Koninginnedag. Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. K oninginnedag. Pre dikbeur ten, Pluimveekroniek. ADVERTENTIËN. PER RIN. Vanaf 3 uur gelegenheid om te dansen in «de Zwaan». 's Avonds na tien uur DANSMUZIEK. Hotel Texel- RUSLAND en JAPAN. Volgens b?richten in de groote bladen is de vrede verzekerd De conferentio kwam tot algeheele overeenstemming. Vergissen is menschelijk. Een gelukkig vader te Warmond kwam dezer dagen ten gemeentehuize aldaar aangifte doen van de geboorte van een kind van het manlijk geslacht. Twee getuigen zooals de wet dit voorschrijft, kwimen de verklaring van den vader bevestigen en een „hij" werd door den Ambtenaar der Burgelijken Stand ingeschreven. Des anderen daags kwam de vader echter terug met de mededeeling dat men zich had vergist, geen jongen was het maar een meisje. Of de vader zich door deze ervaring ook teleurgesteld gevoelde en do moeder misschien er verheugd over was, meldt de berichtgever niet, wel dat de Ambtenaar de vergissing in de registers van den Burgerlijken Stand heeft hersreld. ïondag 3 September 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Kam 3 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. half 3 ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 28 Aug. Aangevoerd 277 Run deren, le kwal. 70 A 72 ct., 2de kwal. f 0.64 f 0.68, 3de kwal. 62 a c. per K. G. 203 Melk en Kalfkoeien f 125 A f 275, 0 Graskalveren al 2 Schapen 1A 1 57 Nuchtere Kalveren f 9,A f 16, Lammeren f 526 vette Varkens 50 a 51 ct. per K. G.— Purmerend, 29 Aug. Aangevoerd 649 Run deren en 51 Stieren. 214 vette Kalveren 60 A 75 ct. per KG., 220 nucht. Kalveren 110 A f23 p. stuk, 224 vette Varkens 48 A 52 ct. per KG. 54 magere Var kens f 17 A 24, p. st. 133 Biggen 18 Afll p. st.; 1965 Schapen f20 A f 29 250 Lammeren f 10, a 1 18, Kip-Eieren f,370 A f 4,30 per 100 et. Vette Koeien, 62 a 74 prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel vlug. Vette Kalveren, h. in prijs h. vlug. Vette Schapen prijsh. h. stug. Lammeren, prijsh. handel matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. Vette Varkens, h in prijs h. vlug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Zaterdag 26 Aug. 1905, voorm. half elf. Voorz. de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig alle ledtn. 2 vacatures. Secretaris de heer A. Langeveld. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierop deelt de Voorz. mede dat is ingekomen: een schrijven van de familie Roeper, houdende mede deeling van het overlijden van den heer Jb. Roeper; en dal bereids een adres van rouwbeklag naar die fa milie was gezonden. Spr. brengt hierop een woord van welverdiende hulde aan de nagedachtenis van den heer Roeper, die met zooveel lust en ijver tal van jaren het ambt van raadslid bekleedde. Vervolgens deelt de voorz. mede dat goedgekeurd is terugontvangen van H II. Ged. Staten het kohier schoolgeld, 3e kw. 1905 Een verzoek van P. Wilner om verhooging salaris. De voorz. stelt voor dit verzoek, ingekomen na de rondzending der convocaties, voor deze vergadering aan te houden tot bij de opmaking der bcgrooting voor het volgende jaar Een verzoek van den heer Dikkers, eveneens voor deze vergadering te laat ingekomen, om toestemming voor den aanleg van een straat van den Schildcrweg naar den Ilaldcrweg, wordt aangehouden tol de vol gende vergadering. II. Vaststelling Gemeen!erekening dienst 190-1. Wordt overeenkomstig het advies der commissie goed gekeurd en vastgesteld tol een bedrag van Inkomsten f 59802.01 Uitgaven 58514.08 Batig saldo 517,93 De voorz. zegt de Commissie dank voor de genomen moeite. III idem rekening Algemeen Armbestuur dienst 1901. Ook voor deze rekening wordt door de commissie geadviseerd haar goed le keuren. Zij wordt vastgesteld tot een bedrag van Inkomsten f 3888,08 Uitgaven 4380.05 Nadcclig saldo 491,37 De voorz. zegt ook deze commissie dank. IV. Behandeling adres Schuttevaer Dit adres was in de vorige vergadering niet afge handeld. Een vrij langdurige discussie ontspon er zich over. Het plaatsen van wrijfpalen, een viertal op het Wêslerhoofd dei haven, werd algemeen gewenscht ge acht en daartoe werd dan ook besloten. Over het noodzakelijke van verhooging binnenlichten versterking van dit licht en der beide lichten bij den ingang der haven heerschtc verschil van meening bij do belang hebbenden zelf, zooals uit de discussie bleek. Hot verhoogen en versterken binnenlicht zou eene uitgave met zich brengen van ongeveer f GOO en tot b tal'ng van '/s deel dier kosten zag dj raad zich voor- loopig ten minste nog niet gerechtigd. Besloten werd dit punt aan te houden, terwijl voor verslcrking der buitenlichten zou worden aangeklopt bij Z.E. den Mi nister van Marine. Ingekomen waren verder nog eenige reclames Hoofd. Omslag en verzoeken om teruggave er van. Als wel voor openbare behandeling vatbaar werd geacht dal van de Wed. H. Maas, welke afschrijving vroeg van 3/i deel van den aanslag van haar man. De heer E Keijser zegt de teruggave niet billijk te achten, aangezien op die wijze de gemeente schade lijdt, terwijl in ait geval ook weder evenals reeds bij vroe gere dergelijke aanvragen, de zaken geheel ofgrooten- deels op denzelfden voet worden voortgezet. Na eenige discussie wordt besloten die zaak nog eens aan te houden tot de volgende vergadering Bij de thans volgende rondvraag wijst de heer Lap op het gemis van een nachtwacht aan den Hoorn. Spr. wenschl met het oog op mogelijk brandgevaar dat daar in wordt voorzien. De voorz. zegt toe er voor te zullen zorgen. Door den heer Mets wordt gewezen op de dringende behoefte aan verbetering en vergrooting der haven. Reeds 2 jaar geleden werd door «Schuttevaer// en de «Schippers- en V isschersbond// er om verzocht. Eene ruime buitenhaven was toen in het zicht gesteld en opmetingen enz. waren gedaan. Sedert dien tijd werd er niets meer van gehoord, ter wijl de behoefte om verbetering zich meer en meer doet gevoelen. Als bewijs van het drukke vervoer geeft spr. op, dat de vorige maand niet minderden 130 bela den tjalken de haven bezochten, dat er de vorige week een vaartuig in was, van zulke afmeting, dat het niet kon draaien, en dat ook thans nog geregeld iedere week 2 maal een paar vee- en goederenbooten er een bezoek brengen Spr. acht het noodig, dat krachtig bij Z.E. den Min. van Waterstaat op verbetering zal worden aangedrongen, Ook de heer F. Keijser acht dit gewenscht en voegt er aan toe, dat een paar jaar geleden die verbetering reeds was toegezegd, doeh sedert dien tijd de toenmalige Minister is afgetreden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorz. de openbare vergadering. Voor de loden der onderafd. „Texel" der V. P. N Redactie: Tb. Langenhoff, v. (Madestraat 396, Amsterdam o—o—o Over koetjes en kalfjes. Toen wij in onze eerste kroniek te kennen gaven wat wij beoogdon met deze artikelen, noemden wij ook„den verbeterden afzet der produc'en." In het nummer van 23 Augustus hebben wij gezegd dat dien afzet in voorbereiding is. Deze mot nog een paar gecorrespondeerde mededeelingen deden eene vriendelijke hand ons verzoeken, om van dien afzet iets mede te deelon, waaraan wij hierdoor zeer gaarne vol doen. Uit den aard der zaak kunnen wij ons alleen bepalen tot een ruw schema, tot eenige grove trekken. De finesses zelve zfjn ons nog niet bekend. Dit kunnen wij wél zeggen, dat hoofdzakelijk het voetspoor gevolgd zal worden van de veiling te Leeuwarden. Enkele wijzigingen dienen aangebracht te worden, als passende aan de plaatselijke omstandigheden. Alle leden op Texel zijn niet in 't bezit van het nummer van 't orgaan waarin het verslag over 1904 van de veiling te Leeuwarden voor komt. Daarom zullen wij het belangrijkste daaruit putten en hier nog eens mededeelen. Die mededeelingen spreken geheel voor zich zelfs. Dit is nu geen Amerikaanschen humbug" maar „Friesche Werkelijkheid." In het jaar 1904 werden aan de leden ruim 500 nummerstempels afgegeven. Elke boer, arbeider, kortom ieder lid die eieren leveren wil krijgt een stempel met Y. P. N. No. 1. 2. 3. enz. De eieron nu die naar de veiling gaan mooton door het lid gostempeld worden. Waardoor kan de commissie uit honderd duizenden van eieren in eon minimum van tijd constateeren van wien een bepaald ei afkomstig is. Hieruit volgt dus dat het betrokken lid door het stempel de volle verantwoordelijkheid op zich neemt door do qualiteit van ieder ei. En het publiek is org gesteld op de gestem pelde eieren der V. P. N. want het weet dat het gewaarborgde eieren krijgt. Do totale aanvoer van eieren in het jaar 1901 bedroeg 37390 K.G., waarvoor aan do leden werd uitbetaald de som van f22682,30. In 1903 waren deze cijfers 16597 K G. waarvoor werd uitbetaald 10137.57. Wanneer wij nu deze cijfers mot elkandor vergolijkcn, dan kunnen wij zion dat er in Friesland is gewerkt met ^zogt hot voort." In één jaar is do zonding eieron naar do veiling meer dau verdubbeld. Dit vindt natuurlijk zijn oorzaak i i lo- do gemakkelijke wijzo van verkoop 2o. do zekeren verkoop tegon goede orijzon, zoodat de boer niet langer afhankelijk is van rond trekkendo ruUhandelaars. 3o. Zijn de leden zeker van hot hun toeko mende gold. De grootste aanvoer van eieren was in do week van 29 April, toen werden aangevoerd 1640 K.G. terwijl de kleinste aanvoer was op 11 Nov. n. 1. 98 K. G. Voor 1903 waren deze cijfers respect. 783 en 54 K. G. De hoogste prijs werd ontvangen op 25 Nov. en 2 Dec. a 1 1,44 per K.G. terwijl als laagste prijs 0,49 cs. werd ontvangen voor de zendingen van 29 April en 6 Mei Landbouwers, Pluimveehouders hoort: Hoewel de aanvoer van eieren zeer toenam hadden wij hoegenaamd geen moeite om dezelve te plaatsen. Bij verreweg de meeste veilingen konden wij ondanks den grooten aanvoer wiet eens aan alle aanvragen voldoen. Dat zijn spijkers met flinke koppen. En verder deelde het verslag nog mode Het bleek ons voortdurend dat de grootsfo eieren het gemakkelijkste zijn te plaatsen. Het verschil in prijs te Leeuwarden van de V. P. N. eieren en de andere, dus voor niet Lden, was wederom beduidend, en kunnen wij dan ook verzokcren, dat voor de eieren onzer Vereeniging de hoogste prijzen worden be dongen. Met do onderving van, en do publiciteit door de afd Friesland der eierenveiling kunnen de commissies van nieuw op te richten veiling hun voordeel doen. Maar de leden in de allereerste plaats. Zij moeton zich met kracht toeleggen om Zindelijke eiëren te zenden alle eieren, naar de afzet plaats te sturen. Zorgen voor een hoenderras dat groote eieron legt. Zorgen voor vroegbroed kuikens die in de wintermaanden kunnen leggen en hen zoo te huisvesten dat zij ook leggen zullen. Dan ko men de dure wintereiereu voor den dag, en juist die moeten den doorslag geven. Maar bovenal is het noodig, dat het ledental cener onderaf- deeling zich steeds uitbreidt, door een g oot quan tum leden kan een groot quantum eieren wor den geleverd, en alleen daar waar veel en gere geld wordt aangevoerd, is de afzet blijvend. Daar komen do koopers van zelf. Met de voorgaande gegevens kunnen do aan staande leden-leveranciers hun voordeel doen. Zij weten nu op welke wijze en onder welke voorwaarden zij het meeste kans van succes hebben. En waar Leeuwarden op zoo gunstige resultaten kan bogen daar lijdt het geen twijfel of de Amsterdamsche veiling die thans iu voor bereiding is zal uit den aard der zaak nog meer succes hebben. Voor het grootste deel hebben echter de leden het wel en wee van die veiling in de hand. Overal treft men „kat-uit-den-boom- kijkers" aan, maar dezulken staan het goede doel in den weg. Ge behoeft geen katten meer uit don boom te kijken. Dat hebben ze in Friesland Al gedaan maar niet lang. "Want ieder lid zag het voordeel van de v uling in en stuurde zijn eieren. Eu iedere week steeg het aantal leveronde loden. Eu daarmede het verzekerde succes der veiling. Nu zijn er gem „kat uit den boom- kijkers" meer. Toen de afdoeling Friesland nog beschikte over zulke kortzichtige menschen, toen had de veiling een nadeelig saldo van ongeveer f 200. Dat was het gevolg der kortzichtigheid. En wat gebeurda nu toen die akelige nare kortzichtigheid ophield Toen was het bestaan der veiling verzekerd. Toen kon niet alleen het nadeelig saldo ge dekt worden, maar sloot bovendien de balans met een voordeelig saldo (na aftrok van alle onkosten) van f 47,02'/i- Wat kunnen enkele menschen het belang van velen toch in den weg staan. Aanstaande loden leveranciers kunnen zich hier dus aan spiegelen. Wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zicht. „Over koetjes en kalfjes" is het opschrift van deze kroniek. We hebben het echter nog maar over één koetje kunnen hebben. Dat nam al veel ruimte in. Als dat koetje nu maar voel melk van Texel stuurt naar de aanstaande veiling, dan gaat het de Texelscho leden en de veiling goed. En daarom is het te doen. Wie nu maar het belang van zichzelf en dat van zijne mede- menschcn op het oog heeft, dio wervo leden. Leden die veel hoenders houdon en dus veol eieren kunnen zendon Men bedenke dat Arasterdam met zijn zielen tal eon zinkput ia voor eieren. Een volgende maal komen do kalfjes aan do beurt. Correspondentie. A. C. D. te Texel. De beantwoording van uwe vraag kan nog oven wachten, plaatsruimto ontbreekt nu. LANGENHOFF. Bevallen van een /OOK, G. EELMAN—Keijser. Burg, Toxol 28 Aug. '05.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2