge zonden. Artikel 25. De verlofganger van de Land weer, die zich in eene andere gemeente gaal vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in do gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zioh aan bij don Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De vorlofgangor van de Land weer mag zich zonder toestemming vnn Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van do Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodigto zijn ter zake van uitoefening van ot opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij do toestemming kan de verlofganger wor den vrijgesteld van de verplichting tot decl ining aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorge schreven onderzoek en tot het komen in wer kelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsge vaar of nndero buitengewone omstandigheden. Aan do toestemming kunnen overigens zoo danige voorwaarden worden verbonden, als iu het bolang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Land weer, die artikel 24, 25 ol 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Texel, den 7 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. STREMMING PASSAGE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge herstelling van de til van de Schaar, de passage voor rijtuigen en vee langs den Hemmerweg Maandag 10 Juni a.s. van 's morgens 6 tot 's nammiddags 1 uur gestremd zal zijn.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1