Buitenland. - Slechte betalers. In „De Bode" wordt berichtBlijkbaar onder den invloed van onze adressen aan den Minister van Binnen- landsche Zaken heeft 7 Juli j.l. te Bocholtz (L.) weer een gedeeltelijke betaling van on derwijzerstraktement plaats gehad. Toch hebben allen nog te weinig ontvangen, en wel van f 48—f 100. Is 't geen schande, vraagt het blad, dat onze volksopvoeders op die manier van de goedgunstigheid der gemeentenaren moeten afhangen Willen die geen crediet verlee- nen, dan moeten de onderwijzers zeker maar honger lijden - Het denkbeeld is niet kwaad. Naar „De Protestant" mededeelt is door het hoofd bestuur der Algemeene Protestanten-Ver- eeniging een adres gezonden [aan de Alge meene Synode der Ned. Herv. Kerk, waarin op verschillende gronden wordt verzocht niet dan bij uitzondering toe te laten, dat dienst doende predikanten het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan vaarden. - Dikk9 en dunne armen Een inzender schrijft in de „Nieuwe Ct." Vóór 2 jaar was in Den Haag „het zwem bassin voor dames" toegankelijk voor jongetjes beneden de 6 jaardit voorrecht is nu aan het mannelijk geslacht ontzegd, omdat een kleine jongen een dikke dame, die tegelijk met hem gezwommen hal, op straat tegen kwam en uitriep „Mama, mama, daar hebt u nu de dame met de dikke armen 1" Het volgende is, (naar de „Nbr.". ver telt) in Den Bosch bij de gemeenteraadsver kiezingen gebeurd Een klein poezelig meisje, gewapend met stembiljet en strooibiljet, waarop de drie Katholieke candidaten, nadert schuchter de groene tafel in het stemlokaal. Bedeesd komt er uit: Paatje kan niet komen stem men of meneer het zoo wou doen als hier opstaat Verbazing achter de groene tafel. Kindje wordt meer en meer confuus. Het bijzittend raadslid zegt dat paatje als hij wil stemmen zelf komen moet. Kindje groote oogen opzettend. Maar, zegt geruststellend hetzelfde raadslid, als paatje niet komt, behoeft hij niet naar het tuchthuis en evenmin boete te betalen. Kindje tevreden 't lokaal uit en geeft het strooibiljet terug aan den man, die het haar gegeven had, want ze kon er nu toch niets mee doen! Door den veehandelaar Grull, te Nijme gen, zijn de laatste dagen in de Betuwe circa 100 zware vette ossen aangekocht met be stemming naar Zwitserland, in prijzen van f 220 tot f 320 per stuk. Snuggere kiezers Te 's Gravenhage is het voorgekomen dat personen zich aanmelden ten huize van den secretaris der kiesvereeniging Zij waren hiertoe gekomen, omdat diens adres stond afgedrukt op de enveloppe, waarin hun verkiezingscirculaire was thuis bezorgd Niet minder dan 11 personen maakten zoo een vergeefsche reis naar het ver voorbij hun stembureau gelegen secretariaat 1 En dat mag tóch meekiezen 1 Niet zoo bedoeld. Op een buitenplaats bij Utrecht heeft men dit voorjaar eenige kunstmatige vogelnest kastjes opgehangen en in een dezer heeft een zwerm bijen zijn intrek genomen, die in- en uitvliegen. Een waardevolle gulden. De vracht rijder W. de Vries te Drogeham (Gron.) be zat een gulden met de beeltenis van Koning Willem I en heeft daarvoor thans volgens zijn eigen mededeeling meer dan f 1000 ont vangen. Een ingezetene van Buitenpost bezit twee dergelijke guldens. De koopman C. v. d. V. te Drachten had voor de rechtbank te Heerenveen terecht ge staan als beschuldigd aan den burgemeester van Smallingerland een valsche opgaaf te hebben gedaan, door, in strijd met de waar heid, te verklaren, dat zijn pakhuisknecht S. de Graaf in vasten dienst bij hem was en in het verloopen jaar ten minste f 300 had verdiend, tengevolge waarvan deze loonkiezer was geworden. Later bleek dat hjj niet in vaste dienstbetrekking tot hem stond en niet meer dan f 187 loon had ontvangen. De rechtbank veroordeelde hem op grond van art. 150 der Kieswet, tot gevangenisstraf van vijf dagen. De veroordeelde en de officier van justitie die twee maanden had geëischt, kwamen in beroep. De advocaat-generaal by het Hof teLeeuwar- den eischte bevestiging van het vonnis. Het Hof echter van oordeel, dat de be klaagde te goeder trouw had gehandeld, ver nietigde het vonnis en sprak bekl. vrij. De oogst was zeker goed. De verzending van aardbeien uit Beverwijk voor versch gebruik naar Duitschland is nagenoeg afgeloopen, wijl door de warmte de vruchten te veel lijden bij de verzending. Dit is ruim een week vroeger dan het vorig jaar. Verzonden werden 325 waggons, elk van 5000 K.G. De verzending voor de fabrieken naar Engeland duurt nog voort. Een brutaal heer. Het toppunt van brutaliteit deed zich dezer dagen te Beerta (Gron.) voor, meldt de „Prov. Gron Ct." De arbeider T. S moest op zijn fiets een nieuwen ketting hebben en koopen kost geld. Daarom stilletjes een weggenomen uit de werkplaats van den heer H. Kleinstra aldaar, 't Ongeluk wilde evenwel, dat de ketting te kort was en daarom brutaalweg naar Kleinstra gegaan om hem tegen een langeren te verruilen. Kleinstra herkende direct den vermiste ketting en stelde de politie met het geval in kennis. Wij lezen in de Zijp. Courant Een zoon van den heer P. B. alhier, in militairen dienst te Den Helder, heeft eenige dagen verlof gekregen om behulpzaam te zijn bij den hooioogst. Dezen maatregel juichen wij ten zeerste toe en wij hopen, dat, waar de werkkracht op het platteland schaarsch is, die verloven meer en meer zullen worden toegestaan. Aanschaffing van legerpaarden 1 Op de oorlogsbegrooting voor 1900 zijn behalve voor de gewone jaarlijksche aanvulling gelden uitgetrokken voor de aanschaffing van een vijfde gedeelte der paarden, welke in verband met de uitbreiding van het leger noodig zijn. Een gedeelte dezer paarden zal in het binnenland en de rest in Ierland worden aangeschaft. Donderdagmiddag ontplofte een trommel met gevulde slaghoedjes in een der gebouwen van de artillerei-inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam. Gelukkig werden slecht twee man licht gewond. Tevens werd eenige matrieele schade aangericht. Een aanhouder wint. Yoor eenige jaren slaagde bij het onder wijzersexamen een persoon uit Scherpenisse, die tevergeefs naar eene betrekking sollici teerde en ten slotte maar schippersknecht werd. Thans is hij evenwel geslaagd voor kommies bij 's rijks directe belastingen, zoodat hij uit de minder begeerde betrekking van schippersknecht ontslag kon vragen. De Delftshe Cour. schrijft „De N. Ct. ontving uit betrouwbare bron de bevestiging van het ook door ons reeds in de vorige week medegedeelde gerucht, dat aan Mr. Goeman Borgesius de opdracht tot kabinetsformatie is verleend en dat indien hij er in slaagt een voordracht aan Hare Majesteit aan te bieden, hij zelf van het nieuwe ministerie geen deel zal uitmaken. Alweder een. Te Vaals heeft eene vrouw, die bij het aanmaken van een kachel daarbij petroleum gebruikte, zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij na een paar uren aan de gevolgen is overleden. De „Nieuwe Koerier" vermeldt een interessant staaltje van wetenschappelijk onderzoek in dienst van de gerechtigheid, waardoor met allen schijn van overtuiging mogelijk geworden is, een misdaad tot klaar heid te brengen en den bedrjjver aan te wijzen. Op 8 September werd in do buurt van Venlo het lijk gevonden eener vrouw met een strik om den hals. Zekere Ittenbach werd voor den moordenaar gehouden, maar de man ontkende. Doch nu had de officier van justitie te Roermond op den dag na den moord doen in beslag nemen de kleeren van het ljjk, den strik, waarmede de vrouw gewurgd was, haren, welke zich op den mantel der vrouw bevonden en het vuil uit haar nagels. Uit het chemisch en miscroscopisch onder zoek bleek, dat i n het vuil der nagels van beide lieden draadjes van een der kleeding- stukken van de vermoorde en vezels van den strik aanwezig waren, terwijl haren van den beklaagde op de kleeren der vermoorde en haren der vermoorde op de kleeren van Ittenbach gevonden werden. De deskundige had de draadjes en de pluis jes touw photografisch eenige duizenden malen vergroot, zoodat ook een Teek zien kon, dat de mededeelingen van den deskundige volko men juist waren. Tusschen de in beslag genomen voorwerpen bestond over en weer de meest volledige overeenstemming. Door dit deskundig onder zoek vooral werd het bewijs van Ittenbach's Bchuld geleverd. Dat er nog altijd „gevaarlijke" menschen gevonden worden, ondanks de waarschuwin gen van den predikant Balthazar Bekker in „De betooverde Wereld" ondervindt dezer dagen een achtenswaardig ingezetene eener Zeeuwsche gemeente, hoofd eener Christelijke school. Hij is de dupe geworden van echte dorps-leuterpraatjes hij zou een jonge dochter door zijn betoovering ziek hebben gemaakt en oud en jong spreekt over hem als behoo- rende tot de „gevaarlijken." Door kennisge ving aan de justitie zocht hij den verderen laster tegen te gaan. Gemakkelijk gaat dat echter niet. Nu gaat het op genoemd dorp gemakkelijk nog meerdere te vinden, die aan genoemd euvel mank gaan en, zoo zegt de berichtgever, weldra zullen anderen gevonden worden die „betsjoend zijn, in wier hoofdkussen kransen gevonden worden, 't geen een onomstootelijk bewijs is van hekserij. En om zeker te weten gaat men ongetwijfeld op nader onder zoek uit met een kruissleutel aan een touw gebonden „deze sleutel, volgens een echt recept, wordt gelegd bij Johs. 1 versl. Nu wordt het oog van den sleutel genomen, waaraan de Bijbel hangt, op de vingers en als de sleutel draait is er geen twijfel meer." Het is te geheimzinnig om verder op deze mysterieuse handeling in te gaan, maar voor den betrokkene blijft het een erg ver velende historie en dat vooral omdat er zoovelen zijn, die het wel niet gelooven, maar toch„je kunt het maar niet weten 1" De vlekziekte onder de varkens begint zich op Flakkee, in 't bijzonder te stad a. h. Haringvliet, weder te vertoonen, hetgeen voor Flakkee een zeer groot kwaad is, daar voornamelijk de arbeidersgezinnen er het meest door lijden, doordat ze soms den gehee- len winter van 't beste voedsel grootendeels verstoken zijn. Enkele varkens zijn door een veearts tegen de ziekten ingeënt. Welke resultaten dat geeft, zal nog moeten blijkenelders waren de resultaten gunstig. Gelukkig de bezitters Volgens de briefschrijver uit Groningen aan de „Ass. Ct." heelt dat gezegde zijn waarde yerloren. Men oordeele: „Onder de rubriek „Troost der armen" be helzen de bladen nu en dan een stukje nieuws, of ten minste als nieuws bedoeld, dat het resultaat moet voorstellen van de geleerde onderzoekingen door een bacterioloog op munt en bankbiljetten ingesteld. Dat resultaat is dan natuurlijk om van te griezelen. Och, och, wat een viezigheden en gevaarlijkheden zijn op die lapjes papier aan 't licht gekomen 1 Wel zóóveel millioen ziektekiemen op één onnoozel bankje van f 25! Allemaal baccillen, microben en splijtzwammen. Onaesthetiscb, onhygiënisch, onfrisch, onguur. Heelemaal geen papier voor menschen die op 't behoud van hun gezondheid gesteld zijn. Aantrekke lijke naturen moesten er eigeniijk altijd de handen af houden. En nu dus op die noodlottige munt- en bankbiljetten geen gezondheid, geen tevreden heid, berusting en kalme levenswijsheid te vinden is, nu zijn de niet-bezitters van dit tuig wel beschouwd goed af. Al de begeerlijke zaken die daar zooeven genoemd zijn, kunnen hun ten deel vallen, terwijl de anderen mogen zien hoe ze zich met hun geldswaardig papier en de vijandige gedierten, die daarop om- wriemelen, door 't leven kunnen slaan, Dat is de zwarigheid, verbonden aan het bezit, en het loon voor 't niet-bezit. Troost der armen 1" 100 Jarige kloosterling 1 De oudste inwoner van Kerkrade (Limburg) bevindt zich in het klooster der paters Fran ciscanen „Oud- Erenstein." Deze eerbiedwaar dige grijsaard is meer dan honderd jaar oud en is nog in het genot van goede gezondheid. Dagelijks kan men hem in de tuinen van het klooster zien wandelen. Deze paters zijn voor een paar jaren uit Frankrijk verdreven en hebben in Limburg hun toevlucht gezocht. „Belang voor terechtgestelden," zoo liudt een advertentie, die in Amerikaansche bladen te lezen is. Een man biedt daarin aan, de „Electrocuted" (de terechtgestelden door electriciteit) weder in het leven te roepen na voorafbetaling van 1500 dollar. De man beweert, dat zij slechts schijndood zjjn, daar geen orgaan gekwetst is, en biedt zijn „klanten" volkomen waarborg. Daar de dood de hoogste straf is, die aan den diliquent wordt voltrokken, zoo is de man na zijn terugkeer in het leven volko men vrjj 1 Een vermakelijk geval is te Luc onder Mende, in 't Franscne departement Lozéte voorgekomen. Een landlooper slentert door het dorp. Uit den tuin des burgemeesters

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2