N°. 1869. Donderdag 10 Augustus 1905. 18' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N»ar Amerika en sndere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave Prijs dor Adverteniièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürg op Texel. J a c n T. Tot klerk bij de posterijen en telegrafie alhier werd benoemd onze vroegere plaatsge noot, de heer W. Dalmeijer Hz. thans in gelijke betrekking werkzaam te Egmond. In eene vergadering van het Bestuur der Vereeniging „Texels Belang", van de Besturen der Algemeene Bewaarscholen te den Burg en te Oudeschild, en van een paar leden van een toegevoegd Dames comité, ge houden op Zaterdag j 1. in „De Kikkert," is besloten, dat op Woensdag 80, Donderdag 31 Aug. en Vrijdag 1 Sept. a s. een Fancy- fair gehouden zal worden in de zaal en in den tuin van „Hotel Texel." Mogen velen gevonden worden, om voor deze nuttige instellingen gaven en krachten beschikbaar te stellen 1 Oostebend 8 Aug. Men begint hier erg te klagen over watergebrek. Niet alleen mist men voldoende water voor het reinigen van kleederen en keukenartikelen, maar erger is het, dat men ook gebrek aan goed drinkwater krijgt. Bakken en putten zijn grootendeels leeg. Waal, 8 Aug. Tot Kerkvoogd in de Herv. Kerk is Zondag j. 1. gekozen de Heer G. Kikkert (in de plaats van den Heer J. P. Bremer, die vertrokken is.) Tot Notabel is voorts benoemd den Heer C. v. d. Berg. Het nieuwe Kabinet. Uit Den Haag wordt gemeld dat het nieuwe Ministerie al dus zal worden samengesteld Buitenlandsche ZakenDe Marez van Swin- deren Justitie Prof. van Hamel, te Amster dam, tevens leider der algemeene politiek; Binnenlandsche Zaken het Kamerlid Rink Marine de kapitein-luitenant ter ze9 W. J. Cohen StuaitFinanciën De Meester, Vice- president van den Raad van IndiëOorlog generaal StaalWaterstaat, Handel en Nijver heid Prof. Krans te DelftLandbouw en Arbeid Mr. VeegensKoloniën het Kamer- iid Mr. D. Fock. Het bestuur der S.-D.-A.-P., afd. Zutfen, heeft besloten bij de herstemming de candi- datuur van den heer F. Lieftinck (Unie-lib.) op 8 Augustus krachtig te steunen, nadat van hem een bevredigend antwoord was ont vangen op de vraag, of hij voorstander is van algemeen kiesrecht en het „blanco-artikel" den korst mogelijken weg acht om daartoe te geraken. Een weddenschap, Twee heeren, van wie een woonachtig te Leiden, doch uit de omstreken van Appingedam afkomstig en daar zeer goed bekend, spraken over de kansen van de beide candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren Schaper en Sybrandy. Beiden waren het eens, dat de heer Schaper opnieuw zou verkozen worden. De een, een Hagenaar, was van meening. dat Schaper wel duizend stemmen meer zou behalen dan Sybrandy, maar dit verschil kwam den ander te hoog voor. En daarover gingen de heeren wedden om f 1000. Bovendien werd de bepaling gemaakt, dat de mijnheer uit Leiden voor elke stem, die Schaper minder dan de 1000 meer kreeg dan Sybrandy f 10 zou mseten terugstaan, doch voor iedere stem, die het verschil meer zou zijn, f 10 boven de f 1000 zou ontvangen. Men kent den uitslag. De heer Schaper verkreeg 4187, de heer Sybrandy 2818 stem men het verschil was alzoo 1879. DeLeide- naar had dus van zijn tegenpartij te ontvangen f 1000 en 359 maal f 10 is f 4690 en hij heeft dit sommetje in ontvangst genomen. De andere meneer had tegen de betaling geen bezwaar 1 („Tel.") Het weekblad „Patrimonium" deelt mee, dat door het verbondsbestuur van Patrimo nium in overleg met de patroonsvereeniging Boaz is besloten, aan een commissie op te dragen het onderzoek in hoeverre tusschen de verschillende arbeidersverzekeringswetten, die thans aanhangig zijn, verband gelegd be hoort te worden en in hoeverre de werking voor de arbeiders in de steden en op het platteland verschillend kan zijn. Vergiftige dampen. Te Ossendrecht (N.-Br.) is de metselaar Smout, bezig zijnde met het reinigen van een weiwaterput, door daaruit opstijgende vergiftige gassen omge komen. Ook de heer Melsen, die hem hulp wilde verleenen en eveneeDs in den put af daalde, onderging hetzelfde lot. Een derden persoon, broeder van Smout, heeft men nog intijds omhoog kunnen halen. Bij hem zijn door een geneesheer de levensgeesten weer opgewekt. Beide verongelukten waren ge huwd. M. laat een weduwe met 4 jeugdige kinderen achter, S. een zonder kinderen. Dat de dezer dagen door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid uitge lokte maatregel, waarbij aan de postambte naren van 1 Januari j. 1. af de toelagen voor de werkzaamheden ten dienste van de rijks postspaarbank werden ontnomen, nogal wat om het lijf heeft kan daaruit blijken, dat het door de Staten-Generaal voor dit onderwerp over het geheele jaar 1905 toegestane bedrag niet minder dan 185.000 beliep. Bevende huizen. Naar het „Vad." ver neemt, is een ernstig onderzoek in gang van een commissie van gemeente ambtenaren naar de oorzaken van het beven van ver schillende Scheveningsche huizen. Ook ons dorp (Schagerbrug) schijnt zijn bevende huizen te hebben. De smid v. B. merkte dezer dagen op, dat bij hem ook alles in beweging was, vooral op de slaapkamer op den zolder. (Zijp. Crt.) Wij vernemen dat zich in de Kerkstr. te Amsterdam een Voorschotbank bevindt, die geld leent zonder borgen, doch tegen een rente vantweehonderd zestig procent, namelijk vijt cent van elke gulden per week. Bovendien moeten de „gelukkigen", die aldus uit tijdelijken geldnood worden gehol pen, een contractje onderteekenen, waarbij zij afstand doen van hun inboedel ten voor- deele der brave geldschieters, voor 't geval, zij eens in gebreke mochten blijven bij de betaling van rente of aflossing. Een wet tegen den woeker kent ons land helaas niet. (Echo De heer R., te Berlijn, vader van de jonge dame, die dezer dagen te Scheyeningen verdronk, heeft aan den Duitschen gezant bij ons Hof, baron van Schloezer, een bedrag van f 3000 ter hand gesteld, met verzoek dit aan te wenden ten bate van de weduwe en kinderen van den badman Toet, op een wijze, welke den gezant het meest geschikt mocht voorkomen. De gezant, aan dien wensch gevolg geveede, heeft de som ter beschikking gesteld van de Maatschappij „Zeebad Sche- veningen", aan haar overlatende de wijze te bepalen om in den geest van den heer R. te handelen. Dienovereenkomstig zal het „Zeebad" van voormeld bedrag, vermeerderd met de bij dragen van landgenoot en vreemdeling, op eigen initiatief in de hotels en elders verza- me'd, een fonds stichten, uit de rente waar van le. de weduwe en minderjarige kinderen zullen worden ondersteund2e in de kosten van opvoeding zal worden bijgedragen en waartoe het fonds meer zal blijken toerei kend te zijn. Afgescheiden daarvan wordt aan de weduwe door voornoemde Maatschappij een jaargeld toegekend, naar de voorschriften welke voor dergelijke gevallen bij haar worden gevolgd. Yalsche bankbiljetten. Naar van be voegde zijde vernomen wordt, zijn er in de laatste dagen een paar vervalschte bankbil jetten voorgekomen van f 10. Het zijn biljetten, die door middel van de fotografie zijn nagebootst, waardoor een bruin getinte afdruk is verkregende namaker heeft de blauwe partijen geheel uit de hand met waterverf nageteekend. De valschheid springt daarenboven dadelijk in het oog door de omstandigheid dat de voorzijde een andere serie en nummer ver toont dat de achterzijde (de beide voorgeko men biljetten droegen van voren Serie A.K. 53096 en van achteren Serie A. H. 4197), terwijl het watermerk geheel ontbreekt. In Friesland klaagt men er over dat in de polders evenals in den vorigen zomer vorscheidene slooten weer droog staan, waar door voor den veehouder een ongerief ontstaat, dat ondervonder$J#Ket worden, om over den omvang te kunnen oordeelen. Het is een zeer lastig werk, om het vee in de weide te drenken, tijdroovend en moeielijk, afgezien van het bezwaar om goed drinkwater in voldoende heeveelheid te kunnen bekomen in dagen van algemeene waterschaarschte. Boerenplaatsen van gewone grootte hebben dikwijls 200 emmers per dag noodig en het zegt wat dit aan te voeren, al maken de haudige melkbussen het transport gemak kelijker dan voorheen. Men begint nu weer de slooten en dobben uit te diepen en hier en daar kuilen te graven. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij hem is inge komen de navolgende kennisgeving. Ue Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d. d. 26 Juli 1905 no. Ill; Gelet op de artt. 9 en 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noord-Holland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Woensdag 1 November 1905, met zonsopgang; b. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden ge opend op Zaterdag 2 September 1905, met zons opgang c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 30 September 1905 met zonsopgang d. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- Holland worden aangeplakt. Haarlem, 31 Juli 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 8 Aug. 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. BIDDING. TEXEL, 9 AUGUSTUS 1905. Evenals bij yorige markten was ook bij de Maandag gehouden markt alhier de aanvoer weder groot, terwijl ook de prijzen die konden worden besomd zeker niet onbevredigend waren. Aangevoerd werden 1 Paard, 1 veulen, 13 Koeien, 2 Ossen, 12 N.-Kalveren, 7 Rammen, 569 Schapen, 401 Lammeren en 4 korven Kippen, waar voor de volgende prijzen konden worden ver kregen. Veulen f 85, Koeien f 115 a f165, N.-Kalveren f 11 a f 12,60, Rammen f 22 a f 25, Schapen f 15 a f 23,50, Lammeren f 13 a f 14,50, Kippen f 0,85 a f 1,— Flinke handel. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1