N°. 1863. Donderdag 20 Juli 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Buao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buaa op Texel. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 15 Juli j 1. gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeen- secretarie ter inzage ligt. Texel, den 17 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. VERKIEZING Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente TEXEL breDgt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag 25 Juli aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie b|j den Burgemeester van Helder, (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATE N, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend z(jn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 19 Juli 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin neringartikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschied, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt geBtraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 18 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo.-B. TEXEL, 19 JULI 1905. Bij Kon. besl. is benoemd tot dijkgraaf van den polder „Waal en Burg" de heer Aug. C. Kejjser. Ons valt zoo weinig het voorrecht ten deel om het Texelsch Fanfarecorps in het publiek eene uitvoering te hooren geven, dat wij gaarne en met dank gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid welke zich daartoe aan bood j 1. Zondagmiddag. En velen waren dat zeker met ons eens, getuige de aanwezig heid van hen, welke zich op den bepaalden tijd ter bestemder plaatse bevonden. Met genoegen werd geluisterd naar de verschillende nummers welke door het korps werden ten gehoore gebracht en die getuigden van goede oefening. De meeningen zijn yerschillend of het terrein op de Groeneplaats of wel het Park voor zulk eene uitvoering de voorkeur ver dient, doch eenstemmig is het oordeel dat het Fanfarecorps door eene dergelijke uit voering het publiek een paar aangename uren biedt. Met dank aan Directeur en Leden voor het verschafte genot, mogen wij daaraan zeker wel toevoegen dat eene eventueele herhaling ongetwijfeld velen aangenaam zal zijn. Een groote aanvoer van vee kenmerkte weder de markt van Maandag, te groot voor deD tijd des jaars, toeteschrijven zeker aan de steeds aanhoudende droogte, welke het land, zooals figuurlijker wijze wordt opge merkt, steeds kleiner maakt. De droogte, hoe gewenscht voor den hooibouw en andere werkzaamheden, maakt het den veehouder benard genoeg. Gelukkig bracht eene malsche regen, gisteren morgen, ietwat verfrissching. Ook elders wordt geklaagd over droogte en niet het minst in het noordelijk deel van onze provincie. Het zuidelijk deel des lands schijnt van gunstiger conditie en verkrijgt nog al eens een goede regenval, hetgeen niet onmogelijk van invloed zal wezen op eene standhouding der veeprijzen. Ter markt waren Maandag aangevoerd 29 koeien, 85 a 155; 1 nucht.Kalf f 14; 1 ram; 669 schapen f 15 a 19.50; 641 lam meren f 8 a 13.75; 7 biggen f 10 a 11 1 geit. Vlugge omzet. Den 17 Juli zijn van hier verzonden 585 lammeren, 26 koeien, 46 schapen, 5 kalveren en 1 paard. Verkiezingen. De stemming van leden van den Gemeenteraad is voor hetoogenblik afgeloopen, indien althans de gekozenen zich hunne benoeming laten welgevallen. Voor het district Helder, waartoe ook onze gemeente behoort, zal het verkiezingswerk nogmaals moeten aanvangen voor eene ver kiezing en vrij zeker ook stemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De verkiezing (officieele candidaatstelling) is bepaald op Dinsdag 25 Juli a s., dèStem- ming op Vrijdag 4 Aug. d. a. v.. en eene noodige herstemming op Woensdag 16 Aug. Ons vermoeden was dus niet ongegrond, toen wij als onze meening te kennen gaven niet te kunnen denken dat met eene ver kiezing tot September zou worden gewacht. Er schijnt nu echter eensklaps nog al haast bij het werk te zijn. De kiesvereenigingen zullen in allerijl moeten vergaderen en zich strijdvaardig moeten maken. Men heeft er trouwens zich evenwel reeds op kunnen voorbereiden. Eene lezing minder kan er het gevolg van zijn, doch dat is met deze warme dagen niet zulk een groot verlies. Veel nieuws zal daar ook niet kunnen wor den verkondigd, na hetgeen voor de eerste stemming alzoo is gezegd. Gelegenheid tot kennismaking met den candidaat door de kiezers zal dan ook het voornaamste wel moeten zijn, in zooverre zulks mogelijk is. Ook voor het district Zutphen, waar even eens eene verkiezing en stemming moet plaats hebben, tengevolge het bedanken van den heer Goeman Borgesius, is als dag van verkiezing aangewezen 25 Juli, voor stem ming en event, herstemming echter 1 en 8 Augustus. Perc. cl. 125 M3 onderhoudsgrint. A. Bruin, Texel, f 1,99°. e. wordt niet gemeld. f. 31000 harde Waalstraatklinkers. H. van de Loo, Brummen, f 15,50 g. 80 last stortsteen. Basaltmaatschappij f6,— Het recht van palingvisschen werd gepacht door S. Schellinger, Oudeschild, 4 perceelen; T. Zegel, P. H. polder, 1 perceel; C. de Waard, Oudeschild, 2 perceelen; P. Visman, Walen burg, 1 perceel. De Cocksdorp, 17 Juli. Tot predikant bij de Nederd. Herv. Gemeente alhier werd be roepen de heer A. C. Snethlage, candidaat tot den H- D. te 's Gravenhage. Tot notabel werd gekozen de heer B. Dros. Oosterend, 18 Juli. Tot groot genoegen van de oesterhandelaars alhier heeft de Minister eenige gedeelten van de Zuiderzee achter Oost aan de vrije visscherij onttrokken en afgestaan aan bedoelde personen voor het bewaren en planten van schelpdieren. Ook eerder werden deze plaatsen door hen gebruikt, doch er kwamen kapers op de kust, om tot groote schade van de handelaars het een en ander weg te visschen. Als dieven konden ze niet vervolgd worden, omdat ook de visscherij daar vrij was. Nu moet het evenwel uit zijn met huane brutaliteiten, daar ze anders zeker gestraft worden. Tot onderwijzer voor Nederl. Oost-Indiê is benoemd de Heer R. D. Bouma, vroeger alhier, thans onderwijzer te 's Grayenhage. Den Hoorn. In plaats van den Heer Maas (overleden) is als opzichter der schietbanen benoemd de Heer H. Troost, Lichtwachter Z. W. kust Texel. Vlieland, 17 Juli. Gisteren gafdestoom- bootreederij „Vlieland" gelegenheid voor een pleiziervaart Harlingen Vlieland. Van dezen tocht hebben zeer velen geprofiteerd, onze boot bracht om half elf ODgeveer een groot aantal vreemdelingen mee. Zij konden, dank zij het mooie weer, volop genieten van duin, strand en zee. 's Middags gaven eenige heeren een concert aan 'tpavilloen. Om vijf uur vertrok de „Vlieland" naar Harlingen, het was een zeer goed geslaagde tocht. De Maandag gehouden aanbesteding van wege het Waterschap „de 30 gem. polders," had den volgenden uitslag: Perc. a. 50 last basalt kopzuilen. Erven H. Trip, Rotterdam, f 9,94 b. 100 M3 harde klinkerbrik. A. Bruin, Texel, f 3,05. c. 350 M3 basaltslag. Basaltmaatschappij Rotterdam f 4,85 j Ons werd toegezonden een reclameplaat uitgegeveven door de Fransch Hollandsche Oliefabriek „Calvé-Delft". De kunstschilder A Breitner te Amsterdam stond daarvoor een zijner werken ter reproductie af. In alle opzichten wijkt de plaat af van de gewoonlijk door industrie en handel gebezigde reclameplaten, de vooistelliDg toch, eenspan werkpaarden aan het strand, biedt alleen kunst, zonder op het product waarvoor reclame gemaakt wordt te zinspelen. Alleen op de lijst komt de naam der firma voor. De reproduc tie, wordt door den schilder zelf geroemd. De plaat is ter bezichtiging in onzen boekwinkel. Daar weet men raad. Het gemeentebestuur van Bier um had ver zuimd binnen den daarvoor gestelden termijn, bij de regeering een subsidie van f 880 aan te vragen in het belang van het onderwijs en bovendien een som van pl. m. f 300, waarop de gemeente eveneens wettelijk aan spraak had. In een geheime zitting van den Raad moet nu besloten zijn, dat tekort op den hoofdelijkeu omslag te verhalen. (R N.) Het is opmerkelijk, hoe de populier onder de boomsoorten 't vaakst door den bliksem getroffen word, en aldus dienstdoen als bliksemafleider. In de Neder-Betuwe tref t men dan ook weinig woningen aan, waarbij men niet met het bovenvermelde doel popu lieren heeft gepoot. TEXELSCHE COURANT. VOOR DE

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1