Buitenland. PluimYeekroniek. Bij de gisteren te Zutfen gehouden herstemming ter verkiezing van een lid der 2e kamer werd gekozen de heer Fr. Lieflinck met 3838, op den heer Tutein Nolthenius waren 2963 stemmen uitgebracht. Primitieve toestanden Men schrijft aan de „Telegraaf." In Drenthe heerscht nog een primitieve wijze van handel in Friesche en Drentsche wol. Opkoopers gaan bij de boeren langs, van wie zij weten, dat er een grootere of kleinere hoeveelheid wol voorradig is. Deze kooplieden zijn gewoonlijk menschen die zelf ook een kleinhandel drijven. Nu hangt de prijs van de wol gewoonlijk af van den wensch van de verkoopers, of zij al dan niet winkelwaren voor de te verkoopen wol wenschen in te ruilen. Wenschen zij geen winkelgoederen er voor in de plaats, dan is gewoonlijk de prijs een dubbeltje lager, dan wanneer de wolopbrengst met winkelwaren wordt betaald. Zoo biedt men tegenwoordig 95 ets. per kilo tegen be taling en f 1.05 indien er dagelijksche be- noodigdheden (kruidenierswaren en manufac turen) voor kunnen worden geleverd. Te Hauwaert werd een boer, bezig zijnde met het plukken van kersen, door een troepje kinderen onder leiding van de dochter des huizes verrast, die den boom omringden in de hoop wat fruit machtig te worden. De boer brak een groote tak af, zwaar van kersen beladen, om die aan de kinderen te geven. Ongelukkigerwijs evenwel, ontviel hem, vóór hij de kleinen kon waarschuwen, de tak, die midden in de groep terechtkwam. Een meisje werd zoodanig geraakt, dat zij onder het slaken van een gil bewusteloos neerviel. Naar de boerderij overgebracht, vermochten de zorgen van den geneesheer niet de levensgeesten wederom op te wekken< Vrijdagavond is te Beverwijk een mili cien van het garnizoen te Haarlem, die zich in min of meer beschonken toestand op den weg aan den kant van de rails ter ruste had gelegd, door de van Alkmnar komende stoomtram overreden. Van een zijner beenen werd de voet half afgereden het andere been werd tusschen voet en knie verbrijzeld. Na verbonden te zijn, werd de man per rijtuig vervoerd naar het militair hospitaal te Haarlem. Een kerk verrold. Naar wij uit ver trouwbare bron kunnen mededeelen, is den Sen Augustus een begin gemaakt met het verrollen der R.-K. parochiekerk te Hoek van Holland (pastoor de Z.Eerw. HeerG. Daalmans) Het gebouw moet over een afstand van circa honderd meter verplaatst worden en daaren boven tijdens het verrollen een vollen draai maken, zoodat het naast de nieuwgebouwde pastorie komt te staan. Het interressante werk trekt vele nieuws gierigen naar den Hoek van Holland, die blijkbaar met veel belangstelling naar deze Amerika-achtige onderneming komen zien. (Msb.) In Watergraafsmeer had oen dienst meisje verkeering met een werkman aan de gasfabriek. Ze zouden gauw gaan trouwen, en in afwachting daarvan had het meisje haar dienst reeds opgezegd en haar koffer met een spaarduitje van f 180, dat ze pas van de spaarbank had gehaald, ten huize van haar verloofde laten brengen. Maar dat bleek te vroeg. Toen ze Maandagmorgen van een tochtje naar Amsterdam terugkwam, was de koffer geopend en het spaarduitje weg, terwijl ook 't spoorloos verdwijnen van den vrijer de onderstelling wettigt, dat deze niet vreemd is aan 't geval De politie doet onderzoek. Maar wat vermogen politie en justitie voor bedrogen verwachtingen Een Grap Een werkman van een der groote fabrieken te Delft heelt dezer dagen een onaangenaam dagje gehadtoen op 10 Juli de Koningin Delft verliet werd haar aan het Kalverbosch een bouquet aangeboden. Op het laatste oogenblik werd deze eer opgedragen aan het dochtertje van een werkman aan de Neder). Gist- en Spiritusfabriek. Enkele dagen later bereikte den man een zeer officieel uitziend schrijven, waarin zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd medege deeld, dit schrijven prijkte met drie groote zegels. In de wolken over deze onderscheiding, deelde de man zijne benoeming mede aan d e directie zijner fabriek die hem natuurlijk ge luk wenschte doch ten slotte bleek dat een '>f meer grappenmakers, hem terdege hadden beet gehad. De man, erg boos, beklaagde zich reeds bij len officier van justitie. Het schijnt echter dat men de daders niet kan vinden. Een paar jongens te Urk hadden een week geleden onderling ruzie over het oog van een pop, dat ze gevonden hadden. De elfjarige Visser, die dat oog in bezit bad en het niet verdedigen kon tegen de medelief hebbers, stopte dat oog in zijn oor. Zondag zeide hij tot zijne moeder bij het wasschen van zijn oor„niet zoo hard, want er zit wat in." Hij had het dus reeds een week op die plaats verborgen en de dokter, on middellijk geroepen, kon hem niet helpen, zoodat hij naar elders wordt gezonden, ten einde het oog uit het oor te verwijderen. Als bewijs hoe dringend noodig een voorziening is in de quaestie van schadever goeding aan onschuldig veroordeelden, kan weer eens blijken uit het volgende, dat Anna de Savornin Lohman in „de Hollandsche Lelie" schrijft „Vóór eenige weken riep een ingezetene uit Z., een werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende 3 maanden onschuldig in hechte nis was geweest en geen schadevergoeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat, Hij verwees mij voor inlichtingen naar den predikant uit zijn woonplaats en van dezen vernam ik de volgende bijzonderhedenDe bedoelde persoon, een zeer oppassend werk man, woonde vroeger te Amsterdam en werd daar in preventieve hechtenis gezet wegens het stelen van een handkar. Zijn besliste ontkenning baatte niet. Drie maanden iang moest hij wachten in de ge vangenis, vóór hem op zekeren dag ie mede- deeling gewerd, dat hij nu wel weer kon heengaanomdat men den waren schuldige had ontdekt. In dien tusschentijd had zijn vrouw ten behoeve van haar en haar kleine kindje alles, zegge alles, tot het bed onder haar lijf, moeten verkoopen, omdat haar kost winner in de gevangenis zat onschuldig Zich als werkvrouw aanmelden, baatte haar niet. Haar man „zat" immers. En wie ver trouwt de vrouw van een „misdadiger" in zijn huis? Toen nu de man, buit6n eigen toedoen, door een dwaling der justitie, drie maanden lang van zijn vrijheid en zijn eer beroofd, eindelijk onschuldig bewezen, terug keerde in de maatschappij, was hij broodeloos in den letterlijken zin. Vergeefs klopte hij aan bij den Minister van Justitie om schade vergoeding. „De wet laat dat niet toe", werd hem geantwoord. Publieke liefdadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geen schuld heeft aan de maatschappij, maar jegens wien de justitie zondigde door hem onschuldig te laten zitten, drie lange maanden. Eere zij hier gebracht aan de inwoners van Z., waarheen de man verhuisde, die het beklagenswaardig gezin met gaven en hulp overstroomden, het voorzagen van beddegoed, kleederen, geld en den willigen en flinken werkman blijvenden arbeid in hun midden verschaften". Oudheden. Te Hoorn werd bij 't graven van een put een potje met een groot aantal geldstukken gevonden, dateerende uit het be gin en het midden der 15e eeuw (Bourgon dische huis). Een 40 munten waren geheel onbeschadigd. Onderscheidene zijn van goud. Graaf Bernsdorff, die gedurende het over het eiland Schiermonnikoog met dr Schiff te München gevoerd onlangs te zijnen voordeele beslist - proces niet op dat eiland was geweest, heeft thans het Badhotel aldaar weder met zijn echtgenoote en verdere familie betrok ken. Er worden daar nu verder voor en na door hem genoodigden verwacht. In 1906 zal het Badhotel weder voor het publiek worden opengesteld. Te Wateringen (Z.-H.) is een trosje aalbessen geplukt met 86 bessen een groote zeldzaamheid, want trossen met 20 korrels heeten al rijk geladen. Op de landbouwtentoonstelling te Zut- phen is een reuzenstier te zien, die niet minder dan 3600 pond weegt. Dit stevige exemplaar, „Zeppy" geheeten, is voigensden eigenaar het grootste in zijn soort. Deze looft f 5000 uit aan bem, die „den baas boven dezen baas" kan aanwijzen. Een land waar de zeepfabrikanten geen fortuin zullen maken is Nicaragua. Daar ligt een groot meer, het Nejapa-meer, waarvan het water looghoudend is. Het bevat een geconcentreerde oplossing van dubbelkoolzure soda en van potasch met een groot bestanddeel zwavelzure magnesia. Het is voldoende z'n handen in het water te steken en ze even te wrjjven, om onmiddellijk schuim te krijgen, dat een betere schoon makende uitwerking heeft, dan do fijnst be reide zeep. Alle menschen uit de omstreken van het meer halen er water om de wasch te doen en hun huis schoen te houden. Dan slaan ze er ook nog een slaatje uit, en verkoopen ervan aan hun buren in Guatemala. Een luchtballon, opstijgedde in Was hington of New-Tork, zou ongeveer 5000 kilometer hebben af te leggen om het legen- overliggende vasteland van Europa te berei ken bij gunstigen wind zou een ballon ge middeld met een snelheid van 50 kilometer per uur voortdrijven in 4 dagen en 4 uur. zou dan de overtocht te volbrengen zijn. Louis Godard, die dezen tocht ondernemen wil, -rust zich zekerheidshalve uit om onge veer 12 dagen drijvende te blijven. Zijn ballon zal 12,750 kubieke meter groot worden met een draagvermogen van 14,000 kilogram voor gasverlies onderweg zullen acht reserveballons worden meegenomen Paardenvleesch. In Parijs is het ver bruik bijna tienmaal zoo groot geworden in de laatste 50 iaar. De „Lichtstad" at in 1855 al 5000 paarden, in 1903 ruim 36u00 en in 1904 ongeveer 450C0, Nergens is 't gebruik van paardenvleesch zoo ingeburgerd als daar. Onlangs werd voor bijna 200,000 gulden een abattoir geopend bij het openings-banket waa de eere-stoel ingenomen door—minister Pelletan Voor do leden der onderafd. „Texel" der V. P. N RedactieTh. Langenhoff, v. Ostadestraat 396, Amsterdam, oo—o Alle leden zijn gerechtigd tot het doen van alle mogelijke vragen op pluimveegebied. Zij zenden die vragen rechtstreeks aan boven staand adres, vergezeld van een 5-ct. postzegel, ten einde mij in de gelegenheid te stellen per brief te beantwoorden, wanneer het antwoord niet voor meerdere leden van belang is. Door mij zal beslipt worden of een vraag per brief dan wel in de kroniek beantwoord zal worden. Wat wij willen met deze pluimveekro niek is spoedig genoeg medegedeeld. Wij willen den landbouwer en arbeider den weg wijzen om het meeste voordeel van hunne hoenders te behalen. Wij willen voorschriften geven tot het inrichten van hokken en loopplaatsen, tot eene behoorlijke en doelmatige voedering, tot eene rationeele teeltkeus, tot het bezweren van allerlei fabeltjes, die in de pluimveewereld nog de rondo doen en o zoo gretig worden aangehoord en nog gretiger wor den overgebracht. Wij willen de voornaamste ziekten bespreken vooral als er aanleiding toe is door de vragen der leden. En eindelijk zullen we met elkander trachten te overleggen om tot een verzekerden en loo- nenden afzet der producten te geraken. Doch clan moeten alle leclen een lijn spannen. Dat is te hopen, want om de dubbeltjes is het te doen. Een woord van dank uit naam der leden aan de uitgevers zij hier zeker niet misplaatst, daar zij de leden in de gelegenheid stellen meerdere keeren iets op dit gebied te laten lezen dan door middel van het olficieele orgaan mogelijk is. Dit schuilt natuurlijk in de drukkere uitgave. Nu zal 't van de leden afhangen of deze kronieken wekelijks zullen verschijnen. Dit zal moeten blijken, of mijn arbeid welkom is, of de leden er mede ingenomen zijn. Dit zal kunnen blijken door een druk gebruik te maken van de vraaggelegenheid die is open gesteld. En nu reeds door het zenden van een bewijs van instemming door middel van een briefkaart ol kaartje aan de hiervorongenoemde redactie. Daarop wordt dus gewacht. Ernstige leden die het te doen is om wat meer omtrent de pluimveestapel en deszelts behandeling te willen weten, verzuimen dan ook niet hieraan gevolg te geven. Er valt nog zooveel te vertellen op dit gebied. Het waaromis nog zoo weinig bekend. En door dit te verklaren krijgen de lezers een anderen, helderen kijk op de dingen. Dan ontsluiten zich vele „geheimen" die toch geen „geheim" zijn. In do volgende kroniek zullen wij aanvangon met de leden den weg te wijzen om ook in do wintermaanden eieren te kunnon rapen. Dan toch zijn zij het duurste, en hoe duurder of de producten der dieren betaald worden, hoe meer of er voor don eigenaar oversohiot. Dit is een waarheid als een koe. oo Correspondentie. C. K. te B. op Texol schrijft 3 mijnor boste hennen hebben boven op don staartwortel een gezwel ter grootte van een hazelnoot. De huid is doorschijnend en gevuld met oen gele vaste kaasachtige massa. Bij aanraking geven de dieren teokonon van pijn. Hij vraagt wat dit is en zoudo er gaarno ter wille zijner dieren van verlost zijn Do zieke dieren lijden aan verzwering der vetklier. Deze moet mot een scherp mesje flink geopend worden, de gele otter drukt u voor zichtig naar buiten ol schopt het mot oen kof- fiolepoltje uit. Wasch daarna do wonde met een 5 10 pCt. boorzuuroplossing uit, herhaal dit eenige keorcu daags en smeer 's avonds do wond van buiten en binnen met een weinig boorzalf of vaseline. Geel hon zoo mogelijk paardobloemenplanten zooveel zo lusten. (Deze correspondentie is door omstandigheden afzonderlijk per brief behandeld.) Th. LANGENHOFF.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2