N°. 1866. Zondag 30 Juli 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbh Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amib.ua en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bö de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö opTexbl. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen duimstok, een portemonnaie, een meisjeszak bevattende een beursje, een knoopenhaakje, een zakdoek en een zakspiegeltje; een roodkoralen armband. GEMEENTE-REKENING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de REKENING van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1904, is over gelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 31 Juli 1905 tot en met den 14 Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 29 Juli 1905. De Burgemeester, W.P. HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 29 JULI 1905. Des Bisschops bezoek. Een bezoek van Z. D. H. den Bisschop aan ons eiland, heeft altijd iets feestelijks. Was dit yroeger zoo, toon wjjlen Mgr. Bottemanne, hier zoo welbekend, Texel be zocht, aan diens opvolger Mgr. A. J. Callier valt niet mindere eer ten deel Dit bleek weder Donderdag, toen de Hooge kerkelijke waardigheidsbekleder naar hier kwam, om tal van jeugdige parochianen het H. Vormsel toe te dienen. Bij aankomst van de boot te 12,05 van Helder, stond aan de haven te Oudeschild eene eerewacht opgesteld, om Z. D. hare be geleiding aan te bieden. In optocht ging het daarop naar den Burg, voorop een eerewacht van nagenoeg 50 ruiters, allen zoo mogelijk in gelijke kleederdracht, versierd met sjerpen van de bisschoppelijke kleur en voorzien van vlaggen, wimpels en een 5 tal vaandels, van gemeente en kerkelijken aard. Daarop volgde het rijtuig waarin d9 Bisschop gezeten, en vervolgens tal van rijtuigen met vele belangstellenden. In goede orde kwam de stoet het dorp binnen, en werd Z. D. voor de pastorie der Katholieke gemeente gebracht, waar het „Welkom' boven den ingang, zeker uitsprak de gevoelens der parochianen. (Laat ons volledigheidshalve vermelden dat de stoet werd voorafgegaan door bereden politie, zij 'tdan ook op de fiets.) Na een kort verwijl in de pastorie begaf Z. D. zich naar het kerkgebouw, dat, inwendig en daarvoor, door bloemen enz. versierd, almee getuigde van groote belangstelling. Aan den ingang prijkte het opschrift „In fide Nihil Haesitans," sprekende van standvastigheid en trouw in het geloof. Van de kerkelijke plechtigheid meenen wij geene melding te moeten maken als niet geschikt voor een courantenberichtje. De Bisschop vertrok met de boot 6,— uur weder van Texel, tot de haven uitgeleid door dezelfde eerewacht en op dezelfde wijze als bij de aankomst vermeld. Het heerlijke zomerweder begunstigde dezen dag naar wensch en de vele vlaggen uit tal van woningen schonken daarbij een prettigen aanblik. Mgr. Callier, een eerwaardig, symphatiek grijsaard, zal gewis eene aangename herin nering bewaren van zijn bezoek aan Texel De lezing door den heer v. d. Bergh. De aangekondigde lezing door den heer v. d Bergh, de candidaat der Centr. liberale kiesvereeniging in het district Helder, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor dat district, had Donderdagavond in het Hotel „Texel" plaats. Te 8 uur was de opkomst nog niet zoo groot, doch langzamerhand werd de bijkomst drukker bezocht en toen de Voorz. de heer van 't Hof, de vergadering opende was een goed aantal bezoekers tegenwoordig, waar onder ook zeervele dames, waardoor de bijeen komsten in den laatsten tijd nog al worden gekenmerkt. Bij de opening wijdde de Voorz. een woord van waardeering aan de nagedachtenis van wijlen den heer Gerritsen, en stelde hij daarop den candidaat aan den aanwezigen voorspr. verzocht dat de aanwezigen zich zouden onthouden van interruptie gedurende het spreken en gaf daarop het woord aan den heer v. d. Bergh. Ook door deze werd een woord gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer Ger ritsen en vervolgens gesproken over de te wachten stemming en de beteekenis er van. Reeds in een vorig nummer spraken wij als onze meening uit dat er niet zooveel nieuws zou worden verkondigd, na hetgeen vóór de eerste stemming alzoo was gezegd. Zoo was het ook inderdaad. De bedoeling van deze bijeenkomst was dan ook meer om met den candidaat kennis te maken, en het kon niet anders of deze moest over zich zelve spreken en over zijn politiek verleden, om de kiezers in de gele genheid te stellen te oordeelen of hij een door hen gewenscht afgevaardigde zou wezen. Dat daarbij tevens ter sprake moest komen het politiek leven van den tegen-candidaat, spreekt als van zelvede tegenstelling tus sehen de beide mannen was iets, wat den kiezers moest doen oordeelen aan welken candidaat zij de voorkeur zullen geven. Voor dat oordeel zou het goed zijn geweest indien de beide candidaten tegenover elkander hadden gestaan, ter verdediging van hunne beginselen en tot bestrijding van die des anderenzulk een debat zou meer leerrijk kunnen zijn. 't Was echter zoo niet en zoo werd nu in het debat de eandidatuur van den heer Staalman verdedigd door de heeren Dill, van Amsterdam en de Vries van Helder, doch op niet zeer gelukkige wijze. De hoofdinhoud van deze verdediging, naar 't ons voorkwam aan de hand van een open brief van den heer Staalman aan den heer van den Bergh, leidde tot deze conclusie dat de kiezers even zoo goed den heer Staalman konden kiezen dan den heer v. d. Bergh en zelfs de eerste nog meer de ge- wenschte candidaat zou zijn. De heer v. d. Bergh beantwoordde de beide heeren op het door hen aangevoerde en waar hij den eersten debater met feiten bewees de onstandvastigheid van de politiek des heeren Staalman, beantwoordde hij den tweeden spr. op diens vraag „wat hij voor den arbeider den visscher, den marinewerkman, enz. zoude doen door te zeggen dat hij geen belofte aan ieder dezer konde of wilde doen, doch wees hij op zijn medegedeeld politiek leven, ook in zijne betrekking als gemeenteraadslid van Amsterdam, en verklaarde hij in dien geest ook werkzaam te zullen zijn voor de belangen van den werkman en den minderbedeelde, indien aan hem de eer te beurt zal vallen het district Helder in de Tweede Kamer te ver tegenwoordigen. In het bijzonder werd bij de lezing de aandacht gevestigd op de beteekenis van deze stemminghet feit n.l. dat de samenstelling der Kamer thans is in het voordeel der Vrijzinnige partij en een weder omgaan van het district Helder dat voordeel voor een groot deel zou doen verloren gaan. Het district Helder, betoogde de spr., heeft groot gewicht in de schaal gelegd hoe de toekom stige regeeringsvorm zal wezen, zorge het thans dat het verkregen voordeel weder niet verloren ga. De Voorz. bracht aan het einde der ver gadering dank aan den spreker, en aan de debaters voor den goeden toon welke voorzat in het debat, (met uitzondering van een enkel oogenblik, dat tijdig werd gefnuikt.) Ook de Voorz. meende dat men de a. s. stemming niet te licht moet schatten; de tegenpartij is niet werkeloos zegt hij, en al wordt de heer Staalman slechts door eene enkele partij candidaat gesteld, men leze, zegt spr., maar eens het artikel in „De Tijd" van heden avond, waarin krachtig wordt aangespoord de eandidatuur van den heer Staalman te steunen. Dat moet de Vrijzin nige kiezers aansporen, volgens den Voorz., om met alle kracht te werken, ten einde onzen candidaat te doen overwinnen. Die overwinning kan worden behaald wan neer ieder man op zijn post is en zich geeft voor de zaak. Verslapping daarin zou een ongewenscht echec kunnen bezorgen. Wij zijn gewaarschuwd, maken wij ons die waar schuwing ten nutte. Met dit sluitingswoord zoo ongeveer, werd de bijeenkomst op een niet te laat uur ge sloten en liep 'talles kalmpjes af. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. M. K. Witte, thans onderwijzeres te Haarlem mermeer komt als No. 1 voor op de voor dracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Sloten (N. H.) TEXELSCHE COURANT. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaats ruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn; dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tussehen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde. dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen' verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen véór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algcmeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in ait. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tussehen do in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in do gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers een aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde Ee-sonon. alsmede aan personon en bestuurders van ijzondcro instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Texel, den 29 Juli 1905. Do Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1