N°- 1883. Donderdag 28 September 1905. s ISJaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. m Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rertiooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Ilouw- en Woningverordening. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen belanghebbenden met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der bouw- en woningver ordening dezer gemeente Art. 2. Voor zoover hierin niet is voorzien in het voorschrift van art. 5, alinea 1 der Woningwet is het verboden, zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders a. eenig bouwwerk op te richten, geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, uit te breiden of te veranderenstoepen of afsluitingen langs den openbaren weg, inrichtingen voor afvoer van fae- caliën, huis-, hemel- en bedrijfswater, waterstoe- pen, alsmede inrichtingen tot het verschaffen van drinkwater aan te leggen, te vernieuwen, te veranderen of uit te breiden b. eenig bouwwerk te sloopen. Geen vergunning wordt vereischt voor her stellingen, behoorende tot het gewoon onder houd van een bouwwerk, alsmede voor het daar- stellen of vernieuwen van hokken, uitsluitend dienende tot bergplaats voor voorwerpen van huishoudelyk gebruik of tot het houden van huisdieren of gevogelte, met geen grootere in houd dan 1 Va M3 en tevens op geen kleineren afstand dan 8 M. van eene woning of van een openbaren weg. Art. 4. De vergunning bedoeld in art. 5 der Woningwet of in art. 2 dezer Verordening moet aan Burgemeester en Wethouders worden aan gevraagd bjj verzoekschrift, inhoudende om schrijving van de ligging, belending en bestem ming van het bouwwerk en bijvoeging van alle gegevens, die door Burgemeester en Wethouders ter beoordeeling van het werk noodig worden geacht en opgave van dengene, die met de uit voering van het werk is belast. Bij oprichten, herbouw of verbouw van gebou wen moeten in elk geval worden overgelegd teckeningcn in tweevoud, door den aanvrager onderteekend, bevattende een plattegrondtceke- ning en doorsneden op geen kleiner schaal dan 1 op 100, met aanduiding van alle hoofdafme tingen en het hoogtepeil van den vloer, benevens do situatie op geen kleiner schaal dan 1 op 1250. Art 29, alinea 11 e.v. Welputten (al of nietbestemd voor drinkwater) mogen slechts daar worden aan gebracht, waar naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders zeer weinig of geen kans tot verontreiniging bestaat. De wanden moeten waterdicht zijn vanaf de afdekking tot op den grondwaterspiegel, zoo ook de afdekking, indien deze ondergrondsch is. In dien de wanden boven den grond worden opge trokken, moeten zij reiken tot minstens 0,60 M. boven het terrein, terwijl de afdekking water dicht moet zijn en het deksel over de randen van zijn aanslag moet heensteken. Indien een pomp aanwezig is, deze waterdicht aan den put te verbinden en zoodanig te plaat sen, dat het opgepompte water niet weder naai den put kan vloeien. Art. 48, De vergunning bedoeld in art. 5, sub b. der Woningwet wordt, indien deze betreft nieuw gebouwde of grootendeels vernieuwde gebouwen, niet verleend, tenzij één maand is verloopen na den dag van afgit'te_ door Burge meester en Wethouders van het in de tweede alinea van dit artikel gemeld bewijs. Burgemeester en Wethouders geven, indien het bouwen overeenkomstig deze verordening heeft plaats gehad, binnen veertien dagen, nadat ann hen schriftelijk is kennis gegeven, een bewijs van voltooiing aan den belanghebbende af. Art. 5 der Woningwet. Het is verboden zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders a. een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, b. krachtens eenig zakelijk recht tot woning in gebruik te nemen of als eigenaar of in eenige andere bevoegdheid tot woning in gebruik te geven een gebouw of een gedeelte van een ge bouw, laatstelijk niet als woning gebezigd. Overtreding van voorschriften, vastgesteld krachtens de Woningwet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Overtreding van de voorschriften der bouw en woningverordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. Texel, den 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. OEFEN ING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeente Maken bekend, dat op den Hoornderweg nabij den Burg op Donderdag 28 September 1905, des namiddags 5 uur, eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestationeerde brandspuiten, en worden mitsdien de dienstplich tigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd out op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaan de pompers bij de Zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen'bij.de geredde goederen; de manschappen bij de brandhaten en zei len benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit; alle manschappen, commandeur en plaats ver v commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan artt, 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmid- delijk te volbrengen Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 22 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH Burgemeester. RUIBING Secretaris. TEXEL, 27 SEPTEMBER 1905. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de wijziging welke is aangebracht in de uitgeschreven oefening van de Brandweer, (zie officieel gedeelte.) De wijziging welke is aangebracht is deze dat niet ten één uur des namiddags doch ten vijf uur die oefening zal plaats hebben. AlzooDonderdag den 28 September, des namiddags te vijf uur. De aanvoer van wolvee op de markt, begint nu beteekenend minder te worden. Iu stede daarvan wordt nu veel jong rund vee aangevoerd, om in de stalling te voorzien. De markt van Maandag gaf daarvan duidelijk bewijs. Aangevoerd werden 5 Paarden, 14 koeien, 89 kalveren, 3 N. Kalveren, 8 Rammen, 89 Schapen, 39 Lammeren, 5 Biggen, 3 korven Kippen. Paarden f 150 a f 430; Koeien f125 a f 192,50; Kalveren f 35 a f 55 3 N. Kalveren f 12 a f 17 Rammen f 19 a f27,50Schapen f20 a f23,50; Lammeren f 14 a f 15 Biggen f 14,50Kippen f 1 a f 1,10 Flinke handel. Yan 17 tot en met 25 Sept. zijn van bier uitgevoerd 270 schapen, 65 lammeren, 6 koeien, 10 kalveren, 2 paarden en 12 varkens. De Cocksdoep, 25 Sept. Een der werklieden die aan de stoomdorschmachine in Eierland werkzaam zijn, had dezer dagen het ongeluk te struikelen, waarbij hij zijne hand op het scherpe mes eener hakselmachine sloeg, zoo dat van een zijner vingers een stuk werd afgesneden. Ook zekeren E. in Eierland overkwam een ongeluk. Bezig zijnde eene patroon, die wat dik was, in zijn geweer te slaan, raakte hij het dopje, met het gevolg, dat de patroon afging. De hagel ging gelukkig door de loop, doch het gelaat van den jager werd zwart van den kruitdamp en eene hand werd ge wond door den koperen dop, die met kracht achteruitsloeg. Oudeschild. De vereeniging „Neptunus" alhier, hield Zaterdagavond de eerste bijeen komst in dit seizoen. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat over 't afgeloopen vereenigingsjaar een batig saldo was verkregen. Besloten werd om op 21 Nov. as. 't 45-jarig bestaan van „Neptunus" op feestelijke wijze te her denken. Aan 't bestuur werd opgedragen een programma te ontwerpen. De bestuurs leden M Kroon Jbz. secretaris, en L C. Mets, Penningmeester, die aan de beurt waren om af te treden, werden met groote meerderheid als zoodanig herkozen. Voorts werden drie personen als lid geballoteerd en aangenomen, zoodat 't ledental thans 69 bedroeg. Na nog eenige besprekingen, ten opzichte van huishoudelijke aangelegenheden, werd de vergadering gesloten. Dat de aanvoer van kunstmest ook dit jaar zeer groot is kan wel hieruit blijken, dat van 22 April tot 29 Augs. 36 tjalkladingen schuimaarde werden aangevoerd. De visschery naar zeepaling was in de eerste dagen der week iets gunstiger dan voor dien tijd. Sommige visschers hadden toen een vangst van 100 halve K,G. en hooger. Oosterend, 26 Sept. De afdeeling „Ooster end op Texel" van den Nederlandschen Protestantenbond hield Zondagmiddag j. 1. hare jaarvergadering. Naast de gewone huis houdelijke werkzaamheden notulen, rekening en verantwoording enz-) moesten vier leden in het Bestuur gekozen worden. Aan de beurt van aftreden waren de Heer en C. G. Kuijper, S. Wuis en J. J. Bruin, die allen werden herkozen voor den tijd van zes jaren. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer S. P. Koning, werd voor den tijd van 2 jaren gekozen de Heer Joh. Koning. De functies werden aldus verdeeldVoorzitter, de Heer J. Daalder Dz.Vice-Voorzitter, de Heer J. de JonghSecretaris, de Heer M. Kikkert en Penningmeester de Heer J. J. B oeper. Uit het verslag bleek, dat het ledental 95 bedraagt en dat in het afgeloopen boek jaar 7 vergaderingen werden gehouden. Dank werd daarin gebracht aan den Heer Ds. Kupe- rus, die voortgaat met aan de Kinderen der leden godsdienst onderwijs te geven, en aan den Kerkeraad der Doopsgezinden, die het kerkgebouw reeds gedurende 8 jaren ter be schikking van de afdeeling heeft gesteld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1