Buitenland. Met ingang van 20 dezer, is o m. a. bevorderd tot adjunct-Machinist, onze vroe gere plaatsgenoot de heer J. G. Frederiks, adsp.-machinist, die de opleiding te Hellevoet- sluis heeft verlaten. Het Kind-Vermij. Uit Amsterdam schrijft men aan de „N. Rott. Ct." Zooals men zich herinneren zal, heeft de rechtbank alhier eenigen tijd geleden vonnis gewezen in het proces van mr. J. Kappeijne van de Coppello q. q. tegen de echtelieden Vermij. De stadsadvocaat was tot voogd be noemd over een kind, dat in een der couveuses van het Wilhelmina-gasthuis was opgeuomen en door de Vermij's niet als het hunne werd teruggenomen, omdat zij beweerden, dat zij een jongetje hadden doen opnemen, en het hen thans aangeboden kind een meisje was. Daarop had mr. Kappeijne tegen de Vermij's de actie tot erkenning van staat van het kind ingesteld, en de rechtbank had hem zijn vordering toegewezen en beslist, dat ten pro- cesse gebleken was, dat het meisje het kind was, van hetwelk mejuffrouw Vermij inder tijd was bevallen. Deze heeft met dit vonnis geen genoegen genomen, en omdat de man intusschen is over leden, en het proces derhalve door de erfgena men moet worden voortgezet, heeft mr. I. Hen, die ook in eerste instantie voor de Vermij's optrad, namens haar en de minderjarige kin deren een request bij het gerechtshof alhier ingediend tot het verkrijgen van gratis verlof om de procedure in hooger beroep te kunnen voeren. Moedige daad eener vrouw Zondagnamiddag stond de familie M., wo nende aan den Berkelsingel te Zutfen, gereed om uit te gaan, toen de dienstbode, die achter het huis aan de Berkel met iets bezig was, te water geraakte en in de diepte verdween. Een der dochters des huizes, mevr. v. R. uit Kampen, bedacht zich geen oogenblik en sprong, ofschoon ze in chic wandeltoilet was, de meid na, dook omlaag, en kreeg haar te pakken, kwam met de verongelukte boven water, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewusteloos, maar spoedig mocht het gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. Onnoodig te zeggen, dat mevr. R. 's toilet totaal bedorven was. Maar zij was er goeds moeds onder. Een menschenleven was gered. Goed beschouwdeen beetje vies 1 De aandacht wordt gevestigd op min-frissche gebruiken van sommige bedienden, mannelijke en vrouwelijke, in visch-, brood- en in het bijzonder banketwinkels. Wanneer iemand daar iets komt koopen, wordt de verlangde waar meestal overgereikt nadat „drie bedrij ven' zijn afgespeeld „le bedrijf, als het juffertjes zijn zij krabben in het haar2e bedrijf: zij likken aan de vinger om daarna een zakje te grijpen3e bedrijfzij blazen in het zakje, waarin zij de gewenschte waar doen met den afgelikten vinger." Alle drie bedrijven vloeien voort uit aan- wendsels, die men evengoed kan nalaten. Vele sigarenhandelaars spelen trouwens ook de laatste twee bedrijven af bij het overreiken der sigaren. Men schrijft aan de „Ass. Ct." Dicht bij de Drentsche grens is een groote inrichting tot stand gekomende Tuchtschool ts Haren is geheel gereed. Alle gebouwen zijn afgewerkt, de meubelen staan op hun plaats, zoodat voldaan kan worden aan de voorloopige bepaling, de Tuchtschool met Sep tember a.s. te openen. De kosten voor den aankoop van het terrein, den bouw, het ma ken van de centrale verwarming, het plaat sen van de fabriek voor de levering van acyteleen-gas, en de meubileering komt het Rijk te staan op f 200.000. Er kunnen 48 jongens geplaatst worden. Behalve een woning voor den directeur, een huis voor den hoofdonderwijzer, een tuin manswoning, bestaat de Tuchtschool hoofd zakelijk uit een groot hoofdgebouw, waarin een zaal is voor een bibliotheek, twee school lokalen, 4 conversatie en eetzalen, werkplaat sen, een keuken, badkamers, 8 kamertjes voor jongens die lichte straffen hebben te onder gaan, twee cachotten, 48 slaapvertrekken, ziekenzalen, provisiezaal, magazijn van kle dingstukken en een aantal andere gereser veerde kamertjes. Alles is solied en flink afgewerkt. I'e groote stichting ligt zeer landelijk en is mooi gelegen aan de tramldn Groningen Zuidlaren, tien minuten gaans van het dorp Haren. Haast niet te gelooven. De „Tel." meldt, dat uit Den Helder duin water (leidingwater) per motor vervoerd wordt naar Schagen en omstreken en aldaar verkocht wordt naar Schagen en omstreken en aldaar verkocht wordt voor vijfendertig cent de twee emmers van gewone grootte. - De torenklok te Zevenhuizen (bij Gouda) tracht het alle menschen naar den zin te maken Geheel uit eigeu beweging wijst zij nu uroenwichtijd aan, terwijl het slagwerk den Amsterdamschen tijd aangeeft. - Hij was schoenmakertje, zij was schoen makersvrouwtje vrouwtje kon bijna niet loopen - van wege de likdoorn; ze deed er reeds van alles aan, alles zonder baat. Goede buur raadde aan smeren met phosphorzalfje. Vrouwtje smeerde 's avonds voet met zalfje en ging naar bed. 't Was warm in bed, vrouwtje woelt in slaap, woelt voet bloot. Voet glinstert in donker van wege phosphorzalfje. Schoenma kertje ziet in nachtelijk uur glinstering aan voor glimwormpjes, wil lichtende diertjes doodenstaat van bed op, wil slaap van vrouwtje niet storen, loopt behoedzaam naar werktafel en neemt groote schoen schoen met spijkerzooi. Treedt voorzichtig naar bed geeft één, twee, drie flinke meps op glimwormpjes. Schoenmakersvrouwtjes-voet erg pijn-schoenmakersvrouwtje kan vooreerst heelemaal niet meer loopen 't Is te Assen gebeurd. - De ooievaars, die te Borger jaarlijks nestolen in een boom, staande in het groen land nabij de woning van R. Scholten, vinden hier een gevaarlijken vijand in de bijen van den laatstgenoemde, die in het vorige jaar de jonge ooievaars zoo hevig hebben aange vallen, dat zij met goede hulp nog in het leven gebleven zijn, maar in dit jaar zoo hevig zijn opgetreden, dat de jonge ooievaars er voor bezweken zijn. De oorzaak van dien grooten ooievaarshaat bij de bijen is nog niet met zekerheid bekend. - In een gemeente in Zeeland bleek, bij de beproeving der brandspuit, dat dit instru ment met wind mee pl.m. 3 M. ver spoot, terwijl er met tegenwind geen water kwam. In de Raadsvergadering werd besloten het instrument maar af te schaffenals er brand was, kwam men meestal te laat, en de meeste huizen en hofsteden waren tóch geassureerd! - Een eigenaardige geschiedenis moet zich, naar „de „W. Ct" meldt, te Wildervank hebben voorgedaan met een candidaat voor 't Armenhuis aldaar. Tot opname van den man in kwestie, een bejaarden arbeider G., was reeds beslotenen 't eerste wat men in 't werkhuis ging doen, was den man van nieuw ondergoed voorzien. Bij het ontkleeden merkte men dat G. in zijn onderkleeren een zakje met geld had verborgen. Volgens gebruik in het werkhuis werd hem gevraagd dit bedrag af te staan. Hiertoe kon de man maar niet besluiten en t eind van 't lied was dat de oude heer zijn spullen weer terug kreeg en vertrok in de plunje waarmee hij gekomen was. - Een allertreurigst ongeluk had te Nieuwe Schans plaats. Bij den slager I. Baruch zou een afgedekte put schoon gemaakt worden. De arbeider A. Hoven laat zich naar beneden zakken, maar valt halverwege gekomen neer. Een ander J. Kool laat zich nu zakken om den eerste te redden, maar valt ook. Ijlings haalt men redmiddelen. Hoven is door de giftige gassen gedood, Kool is bewusteloos. - De „Zutf. Cour." schrijft: In het geïllustreerd Zondagsblad voor Katho - lieken komen voor een paar leuke platen van Geldorp, betrekking hebbend op de Zutphensehe naverkiezing. Op het eerste plaatje Tak met zijn dikke buikje, de kiezers met oolijk gebaar wjjzend op Lieftinck, als „homme fini," die amechtig en krachteloos, heelemaal op, is neergezonken op den drempel van de deur, die in Zutphen naar de Tweede Kamer leidt. „Kiezers van Zutphen, - voegt hij de kiezers toe ziet dien Lieftinck eens aan. Hij is politiek dood I Een man, die er geweest is 1" (het Volk van 25 Juli). En op het tweede plaatje, Lieftinck recht op kranig, in de puntjes. Tak, wat minder oolijk lachend, wijst ook nu weer op hem (het is bij de herstemming) en voegt de kiezers toeKijkt eens naar dezen pracht-candidaat. Wat is hjj opgeknapt in tien dagen. Dat heb ik 'm geleverd. Kiest dus Lieftinck. Het raadsel is opgelost 1 Niet door een Rijkskanselier of Minister van Financiën, maar door het bestuur van een klein Zweedsch stadje. Een nieuw „voorwerp" voor belastingen moest ook daar gevonden. Haarden en schoorsteenen, meubelen en honden, zelfs rijwielen genoten als in ons land de eer. Wat nu? Veebelasting Voor een stadsgemeentever- ordening minder geschikt. Wat dan Gij raadt het in tienen niet Belasting op de zwaarlijvigheid. Hoe geregeld- Onder de 130 pond is men vrij; van 135 tot 200 pond betaalt men f 7,50 per jaar en van 200 tot 270 pond f 15. Een gewicht boven de 270 pond is een luxe slechts voor millionairs, elke 20 pond meer wordt dan met f 15 betaald. Een Duitscher, die vele jaren geleden naar Calitornië verhuisde en sedert niets van zich liet hooren, heeft bij zijn dood het in Amerika verworven vermogen van 37 millioen gulden aan zijn arme bloedverwanten in Duitschland vermaakt. De goudregen verdeelt zich over 35 gezinnen in Taunus en aan den Rijn. Hongersnood. Een verschrikkelijke hongersnood heerscht in het geheele Zuiden van Spanje. De ellende heeft daar groote afmetingen aangenomen. Zoowel de officieele berichten als de parti culiere schetsen den toestand als totaal hope loos. De burgemeester van Osuna meldde dat deze stad in volkomen opstand is, de orde kon door gebrek aan krachten niet worden hersteld. Alle woningen zijn gesloten, de deuren gegren deld, om een plundering te verhinderen. Eiken nacht gaan troepen hongerige menschen het veld in en plunderen alles. Ze slachten de schapen en verdoelen het vleesch onder elkaar. De politie staat machteloos tegenover de plunderaars. Zoodra er iemand gearres teerd werd, kwamen al de plunderaars aan- loopen en riepen „Wij zijn allen schuldig." In Utrera bedelen hongerende scharen met hattverscheurend geschrei." Vele armen liggen ziek in de hospitalen, daar ze zich langen tijd achtereen slechts met wilde vijgen hebben gevoed. Officieele berichten bevestigen den bekla- gingswaardigen toestand, waarin de bevolking op het land verkeertde minister van land bouw verklaarde dat een krediet van 12 millioen niet voldoende zou zijn om in de dringende behoeften te voorzien en de onder nomen werkzaamheden voort te zetten. De sterke afneming van het aantal geboorten in Frankrijk drong destijds Emile Zola zijn „Fecondité" in de wereld te zenden. Er schijnt nu aanleiding te bestaan dat een Duitsch auteur dit voorbeeld volgt, daar men zich ook in Duitschland ongerust gaat maken over de slapte in het bakers-gilde. Sedert 1871 is het gemiddeld geboortecijfer per duizend inwoners gedaald van 40.7 tot 36.2. Dit verschijnsel werd nog verergerd door het toenemen der kindersterfte; zoo stierven in 1902 50 pCt. der overledenen, voor dat zij den leeftijd van 20 jaar hadden bereikt. De plichten van een schooljongen wor den op de volgende wijze door een „Duitsch Geheimrat" saamgevat 1. Uwe school is een kleine staat; wees een goed burger in uwen staat, opdat gij een waardig mensch wordt van uw groot vader land. 2. Gedenk dat ge een groote erfenis gaat aanvaarden en wees al de edelen dank baar, die ze u vermaakt hebben, al de groote menschen die met den arbeid van hun leven ook iets onvergankelijks van u geschapen hebben. 3. Leer trouw te zijn in het kleine, opdat ge het eens in het groot kunt zijn gewen u aan uiterlijke netheid, die u inner lijke degelijkheid schenkt. 4. Streef naar waarheid en reken het niet voldoende, uw plicht te hebben gedaan en wees niet met het uiterlijk succes tevreden." 5. Gij zult niet liegen, noch gelijk den slaven, die geen moed tot waarheidspreken hebben, noch ge lijk den huichelaars, die zich verheffen wil len, noch geljjk den bedriegers, die het goed van een ander willen uitgeven als hun eigen. Ook zult gij niet dubbelhartig zijn, lief tegen over uw ouders, niet brutaal tegenover uwe onderwijzers en kameraden. 6. Wees een goede kameraad, onder uws gelijken betrouw baar en eerlijk, doch laat geen vriend die slechter is over u heerschen. Tracht niet uit eerzucht anderen in het leeren te overtreffen, doch denk er om dat ge uw man staat zoo als uw kracht het van u vergt. 7. Maak geen misbruik van uw kracht tegenover de zwakken en wees niet hoogmoedig jegens uw minderen weet, dat men reeds in jonge jaren een groot hart kan toonen. 8. Zie toe dat ge vaardig wordt, ook in de speler, der jeugd en frisch en vroolijk blijft in uw jeugd; heb de natuur lief, met al hare schepselen en laat geen huiswerk u het pleizier daarvan ontnemen. 9. Wordt niet bang of koppig, als ge u vergist hebt en gestraft moet wor denvang opnieuw aan en ge zult al de sporen van het verledene spoedig uitwisschen. Wantrouw niet en denk niets slechts van uwe onderwijzers, indien ze u iets mooilyks opdragen. 10. Doe iets goeds, vrijwillig naast uw verplicht werk, opdat ge ook later tot de mannen behoort die zelf een .doel hebben en niet tot de halve slaven, die slechts werk verrichten, wat hun opgegeven wordt.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2