Marktberichten. Ingezonden Stukken. Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIËN. Vergadering van leden De Onderlinge Vereeniging De Waal- Wanneer wij ten slotte nog melden, dat ons Fanfarecorps zich op dezen dag bij uitstek verdienstelijk maakte, dan zouden wij ons overzicht over den feestdag hiermede wel kunnen besluiten. Wij willen er echter nog aan toevoegen, dat den geheelen dag een recht opgowekte stemming aanwezig was en, vooral des avonds eene overgroote menigte zich langs de stra ten bewoog, niet het miDSt op de Groeneplaats, waar het Fanfarecorps zich onvermoeid liet hooren. Waren er voor den jaardag der Koningin geene schoolfeesten georganiseerd, een uit zondering daarop maakte de Chr. Bewaar school. Het bestuur dier inrichting meende ook de leerlingen dier school in de feest vreugde te moeten laten deelen en organi seerde voor hen een feestje ter eere van den nationalen gedenkdag, dat wel in den smaak viel. Met de kleinen werd een op tocht gemaakt en werden liederen gezongen, terwijl zij later in het gebouw der bewaar school ruimschoots werden onthaald en aan ieder hunner een prenteboek mede huiswaarts werd gegeven. Zoo werd de 25ste jaardag van Neerlands Koningin op Texel gevierd. Door de feestcommissie werd dien dag telegrafisch een gelukvvensch aan H. M. de Koningin afgezonden. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat met het orgel, na aftrek van alle onkosten, werd opgehaald het flinke bedrag van f70,17', welk bedrag aan den heer burgemeester werd ter hand gesteld, welke zich wel wilde be lasten met de verdeeling er van. Elk der beide openbare bewaarscholen krijgt f 20,-, terwijl de rest, f 30,17', vervalt aan „Texels Belang". Een woord van welverdiende hulde mogen wij hierbij de drie dames wel toeroepen. Op het programma van den dag werd het niet gevraagd, maar toch meenen wij melding te moeten maken van de aanwezig heid van twee versierde fietsen met Koningin- nejaardag. De versiering was hoogst eenvou dig, sober zouden wij haast zeggen, doch zoo juist en practisch aangebracht, dat velen met genoegen dit tweetal zich langs de straten zag bewegen. Van 28 tot en met 31 Augs. werden van hier uitgevoerd 352 schapen, 230 lam meren, 8 kalveren, 4 koeien en 6 varkens. Oudeschild, 1 Sept. Nu September weer is aangebroken worden door de visscbers naar zeepaling weer overal de fuiken uitgezet. Moge de uitkomst beter worden dan in den voor- gaanden herfst, toen door sommige de onder houdskosten van hun vischwant te nauwer- nood werd verdiend. Koog, 31 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. H. Heeroma, thans onderwijzer te Utrecht, slaagde 28 Aug. j.l. voor acte Fransch Oosterend, 1 Sept. Uit verschillende wo ningen zoowel als van de openbare gebouwen kon men hier gisteren vlaggen vinden. Aan de leerlingen van de bijzondere school werd een feestje bereid en des avonds had een feestelijke bijeenkomst voor ouderen plaats. Wegens het gure weder zijn de visschers van hier de geheele week aan den wal ge bleven, braamzoeken en reeds eene aardige hoeveel heid in haar mandje hebbende, naar schatting wel voor een paar gulden) ontmoette plotseling den pachter van het jacht-recht in deze duinen. Onmeedoogend werd haar toen heur mandje afgenomen, de bramen over don grond verspreid en vertrapt en het mandje zoo goed als vernield, het is te begrijpen, dat het arme mensch hevig schrok en niet zoo heel parlomentair haar verontwaardiging over deze ruwe handelwijze te kennen gaf. Nog voelt zij den schrik en de ergernis in hare „bienen". Bij dn werken van den stationsbouw te Haai lom is men blijkbaar ook tot de ont graving gekomen van een oud kerkhof uit den tijd van het beleg. Tal van doodsbeen deren en doodshoofden, de laatste nog goed gaaf en sommige doorboord alsof er een kogel doorgegaan is, zijn gevonden. In een Amsterdamsch woonhuis onder vindt men nog wel eens last van muizen en ratten, maar niet alledaagsch is 't wel, dat men plotseling in zijn huis tegenover een vrij groote slang staat. Dat gebeurde ten huize van den tenorzanger H. Yenverloo in de Spuistraat te Amsterdam. Zijne huis juffrouw ontdekte Zondagmorgen een vreemd- soortigen kop in een spleet onder den drem, el in de gang De juffrouw werd nieuwsgierig; zij wilde graag weten hoe het geheele beest er wel zou uitzien. De melkboer, wiens raad gevraagd werd, achtte, geheel in zijn vak blijvende, 't hit beste een schoteltje met melk en brood op een afstandje te zetten, dan zou het dier wel, door honger gedreven, te voorschijn komen. Het boertje had 't bij het rechte eind. Maandagmorgen lag de juffrouw van half acht tot twaalf uur op de loer en zij zag het dier steeds nader komen. Een slang van drie vingers dik en ruim een meter lang kroop op het schoteltje melk af. Toen het beest zich verkwikt had, trok de juffrouw een dikken handschoen aan en zij was zoo heldhaftig de slang beet te grijpen en in een glazen stopflesch te huisvesten. Waar het dier van daan komt is haar een raadsel. Het is misschien niet onmogelijk, dat het ontsnapt is uit een terrarium bij een der buren. Dat er slangen kunnen leven onder de huizen in de Spuistraat is toch haast niet te denkon. („N. v. d. D.") Waar een secretaris van een vereeniging tot bevordering van vreemde'ingenverkeer soms mee lastig gevallen wordt 1 In zijn jaarverslag deelt de secretaris der Amsterdamsche vereeniging mede, dat een van zijn eerste brieven diende om iemand op de hoogte te stellen van de in Amsterdam aanwezige badinrichtingen met vergelijkende waardeering van dezelve. Verder, dat hem gevraagd werd door iemand, die uit Indië terugkwam, naar een adres om zijn hond 14 dagen onder dak te brengen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Den Burg Texel en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1905, Ingelegd f 31979,25. Terugbetaald - 7662,25. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2893. Naast de genoemde stollen moet dan ook aan wezig zijn opneembare stikstof, dus salpeter. Ontbreekt deze, dan lijdt het jonge plantje een kwijnend bestaan en gaat het met weinig weer standvermogen den winter tegemoet. In het voorjaar ziet de landbouwer dat alles een te hollen stand heeft en ook dat de nog levende plantjes zich slecht ontwikkelen. Dat kau voor komen worden. Men zorge in den herfst voor voldoende hoeveelheden kali, phosphorzuur en kalk, doch ook voor stikstof. Of het veel kost Indien men per H.A. 100 Kg. Chilisalpeter gebruikt is dit voldoende, die voor f 12 a f 13 verkrijgbaar is. Heeft het zaaien, om welke reden dan ook laat plaats, dan is deze bemesting nog meer aan te raden. O. P- Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 26 Aug. tot en met 2 Sept. 1905. GEBOREN Adriaan, z.v. Lodewijk Vermeulen en Cornelia Wegman (den Burg); Dirk Sijbrand, z.v. Sijbrand C'ornelis Eelrnan en Guurtje Keijser (den Burg), Hendrik Willem z.v. Hendrik Willem Iloogerheide en Neeltje Zegel fOudeschild.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Pieter Duinker en Maria Tijhoff, (P. H. Polder.) OVERLEDENTrijntje Boon, oud 78 jaren wonende te de Waal. Zondag 3 September 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 3 nur l)s. Sckriidcr. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. half 3 ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Schagen, 31 Aug. Aangevoerd10 paarden f 45 a 1325; 16 Stieren f 80 a f 200 5 Gelde- koeien f 120 a f165; 50 Kaltkoeien f 150, 124515 Nuchtere Kalveren 19 a 22,— 100 Schapen f 14 a 122; 200 Lammeren 112, at 19; 4 Varkens f 15,a f 17,50; 17 Vette Varkens 46 a 52 cent per kg.47 Vette Koeien f 160 a f 2857 Graskalveren f 60 a f 85 45 Biggen 1' 9 a f 14Boter 1 1,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren t 3,50 a 1 4. Leiden, 2 Sept. Ter markt worden heden aangevoerd: Ossen 253 stuks f 163 a t 295 112 Stieren f 75 a f 285; Veulens stuks f 0—a f 0 113 kalf koeien 1 176 a f 298 Melkkoeien f 176 a 1298; 136 Varekoeien f 106 a f 152, 253 Vette koeien f 163 a f 295 58 Vette kalveren f 53 a f 9536 Magere kalveren f 6,— a 11036 Graskalveren f 22 a f45; 483 Vette schapen f 24 a f 36703 schapen (weide) f 18 a f 26.Paarden f af 303 Magere Varkens f 20 a f 39. Vette Varkens a et. 263 Biggen f 7 12, 729 Lammeren f 10 a f 16 Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Te Amsterdam heelt bij gelegenheid van de Koninginne jaardag een ongeluk plaats gehad. Op een der schuiteo, waarop zich veel volk bevond, tijdens het afsteken van het vuurwerk, zakte het achtersche luik iD, waardoor een zestigtal personen in het 2.80 M. diepe ruim viel. Een vreeselijk gegil en gejammer ver vulde de lucht. Bij de zoo spoedig mogelijk aangebrachtte redding, bleek dat negen personen beenbreuken hadden bekomen. Onder deze een familie van vader, moeier en dochter, vele andere personen hadden lichtere kwetsuren. Een gevaarlijk vergaderlokaal. Uit het overzicht van den Haagschen Gemeenteraad in de „Avondp." 't Wordt bepaald tijd dat we „het hol" verlaten. Even vóór 't begin der zitting viel er uit den koepel der raadszaal een stuk glas naar beneden- zoo groot als een kwart vel der Bijlagen 't kwam neer zonder iemand te treffen, vlak vóór den zetel van Baron van Zuylen, en toen werd 't als stuk van over tuiging gedeponeerd op de tafel van den Wethouder van P. W., zeker „om te voegen bi) de stukken ter zake dienende" en hem aan te manen tot spoed bij het ootwerpen der plannen voor de verbouwing van ons raadhuis, De door den baron van Zuylen als oen „hol" betitelde raadszaal wordt waarlijk levensgevaarlijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) I)c dankbaarheid onzer Wintergewassen voor een kerfstbemesting met Chilisalpeter. Onlangs ontviDgen wij van een bekende firma in hulpmeststotfen een prijscourant yoor „Ilerfst- bemestiDg", waarop de prijzen vermeld stonden van slakkenmeel, kaïniet en kalk, doch waarop wij den stikstofmest misten. Was deze prijslijst ons voor 10 of meer jaren geleden toegezonden, wij zouden minder verwonderd gowcest zijn over hare onvoll digheid. 'tls immers nog niet zoo heel lang gcledon, dat algemeen uangenomen werd „Chilisalpeter moet uitsluitend in het voorjaar aangewend worden, zij dient voor overbemesting". Thans evenwel denkt men bier anders over, al is het waar, dat Chilisalpeter grootendeols in het voor jaar en in don zomer moet worden gebruikt. Is men b' onze oostelijko naburen er reeds laDg van overtuigd, dat onze wintergewassen in den herfst dankbaar zijn voor een weinig Chilisal peter, ook in Nederland begint men langzamer hand, op grond van goede uitkomsten van do Rijks- on andoro proefvelden, bet nut er van in to zien. In het algemeen kan mon als waar heid aannomen, dat velo bouwgronden het oorst en do meeste behoelte bobben aan stikstof en ook dat waar men ook royaal medr omspringt dit zeker mot een stikstofbemestiug niet het geval is. Kunnen onzo wintcrgewasson hot in den herfst nu stellen met een kali-phoephaat-kalk bemes ting? Ons dunkt van niet. Wanneor hot rc- sorvevoodsel uit den korrel opgeteerd is, moet hot plantje zich vooden mot stoffen in den bodem. TRIJNTJE v,»...- —u.,., in den ouderdom van 78 jaren en ruim 8 maanden. Waal, 30 Aug. 1905 Uit aller nnam, D. BRUIN. Wie iets te vorderen heeft aangaando de gehouden FANCY-FAIR, gelieve daarvan vóór Woensdag a. s. opgave te doen aan Mej. L. KEIJSER of aan den Heeri' R. VISSER. HET COMITÉ. Afd. TEXEL. op VRIJ I) IG 8 SEPT. 1905, 's avonds 7'/, uur in Hotel „Texel". Agenda: logokomen Btukken. Benoeming van oen afgevaardigde. Idem van oen Voorzitter tor vervulling dorl vnenturo, ontstaan door het overlijden van den lieer Jao. Roeper Sr. Namens het bestuur dor afd. Texel, JOU. KONING Sz Vico-Voorz. JAC. KIKKERT Nz.. Secretaris! 40.000 Lijnkoeken, zullen ei| worden aanbesteed. Bestellingen worden er nog aangenomen door J. J. BAKKER.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2