Buitenland. Marktberichten» Pre dikbeur ten, De Handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft hare gewone jaarvergack ring gehou den in het lokaal van den heer Duinker, te Oosterend. Na opening door den Voorzitter, den Heer J. Burger Pz. en het voorlezen der notulen, die met een kleine opmerking werden goed gekeurd, werden de verschillende rekeningen behandeld. Die van den Penningmeester sloot met een klein nadeelig slot, die van den Directeur, waarmede een plaatselijke rekening verband houdt, met een flink batig saldo. Nadat eene taxatie van de verschillende eigendommen was gegeven, werd uitgemaakt, dat voor een volgend saizoen nieuwe leden kunnen worden aangenomen tegen een som van f 29, d. i. f 4 hooger, dan in 't vorig jaar. f Tot Penningmeester der vereeniging werd herkozen de Heer C Slik, tot Commissaris gekozen de Heer R. Vlaming, daar de aftre- tende, de Heer J. Daalder Jz. niet herkies baar was. Na eenige bespreking werd besloten het aftredend lid C. Kuiter Az. uit te betalen volgens den maatstaf 1905. Verschillende besprekingen aangaande de arbeiders in het pakhuis te den Helder en omtrent bedorven garnalen hadden plaats. Bij loting zal uitgemaakt worden, welke leden ieder op de beurt de gevangen gar nalen naar den Helder zullen transporteeren, terwijl niemand garnalen zal mogen bewaren met het oog op een latere, misschien betere, markt. Nadat nog verschillende besprekingen aan gaande marktprijzen en cockles hadden plaats gehad, werd de vergadering met dank voor de belangstelling gesloten. Blijkens mededeeling in de Staats Cour. zullen de gewone najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, o. m. gehouden worden te Texel den 29 September. Van 20 tot en met 26 Juli zijn van hier verzonden 868 schapen, 451 lammeren, 37 koeien, 12 kalveren, 3 paarden en 9 var kens. Volgens opgave zijn tot heden dit jaar in 't geheel verzonden32373 lammeren, 3300 schapen en 1204 koeien. Oosteeend. Een liefhebber van jacht, wonende in Gelderland, dacht in het begin dezer week de zeehonden in de Zuiderzee te verschalken. Wel werden tal van deze vischdieven gezien, doch slechts een voorwerp werd bemachtigd. Oudeschild, 28 Juli. Het maken van een gebouw met het verrichten van andere werk zaamheden, in verband met het depót van petroleum, door de Amerikaansche Petroleum- Compagny, nabij de haven te vestigen, is opgedragen aan Gebr. de Wijn, alhier. Men schrijft uit Alkmaar aan de „N. R. Ct." Gehechtheid aan een hond. Onlangs verhuisde de heer A. van Haarlem naar Texel. Om bijzondere redenen werd echter de hond niet medegenomen, maar on der de hoede gesteld van familieleden te Zaandam. Het 12-jarig zoontje van den heer A. kon den hond maar niet vergeten, en Maandags stond hij onverwachts bij de familie te Zaandam op den vloer. Hij had juist geld genoeg gehad voor de overvaart van Texel naar Den Helder en liep van daar naar Alk maar, waar hij 's nachts in een hooiberg kroop om den volgenden ochtend zeer vroeg de reis weder te voet te vervolgen naar Zaandam. Dóar vond hij goed verzorgd zijn lieveling. Het laat zich denken dat de ontmoeting tusschen die twee allerhartelijkst zal zijn ge weest. Dat de ouders van den knaap in vreeselijken aDgst over zijn raadselachtig ver dwijnen zullen verkeerd hebben, ligt voor de haDd. Onder behoorlijk geleide, doch zonder hond, is de jeugdige held weder naar Texel vertrokken. Door onvoorzichtigheid. Een heer, logeergast in Gasterland, die terwijl het erg donkerde, langs den zeedijk fietste, reed met zóóveel kracht, tegen een hek, dat het rijwiel verbrijzeld werd en hij zelt een gapende hoofdwonde bekwam. In het logement te Rijs werd hem onmid- delijk geneeskundige bijstand verleend en daar wordt hij thans verpleegd. Wel iets zeldzaams. Te Zuiddorpe werd Zondag de zeldzame gebeurtenis, dat drie huwelijksparen dit jaar hun gouden bruiloft vierden, herdacht door een festival, waarbij de muziekgezelschappen van Westdorpe, Overslag, en Koewacht welwil lend hun medewerking verleenden. Afgehaald in open rijtuigen, werden de jubillarissen in optocht naar het gemeentehuis gevoerd, alwaar de burgemeester! hun den eerewjjn aanbood, benevens een herinneringsmedalje. De muziekgezelschappen voerden daarna in de kiosk op het lommerijke dorpsplein eenige nummers uit. Ze worden nog duurder. Niet 1000 maar f 2000 voor één gulden 1 Wij deelden dezer dagen mede, dat de vrachtrijder W. De Vries te Drogeham (Groningen) voor een gulden met de beeltenis van Willem I f 1000 had ontvangen. Het was niet het eenige geldstuk van Koning Willem I, maar hij had de beschikking over nog enkele van die guldenstukken. Iemand vroeg daarop aan De Vries wat die andere zeldzame guldens wel moesten kosten. Daarop ontving hij volgend antwoord „Mijnheer 1 Daar gij schreef wat die andere guldens moesten kosten en welk jaartal die zijn, kan ik u mededeelenzij moeton kosten i 2000 ieder en het jaartal is 1840, Willem, Koning der Nederlanden. Als u daar belang in stelt kan ik ze u bezorgen. 't Is niet minf 2000 voor een gulden van Koning Willem I. Nieuw handelsartikel 1 Een bewoner van de Bloemgracht te Am sterdam heeft (zeker om zijn huisbaas een koopje te leveren 1) tegen de ramen van zijn woniDg biljetten geplakt, waarop„Alhier verkrijgbaar duizenden mieren en torren." De man woont naast een koekfabriek. Hoe laat worden de vogels wakker? De leeuwerik heeft den naam van vroeg opstaan. Die goede reputatie van deze vogel soort wordt evenwel te niet gedaan door de opmerkingen van een waarnemer van de gewoonten der vogels. Volgens hem is van alle de goudvink het vroegst uit de veeren. Deze begint al te half twee 's nachts te kwinkeleeren. Te half drie begint de bastaard nachtegaal met zijn zwarten kop op zijn beurt te kweelen en 'n half uur later ontwaakt de kwartel. Te vier uur laat de merel zich het eerst hooren, daarna lijster, roodborstje en winterkoninkje. Eindelijk, als de zon hoog aan den hemel staat, komt de musch voor den dag, die een langslaper onder de vogels is, evenals de mees. Van een jongen met een sigaar. 't Gebeurde in de Agnietenstraat te Utrecht. Een jongen van denkelijk tien zomers oud, loopt met een Manilla van het Vreeburg in de hand te drentelen. Nu eens steekt hij zijn sigaar in den mond, dan weer beruikt hij het voorwerp om van den geur te ge nieten. Vuur om de „Manilla" aan te steken had hij nog niet kunnen krijgen. Daar komt een heer van 2 meter laDg aan, het lijkt een variëtas van een gedachtenlezer, want hij vraagt den jongen of hij vuur wil hebben. Heel graag, meneer 1 Meneer staat met een lekker ruikende sigaar in den mond voor den jongen en zegt: nu neem maar vuur. Ik kan er niet bij, meneer 1 Hé, wat zeg je, kun jij er niet bij Nu kom dan maar eens terug, wanneer je er wél bij kunt, dan krijg je van mij vuur, hoor 1 De tienjarige begreep hem en droop af. Resultaten van het onderwijs. Dr. W. H. Cox heeft gelegenheid gehad bij menschen op lateren leeftijd na te gaan, wat er aan verstandelijk bezit is overgebleven, van hetgeen ze geleerd hebben op de lagere school. Hij heelt 25 meisjes tusschen 17 en 21 jaar, die allen tot haar twaalfde jaar of langer de lagere school hadden bezocht, ondervraagt Het onderzoek was niet wat men noemt een examen. Rustig werd met ieder afzonderlijk een gesprek gevoerd. Oorzaak tot afleiding was er niet. Aan ieder werden drie naast elkander hangende blinde kaarten getoond: een van Nederland, een van Europa en een van de 5 werelddeelen. Van de 25 waren er 5, die geen dezer kaarten herkenden, ook die van Nederland niet; 11 herkenden de kaart van Europa niet; de wereld kaart werd door 23 niet herkend. Amsterdam werd door no. 4 aangewezen ter plaatse van de Biesbosch; no. 8 rekende Groningen te behooron tot Friesland, no. 9 wist op de kaart van Europa Spanje niet aan te wijzen; no. 10 noemde Maastricht de hoofdstad van Noord-Braband, no. 12 Antwerpen de hoofdstad van Limburg en no, 13 kon noch de stad noch de provincie Utrecht aanwijzen; no. 14 dit meisje is 21 jaar en heeft tot haar dertiende jaar de lagere school bezocht gaf het getal der provincies van Nederland m^t zeveD aan en wist er slechts vier te noemenno. 20 kon Gelderland niet aanwijzen; no. 22 Noord-Holland niet, no. 25 Utrecht niet. De heer Cox wijst haar Limburg aan zij kent die provincie niet. Van de 25 waren er 7 niet in staat, een woord op te zoeken in Do Vries en Te Winkel. Van de vaderlandsche geschiedenis was zoo goed als alles vergeten. Van de zes conclusies, die dr. Cox hieruit trekt is de voornaamste dezedat onderwijs tot het twaalfde jaar volstrekt onvoldoende is allereerst voor kinderen uit kringen, waar het onderwijs thuis veelal niet (onwillekeurig) voor bereid en aangevuld wordt. Dat 't intusschen, waar men voor dit feit staat, ook noodig iu, op de volksschool de onderwijs- vakken zooveel doenlijk to beperken, is ook waar. Een handelaar in meubeleD, te Londen, laat ons zien, dat ons reclamewezen eigenlijk nog in de kinderschoenen staat. Hij beloofde het jonge paar, dat in de étalage van zijn magazijn z'n huwelijksfeest wilde vieren een prachtig geschenk. Een matroos van een oorlogschip was er voor te vinden. Twintig gasteD werden uitgenoodigd, een tafel gereed gezet, met een feestelijk maal, en het leest kon beginnen. De koopman had natuurlijk niet nagelaten in heel de reuzenstad bekend te maken, W9lk schoon schouwspel in zijn uitstalling te zien zou zijn, en de opgepakte menschenmenigte stond voor zijn winkel. Ja, zelfs hadden, oin vooral het feest van dichtbij te kunnen zien, honderden menschen hun plaatóen van te voren besproken, alsof het een première in een schouwburg gold. Het straatverkeer werd bijna gestremd. De rijtuigen, waarin de gasten gezeten wareD, en deze zelf werd bedolven onder confectti. Het jonge paar werd toegejucht. De gasten namen in de versierde étalage plaats, lieten zich de spijzen goed smaken en vierden naar hartelust feest. Toen het gejoel buiten en het pretvermaak binnen te luid begon te worden, kwam de politie er bij te pas, en gasten en toeschou wers werd vriendelijk verzocht naar huis te gaan. De koopman is er zeer wel bij gevaren en hij is van plan, indien de politie het toestaat, elk jaar een dergelijk feest in zijn magazijn te arrangeeren. Zondag 30 Juli 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 3 uur da. Visser. Koog. Voorm. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Smits Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oostei-end. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Op verzoek van den Kerkeraad te Oudeschild vermelden wij, dat Zondag 30 Juli a. s., voor middag half elf, aldaar in de Herv. Kerk zal optreden Ds. C. J. A. Bosch, van Helder. Schagen, 27 Juli Aangevoerd4 paarden f 60 af 120: 28 Stieren f 80 a f 240 16 Gelde- I koeien t 110 a f320; 60 Kallkoeien f160, f275: 45 Nuchtere Kalveren f 8, a 18,I 550 Schapen f 10 a f29; 200 Lammeren 1 10, a 116 5 Varkens f 11,— af 14; 26 Vette j Varkens 48 a 51 cent per kg.Vette Koeien 1? f a fGraskalveren f af I 35 Biggen f 8 a f 12Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G.Kipeieren t 3,25 a f 3.75. Leiden, 28 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 196 stuks f 167 a f 297 87 Stieren f 75 a f 305; Veulens stuks f0a f 0 84 kalfkoeien 1 162 a f 297 i, Melkkoeien f 162 a 1297; 154 Varokoeien f 90 a f 141, 196 Vette koeion f 167 a f 297 I 76 Vette kalveren f 38 a f 9233 Magere i kalveren f 6,a 112; Graskalveren fI a f352 Vette schapen f 22 a f 26690 1 schapen (weide) f 14 a f 20.Paarden f I af 300 Magere Varkens f 16 a f 36. I Vette Varkens a ct. 287 Biggen f 6 B 10, 445 Lammeren f 12, a f 15 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bij de politie te de Waal een lam, gemerkt met zwarte stip op de schoft en een roode stip op het kruis. Bnrgerltyke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 22 Juli tot en met 28 Juli 1905. GEBOREN Maartje, d. v. Hendrik Kuip en Marijtje Groot (de Koog). Niesje, d. v. Dirk Krijnen en Anna Alida Ilendrica Vlas (O.-S.) I Gerritdina Jannetted. v. Sjoerd Westra en Antje Abbones (don Hoorn). Gerbrand, z. v. Gerbrand Dros en Grietje Roeper (Oosterend). Hendrilcus Albertus, z. v. Hendrik Schoen maker en Naantjo Smit (don Hoorn). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD; Geene. OVERLEDEN: Guurtje de Porto, oud 25 jaar, wonende Westermiont. Hendrikje Hoeden maker, oud 48 jaren, wonende te Oost. I

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2