w NG. 1868. Zondag 6 Augustus 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. k 5 GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize: een kous met breipennen en sajetten; een elastieken bal, een dameshandschoen, een sigarenpijpje, een haarkam, een tornmesje, een glazen stuiter en een dames parapluie. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van DAVID WILLEM CONINCK WESTENBERG te Gent (Belgie), om op het perceel, kadastraal bekeDd in Sectie D, No. 2262 een bewaarplaats voor kunstmeststoffen te mogen oprichten door hen is geweigerd. Texel, den 2 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. P. HIDDINGH TEXEL, 5 AUGUSTUS 1905. De heer P. Lap, 1ste klerk aan het post- en telegraafkantoor alhier, wordt me dio September in gelijke betrekking overge plaatst naar Schagen. De heer Lap was nagenoeg 18 jaren aan het postkantoor alhier werkzaam en zijne voorkomendheid tegenover het publiek deed hem een goeden naam verwerven, 't Ga hem ook elders goed. Van 31 Juli tot 2 Aug. zijn verzonden: 1315 Schapen, 334 lammeren, 21 koeien, 10 kalveren, 4 paarden en 11 varkens. De Stemming. De stemming is voorbij, de strijd is gestreden, de stembus sprak. Bet is inderdaad een verluchting dat het zooverre is, want de gemoederen werden wel wat veel opgewonden en zouden per slot van rekening onaangename verhoudingen hebben kunnen doen ontstaan. Gelukkig bleven wij daarvan bevrijd, hoe scherp de partijen ook tegenover elkander stonden. Zelden te voren is de strijd zoo hevig ge weest, werd de uitslag met zooveel spanning tegemoet gezien, als bij deze verkiezing. Tot aan den vooravond van den stemmings dag, werden de kiezers vergast op lezingen en op geschriften, in hot belang van een der candidaten. Ot 't nu altijd wel precies zoo verkwikkelijk was dat alles te slikken, zullen wij maar daarlaten; de meeningen zullen daarover nog al uiteenloopen. Nu eens eene lezing in het belang van den heer van den Bergh, dan weer in het belang van den heer Staalman, kenmerkte het tijdperk tusschen den verkiezingsdag en die van de stemming. Na de reeds vermelde lezingen werd er Woensdagavond nog eene gehouden door den heer Staalman, in de „Vergulde Kikkert," waar de beide partijen elkander ook weder niet al te best verstonden en een scherp debat plaats had; dienzelfden avond werd te de Cocksdorp eene lezing in het belang van de candidatuur van den heer Staalman gehouden. Donderdagavond nog werd aan Den Hoorn eene lezing gehouden in het belang van de candidatuur van den heer van den Bergh. Wij zullen ons onthouden van deze bijeen komsten oenig verslag te geven; de stemming heeft plaats gehad, wij kunnen 't dus gevoe- gelyk achterwege laten. De uitslag der stemming, zooveel mogelijk door ons per extra blaadje bekend gemaakt, herhalen wij hieronder Van den Bergh. Staalman Den Burg 284 187 Oudeschild 105 29 Eierland 48 38 Oosteren d 85 115 Den Hoorn 30 87 Texel (totaal) 552 456 Helder 1364 1694 Vlieland 103 15 Terschelling 299 154 Wieringen 254 166 Anna Paulowna 299 208 Zijpe 421 218 Callantsoog 91 18 Petten 37 9 Totaal 3420 2938 Alzoo gekozen de Heer VAN DEN BERGH. Is deze verkiezingsstrijd hiermede beëin digd, binnen niet langen tijd zullen de kiezers alhier wederom tot het verkiezingswerk worden geroepen ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in de vacature ont staan door het, helaas, plotseling overlijden van den Heer Jb. Roeper, die tal van jaren het vertrouwen zijner medeburgers genoot om hunne belangen aldaar te behartigen. Oudeschild, 5 Aug. Bij geen enkele ver kiezing is ooit door zoovele kiezers van hun stemrecht gebruik gemaakt als gisteren. Van de 149 kiesgerechtigden brachten er 136 hun stem uit, terwijl van hen, die niet opkwamen, 't meerendeel elders vertoefde. Van de 136 biljetten waren er twee on geldig. Mr. Z. van den Bergh bekwam 105 en de Heer Staalman 29 stemmen. Nadat de uitslag bekend was geworden, werd bij enkelen de vlag uitgestoken. Kinderen trokken met vlaggen en geïm proviseerde muziekinstrumenten 't dorp door, onder het gezang van„Van den Bergh heeft 't overwonnen." Of de hedendaagsche eugd ook spoedig wordt ingewijd in de politiek Oosterend, 5 Aug. Door de bemoeiingen van de Visscherij-vereeniging, alhier, is Dabij en even bewesten het wrak „Otto" in 28 d. M. water een groot groen drijf baken met groene vaan gelegd, volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen in het 2de district. Op bedoeld wrak beliep de schuit van schipper B. v. d. Vis onlangs zware averij Vlieland, 2 Aug. De heer Z. van den Bergh, candidaat voor de Tweede Kamer, in het district Helder, hield gisteren eene lezing in het logement van den heer Cupido; een zeer talrijk publiek was aanwezig. Door eenige badgasten en ingezetenen werd, ter eere van den dag van heden, een feestje gegeven aan de kinderen behoorende tot de vacantiekolonie. Op het strand wer den ze onthaald en werden wedstrijden ge houden aan de gelukkige gezichtjes en de inspanning bij de spelletjes was te zien hoe aan deze kinderen zoo'n prettig uurtje was besteed. Nieuw soort staking. Te IJselstein staken zeven gemeenteraads leden, onder wie de beide wethouders, die reeds geruimen tijd weigeren de zaken, aan hun beslissing toevertrouwd, te behandelen zoolang de heer R, burgemeester is. De oor zaak ligt formeel in een geschil over het rooien van eenige boom en, doch wortelt feitelijk natuurlijk dieper in de weinige sym pathie tusschen den burgervader en de raads leden. Wat men toch al niet met kinderen beleeft, zegt de „Delftsche Ct." Een moeder, die haar 12-jarigen zoon een vermaning toediende, hem zeggende liever een boek te nemen en zich tot lezen te zetten, kreeg van den bengel ten antwoord, dat hij nog liever het raam uitsprong. En de daad bij het woord voegende, ging de jongen naar boven en deed uit een der ramen (om met den circusman Schumann te spreken) den „dol-koenen" sprong, niet in den afgrond maar op de harde keien van de Van der Mastenstraat. Toen men den jongen opnam, meenende dat hij een compleet stel gebroken ledematen zou hebben, bleek dat hij slechts een buil aan het hoofd opliep. Of toen de moeder den jongen niet eens een ferme afstraffing voor het broekje gaf meldt de historie niet. Bevende huizen. De heer Herm. Heyermans Jr. te Scheve- niDgen schrijft aan het „Hbld." Sinds eenigen tijd worden er uit de bad plaats Scheveningen klachten gepubliceerd over het zoogenaamd beven der huizen. In April te Scheveningen gekomen, hebben wij in onze huurwoning op den Badhuisweg voortdurend dezelfde sensatie ondergaan. We zitten in onafgebroken trilling ter wijl we het vorig jaar in die woning niets bespeurd hebben. Op dit oogenblik is een groot deel der huizen aan zee een belang rijk deel der badplaats zelf in absoluut- waarneembare schomm'eling. De betrokken autoriteiten geven de sussende verklaring, dat dit bewegen der huizen door de 9lectrische centrale veroorzaakt wordt. Dit is een tastbare onjuistheid, omdat de machines in dat gebouw reeds het verloopen jaar werkten en er toen géén klachten waren. Er moet voor zulk een deinende beweging van een bodem over een aanzienlijk oppervlak een reden zijn. Waarom sust men Waarom behandelt men deze zeer gewich tige zaak, die toch voor ons bewoners mis schien nootlottig kan worden, op zulk een lichtzinnige wijze? Naar „het Vad" verneemt, is een ernstig onderzoek in gang van een commissie van gemeente-ambtenaren naar de oorzaken van het beven van verschillende Scheveningsche huizen. Op sommige plaatsen in 't Land van Heusden wordt sterk geklaagd over de ver woestingen, die de veldmuizen aan de land bouwgewassen aanrichten. Te BabiloDiënbroek had men in een perceel vlas gaten geboord om de muizen te vangen enin 5 dagen tijd lagen er in boorgaten pl.m. 1100 dood. In het dorp Vriezenveen, dat 16Meijl. door brand werd geteisterd, zijn thans circa 170 perceelen in herbouw. Er zijn ongeveer 1000 arbeiders van elders werkzaam. Dezen zijn bij particulieren gehuisvest, woonen in keeten of gaan eiken avond naar Almelo. De bepaling der nieuwe bouw- en woon- verordening worden streng gehandhaaft, het geen, waar men in Vriezenveen nog al gehecht is aan het oude, vaak tot gemopper aanleiding geeft. Een Zeeuw, met zijn schip op de werf der wed. D. Van Suijlekom, te Raamsdon- kerveer, had de onvoorzichtigheid de kachel met petroleum aan te maken. De vlam sloeg uit de kachel en deelde zich aan de kleeren van den schipper mede. Na eenige vergeef- sche pogingen om het vuur te blusschen, sprong hij in de haven en werd hieruit meer dood dan levend opgehaald. Geheel met brandwonden overdekt, werd hij in zijn schip gebracht, dat inwendig nogal brandschade bekomen heeft. Een werkman van de werf, die bij het blusschingswerk hielp, verbrandde beide handen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prys der Advertentiin Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct». Groote letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. t

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1