Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Men ziet dikwijls wielrijders die de onvoorzichtigheid hebben kinderen voor of achter op hun flets te laten meerijden. Op den Amsterdamschen Straatweg onder Vleu ten reeds dezer dagen een jongmensch van 19 jaar liefst met een meisje voor op het stuur en 'n jongetje achter zich. De gevolgen bleven niet uit. Het meisje geraakte met een der voetjes tusschen de spaken. Daardoor viel de bestuurder boven op het kind, dat een barer armen brak, terwijl de bestuurder zelf verwondingen in het aangezicht kreeg en het achteropstaande jongetje z'n wang openscheurde. Een les voor anderen Paardenvleesch zal opgeld doen. Naar uit Den Haag wordt gemeld, heeft zich daar ter stede een combinatie gevormd met een kapitaal van 1 Va ton gouds, om een paardenslachterij met daaraan verbonden fili alen in alle wijken der stad op te richten en te exploiteeren, op de wijze zooals dat in Parijs is geschiedt. Een vrouwtje dat raad wist. Er moest rente betaald worden. De vader, een Fries, had er tegen gescharreld de duiten er voor bij elkaar te krijgen. De Zondagsche jas aangetrokken, de nieuwe pet op en dan er op af. Toen vader bij den hypotheekhouder was, legde hij op tafel een biljetje van f 10 en 2 rijksd. Zoo is is 't in orde nietwaar? Wel neen man, dat is pas de helft der rente. De vader geheel uit het veld geslagen. Ongelukkig was in den tijd toen hij school moest gaan, de leerplichtwet nog niet aangenomen zoo doende bad hij geen lezen geleerd. Zeer begrijpelijk eveneens, dat de man woedend en met gezwinde pas weer op huis af ging om zijn vrouw rekenschap te vragen van zoo'n streek. De ontbrekende f 15 waren natuurlijk gevlogen, dat begreep hij al dadelijk. Thuis gekomen vond hij in de schuur zijn vrouw, quasi hangende aan een touw om den hals. De man, geheel ontsteld, roept in ontroering uit: „Och mien laivert, beter 't geld weg, as doe, komt moar gauw hier Aldus geschiedde in den jare 1905 in een arbeidersgezin aan den grens eener Gemeente in de Veenkoloniën te Groningen, waar in Hooimaand een lieve vrouw haar man zulke sprekende bewijzen gaf van liefde en trouw. Hazelnoten I In de Bangert (Noord-Holland) heeft de groote hitte der vorige week een nadeeligen invloed geoefend op de hazelnotenboomen. De onderste noten zijn bijna geheel ver brand, hetgeen wel geen schade voor dit jaar veroorzaakt, doch wél voor de vruchten van 1906. De onderste takken zullen alsdan geen nieuwe zetten en dus ook geen viuchten dragen. Een paar kasteleins te Dongen hebben naar men aan de „Ned." schrijft, in den laatsten tijd de gewoonte om niet betalende drinkebroers de schoenen te laten uittrekken, en deze als pand te bewaren. Niet onaardig, zulk een drinker op kousen naar huis zien gaande. Bij de Regeering moet het denkbeeld in overweging zijn een programma te ont werpen voor het onderwijs aan visscherij- scholen, en tot het in het leven roepen eener Rijkscommissie voor het afnemen van exa mens der leerlingen aan die inrichtingen. („Vad.") Zieke varkens Dicht bij Loosduinen stierf dezer dagen een varken aan de vlekziekte. Naar we vernemen vond het nog een kooper voor vijf gulden. Nu weer waren er bij een fokker drie gestorven, die te zamen van de hand gingen voor acht gnlden. Waar blijven zij? In de worst? (R. N.) De „N.Arnh.Ct. schrqft Naar wij vernemen, hebben de chef van politie en de wachtmeester der marechaussees te Winterswijk een bezoek gebracht aan den ondernemer der Winterswijksche verloting, om hem aan te zeggen dat hq, met betoog op de met 1 Juli in werking getreden wet op de loterijen, de verdere uitgifte zjjner loten moest staken. De reeds verkochte loten zjjn daardoor waardeloos geworden en de koopers zijn dientengevolge hun geld kwjjt. Voor de ondernemers van dergelijke verlo tingen is het thans een moeilijk geval, vooral indien zij de prijzen voor de verloting reeds hebben aangekocht. Toch dient het publiek er wel attent op I gemaakt te worden om geen loten meer te koopen van verlotingen, die volgens de wet niet meer gehouden mogen worden. Te Maastricht zijn plannen gevormd om gebruik te maken van den grooten trek dezen zomei naar Luik en de tentoonstelling aldaar. Men wil namelijk, door grootsche feesten te organiseeren, duizenden vreemdelingen, die nu naar het Zuiden reizen, ook een paar dagen naar Maastricht lokken, en wel 18 en 14 Augustus, wanneer ook de van oudsher vermaarde Lieve - Vrouwe - processie met al haar pracht uittrekt in de versierde straten. Het is een historische optocht, die men gaat geven in de grijze stad van St.Servaas, die zoo eenig rijk is aan historische gegevens, en waar men met groote piëteit er naar ge streefd heeft belangrijkste geschiedkundige feiten getrouw weer te geven. Niet minder dan 22 vereenigingen (waaronder er zijn van meer dan 200 werkende leden) hebben hun steun toegezegd. Er heeft zich eere-comité gevormd, omvattende alle auto riteiten van de stad en bovendien nog eenige uit de provincie en van verre. Aan het hoofd daarvan staat de Commissaris der Koningin in Limburg. Het Gemeentebestuur heeft door een ruime gift het Uitvoerend Comité in staat gesteld om de zwakkere vereenigingen financieel te steunen. Min is verzekerd van ongeveer 1000deel nemers, benevens 6 harmonieën en een groot aantal praalwagens. Hoeveel schade door het uithalen van vogelnestjes wordt berekend OordeeltUw jongen baalt uit verveling of baldadigheid een nestje uit van een bas taard-nachtegaal, een musch, een roodstaartje. Stel, dat er vijf jongen in het nest zijn. Elk dezer heeft per dag gemiddeld 50 rup sen en ander gespuis voor spijs noodig, die de ouden uit de omgeving halen, d. i. dagelijks 250 stuks. De spijzing duurt gewoonlijk 4 5 weken, laat ons stellen 30 dagen, dat maakt dus per nest 7500 rupsen. Elke rups eet per dag haar eigen gewicht aan bladeren en bloemen. Stel, dat ze, tot zij volwassen is, 30 dagen noodig heeft en dagelijks maar 1 bloem opeet, die een vrucht zou hebben geleverd, dan eet zij in 30 dagen 30 stuks ooft in bloei, en 7500 rupsen te zamen ver orberen 226000 zulke bloemen. Had nu uw jongen het vogeltje ongedeerd gelaten, dan waren 225000 vruchten meer geoogst. En als elke rups, gelijk zij uit vraatzucht of liefhebberij dikwijls doet, 10, 20, 30 bloemen per dag opeet of beschadigd, zoodat zij ver welken of afvallen, dan wordt het verlies nog veel grooter. Naar deze maatstaf kan men zelf de schade berekenen, welke door het uithalen van een geheel vogelnestje wordt berokkend. De afschaffers dreigen in de Ver. Staten gevaarlijker te worden dan de dronkaards. Men meldt, hoe een vurige ijveraarster herhaaldelijk aan het hoofd van een troep vrouwen in kroegen alles kort en klein heeft ges'agen. Maar dat is nog slechts kinderspel bij hetgeen thans te Iola, in Kansas, moet zijn geschied. Daar hebben, naar eenige bladen berichten, de leden van een matig heidsgenootschap, in onmatigen ijver voor de goede zaak, vijf kroegen met dynamiet in de lucht laten springen. Twee werden geheel en drie gedeeltelijk vernield. Men schat de schade op f360.000. Of er menschenlevens bij verloren gingen, wordt niet bericht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Vrouwen en Meisjes van Texel. L. S. 't Is de vereeniging „Texel's Belang," die U nogmaals wil wijzen op de tentoonstelling van handwerkjes, enz., welke straks in het najaar gehouden zal worden. Niet tevergeefs werd een beroep op Uwe welwillendheid gedaanverschillende voor werpen, waaronder kostbare, kwamen reeds in en werden toegezegd. Voor eene goede bewaarplaats voor een en ander werd gezorgd, waarom ondergeteeken- den U uitnoodigen, om de zaken, die verder reeds voor het schoone doel in gereedheid gebracht werden, bij de plaatselijke besturen te willen deponeeren, die gaarne voor het verdere zorg zullen dragen. Voor eene goede regeling is het wenschelijk, dat reeds nu zooveel mogelijk bijeengebracht wordt, terwijl nog tijd genoeg overblijft, om het een of ander te vervaardigen. Mogen nog zeer velen Uwer bereid gevon den worden, om iets af te staan voor die tentoonstelling en latere verloting, opdat een en ander getuige van de liefde en deelneming, die de Texelsche Dames toedragen aan bare arme en diepgetroffene plaatsgenooten. Met hartelijken dank voor het reeds ge- schonkene, Hoogachtend en Aanbevelend, Het Dag. Bestuur van „Texel's Belang' Mr. W. F. Hiddingh, Eere-Voorzitter. W. Mets Tz., Voorzitter. J. Daalder Dz., Secretaris. R. Visser, Penningm. Het Bestuur van de Propaganda-Commissie B. Van Zweden. J, de Jongh. M. Kroon Jbz. F. Heeroma. Een vrouw uit Willacienne, bij Burgas, is ontwaakt uit een slaap, die 31 jaren heeft geduurd. Zij heeft de gebeurtenissen uit haar leven van vóór 31 jaren versch in het geheugen bewaard, als waren die eerst gis teren voorgevallen. Tot haar groote verwon dering vond zij haar familieleden zeer ver ouderd en zij wilde in 't geheel niet gelooven dat haar bewustzijn zoo lange jaren had stil gestaan. Van alle kanten komen geneesheeren om haar vragen te stellen en waarnemingen te doen. Uit eenige Engelsche bladen zijn de volgende eigenaardig gestelde advertenties bijeengezocht „Een groote kamer te huur, geschikt voor twee heeren, ongeveer 4 M. lang en 6 M. breed." „Zaterdagavond is er een hond ver loren door een heer, die luistert naar den naam Yim, met een koperen halsband en een muilkorf." „Te koop aangeboden een buldog, vreet alles, is vooral gesteld op kin deren." „Te koop aangeboden een rijtuig, toebehoorende aan een dame met nieuwe gummibanden en gecapitonneerd." Een mislukte hongerkuur. In het Rijkshallen theater te Bochum had een zoogenaamde hongerkunstenaar een wed denschap om 2500 mark aangegaan, dat hjj 19 dagen in een glazenkast zou doorbrengen en enkel op mineraalwater leven. Er was veel belangstelling en de ondernemer van het theater maakte goede zaken. Reeds was er een groot deel van den overeengekomen tqd om en geloofde elk, dat hq zqn wedden schap zou winnen, toen een bezoeker een portie Roomsche boonen met spek bestelde, waarmee by dicht bq de glazen kast ging zitten. Die Tantaluskwelling was den honger kunstenaar te machtig, hij sloeg een ruit zijner vrijwillige gevangenis in, sprong op de boonen en het spek toe en had een en ander in een oogwenk verslonden. De onder nemer van het theater wil hem echter de 2500 mark niet laten betalen, hq maakt nu van het geval een reclame voor zijn Roomsche boonen met spek, die zoo overheerlijk zqn, dat zelfs een hongerkunstenaar er geen weerstand aan kan bieden. Zondag 30 Juli 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 3 uur ds. Visser. Koog. Voorin. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. "Voorin. 10 uur ds. Visser. Oudeschtld. Nam. 3 uur ds. Smits Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp, Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oo8lerend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Op verzoek van den Kerkeraad te OudeBchild vermelden wij, dat Zondag 30 Juli a. s., voor middag half elfaldaar in de Herv. Kerk zal optreden Ds. C. J. A. Bosch, van Helder. Amsterdam, 24 Juli. Aangevoerd 255 Run deren, le kwal. 72 75 ct., 2de kwal. f 0.67 f 0.70, 3de kwal. 64 ac. per K. G. 220 Melk en Kalfkoeien f 120 k f 270, 2 Graskalveren af 25 Schapen f 20 k f 28, 77 N uchtoro Kalveren f 7,k 115, Lammeren f' 661 vetto Varkens 47 a 48 ct. per K. G.— l'urmcrend, 25 Juli. Aangevoerd 732 Run deren en 53 Stieren. 240 vette Kalveren 60 4 75 ct. per KG., 284 nucht. Kalveren f 10 k f22 p. stuk, 215 vette Varkens 46 k 50 ct. per KG. 40 magere Var kens f 16 23, p. st. 161 Biggen f7 if 10 p. st.2244 Schapen f 20 f 28 625 Lammeron f 10, a f 16, Kip-Eieren f 3,50 4 f 3,90 por 100. st. Vette Koeien, 4,09prijsh. h. matig. Gelde Kooien, prijsh. handel at*?. Melkkoeien, prqsh.handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Sobapon 1. in prijs h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh. h- matig. Magero Varkens, prijsh., h. matig.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2