Buitenl and. Uitslag gehouden verkoopingen. Id afwachting van een juist en meer nitvoerig bericht van onzen corr. te Cocks- dorp, doen wij mededeeling van een ongeluk, hetwelk zich gisteren heeft voorgedaan aan den vuurtoren, waar schilders bezig waren eenige werkzaamheden te verrichten. Twee personen moeten uit een bak, waarin zij voor hun werk gezeten waren, zijn gevallen, waar bij een hunner zeer ernstig, de ander nogal beteekenend moet verwond zijn geraakt. Hoe dit onheil kon geschieden, vermogen wij niet te zeggen. Hooi zaakje Volgens de exploitatie-rekening der stede lijke gasfabriek te Maastricht over 1904 had die inrichting een zuivere winst aigeworpou van f 31,674,41. Onder het opschrift„Naar Suriname De kolonisatie komtschrijft J. H van Balen in de Telegraaf Eindelijk zijn wij er Na jaren en jaren lang voor doove ooren te hebben gepreektna uit den treure op hetzelfde aambeeld te hebben gehamerd, dag in dag uit, begint het eindelijk te dagen in het oosten, of eigenlijk in het westen. Uit Suriname komt het bericht „De Gouverneur heeft hij de Koloniale Staten „eene verordening ingediend betreffende de kolo- nisatie van boerengezinnen." Art. 1 van het ontwerp luidt „Voor ïekening van de kolonie wordt voor ten hoogste vijltig gezinnen, op het terrein voor kolonisatie van Nederlandsche boeren gezinnen, daarvoor door den gouverneur aan te wijzen, voor elk gezin een woning opge richt en bij elke woning een oppervlakte van ten hoogste 2 H.A. plantklaar gemaakt". Dat wil dus zeggen dat de proef genomen zal worden om flinke Hollandsche boeren zich te doen vestigen in Suriname, dat het rijk hen zal helpen aan woning en land, aan vee en gereedschap, aan overtocht en onder steuning, behalve het land, dat zij cadeau krijgen, alles in voorschot. En de terugbe taling van dat voorschot zal zóó geregeld worden, dat men dit op zeer gemakkelijke wijze kan doen, terwijl een rente van slechts 3 pCt. wordt gerekend. Het terrein in den Saramacca polder, is tamelijk dicht bij Paramaribo gelegen en kan gemakkelijk door een tramweg met de stad worden verbonden, terwijl voorloopig het ver voer van producten per as kan geschieden, voor zoover dat niet te water plaats heeft. Een niet te verwerpen factor voor het vesti gen van kolonisten op dat terrein is bovenal echter, dat zij daar komen te wonen bij hunne landgenooten, de Hollandsche boeren, die zich in Suriname een goed bestaan hebben ver worven. Deze kunnen den nieuw aankomen den dan tot raadslieden dienen en zij zullen zich onder land- en standgenooten op hun plaats voelen. Yoor het oogenblik is het noodig, zegt de schrijver, dat ook in Nederland alles worde gedaan om de proef te doen slagen, d. w. z. de rechte personen zendendat zal geen gemakkelijk werk zijn, maar ook dat zullen wij te boven komen. Hulde aan gouverneur Lely, die de koe bij de horens heeft durven vatten 1 Suiiname en Nederland zijn hem veel verplicht!" Het „N. v. d. D." schrijft Pas is met algemeene bevrediging verno men, dat er kans is verlost te worden van een der noodelooze plagerijen de belasting van briefkaarten, op welker voorzijde iets geschreven staat - of een ijverig dienstdoener weet te bewijzen, dat er nog meer stof in de postmachinerie ligt. Sinds jaar en dag wor den kleine drukwerken verzonden op zulk een wijze, dat de postzegel tevens tot bijeen houden van het gevouwen blaadje dient. Gistermorgen werd hier zulk een ding9tje met 77» cent strafport belast, omdat de post zegel tevens tot sluiting diende, zoodat de ambtenaar beweerde niet te kunnen zien wat er binnenin stond Wat eene revolutie zal dat geven in de verzending, ten minste als er meer zulke scherpziende ambtenaren bestaan. Wat men al vergeten kan. Het „Handelsblad" vertelt het volgende vermakelijke gevalEen inwoner eener kleine Geldersche gemeente had zich metterwoon te Rotterdam gevestigd. Bij het verhuizen „vergat" hij een oude bij hem inwonende tante mede te nemen. Eenige bewoners van het plaatsje legden het noodige geld bij elkaar en brachten de oude tante naar Rotterdam waar ze voor het huis van neef werd afgeleverd. Deze maakte van den nood een deugd en nam haar weer in buis. Ditmaal is 'teens geen schoonmoeder 1 Een moeielijk geval Een zekere I., die te Groningen gevangen zat en tijdelijk aan de Duitsche justitie was overgegeven, om daar voor oen tweetal zeer ernstige misdrijven terecht te staan, is weer te Groningen in de gev mgenis teruggebracht Hij moet daar thans eerst nog een jaar uit zitten en wordt dan aan de Duitsche justitie overgeleverd, om daar zijn veroordeeling te ondergaan tweemaal levenslang plus vijftien jaar 1 (N. G Ct.) Het „N. v. d. D." vermeldt het volgende: Een dame uit Amsterdam maakte Donder dagavond met hare vier kinderen, 3 tot 7 jaar oud, een rijtoer langs den Tolhuisweg naar Buiksloot. Op den Hoogendijk werd vóór het huis van een alleenwonend heer stilgehouden. Fluks werden de kinderen uit het rijtuig gezet, men belde aan bij genoemden heer, en in vliegende vaart nam de koetsier met de dame den terugtocht aan naar Am sterdam. De man wenschte zich echter niet met de kinderen te bemoeien en deed terstond aan gifte bij de politie, verklarende, dat het wel zijne vrouw was, maar dat de kinderen hem niet toebehoorden. Terstond werd nu naar het Tolhuis getele- phoneerd, om het rijtuig niet op de Tolhuis- bsot toe te laten ed alzoo te beletten naar Amsterdam te gaan. Tegen wil en dank moest de dame naar Buiksloot terugkeereD, waar zij, na verhoor voor den burgemeester genoodzaakt werd haar kroost weer in het rijtuig te Demen. Onder politiegeleide werd de familie thans naar hare woonplaats te Amsterdam terug gebracht. Vreemde geschiedenis Zaterdagmorgen werd door den koetsier B., uit Noorden, een zieke man vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Te Koudekerk aangekomen, werd in een logement iets gebruikt en werd het paard het bit uit den mond genomen. De koetsier en de medegeleider hadden het rijtuig verlaten, toen het paard op hol sloeg. De koetsier trachtte het dier te grijpen, doch viel en kreeg het rijtuig over het hoofd, waardoor hij ernstig gekwetst werd. Het paard holde door en werd eindelijk onder Leiderdorp gegrepen het bleek toen, dat het rijtuig ledig was. Bij onderzoek werd de zieke, die uit het rijtuig is gevallen of gesprongen, in bewuste- loozen toestand in Achthovenerwijk aan den weg liggende gevonden. Hij werd in een ander rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. (L. D.) Naar wij vernemen is binnen enkele dagen het Koninklijk besluit te verwachten, waarbij allereerst voor het binnenlandsch verkeer de voorzijde van prentbriefkaarten voor schriftelijke mededeelingen mag gebezigd worden. Verwacht wordt dat met 1 Sept. deze bepaling voor het buitenlandsch verkeer van kracht zal worden. Het Duitsche Rijkspostbestuur heeft bekend gemaakt, dat van 1 September af in het verkeer met de Europeesche landen, bij wijze van proef, dergelijke bepaling van kracht zal zijn. (Vad.) Het bestuur van de afdeeling Leeuwar den der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft aan den Raad dier gemeente een uit voerig adres ingediend, naar aanleiding van een in 1902 door burg. en weth gemaakte bepaling, dat op de veemarkt het wrakke vee op een vaste plaats, afgescheiden van het gezonde vee, zal worden geplaatst, na vooraf bij den ingang der markt met aniline te zijn gekleurd. Op die gereserveerde plaats door het publiek „hospitaal" genoemd vindt men steeds vereenigd vermagerde, gebrekkige, uitgeteerde, in één woord ellendige dieren, die in het rapport van den district-veearts over genoemd jaar worden aangeduid als „ziek en gebrekkig", en, naar het oordeel van het bestuur meerendeels lijdende zijn aan clinische tuberculose. Zooals bekend, wil het Rijk het aan tuber culose lijdende vee tegen de volle waarde overnemen, echter alleen bij den veehouder waar het lijden is ontstaan, dus geen markt- vee, en het trekt de aandacht dat uit de provincie betrekkelijk zeer weinig vee door het Rijk wordt gekocht, hetgeen wordt toe geschreven aan het feit, dat op de veemarkt te Leeuwarden de gelegenheid nog steeds wordt opengelaten om met dergelijk vee te markteD, waardoor in plaats van steun, feitelijk afbreuk wordt gedaan aan den regeeringsmaatregel in 't belang der hygiëne voer mensch en dier genomen. Op die gronden verzoekt het bestuur het zoogenaamde hospi taal der veemarkt op te heffen en op de marktplaats voortaan, overeenkomstig hare bestemming en in verband met de verorde ning, alleen gezond vee toe te lateD. Gekleurde prentbriefkaarten gevaarlijk? „Te Bovencarspel is door den dokter aldaar vergiftiging geconstateerd bij een kind, dat gelikt had aan een groengekleurde prentbrief kaart. De kleine is na smirtelijk lijlen overleden." Bovenstaand bericht in een der bladen voorkomend, zal menigeen beangst doen wor den voor gekleurde prentbriefkaaaten. En geen wonder. Men make zich echter niet noodeloos onge rust. De prentbriefkaart waardoor hier het onheil werd aangericht, was niet onmogelijk een mindere soort, uit de hand gekleurd. De goede prentbriefkaarten, waaronder wij ook onze autochromkaarten rekenen, zijn niet uit de hand gekleurd, doch in kleuren gedrukt en bieden zeker niet het gevaar als hierboven bedoeld, iüdien men ze, wat toch eigenlijk niet de bedoeling is, aan kin deren als speelgoed verstrekt. De door ons in den handel gebrachte prent briefkaarten, zijn tegen water zelfs vrij goed bestand. Bacteriën oogst. Het „Haagsche Weekblad" neemt een loopje met de ontzaglijk overdreven vrees voor bacteriën, die in onze dagen voor de hoogste wijsheid geldt bij velen. Het schrijft: Je kan zien dat het komkommertijd is Geen krant kan je opnemen of er staat de gewichtige mededeeling in, dat iemand ontdekt heeft, dat kogelfleschjes wel eens op 'n open wagen vervoerd worden, stoffig wor den en dat dan op het kogeltje wel eens bacteriën zouden kunnen komen te zitten. Om besmetting tegen te gaan, moest er over het kogeltje nog een papiertje worden geplakt. Ziedaar de laatste ontdekking op het ge bied van hygiëne. Ons dunkt dat dit volstrekt niet afdoende is. Wil je niet vergeven worden door die bacteriêo, dan moet je de limonade eerst koken en daarna met sublimaat ontsmetten. Da's veel zekerder. En dat papiertje er over plakken lijkt ons heelemaal verkeerd. Daartoe is stijfsel noodig en stijfsel, die wat oud is, bederft gauw en geeft schimmel. En in de oogenblikken tus- schen het sluiten van het fleschje en het opplakken van het papiertje kunnen zich neen hebben zich er bacteriën op den kogel gevestigd, zoodat afgesloten onder het stijfsel kapje, zich juist 'n heerlijke kolonie bacte- rietjes vormt, die daar heel rustig zitten en ongestoord hun gang kunnen gaan. NogmaalsKookt uw limonade, ontsmet ze met sublimaat en haalt adem door 'n netje. Voor sterke zenuwen. De Amerikanen hebben weer een nieuw sensatienummer voor hun vermaak, waarvoor sterke zeuuwen noodig zjjn. Het is oen kunstmatige daaaikolk, die de heer H. Bruce van Brooklyn heeft uitgedacht. De draaikolk is 50 voet diep en heeft een doorsnee van 90 voet en is aangebracht in een groothuis. Men gaat in een bootje, een kleine zeilboot die opgetrokken wordt naar de koepel van het huis. Boven ziet men neer in de brui sende diepte, aan den overkant is een waterval die Daar beneden in de draaikolk stort. Door een mechanische inrichting glijdt de boot in het water, waar ze door de kracht van den maalstroom van den waterval in groote snelheid wordt meegevoerd door kanalen in een spiraal aangebracht ter breedte van 10 Meter. Beneden aangekomen, stuwt het water de boot door een overdekte ruimte, een tunnel, waardoor het effect natuurlijk zeer verhoogd wordt. Buiten het huis stijgt men uit, de boot wordt weder opgeheschen en het water weder opgepompt om verders liefhebbers van een geïmproviseerd watertochtje mee te voeren naar de diepte. Donderdag 24 Aug. in „de Lindeboom." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 81.14.30 Hofstede „Sir Robert Peel." Kooper H. Flens voor f 15100 Borgeriyke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 19 tot on met25 Aug. 1905. GEBOREN Marinusz. v. Frederik Bakkor on Neeltjo Heerschap (Eierland.) ONDERTROUWD: Pieter Duinker en Maria Tijhof. GETROUWD Gerard van dor Kooij en JohaDna Lamnert (do Cocksdorp.) OVERLEDENGcono.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2