N°. 1870. Zondag 13 Augustus 1905. \&Q Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texel. 5 J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen ijzeren hoepel. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van David Willem Coninck Wes tenberg te Texel, om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats voor kunstmeststoffen op het perceel kadaetraal bekend in Sectie D, No. 1328. Op Woensdag, den 23 Augustus 1905, dos middags te twaalf' uren, zal ten Raadhuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dageD, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. Texel, den 9 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. P. HIDDINGH Burgemeester. A. LANGEVELD. L.-S. Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel, Gelezen Provinciaal Blad van Noordholland No. 104, van 1905, Brengen ter algemeene kennis 1. dat is bepaald, dat de gewone Rijkskeurin gen van tot dekking bestemde hengsten voor zoo veel deze provincie betreft, in dit najaar zullen gehouden worden op 27 September o.k., v.m. te Schagen; n.m. op V'ieringen op 28 September e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer op 29 September e.k., op Texel en Terschelling; 2. dat tot deze keuringen worden toegelaten alle hengsten, die ten minste 21/» jaar oud zijn 3. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daar van ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan deD Secretaris der pro vinciale regelings-commissie (den Hr. W. Teengs, te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummsr c. zoo mogelijk afstamming van den heDgst, zoowol van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van den lokker; 4. dat een heDgst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keu ring eene som van tien guldon bij voornoemden secretaris stort 5. dat inschrijvingsbiljotten voor do keuringen op vrachtvrijo, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hongstcn door don secretaris der regelings-commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, 10 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. A. LANGEVELD, 1.-3. TEXEL, 12 AUGUSTUS 1905. Door mejuffrouw G. Kopper, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, werd naar wij verdomen, te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor Fransch L. O. 1 In polder Eierland bloeit weer op mest vaalten de zeer vergiftige „Doornappel." Ook komt er weer voor het niet minder gevaar lijke „Bilzenkruidmet tal van zaaddoosjes. De laatste plant ziet men vooral bij het Eierlandsche Huis. Men zij voor deze plan ten gewaarschuwd Oosterend, 10 Aug. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is beroepen de Heer L. C. de Jong, candidaat te Giessen-Nieuwkerk. Verkiezingsmanoeuvre. De „Zutph. Ct." meldtOp 1 Augustus (dag der stemming) is een onbekend gebleven motorfietsrijder, wiens gezicht onherkenbaar was gemaakt door het opzetten van een stofbril met afhan gende lappen en die het nummer van zijn tuf-tuf had verwijderd, in flinke vaart door Hummelo en Keppel komen rijden. Waar hij menschen tegenkwam, verminderde hij zijn vaart en riep de lui toe Ga jelui op Lieftinck stemmnn? Dat behoef je niet meer te doen. Hij heeft zich voor zijn kop geschoten. Dit verhaal wordt bevestigd door een be richt in de Berkelbode van 5 dezer. Wie is eigenaar Te Ottersum hebben twee landbouwers elk voor zich dezelfde weide gekocht, waarin zij nu beiden hun vee doen grazen, elk bewerende dat het zijn eigen dom is. Natuurlijk ontstaat hierdoor twist en zal 't gerecht wellicht moeten uitmaken, wie de eigenaar is. De zaak moet zich op op de volgende wijze hebben toegedragen. De eene landbouwer kocht de weide van den eigenaar op denzelfden dag, waarop de andere ze kocht van een persoon die gevolmachtigd was om ze te verkoopen. Men is benieuwd naar den afloop. Hoeveel paarden eten de Amsterdam mers op? In de tweede helft van Juli kwamen er 185 uit Engeland aan, die bestemd waren voor het abattoir. De meeste daarvan zul len wel in Amsterdam verorberd zijn, 't zij als biefstuk of als worst; 185 in een halve maand maakt 370 in de maand, maakt circa 4500 in een jaar. Alléén Engelsche paarden, wel te verstaan Men schrijft uit Scheveningen Het drama, verleden week hier afgespeeld, ligt ieder noch versch in het geheugen. De kindertjes plassen en ploeteren wel weer aan het strand, de talrijke strandstoelen staan wederom als groote open bijenkorven in typische wanorde verspreid, en de zee rolt rustig af en aan maar toch wordt er nog gefluisterd en gesproken over dat jonge leven, dat daar zoo plotseling onderging en di6n badknecht, die voor de zooveelste maal in zee ging, maar nooit weer terug keerde. Ook de badknechts hebben het zich aange trokken, dat spreekt van zelfmaar zij schijnen te hebben vergeten, dat het jonge meisje te ver in zee ging, niettegenstaande herhaalde waarschuwingen, van het strand af tot haar gericht. Wat is nl. het geval Thans worden de badgasten als schapen bij elkander gedreven, angstwekkend bespied door de badknechtsvan baden kan geen sprake meer zijn, want reikt het water hoogstens tot de knieën, dan wordt men alweer terruggedreven. Een heer, die zich hierover beklaagde en iets verder in zee wilde, werd toegevoegd „Als je dan met alle geweld verz. wil, dan moet je het weten, dan trek ik mijn handen van je af 1" Laten wij deze lieden niet te hard beoor- deelen het is te begrijpen, dat ze wat zenuw achtig zijn over eenige dagen zal de noodige kalmte wel teruggekeerd zijn. Als dan maar niemand door onvoorzichtigheid weer de oor zaak wordt van een ramp De tuf-tuf of automobiel is nog altijd het spook op den weg. Niet alleen dat zij tal van paarden op hol jaagt, zelfs het onnoo- zele schaap in den berm van den weg is niet geheel veilig. Toen Woensdag te Ber- gumerheide een tuf-tuf wat ver uitweek, kwam zij in aanraking met een schaap, dat overreden en gedood werd. De bestuurder van het voertuig verklaarde geen geld bij zich te hebben, maar liet om te reclameeren zijn adreskaartje achter, 't Was iemand uit Berlijn. (Bergumer Crt.) Men schrijft uit Groningen Een echte avontuur-diefEen 16-jarige Amsterdammer H. P., verliet de ouderlijke woning en nam f 20 mede. Hij giDg per boot naar Sneek, maakte daarna een voetreis door Overijsel en Gelderland, woonde te Apeldoorn de Internationrle gymnastiek-fees- ten bij en begaf zich daarna weder naar Sneek. Aldaar huurde hij een zeilboot en verkocht deze boot. Maar, nota bene, de boot werd weder gestolen door H. P. van den man aan wie de boot door hem verkocht was. H. P. begaf zich daarna met de gestolen zeilboot van Sneek over Leeuwarden naar Groningen. Hier trachtte hij den boot voor den tweeden keer te verkoopen, maar hij liep in den val. De politie heeft den avontuur- dief ingepikt. Moederliefde. Op den openbaren weg te 't Meer (Friesl.) zakte een bejaarde vrouw ineen. Door twee nabijwonende vrouwen werd ze met water en azijn gewasschen, waardoor ze weer tot bewustzijn kwam. Ze deelde nu mede, dat ze 73 jaar oud was en te Meppel woonde, waar haar man met turf ventte. Ze had een telegram uit Sneek ont vangen, meldende dat haar zoon, die daar met zijn schip lag, gevaarlijk ziek was. Ze had reeds 13 kinderen, onder wie drie door verdrinken, verloren. Daar ze haar zoon te Sneek zoo gaarhe wenschte te bezoeken, was ze te voet van Meppel vertrokken en den geheelen nacht doorgeloopen, doch had onge veer 3 uur op den berm van den straatweg gelegen om wat uit te rusten. Te Heeren- voen, dat plm, 7 uur van Meppel ligt, ge komen, sloeg zij den verkeerden weg in en kwam zoo te 't Meer, Door eenige bewoners van 't dorp werd zij liefderijk opgenomen en o. m. van 't noo dige reisgeld voorzien om de reis naar Sneek verder per tram te kunnen doen. (L Ct.") Binnenkort zal door de Amsterdamsche brandweer in gebruik worden genomen een stoomspuit als electrische automobiel Ook in dezen tak van gemeentedienst zullen de paarden dus hun langsten tijd wel gehad hebben 1 De gevaarlijke gewoonte om te rijden met een kind voor zich op het frame van een rijwiel deed Woensdagmiddag een klein meisje te 's- Gravenhage een bloedende hoofd wonde en eenige kneuzingen bekomen. De fietsrijder slipte op de pas besproeide straat en de kleine werd, daar er nogal een vrij goed gangetje in zat, een eind weggeslingerd. De berijder zelf kreeg geen letsel. In de Ten Katestraat te Amsterdam hadden Dinsdag eenige jongens een vuurtje gemaakt. Uit aardigheid duwden ze er een hunner in, die er natuurlijk weer gauw uit sprong, oogenschijnlijk ongedeerd. Maar toen hij ergd later bij zijn baas, een schoenma ker in die straat, aan het werk was, stond hij plotseling in vlam. Men trachtte het vuur nog met water te blusschen, maar zon der resultaat. Brandend snelde de jongen nu de staaat op. Een agent en een burger wierpen hem in het Yan Lennepkanaal, waardoor de vlammen gedoofd werden. Met ernstige brandwonden werd de knaap naar het Wil hel mina-Gasthuis gebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1