Gemeenteraad van Texel. Notaris CL. H. DE BOER Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Ditmaal had de onderafdeeling der Y. P.N. een gelukkigen uitslag met het 3de broedsel, waarschijnlijk omdat de eieren, voortkomende yan een toom kippen aan de vereeniging hier toebehoorende, door vervoer niet geleden hadden. De uitslag was als volgt: Inleg 101 stuks. Uitgeschouwd 10 Blijft Yolwass. kuikens niet uitgek. 3 Vuile eieren 15 91 18 Uitgekomen gezonde kuikens 73 stuks, (zijnde 80 proc.) die gedeeltelijk voor de leden beschikbaar gesteld worden a 30 ct. p. stuk. Oosteeend, 2 Aug. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden, waarin de heeren van tHof en de Jongh, leden van het Bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Texel, optraden, om in het licht te stellen de hooge beteekenis van den stembusstrijd op Vrijdag a. s. De Voorzitter, de heer J. Daalder Dz deelde bij de opening mede, dat het de be doeling was geweest, alleen met vrijzinnigen te vergaderen, doch dat er geen bezwaar bestond, om de niet-vrijzinnigen in de ver gadering te laten verblijven. Uitdrukkelijk werd evenwel gezegd, dat er geen debat gehouden zou worden, en dat er geen ge legenheid tot het stellen van vragen zou zijn. De heer van 't Hof sprak hierna anderhalf uur en gaf vooraf te kennen, dat hij niet gekomen was als politiek spreker, maar om op te wekken tot trouw stemmen op Vrijdag a.s. Er zou gestemd moeten worden in de zelfde richting als in Juni, dus op Mr. Z. van den Bergh, die dezelfde beginselen heeft als de heer C. V. Gerritsen had. Met gloed en overtuiging werd verder gesproken over de groote verbittering die de antithese teweeg beeft gebracht, over het verderfelijke van de tariefwet, en over de treurige wijze van doen, die de heer Staalman steeds in zijn „Jaap en Tijs" aan den dag legt. In goed gekozene woorden werd ten slotte de heer Z van den Bergh als man van ontwikkeling en van groote gave en tevens als edel mensch aan bevolen. In de pauze trachtte een drietal heeren uit Amsterdam en Hellevoetsluis het woord te krijgen, wat hun evenwel niet gelukte. Die heeren verlieten toen onder protest de vergadering, om op de publieke straat aan hun geprangd hart lucht te geven. Na de pauze sprak de heer de Jongh, om te schetsen den persoon van den heer Mr. Z. van den Bergh. De spreker zeide dit met blijdschap te doen, daar hij bet genoegen had tweemaal de heer van den Bergh te hooren getuigen, hoe deze steeds is opgekomen voor het lot van de misdeelden en hoe hij steeds zal ijveren tegen godsdiensttwisten. De heer de Jongh gaf op zeer getrouwe wijze weer wat Mr. Z. van den Bergh op de vergaderingen te den Burg en te Cocksdorp heeft gesproken. Het woord van beide sprekers voldeed uitstekend, wat ook uit het luid applaus bleek. De Voorzitter bracht dank aan de heeren, die op zoo duidelijke wijze de aanwezigen ingelicht hadden en wekte de kiezers op, om trouw ter stembus te gaan voor Mr. Z. van den Bergh. Te Zutfen zal nog eene herstemming moeten plaats hebben voor een Lid van de Tweede Kamer voor dat district, tusschen de heeren Lieftink en Tutein Nolthenius. De heer Lieftink bekwam 3035 stemmen, de heer Nolthenius 2835, de heer Helsdingen 917 stemmen. Aardappelziekte 1 Ook in den Grooten IJpolder vertoont zich de zoo gevreesde aardappelziekte in niet ge- riDge mate. Zondag 6 Augustus 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur de Hr. van Zweden. Waal. Voorm. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 31 Juli. Aangevoerd 264 Run deren, le kwal. 74 76 ct., 2de kwal. f 0.68 f 0.72, 3de kwal. 60 a 66e. perK. G. 165 Melk en Kalfkoeien f 135 k f 270, 0 Graskalveren af 9 Schapen f 22 k f 28, 73 N uchtero Kalveren f 7,k 115, Lammeren f 561 vette Varkens 47 a 48 ct. per K. G. Purmerend, 1 Aug. Aangevoerd 615 Run deren en 23 Stieren. 290 vette Kalveren 60 k 75 ct. per KG., 284 nucht. Kalveren f 10 ft f 22 p. stuk, 215 vette Varkens 46 A 50 ct. per KG. 40 magere Var kens f 16 k 23, p. st. 161 Biggen f7 kflO p. st.; 2260 Schapen f20 k f 28 625 Lammeren f 10, a f 15, Kip-Eieren f 3,80 k f 3,90 per 100. st. Vette Koeien, 4,09prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh.handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen 1. in prijs h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh. h- matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. lieden herdenken mijn Geliefde Oom en Tante P. REUVERS J. JON» ER LING, hun 40-jarige Echtvereeniging. Hun dankbaro Nicht, A. M. A. MONTÉ. Weverstraat, Burg op Texel, 3 Augustus 1905. Getrouwd CORNEL IS P. DROS, Igenieur Gem. Eleclrische Centrale EN Hilversum, 1 Augustus 1905- Heden overleed plotseling onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB ROEPER, in don ouderdom van bijna 66 jaar. Uit aller naam, Jb. ROEPER, Burg Texel, 30 Juli 1905. Voor de talrijke bewijzen van deol- neeming ontvangen bij het overlijden van mijn innig geliefde Echtgenoote, Mej. MART JE BOON, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Texel 2 Aug. 1905. F. KEIJS ER. is vanaf 6 tot 28 Augustus AFWEZIG. Zaterdag 20 Juli 1905, vooral, half 11. Voorzitter de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dikkers, Kccaom, Koning, jakker, Mets, Lap, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving de heeren B, Kcijser en Jb. Roeper. Secretaris de heer Ruibing. I. Onderzoek Geloofsbrieven nieuw gekozen leden. Na opening der vergadering wordt eerst overgegaan tot onderzoek der geloofsbrieven der onlangs benoemde raadsleden. Achtereenvolgens werden de geloofsbrieven onder zocht van de heeren Dikkers, Mets, Lap (aftredende leden) en A. Langcveld Pz. Bij mor.de van den beer Bakker werd namens dc commissie van onderzoek rapport uitgebracht en geadviseerd tot toelating, over eenkomstig welk advies werd besloten. Dc heeren Dikkers, Mets en Lap werden achtereenvolgens ver zocht de zaal te verlaten, gedurende welke tijd het rapport omtrent hen werd voorgelezen. Het onderzoek gesehiedde in besloten vergadering. Door den Voorzitter werden de aftredende en we der herkozen raadsleden achtereenvolgens geluk gewenscht met hunne herbenoeming. Daarna brengt de voorz. mede namens zijn cchtge- noote dank aan de leden van den Raad voor dc hem toegezonden telegrafische felicitatie bij gelegenheid van hun huwelijk. De notulen der vorige vergadering thans voorgelezen werden onveranderd goedgekeurd. II. Mededcelingen. Ingekomen stukken. Daarop doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomen een schrijven van de Comm. der Koningin in deze provincie dat. aan hem verlof is toegestaan, buiten de gemeente te vertoeven van 1 tot 31 Juli. een missive van H, H. Gcd. Staten behelzende goed keuring kohier schoolgeld 2de kwartaal 1905. idem behelzende goedkeuring post af- en over schrijving dienstjaar 1901. Een schrijven van 'tAlgem. Armbestuur, dat tot Voorzitter van dat college is benoemd de heer D. Bakker Pz. en tot diens plaatsvervanger de heer Jac. Rab Jz. Sr. Een brief van G. v. d. Kooij Jz. te Cocksdorp, be helzende de vraag waarom hem niet door B. en W. wordt vergund een pakhuis van hout te bouwen. Dit stuk wordt slechts ten deele voorgelezen omdat het vol is van allerlei insuniatiën. Als niet behoorende bij den Raad wordt hêTvoor kennisgeving aangenomen. III. Aanbieding Gemeente-rekening 1901 Wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Mets, Koning en Zijm, welke heeren zich de benoeming lieten welge vallen. IV. Idem rekening Algem. Armbestuur 1901. Wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Keesom, Lap en Dros, welke eveneens die benoeming aanvaarden V. Verzoek P. J. Bruin te Den Burg om vergunning tot het bouwen van een schuurtje. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt af wijzend op dit verzoek beschikt. VI. Verzoek Jb. Roeper c. s., te üosterend tot het maken van een voetpad ra den weg «Achtertuinen.// De Voorz. stelt voor eerst een onderzoek te doen instellen door den Gemeente-Opzichter, terwijl ook door B. en W. een onderzoek zal worden ingesteld. Het aanbod van den heer Bakker om B. en W. daarin bij te staan, wordt gaarne aangenomen. VII. Verzoek K. E. Krijnen c. s. om vergunning tot het sloopen van een schip in de haven te Oude-Schild. De voorz. stelt voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen als niet thuis behoorende bij den Raad. De heer Mets zou gaarne zien, dat in dit geval zoo veel mogelijk werd toegestaan met de slooping door te gaan. De heer Dikkers zegt dat reeds verleden jaar was bericht, dat geen vergunning tot sloopen in de haven meer zou worden gegeven. Door den havenmeester was dit hen aangezegd. Toch was door B. en W. nog in dit bijzonder geval de slooping toegestaan mits afloopende binnen 5 weken. De heer Zijm acht het sloopen niet hinderend en wijst er op, dat dagelijks f 2,leggeld moet worden betaald. De heer Dikkers herhaald dat men vooraf wist geen vergunning te zullen krijj»En, en dat van hoogerhand was gewezen op het hinderende van het sloopen in de haven. De havendirectie heeft bovendien ook geen rekening en verantwoording te doen van een genomen besluit. Een voorstel van den heer Mets of het niet goed zou zijn, om schepen te weigeren, die blijkbaar in de haven komen om te worden gesloopt wordt mociclijk uitvoerbaar geacht. Daar echter dit verzoek nu in 't openbaar wordt behandeld zal het zeker beter bekend worden, dat geen vergunningei tot sloopen in de baven meer zullen worden gegeven, zoodat evcntucele onder nemers van sloopen daarmee rekening kunnen houden. VIII. Verzoek afd. «Texel// van de vereeniging «Schuttevacr// om vermeerdering van lichtsterkte etc. in dc haven te Oude-Schild. Dit verzoek was gesteld in handen van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat om advies. Geadviseerd werd tot vernieuwen van een drietal palen (door de afdceling gevraagd) en de lichtsterkte der havenlichten niet grooter te maken, aangezien die voldoende werd geacht, zoo ook om het achterste haven licht niet te vernoogen als niet beslist noodig en vrij kostbaar, plm. f 600. De heer Mets is het met het advies niet eens wat betreft het 2de punt, en acht verhooging van licht sterkte voornamelijk der buitenlichten wel noodig. Besloten wordt aan te dringen op het plaatsen der palen en verder te rapportecren in den geest van het door den heer Mets gesprokene. IX. Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal 1905, Wordt vastgesteld tot een bedrag van f649.50. X. Verzoeken om ontheffing etc. van Hoofdclijken Omslag en Schoolgeld. Een drietal verzoeken waren ingekomen om ont heffing schoolgeld waarvan op 1 gunstig werd beschikt. Op de aanvrage om ontheffing hoofdclijken omslag wegens vertrek naar elders ingezonden door C. Boon, P. Bauman en Wed. Koppen werd gunstig beschikt. Nog was ingekomen een verzoek van den secretaris om verlof van 7 Aug. tot 2 Sept. welk verzoek wordt toegestaan, nadat op de desbetreffende vraag van den heer Bakker door den Voorz. was medegedeeld, dat er van de zijde van B. en W. geen bezwaar tegen was. Eveneens werd toegestaan aan den gemeente-ont vanger, om afwezig te zijn van 524 Aug. gedurende welken tijd het kantoor zal worden gehouden door den rijks-ontvanger. Bij de rondvraag vestigt dc heer Zijm dc aandacht op bet minder nette uiterlijk van den Schilderweg bij de Schans waar de stekels z. i. wat al te welig tieren. Met het oog op de netheid was afmaaien zeer gewenscht. De heer Keesom voegt hier nog aan toe, dat de grinthoopen aan den weg ook zeer slordig er bjj liggen en het grint onnoodig wordt stuk gereden. Spr. vraagt wie daar het toezicht op heeft. De Voorz. belooft te zullen trachten er verbetering in aan te brengen doch zegt vernomen te hebben, dat alles wacht op regen. De heer Dikkers herinnert aan het onaangename van het doen ontruimen van dc zaal van Hotel «Texel//op Donderdagavond na dc politieke lezing van den heer Van den Bergh. Iets wat bepaald onnoodig was en een gevolg van het minder goed invullen van het bo- wijs van vergunning om langer dan tot 11 uur dc zaal geopend te houden. In dat bewijs was n.l. opgegeven tot 1 uur of zooveel vroeger als de lezing zou zjjn af- gcloopen, dus geen bepaald uur. Spr. acht dit in strijd met de bepalingen in de politieverordening, waar o. a. wordt aangegeven, dat de vergunninghouder eenigen tijd van aen voor sluiting bepaalden tijd de gasten waarschuwt, hetwelk niet mogelijk is bij zulk eene twijfelachtige tijdsbepaling. Dc Voorz. zegt die bepaling te hebben gemaakt met het oog op het gebeurde bij gelegenheid der lezing van den heer Staalman. Spr. heeft met opgemerkt dat liet optreden der politie mogelijk wel wat gestreng is ge weest en acht napraten na de lezing absoluut onnoodig. De heer Dikkers meent, dat er in 't geheel geen bezwaar is een bepaald uur op te geven en meent dat juist zulk een optreden der politie, tot wanordelijk heden aanleiding zou kunnen geven indien het publiek bier niet zoo kalm was Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering. EN ADRIANA DE GROOT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2