N°. 1875. Donderdag 30 Augustus 1905, 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD BE P.OOIJ, Parkstraat Büro op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave TEXEL, 30 AUGUSTUS 1905. Mr. W. F. IJiddingh, burgemeester alhier, is benoemd tot lid en voorzitter van het plaatselijk bestuur der reddingsmiddelen van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappij te Texel. Zaterdagavond werd in eene huishou delijke vergadering van de Rederijkerskamer „Eendracht maakt machtmet 6 tegen 4 stemmen besloten de Kamer te ontbinden Gedurende 3 winters hebben de werkende leden in het Hotel „de Zwaan" uitvoeringen gegeven, doch bij de meesten was de ambitie dermate verminderd, dat zij besloten niet meer voor het voetlicht te treden. Zaterdagavond ontstond een begin van brand in het logement „de Zwaan," doordien een brandende lamp boven de biljart los raakte, daarop viel en dit menbelstuk in vlammen zette. De aanwezigen waren vlug bij de hand om de vlammen te dooven, waar door het onheil tot een minimum werd beperkt. De aanjager die alreeds was uit gerukt, kon ODgebruikt weder opgeborgen worden. De tegen Maandag jl. door de H.M.vL. afd. Texel, uitgeschreven Rammenkeuring, getuigde van groote belangstelling. Voor de afdeeling Ramlammeren waren 23 inzendingen toegezegd. Voor jarige Ram men 7. Voor tweejarige Rammen 12 en voor oudere Rammen 14 stuks. Prijzen vielen ten deel als volgt: Voor Ramlammeren: le prijs P. K. Bremer, 2e prijs Jb. Kikkert Nz., 3e pr. H. Keijser Cz. Voor jarige Rammen le prijs II. Keijser Cz., 2e prijs niet toegekend, 3e pr. C. Alb. Keijser. Voor tw:ejarige Rammenle pr. Ad. Keijser, 2e prijs P. Koning Sdz Oosterend; 3e prijs Joh. Koning Sdz. Voor oudere Rammen, lepr. Jb Roeper Jnz. 2e prijs Corn. Keijser Sz., 3e pr. P. Koning Sz. Oosterend. Als keurmeesters fungeerden de Heeren H. Hin, Dijkmanshuizen; A. Eelman, Ooster end en Jn. Keijser, Hal. Als een bewijs voor de voortreffelijkheid van het ingezonden vee, mogen wij zeker wel vermelden dat voor den 2e prijs-winner afd. Ramlammeren, vergeefs f 45 geboden werd; evenzoo werd vergeefs een bod van f 60 gedaan voor den le prijs-winner in de afd. tweejarige Rammen. Maandag werden ter markt aangevoerd 1 Koe, 5 nucht Kalveren, 45 Rammen, 173 Schapen, 116 Lammeren, 5 Biggen en 3 korven Kippen. Prijzen waren Koe f 135; nucht. Kalveren f 12 a 14,50; Rammen f22,50 a 50; Schapen f 13 a 24; Lammeren f 13 a 15,50; Biggen f 12 a 14,50; Kippen f 0,90 a 1,10. De handel was matig. Omtrent de Dinsdag van wege de Prov. Comm. voor de Paardenfokkerij in Noord- Holland alhier gehouden Promiokeuring van Merriën, kunnen wij het volgende melden Voor 3 7jarige Merrien, gedekt dooreen goedgekeurden Stamboekhengst, in 1905, werden premien toegekend aan P. Bremer Pz en Gebr. Keijser. Voor 2-jarige Merrien, te dekken als boven gemeld in 1906, werden premien toegekend aan die van Joh. Roeper Jbz. f 20; aan die van Gebr. Schumaker f 15. Meerdere premien werden niet toegekend, ook de bovengemelde niet met groote inge nomenheid. Op houding, gang enzder ter keuring aangeboden paarden, scheen nog al iets aantemerken. Omtrent het ongeluk dat in de vorige week aan den vuurtoren te Eierland plaats had, deelt men ons nader mede, dat de bak, waarin de drie schildersgezellen voor hun werk gezeten waren, bij het dalen op een steen, den zoogenaamden gedenksteen schijnt te zijn geiaakt, zoodat hij kantelde en twee der werklieden van eene hoogte van nagenoeg 20 voet naar beneden stortten. De een, L. Leen, had daarbij een been gebroken en de ander, J. Zijm, had zich ernstig aan het hoofd bezeerd; de derde wist gelukkig een der touwen te grijpen en werd spoedig gered. Naar gemeld wordt is de toestand der pa tiënten bevredigend. In verschillende bladen lezen wij het bericht, dat het beroep naar de Herv. Gem. te Oudeschild, door den Heer C. Met, cand. te Alkmaar, is aangenomen. Oudeschild, 29 Aug. De Heer P. Lub Johz,, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Koegras, gern Helder. Vlieland. De proeftocht van de nabij het Paviljoen gestationeerde reddingboot, werd Vrijdag j 1. gehouden. Door vele badgasten was deze gebeurtenis, reeds lang tegemoet gezien, en zij, die tot heden hier vertoefden, konden er getuige van zijn. De zeetocht slaagde zeer goed; het is altijd even belang wekkend te zien, hoe door bekwame handen bestuurd, de boot door de hevige branding aan het Noordzeestrand werd geroeid. Toen de reddingboot weer goed en wel binnen was, werd nog een vuurpijl afgeschoten De „Uitlegger" gestationeerd op de Vlie reede, is wegens reparatie naar Terschelling gebracht, een loodskotter voorziet in den dienst. Een andere lezing. De staaltjes van „noodelooze plagerijen" der postadministratie, die in den laatsten tijd in do bladen verschenen, hebben een oud postambtenaar ertoe geleid om in de „Avond post" eens te vertellen, dat het publiek zelf de oorzaak is van minder aangename bepa lingen. Zoo scherp kunnen de tarieven niet gesteld worden schrijft hij, of de eed of ander ontdekt een middeltje om zijn stukken nog goedkooper te doen verzenden. Men maakt er aanmerking op, dat drukwerken met door halingen „niet uitsluitend dienende tot her stelling van fouten of misstellingen," niet ter ver-zending worden aangenomen, maar men weet blijkbaar niet, dat sommige men- schen, vóór dat deze bepaling bestond de doorhalingen zóó aanbrachten, dat het druk werk het karakter kreeg van gewone brief wisseling, dus dat het Hoofdbestuur wel moest overgaan tot die zg. „noodelooze plagerijen." Hetzelfde publiek, dit de postambtenaren van dienstklopperij beschuldigt, als zij een voudig hun plicht doen, ontziet zich niet, combinaties van letters, welke voor den be trokkene een zekere bqteekenis hebben, voor de handteekening te laten doorgaan, brieven met een willekeurig uitknipsel van een courant als kopy en drukproef te verzenden, waarvoor dan het tarief der drukwerken wordt toe gepast Ondei den postzegel van éóu cent kriebelt men aan elkander soms heele brieven de geadresseerde is in het complot, weekt den zegel eraf, en dat alles om een paar centen port uit te sparen Dat is zeker niet peuterig en kleingeestig; neen, dat is bodrog, diefstal, anders niets, en daartegen dient de postamb tenaar te waken. Vreemde redeneering. Men schrijft uit Schoonhoven aan de „Nieuwe Courant." Een „anti-revolutionair" alhier heeft aan de feestcommissie medegedeeld, dat hij tegen feestvieren was op 31 Augustus a. s., omdat er 50 stemmen op mr. Troelstra waren uitgebracht bij de jongste stemming voor de Tweede Kanier. Dezo 50 stemmen zijn nota bene grooten- deels uitgebracht door zijn personeel. De „Tel." meldt Zooais onlangs in de bladen is verm eld bevindt zich in de Kerkstraat te Amsterdam een inrichting, waar, naar het heet, rentelooze voorschotten vv orden verleend. Deze uitingen van menschlievendheid worden op een, min stens zonderlinge manier bewerkstelligd. We maakten kennis met eeD geval, waarbij aan iemand een voorschot van f 25 was verstrekt, nadat zijn woning, meubels enz. in oogenschouw waren genomen. Borgstelling was niet noodig en een kleinigheid moest worden gestort voor kosten van inschrijving enz. Reeds een veertiental weken heeft de bedoelde persoon punctueel f 1.25 's weeks aan de inrichting afgedragen. Hij ODtving dan briefjes vau ongeveer het volgend model. „No. Amsterdam 190 Ontvangen vergoeding f 1.25. aflossing f 1,25. Dit bewijs bewaren om bij aanvrage te dienen. Andere briefjes weer spraken niet van „vergoeding"' doch van „prolongatie tot en vermelden ongeveer dezelfde som. Meenend nu ongeveer aan 't einde der terugbetaling te zijn, is den betrokkene nu medegedeeld, dat de eigenlijke teruggave van het voorschot nog moest beginnen. Begrijpe wie het kan. Ons schijnt die administratiewijze minstens genomen hoogst zonderling en al zeer weinig verwant aan 't begrip renteloos, een vluchtige berekening toch gaf als rentepercentage het nu juist niet zoo lage cijfer van bijna 100 procent 's jaars. Men informeere dus goed, alvorens de hulp dezer inrichting te aanvaarden. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de hierboven weergegeven formulieren, feitelijk quitanties, geen handteekening dragen Men schiijft uit Friesland aan de „N. Ct": Het gebrek aan gras is in Friesland nijpend geworden. Het dwingt de veehouders tot verkoop van vee, dat men anders graag zou hoeden, maar nood breekt wet. De markten gaven het bewijs hoe hoog de nood gestegen is, een enorme aanvoer van rundvee en vooral halfvette koeieD. De vetweiders zette dit halfvette af; het langer te houden zou nog onvoordeeliger of beter nog schadelijker zijn, immers men zou dan met kortvoeder moeten voederen en dat komt te duur uit. Ook het groot aantal aangevoerde graskal veren, al ruim 1000 medio Augustus, geeft het bewijs hoe groot het gebrek aan gras is. De vetweiders maken dit jaar geen beste zaken en de melkboeren evenmin. Er zijn coöperatieve zuivelfabrieken, die tegenwoordig 50 pCt. melk minder ter bewerking ontvan gen dan in gewone omstandigheden. Niet enkel op de hooge gronden, ook in de polders hebben de boeren gebrek aan gras. Zelfs daar is de grond mul onder de gras zoden, die er koperig uitziet. Lang heeft het polderland het uitgehouden; nu is het gras er ook op. Sommige boeren hebben reeds koeien gestaldin de weide is toch niets meer te halen en voeding op stal is dan nog gemakkelijker. Dat door den grooten aanvoer en de weinige vraag de prijs van het rundvee daalt en men dus ook daarin schade lijdt, ligt voor de hand. In het Land van Heusden en Altena doen de muizen op vele plaatsen schade aan het te velde staande gewas. De ver schillende middelen, welke men heeft toege past om de muizen te verdelgen, b'.eken weinig afdoende. Het meeste baat vindt men bij het graven of boren van gaten. In Babylo- niënbroek vond men korten tijd na het boren in één gat ruim 1100 muizen. Een droge zomer is voor de muizen meestal zeervoor- deelig. Bij natte zomers merkt men over het algemeen weinig van deze schadelijke knagers. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverientièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1