B. Jansen, van Helder Met October BEKENDMAKING. Uerlaagè Herhalings Onderwijs. Onderwijzeres in de nuttige handwerken Een net DAGMEISJE. Nu komen de Leesavonden. SCHOUW BOUW- en WONING-VERORDENING. C. BOOM. Schapenhouders waschmiddel voor schapen k Pluimveekroniek. Pre d i k b e u r ten, Marktberichten. AD VE RT ENT I ÉN. Vrijzinnige Kiesvereniging Texel. Algemeene Vergadering De belooning bedraagt f 0,75 per lesuur, Cangeveld de Jtooij. Stoombootdienst Winterdienstregeling. DE VEREENIGING „ONSIeLANF" wenscht aan te besteden bij inschrijving bij Mej. A. M. KEIJSER. Bij den Uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort ligt ter perse eene vertaling van Sophie Elkan's „Konungun". Deze hoogst boeiende roman, die sedert Kerstmis 1904 in Zweden reeds 3 drukken mocht beleven, is, met het oog op de ver breking der Noorsche Unie, te meer inte ressant. Sophie Elkan, een vriendin van Selma L&gerlöff wordt in Zwedea met deze beroemde schrijfster op een lijn gesteld. Geen dames van de parij; Men schrijft uit Oudenbosch d. d. 18 dezer aan de „N. Ct. Enkele dagen geloden deelde ik mede, dat dames van alle festiviteiten alhier zijn uitge sloten. Hedenavond zal in het café „De Korenbeurs" de bekende karakter komiek Abr. de Winter optreden. Thans heeft men het verbod in zeer klein onderschrift op de programma's vermeld: „Voor dames zijn geen kaarten te bekomen." Is men bang, dat de dames door de heeren op den verkeerden weg komen? Of omgekeerd? Men schrijft Met het oog op de aanstaande opening der Duitsche grenzen voor den invoer van rund vee uit ons land, hebben onderscheidene veehandelaars uit Weener, Leer en het Eems- land in ons land belangrijke aankoopen van rundvee gedaan. Daar de opening der grenzen een prijsver laging van het vee in Duitschland tengevolge zal hebben, hopen de handelaars door direct een aanzienlijk aantal runderen aan de markt te brengen, nog van de goede prijzen te kun nen profiteeren. Men schrijft uit Leeuwarden aan de „L. Ct.u Als een bewijs hoe elk zijn best zal doen bij de ringrijderij te Leeuwarden op 26 Sept. a.s. en hoe gehaakt wordt naar den vorste- lijken prijseen gouden beugeltasch voor de dame en een gouden horloge met dito ketting voor den heer, kan dienen, dat bier en daar de boeren bij maanlicht bezig zijn zich in het ringsteken te oefenen. De knecht staat op den weg of dijk met een ring in een houten hand. De boer en boerin rijden telkens been en terug om zoo doende door vóóroefening bij den te Leeu warden te wachten wedstrijd meer vaardig te zijn. In de te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Ned. Bond der Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand werd besloten een adres te richten aan de Regeering, met verzoek zoo spoedig doenlijk over te gaan tot in diening van een wetsontwerp, teneinde over geheel Nederland één wettigen tijd, n.l den midden-Europeescben, ingevoerd te krijgen. Vei der zal aan de regeering een adres gericht worden, met het verzoek, een wets artikel te willen voorstellen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie en fles3chentrek- kerij. De liefde. Te Veldhoven zal binnenkort een huwelijk worden gesloten tusschen een maagd van 26 jaar en een jonge(?)man van 82 jaren. Voor de leden deronderafd. „Texel" der V. P. N, RedactieTb. LaDgenhoff, y. Ostadestraat 376, Amsterdam ooo Een respectabel getal misdadigers. Zondag 24 September 1905. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Vangiften van 16 tot en met 22 Sept. 1905. GEBCREN Neelt je d. v. Pieter Schagen en Kaatje Bruin (Oudeschild), Ruberdina Cor nelia d. v. Adriaan Wagemaker en Geertje Keijser (den Burg), Johannes Cornells z.v. Jan van Heerwaarden en Betje Hopman (de Cocksdorp ONDERTROUWD: Cornelia Weijdt en Adri- aantje Hoogerheide. GETROUWD: Gerrit Vlas (Velzen) en Con- stantia Maria Möller (Oudeschild.) OVERLEDEN Cornelia Bakker oud 66 jaar wonende te Ongeren. op Maandag 25 Sept. a s., 's avonds 8 uur in 'tCafé „l)eu Burg." Agenda: Bespreking vacature Gemeenteraad. Namens 't Bestuur, VAN 'THOF, Voorzitter. DE JONGU, Secretaris. Sollicitanten naar de vacante betrekking van aan de horhalingschool te DE WAAL, worden uitgenoodigd hunne verzoekschriften vóór Woensdag 27 September 91 >5 iutezenden bij den Burgemeester van Texel. komt a.s. Maandag op Texel, en beveelt zich aan voor het slijpen van Scharen, Messen, Scheermessen en Koffiemolens. Tevens goed ingericht voor het maken van PARAPLUIE3. De Directie der Onderlinge Neder- landsche Brandwaarborg Maatschappij ook voor Vlassefijen Landbouwrisico's, gevestigd te Amsterdam Rotterdam, brengt ter kenrns van belanghebbenden, dat door haar als Agent voor Texel is aangesteld, de heer C. DE W IJ N, in plaats van den heer J. H. M OOJEN, wien wegens verandering van womplaats, eervol ontslag is verleend. Terstond gevraagd Adres. Wed. S. C. PONGER, Burg Texel. D A G E L IJ K 8 Van I October tot 1 November 1905. Van l November 1905 Van TEXEL, 's Morgens 6,15 8,15 tot 15 Februari 1906. Van 15 Februari tot I Mei 1906. Van TEA EL. 's morgens 4.15 6,45 U'~ 's Namiddags 3, Van NIEUWE,,'IEP. 's Morgens 5,15 9,30 's Namiddags 12,05 4- De Directie. Verwijzende naar de publicatie in het vorig nummer, biedt de oudergeteekende zich aan, om de noodige formaliteiten in acht te nemen. Formulieren ter invulling kosteloos verkrijg baar. Voorts wordt een verlangde teekening in tweevoud bevattende een platte grond teokeniDg en doorsneden, met aanduiding van boofdafmetingen benevens situatie overlegd. Voor bolangrijke bouwwerken wordt bestek en teekening, begrooting en aanbesteding publiek of onderhands ten uitvoer gebracht. De prijs van GLYCERINEZEEP is thans per tubje van 25 pond f 2,30 per 5 pond per pond 9s cent. bij A. DROS Albznt Sedert 24 jaren wordt door ons een in den handel gebracht dat, niettegenstaande de vele concurrentie van allerlei surrogaten 1 op dat gebied, een succes en debiet heeft mogen erlangen, dat ons het recht geeft het als het beste der bestaande Wasch zuiverings middelm aan te bevelen. 't Heeft, om geen der andere mindere en Engelsche soorten te noemen, boven dat van alle andere dit vóór, dat het na de Wassching door het anti-septisch (bederf werend) vermogen oorzaak is, dat de vliegen een veel langoren tijd van het schaap ver wijderd blijven. Verkrijgbaar in potten voor 10 Schapen 70 cent en voor 20 Schapen a f 1,40 per pot, BURG OP TEXEL. Stel u eens even voor een gewoon volwassen menscben- kind, bezig zijnde met de verzorging zijner hoenders. l)eel hem dan eens mede dat de dieren die hij na met zijne zorgen omringt, gejadast kannen worden door ongeveer twaalf verschillende familicn van ongedierte. Tien tegen een dat hij een gezicht zal zetten waaruit twijfel spreekt of er van den mededeeler niet veen van de vijf aan den haal is.// Toch is dat dozijntje de volle waarheid. Daar kunnen we wel eens even ons petje bij afzetten. Twaalf verschillende famillën, behoorende tot drie geslachten, wie had dat ooit kannen droomen. In de wandeling woidt deze rooverbende bestempeld met den naam van parasieten. Nu heeft men in- en uitwendige parasieten, waarvan wij met bovenstaande de eer hebben u de uitwendige voor te stellen. Wat zijn parasieten? Parasieten zijn planten of die ren die op of in andere dieren leven en zich ten koste van dezen voeden. Dus: woekerdieren die zich niet ontzien om de door ons aangevoerde levenskrachten bij de kip, aan deze te onttrekken. Hiermede is wel niet geheel maar toch gedeeltelijk hun doopceel gelicht. Met deze bekendmaking tot grondslag, zal er mis schien bij velen een licht opgaan waarom kippen, trots uitstekende verzorging toch niet leggen. Vooral als men het ten opzichte van reinigen en luchten der bok ken niet zoo nauw neemt. Nu wc de belagers van onze hoenders wat meer aan de kaak hebben gesteld, zullen we misschien een ernstiger oorlog tegen her, voeren. Dat is in 't belang van de kippen en in't be lang van onze eigene beurs. Om nu in diepzinnige beschouwingen te treden, achten wij niet alleen on- noodig, maar zelfs ongewenscht. Genoeg is 't dat de feiten geconstateerd zijn. Wc onderscheiden mijten, luizen en vlooien. Een heel vieze collectie dus, waarvan de gedachte alleen reeds jeukte veroorzaakt. De mijten zijn parasieten, die op, in of onder de huid van onze kippen worden waargenomen. Eéne familie van dit geslacht veroorzaakt de zoo aanstekelijke kalk- pooten, waarover we onlangs in de //correspondentie" al een en ander hebben medegedeeld. Andere neven en nichten roepen een schilve'rachtigeu uitslag aan scheeubeenen of op de huid te voorschijn. Weer andere kiezen hunnen zetel in de luchtzakkeu der hoenders. Sommigen worden gevonden in de uiteinden der veder- schacklcn, waar zij zelve weder zijn ingesloten door een dun geel omhulsel. De meeste mijten kunnen door den leek en dan nog zonder vergrootglas niet worden waargenomen. Hier schuilt ook de reden waarom er zon weinig tegen hen te velde wordt getrokken. Men weet dat een onzichtbare vijand gevaarlijk is. Meer bekend als hunne voorgangers zyn de gewone kippenluizen. Dit zijn roofdieren wier bloeddorst on vergelijkelijk is. Hoofdzakelijk gaan zij des nachts op root uit. Als de kippen op stok zijn is het hoogtij voor hen (de luizen). Dan richten zij hunne maaltij den aan. Als sluipmoordenaars van professie komen zij langzaam, onhoorbaar uit hunne schuilhoeken en hechten zieh met wellustigen bloeddorst op hunne slachtoffers. Overdag rusten zij van hunne strooptochten. Dan teren zij op het «vette der kippen// des nachts genoten. Wanneer hun aantal bedenkelijk wordt, kun nen zij bij de dieren een beduidende hoeveelheid bloed afzuigen. Daardoor verliezen zij (de kippen) enorm aan levenskrachten. Dan worden de levensfunctiën gestoord, de eierproduclie is gestoord en de baas is verstoord. Wat al stoornis door die deugnieten. Niemand vaart er wel bij als de bloedzuigers. Verder komen nog voor de vachtluizen. Ze zijn veel minder gevaarlijk voor de dieren als de bloedluizen. Van huis uit stellen zij zich met eenvoudiger burgerpot tevreden, daar zij volstaan met huidschilvers, veertjes gedroogd zweet. enz. Het blijkt echter dat zij het levende dier behoeven om zelf niet den kraaienmarsch te blazen. Sterft toeh een kip dan bekoopen zij bet eenige dagen daarna met den dood. De laatstcn die de revue passeeren zijn de vogel- vlooien. Deze worden hoofdzakelijk aangetroffen bij broedende hoenders, die zij eene ondragelijke jeukte bezorgen, zoo zelfs dat zij de eieren verlaten en er den brui van geven. Twaalf soorten misdadigers. Wat een huishouding Gelukkig is onder de bestaande wetten der hoender fokkers de doodstraf op hen (niet van de fokkers) van toepassing. Die maar voltrokken, hoe eêr hoe beter Geen pardon voor zulke deugnieten. Het zou een beetje op omslachtigheid gaan lijken wanneer we voor elk van de twaalf een afzonderlijk middel moesten toe passen. Dat is niet rioodig. Voor allen is ëén middel voldoende. Dat middel is universeel en heet «zinde lijkheid//. We zullen de boosdoeners maar in preven tieve hechtenis houden tot de volgende week. Zij hebben dan den tijd na te denken over hunne poging tot moord in verecniging gepleegd. Het wettig en overtuigend bewijs is geleverd. Advocaten helpen hier niet. De volgende week het schavot opgericht en meteen zonder vorm van proces de doodstraf vol trokken. Dan loopen de kippen over de lijken hunner belagers. LANGENHOFE. De Correspondentie ging per post. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 3 uur de br. Van Zweden. Oudeschüd.' Nam. 3 uur ds. Smits. Oosterend. 's avonds 7 uur de hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. 'Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur dsl Milatz. Schagen, 20 Sept. Aangevoerd 4 paarden t 60 ai 150; 8 Stieren f 110 a f 180 35 Gelde- koeien t 120 a 1 190; 100 Kaltkoeien f 150, f 26035 Nuchtere Kalveren i 8 a 22, 50 Schapen f 16 a 1 25 Lammeren! al 15 Varkens f 14,— af 17,26 Vette Varkens 50 a 52 cent per kg.50 Vette Koeien 1 170 a f 305; 5 Graskalveren f 25 a f 40 51 Biggen f" 10 a f 15Boter f 1,25 a f 1,35 per K.G.Kipeieren i 4,a f 4.50. Leiden, 22 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 223 stuks f 178 at 312 92 Stieren 1' 83a f 245; Veulens 1 stuks t 84 a I 12.-- 132 kalf koeien 1 174 a f 292 Melkkoeien f 174 a 1294; 141 Varekoeien t 108 a 1 lóf, 226 Vette koeien f 153 a 1293 61 Vette kalveren f 53 a f 8536 Magere kalveren 1 7,— a 110; 227 Graskalveren (27 a f 74504 Vette schapen 1 28 a f 35347 schapen (weide) f 18 a f 25.; Paarden 1 al 338 Magere Varkens f 18 a f 41. Vette Varkens a ct. 488 Biggen f 8 12, 753 Lammeren f 10 a f 15 begint weder een nieua kwartaal voor Cou ranten en Tijdschriften. Hum. Weekblad kost 30 Cts. per 3 maanden, 45 Cts. franco per post. De Gracieuse kost f 1.37' per drie maanden. Per post met verhooging port. Modeblad kost 55 Cts. per 3 maandenper post 80 Cts. Leesinrichting van verschillende tijdschriften verwisseling van portefeuille 2 maal 's weeks, per 3 maanden Een gulden. Voor de levering van bovenstaande, zoomede van meer andere gewenschte Tijdschriften en Couranten, bevelen zich beleefd aan Uitg. Tex. Cou'1.Bookh. Parkstraat. De plaatsing van advertentiön in allo Cou ranten, wordt door ons zonder prysverhooging, stipt uitgevoerd. Van TEXEL. (Ainsterd. tijd.) Van NIEUWEDIEP. (Amsterd. tijd.) 's Morgens 4,15 n 6,45 11,- i 's Namiddags 3, 's Morgeus 5,15 9,30 's Namiddags 12,05 ti '1, - n'~ 's Namiddags 2,30 Van NIEUWEDIEP. 's Morgeus 7,15 9,30 s Namiddags 12,05 4,- IIET COLLEGIE VAN DAGELIJKSCB BESTUUR van hot Waterschap de 30 Gemeen schappelijke polders op Texel, brengt ter keu- niese van de Ingelanden, dat de Lijsten aanwijzende de personen die stemgerechtigd ziju, en die welke fut leden van het Bestuur kunnen worden verkozen, zijn vastgesteld en dezelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie van genoemd Wuterschap aan den Burg alhier, vau des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen alleen uitgezonderd) voor de In gelanden tor visie ziju gelegd, en dat zij, die vermeeneu mochten daartegen bezwareu te moeteu inbrengen, worden uitgenoodigd, die binueu eene maand na dato dezes, bij verzoek schrift, zoo veel noodig door bewijsstukken gestaald, aan het Collegie van Dagelijksch Bestuur in te dienen. Texel, den 21 September 1905. liet Collogio van Dagelijkscli Bestuur voornoemd, J. 8. DIJT, Voorzitter, RUIBING, Secretaris. Het Bestuur van den polder Eijerland op Texel, brengt bij deze tor keuuis vau belang hebbenden, naar aanleiding van het bepaalde bij artikel 9, dor keur op de wateringen en Blooten, dat op den 14 October aaustaaude de gewone jaarlijksche Schouw zal plaats hebben over de water,ngen eu slooteu in den polder en noodijft de onderhoudsplichtigen uit te zorgen dat op dien datum de voorschriften de Artikelen 2. 5, 6, 7, en 8, dier keur vervat, atij t ziju nageleetd. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgraaf. W. P. Lap, Secretaris. Texel, 12 September 1805. de leverantie van 115 H.L. GERST, 80 X 75 Kilo MAIS, 200 H.L. HAVER, 9000 Kilo Amk. Koek, gebr. Gunning naar kwaliteit en gehalte. Biljetton worden ingewacht tot 25 Sept. 1905 bij W. ZEGEL, P.-H.-Polder, Texel, waar tevens inlichtingen zijn te verkrijgen. Do prijs van PRIMA ZACHTE ZEEP is thans per vaatje van 30 pood 1 1,75 per 5 pond per pond 7' cent. i i n n 6 tl 1 ti ti ti 10 n

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2