w r j N°. 1865. Donderdag 27 Juli 1905. 18'° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. Te behandelen onderwerpen; Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. TEXEL, 26 JULI 1905. De markt van Maandag was weder niet van vee misdeeld; hebben een paar regen buitjes al eenige verfrissching aangebracht, veel meer is er ook niet van te zeggen. Vele weiden vertoonen een rood-geel dor aanzien en bieden geen voedsel voor het vee, zoodat bjjvoedering met kort voer, om den veestapel nog ietwat in stand te houden, een zeker kostbare maar onafwijsbare eisch wordt. Dat bij zulk een toestand in afzet uit - komst wordt gezocht, is zeer verklaarbaar. Ter markt werden aangevoerd 1 Paard, 1 Veulen, 15 Koeien f 145 a 175; 6 nucht. Kalveren f 10 a 12; 3 Rammen, 547 Schapen f 16 a 21; 366 Lammeren 112 a f 14,75; 4 Geiten f 6 a 7; 1 korf Kippen f 0,85. Flinke vlugge handel. Verkiezing. Het was wel eenigszins te voorzien dat, om een lid van de Tweede Kamer voor het district Helder te zien aan gewezen, we niet van eene stemming bevrijd zouden blijven. Zoo is het dan ook inderdaad. Bij de verkiezing op Dinsdag 25 dezer werden lijsten ingeleverd voor de candidaatstelling van de heeren Z. v. d. Bergh en A.P. Staalman; eene stemming zal nu plaats hebben Vrijdag 4 Augustus a. s. De strijd zal dus op nieuw aanvangen en de candidaten zich weder aan de kiezers moeten presenteeren om met hen kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen. De heer v. d. Bergh trad alreeds te Wieringen op en volgens achterstaande advertentie zul len de kiezers op Texel in de gelegenheid worden gesteld kennis met dezen candidaat te maken op Donderdag aan den Burg en Vrijdag te de Cocksdorp. Aan het Oudeschild zal Zaterdagavond eene lezing worden gehouden door den heer Ketelaar, ter bevordering van de candidatuur van den heer v. d. Bergh. 't Zal daar zeker niet bij blijven, vrij zeker kan worden verwacht dat ook van andere zijde met achterwege zal worden gebleven om te trachten het verloren terrein te her winnen. Voor de stemmingsdag daar is, zal nog wel een woordje worden gesproken. De „Tel." meldt „Zaterdagavond om kwart voor acht uur ontstond brand bij den drogist P. J. Rab, wonende 2e Hugo de Grootstraat te Amster dam. Met een brandende lucifer was men in een loods achter het huis bij een spiritus- bewaarplaats gekomen en dit had vermoede lijk, doordat een bus lek was, een ontploffing ten gevolge. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en sloegen weldra aan voor- en achterzijde naar buiten. De brandweer, die met veel matriaal ter plaatse verscheen, tastte het vuur flink aan; toch brandde het geheele benedenhuis to taal uit. De bewoners van de bovenverdiepingen leden aanmerkelijke waterschadeterwijl op de eerste etage, bewoond door de familie Van Wulften, de achterkamer brandschade beliep. Alles was verzekerd." Een onzer plaatsgenooten, de heer K., die met familie daar juist was komen logeeren, moet bij de onverwachte stoornis, ook nog al brandschade hebben beloopen. Te Zuidlaren heeft weer een boschbrand gewoed, welke nu ongeveer 30 H.A. prach tige jonge dennen heeft vernield. Uit het Julinummer van het „Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid." Hoe het nieuwe Kabinet ook moge worden samengesteld, haar zal alleen dan regeeren mogelijk wezen als zij alle „partijwetteu," alle uitersten mjjdt. Zij behoort te zoeken naar de oplossing van die vraagstukken, waarover ten minste drievierden der natie gelijkgezind denken. En zulke zijn er in genoegzaam aantal om vier jaren te vullen. Op het gebied, waarbinnen onze Maatschappij zich begeeft, noemen wij o.m. 1. Afhandeling van het onderwerp: Ar beidscontract. 2. Verbetering van de techniek der be- bestaande Tariefwet. 3. Verbetering van het middelbaar tech nisch onderwijs. 4. Regeling van de practische vakopleiding. 5. Verheffing en versterking van den industrieelen middenstand. 6. Reorganisatie van de Kamers van Koophandel. 7. Verbstering onzer consulaire vertegen woordiging. 8 Onderzoek naar de werking der sociale wetten en zoo noodig verbetering daarvan. 9. Ziekteyerzekeringwet. 10. Verbetering der verkeersmiddelen en afschaffing van tollen. 11. Invoering van eenheid van tijd. De meeste dezer voorwerpen zijn reeds zeer voldoende voorbereidzij worden door alle partijen begeerd voor de aanneming zal gemakkelijk een groote meerderheid in beide Kamers worden gevonden. En onze welvaart zou er belangrijk door worden gebaat. Een zeldzame vangst. Een zeldzame visch werd opgehaald door visschers te Uitdam. In een der aal-fuiken bevond zich n.l. eenschildpad, naar vis- schersheugenis de eerste die in de Zuiderzee gevangen wordt. Zij is 30 cM. lang, bijna zwart op den rug, gevlekt geel op den buik, met een lichten kring om den hals. Het plan is haar te zenden naar Artis. Gevaarlijke hulp. Donderdagmiddag is te Stratum overleden een zekere B. ten gevolge van een ongeyal met zijn fiets op jl. Zondag. Hij had de on voorzichtigheid begaan zich met zijne fiets te laten vastbinden aan een stoomfiets om door deze te worden voortgetrokken. In volle vaart zijnde kwam hij te vallen, wat door den berijder van den stoomfiets niet werd opgemerkt en deze sleepte hem in zijn vaart een eind weegs mede over de straat. Hij schijnt inwendige kneuzingen bekomen te hebben, aan de gevolgen waarvan hij nu reeds is overleden. („N. B.") Te dom voor soldaat. Dezer dagen heeft zich te Middelburg weer het geval voorgedaan dat een milicien, van de jongste lichting, uit den militairen dienst is ontslagen wegens zeer geringe verstande lijke ontwikkeling, waardoor het niet mogelijk was hem voor den dienst te oefenen. De aardappelziekte Men schrijit uit Dubbeldam Wat gevreesd werd is werkelijkheid gewor den. De aardappelziekte is hier in vollen omvang uitgebroken. Overal beginnen in meerdere of mindere mate de bladeren van het aardappellof zwart te worden. De regen van Dinsdag heeft dat zeer in de hand ge werkt. En het kwaad zit zoowel in de vroege als in de late soorten, zoowel op het land als in de tuinen. Dat is na de schoone belofte van het voorjaar een bittere tegen valler. En wat het voor vele veldarbeiders beduidt laat zich begrijpen, wanneer men weet dat de aardappel voor de meesten het hoofd om niet te zeggen het eenige voed sel is. Daarbij komt nog iets, De boeren hebben de gewoonte aan arbei ders stukken land in onderpacht te geven, „om de helft." Er wordt daarbij geen onder pacht in geld betaald, maar ook geen werk loon. De hoop van den arbeider is dan gevestigd op een goeden oogst, waarvoor de helft voor hem is, waarmee hij zijn arbeid goed maakt en waarvan hij genoeg kan ver- koopen om verschillenden wintervoorraad op te doen. Valt de oogst tegen dan is hij feitelijk voor den winter geruïneerd. Dat hij er zich dan vaak met schulden maken moet doorslaan, spreekt vanzelf. Hoe hij er nog komt is een raadsel. In den haak is dit „landbouwbedrijf" zeker niet. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Btjbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 29 Juli 1905, des vóórmiddags te half elf uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 24 Juli 1905. De Burgemeester van Texel, F. KEIJSER L.-B. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Onderzoek Geloofsbrieven nieuw gekozen leden. III. Aanbieding Gemeente-rekening 1901 IV. Idem rekening Algem. Armbestuur 1904. V. Verzoek P. J. Bruin te Den Burg om vergunning tot het bouwen van een schuurtje. VI. Verzoek Jb. Itoeper c. s., te Oosterend tot bet maken van een voetpad in den weg //Achtertuinen. VII. Verzoek K. P. Krijnen c. s. om vergunning tot bet sloopen van een schip in de haven te Oude-Schild, VIII. Verzoek afd. //Texel// van de vcreeniging //Schuttevaer// om vermeerdering van lichtsterkte etc. in de haven te Oude-Schild. IX. Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal 1905. X. Verzoeken om ontheffing etc. van Hoofdelijken Omslag en Schoolgeld. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het Kiesdistrict Helder ontvan gen opgave, vermeldende de namen, voorletters en ivoonplaatsen der Candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 25 Juli 1905 gehou den verkiezing ter vervulÜDg van een plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrilt dier alpha betische opgave is aangeplakt. Texel, den 26 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDING. STEMMING ter verkiezing van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 4 Au gustus aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal ge schieden ter vorvulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor hot kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BERGH, YAN DEN Z. STAALMAN. A. P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het "Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtons wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, don 26 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, "W. P. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1