Uitslag gehouden verkoopingen. Pluimveekroniek. Medegedeeld werd, dat ia October voor de afdeeling hoopt op te treden de Heer Ds. F. F. Milatz, van den Hoorn, en vermoedelijk in No»ember de Heer Ds Wieringa van St. Maartensbrug. Op den Oudejaarsavo d zal vermoedelijk een lid van het Bestuur spreken. Met een woord van dank en opwekking sloot de Voorzitter, de Heer J. de Jongh de vergadering. Niet lang zal het duren, of met het visschen naar oesters wordt weder een begin gemaakt. De verwachting voor dien arbeid is bij de visschers niet hoog gespannen. Slaagt dit werk niet, dan wordt al spoedig aan het visschen van garnalen gedacht. De „Handelsvereeniging „Wilbelmina" stolt de toetreding van nieuwe leden weder open en wel tot 20 Nov. a.s. Inlichtingen worden door het Bestuur verstrekt. Mot het oog op den zoutaccijns is spoedige aangifte even wel zeer wenschelijk. De ,- Hoobn. Voor de levering van fourage, ten behoeve der vereeniging „Ons Belang in den Prius-Hendnkpolder waren laagste inschrijversvoor Koeken en Haver de heer C. R. Keijser en voor Mais en Gerst de heeren Dros Co. De prijs is geheim. De Staatsbegrooting over 1906. Vrijdag in de vorige week werd door den Min. van Financien in de zitting der Tweede Kamer, de begrooting ingediend voor het dienstjaar 1906. Om onze lezers kennis te doen nemen van het geen de huishouding van den Staat alzoo kost, doen wij mededeeling van de volgende cijfers De uitgaven worden geraamd op 181.714 219.95s De ontvangsten 170.402.295.00 Te kort 11.311.924.95' Meer uitvoerig worden de uitgaven aldus vermeld Hoofdst. I. Huis der Koningin f 990,000 Hoofdst. II. Hooge Coll. van Staat 699,193.87» Hoofdst. HL Buitenl. Zaken 1 009.867.50 Hoofdst. IV. Justitie 7 234 167.00 Hoofdst. V. Binnenl. Zaken 25.127.410.50 Hoofdst. VI. Marine 17.267.127.82» Hoofdst. Vila. Nat. schuld 36 699.411.78 Hoofdst. VIIö. Financien 23.329.345.66' Hoofdst. VIII. Oorlog 27.312.280.00 Hoofdst. IX. Waterstaat Handel en Nijverheid 34.650.046 21 Hoofdst. X Landbouw, Nijver heid, Handel 3.874.638.- Hoofdst. XI. Koloniën 3.471 231.60 Verder zeide de Minister: „Mijn streven is een samenstel van maat regelen te ontwerpen, waardoor het mogelijk zal wordenvooreerst om te voorzien in het bestaande te koitvoorts om de kosten te bestrijden van de lager onderwijsnovelle, en eindelijk om de gelden te vinden voor zoo veel het inmiddels te verwachten accrer der middelen dit niet onnoodig zal maken - voor de invoering van de sociale hervormingen, die in het werkprogram van dit Kabinet zijn begrepen." Voor het tekort op den dienst van 1906, is bij wijze van tijdelijken maatregel voorge steld de heffing van tien opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting. Het „Dagblad v. Noordbrabant" zegt in een artikel over schoolartsen Een schoolarts waakt geregeld over den gezondheidstoestand der kinderen, en de nieuw aangekomene onderzoekt hij stuk voor stuk. Nu hooren we al dadelijkWat moet zoo'n vreemde dokter aan mijn kinderen? Ik wil mijn eigen dokter kiezen en mijn kroost niet in behandeling geven aan den eersten den besten dokter, dien de gemeen teraad goed vindt als schoolarts aan te stellen. Die tegenwerping ligt voor de hand. Maar zij is absoluut ongegrond. Een schoolarts heeft met de behandeling uwer kinderen niets te maken. Hij onder zoekt slechts. En als uw spruiten ziek zijn, zonder dat ge het zelf soms weet dan krijgt ge daarvan op heel omzichtige en kiesche wijze bericht. Aan uw huisdokter dan de laak om het kind verder te behandelen. Hoe dikwijls hoort men nietWanneer ik maar als kind naar den dokter was ge bracht, zou ik nu niet zooveel last hebben van mijn kwaal of lichaamsgebrek Dat is niet altijd een beschuldiging tegen de ouders. Want die hebben dat misschien ook niet geweten. Doch als een schoolarts hun gezegd zou hebben, dat zij met hun kind om die of die reden naar don dokter moesten gaan, dan zouden ze zeker niet hebben geaarzeld. Wat al voordeelen dus, zoo'n schoolarts. Wij noemden er nog slechts enkele op, komen op de kwestie spoedig terug. Doch duidelijk is al, dat een schoolarts gezonde' kindereu kan behoeden tegen be smetting van allerlei ziekten en de zieke jeugd den weg der beterschap op kan sturen. Dr. Nolens schrijft in de '„Venl. Ct." In 1895 werd door de Tweede Kamer eene motie aangenomen van den volgenden inhoud: De Kamer van oordeel, dat een wettelijke regeling tot verkrijging van eenheid van tijdrekening wenschelijk is, gaat over tot de o;dj van den dag. Sinds zijn tien jaren verloopen - en de wettelijke regeling is er nog niet. Wel werd in 1896 een wetsontwerp iuge- diend tot iuvoering van een wettelijken tijd, maar dat ontwerp heeft het niet tot het „Staatsblad'1 kunnen brengen. Sedert de aauneming en behandeling der hierboven genoemde, motie en sedert de in diening van het wetsontwerp is er nog her haaldelijk en van verschillende zijden op afdoening dezer zaak aangedrongen Er is op aangedrongen in allen ernst en er is op aangedrongen in humonstischen vorm. Maar tot heden laat de regeling nog op zich wachtten. Dit mag te meer bovieemden nu ze aan de Regeering geen geld kost. Men heeft de keuze tusscheu donAmster- damschen-, den Greenwich- en den Midden- Eu opeeschen tijd. Eu natuurlijk zijn de meeningen daarover ve.deeld. Het ontwerp van 1896 vestigde de keuze op den Midden-Europeeschen. Den Amster- damschon tijd als wettelijken in te vieren, ontmoette onoverkomelijke bezwaren- De voorstanders van den Midden-Europee schen tijd beroepen zich vooral op de hygië nische en economische voordeelendie daarmede verbondon zijn. Om tot het resultaat te komen, zal toch ten slotte de keuze op den eenen of den anderen tijd moeten vallen. Want al is de overtuiging van de wensche- lijkheid van een wettelijke voorziening der verkrijging van eenheid van tijd nog zoo algemeen - het baat niets als men niet beslist welke die tijd zal zijn. Weer een geheimzinnig schip. Wij hebben nu ook ons geheimzinnig schip. De „Tel.11 doet namelijk een verhaal van het stoomschip Sirius, een oud schip van de Kon. Nederl. Stoomv. Mij., dat dezer dagen verkocht was aan een makelaar in koffie en waarin gelurende eenige dagen aan het uiterste einde der IJ kade te Amsterdam 31 waggons steenkolen werden geladen. Doch behalvé die, nu de oorlog voorbij is onschadelijke lading, werden ook een aantal waggons in het schip gelost, bevattende vele kisten patronen en geweren. De bestemming voor die gevaarlijke lading werd geheim gehouden De equipage was op voordeelige conditiën gemonsterd voor Londen, vandaar naar de Middellandsche Zee, en dan terug naar Nederland. Kort voor het vertrek, dat op Yrij lagavond bepaald was, heeft de geheele bemaning geweigerd de reis te maken en heeft het schip verlaten, naar men zegt omdat zij vermoedde dat het schip zija lading wil afleveren op een plaats, waar geweren en patronen als contrabande worden beschouwd. Ook had men vernomen dat het schip van uit Londen onder een anderen naam de reis naar zijn geheimzinnige bestem ming zou voortzetten. De Sirius is Vrijdagavond toch met een inderhaast bij elkaar geraakte bemanning naar IJmuiden vertrokken. Wanneer te Londen het schip werkelijk herdoopt wordt, zal het moeilijk zijn de lotgevallen van den Neder- landsche avonturier te volgen. Aan „Het Volk" wordt gemeldDe „Piet Hein' heeft met mijlstoomen een ketting van een boei in zijn vin gekregen, waardoor hij lamgeslagen op de ree moest blijven liggen. De „Evertsen" ligt zonder schroef en roer voor in de haven, zoodat de Nieuwedieper haven op het oogenblik meer op een invali denhuis dan een oorlogshaven gelijkt. Voor de leden der ondorafd. „Toxel" dor V. P. R. RedactieTh. Langonhoff', v. Ostadestraat 376, Amsterdam ooo De terechtstelling. Woensdag 27 Sept. in Cafó „den Burg." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 1,73,50 Hooiland, „Westertoren." Adr. Wagemaker te Texel f 1810. 1,48,20 Weiland, „Keeskoog." Adolf Sijbr. Keyser Rz. te den Burg f 1575. - 0,15,70 Bouwland, in de Westen. Cornells Schraag a/d Westen f235.- 6,11,90 Hooiland, „Lammereuweid." Jb Dz. Keijser te den Burg f 2950.- 0,58,90 Bouwland, bij Oosterend. Dr. Jan Timmer te Haarlem f 900.- 0,18,80 Bouwland, bij den Molen. Sijbr. C. Eelman Sz. te den Burg f 385.- 3,53,20 Hooiland, „de Molenstukken." Dr. .Tan Timmer te Haarlem f 2200.- 2,42,70 Weiland, in Gerritsland. Adr. Wagemaker te Texel f 1955.- 1,19,00 Bosch Everstekoog. Adr. Wagomaker te Toxel f 150.— Buiten eenige correspondentie hebben wij voor heden aan deze passage genoeg. Het ongedierte kan zich dus voorbereiden. Giondig reinigen van hokken, stallen en loopplaat sen doe men bij voorkeur op een mooien dag, des mor gens vroeg, opdat de dieren den gehcelen dag buiten kunnen blijven. En nu maar aan het werk, als ge tenminste nietop- zies tegen een paar onreine handen, en andera laat ge het doen. We beginnen met 't begin en borstelen dan buiten van het nachthok (want daar huize i de boos doeners het meest) grondig stofschooi. Daarna nemen we een llinke pot m-t carboliucum, en bestrijken alle zijden hiermede, en niet zuini ook. Het hout moet gedrenkt worden. Vooral naden, reten en samenuoegingen moe ten een flinke beurt hebben. Dit zijn de hoofdkantoren waar de boosdoeners ge kweekt en opgeleid worden voor hun afschuwelijke practijken. Door e. rst de buitenzijde te behandelen, zullen dc ongewenschtc gasten de wijk nemen naar binnen, en kunnen we ze dan daar bet beste te lijf gaan. Vervolgens ruimen we eerst goed den mest er uit, daarna het geheele hok stofschoon. Veeg alles hij elkaar, zorgvuldig op cén hoopje. Veeg dat hoopje op een vnilnisblik, en dan het hécle zaakje het vuur in. Levend verbranden, ,t hindert niet. Boontje komt om zijn loonlje. En dan maar weer den carbolineumkwast over bel houtwerk, goed insmeren, en denk aan de straks ge noemde hoofdkantoren. De zitstokken afkrabben en ook een bad geven van carbolineum. Die behandeling is den luizen te machtig. Dat overleven zij niet. De enkelen die niet onmiddellijk den «luizcn-marschi/ hebben geblazen door de aanraking der dood en ver derf verspreidende vloeistof, schieten er toch liet leven bij in. De lucht kunnen zij z Ifs niet, verdragen. Hier zij echter opgemerkt dat dc kippen in het aldus behandelde verblijf geen intrek kunnen nemen. Een boenderverblijf op eene zoodanige wijze onder handen genomen, moet minstens 2 etmalen geheel open staan om te luchten. Anders zou wel eens kunnen blijken dat het middel erger is dan dc kwaal. Hel volgende middel is ook probatum. Evenwel niet iedereen kan dit toepassen. Behandel uw nachthok van buiten op dczclfd - ma nier. Maak het van binnen stofschoon. Neem dan de bekende schilders- of loodgictcrslamp, dezelfde die zoo'n vlam uitblaast. Ga daarmede van binnen uw bok rond, en laat de vlam goed in de schuilplaatsen inwerken Dan doodt gij ze terwijl ze op haar //wel-te-ruste» zijn. Ontvluchten is geen den ken aan. dan vallen zij ten prooi aan de moordende creoline. En binnenwaarts worden zij levend gebraden. Deze beide middelen zijn afdoende. Het kwaad wordt er door gekeerd. Onverschillig welk middel we nu hebben toegepast, het wordt steeds gevolgd door het volgende, deels om het reinigingsproces te volmaken, deels omdat «hel oog ook wat hebben wil«. Twee a drie dagen na dc rei niging maken we gebruik vaneen emmer talk, dezelfde waar onze stucadoors zulke wordoren mede verrichten. Bij iederen liter kalkmelk voegen we twee lepels creoline, en met dat mengsel witten wij twee- a drie maal de binnenwanden van het hok. Bovendien stoppen we do naden en reten daarmede dicht. Geen hoekje of plekje wordt overgeslagen. In dit geval dus geen spaarzaamheid betrachten. Leghokken ondergaan dezelfde kuur en worden daarna van versch stroo voorzien, waarop gewoon ta- bakszand. We hebben meerdere middelen in petto, doch dachten met de minst omslachtige en meest goed- koope aan te geven goed te doen. Thans rest ons nog de op de hoenders levende bloedzuigers het leven on mogelijk te maken. Men menge goed dooreen1 kg. fijne gcbluschtc kalk, 1 kg. tabakszand, 1 H.g, (ons) kampferpoeder, 1 kg. turfasch. Neem nu een cbocholade- of beschuitbus, voorzie den deksel van zeer vele kleine gaatjes. Vul do bus voor de helft met het gereedgemaakte mengsel. Neem de I'. kippen bij de pootcn, zoodat de kop naar beneden hangt en de vederen wijd uit gaan staan. Strooi nu door)! middel van de bus een flinke hoeveelheid van dcszclfsy inhoud. Zorg vooral dat bet poeder overal de huid* goed raakt. Herbaal dit driemaal met een paar dageni tusschenruimte. Wc kunnen ons ook behelpen metl onder de vleugels der dieren, rondom den aars, op de sluitklicr, tusscbcn de balsvederen, op borst, buik en rug, flink petroleum te smeren, 't ls bewezen goed le zijn, maar het eerste 13 zindclijkcr. Met't bovenstaande te betrachten, hebben we dc luizen onder de knie, maar dan ook zorg gedragen dat ze daaronder blijven.' Geef uwe hoenders op een zeer droogc plaats gele genheid om zich te wentelen in lij no haardasch, turf asch, hecle fijne kalk, tabakszand, enz. Dat is van nature bun bad, waar zij een dankbaar gebruik van zullen maken. Zorg dat dc mest eenmaal's weeks weg geruimd wordt. Strooi in bet nachthok zaagsel of turf- strooisel. Smeer eens per weck de zitstokken met pe troleum en wit driemaal per jaar (waarvan een maal in de bondsdagen) het nachthok met do aangegeven kalk melk. Op kippen en in bokken die zoo behandeld worden, daar is het leven voor parasieten onmogelijk Bedenk dal al hetgeen ge aan uwe hoenders doet, dat ge dat aan u zelf doet. Jammer dat niet allen dat begrijpen. Ziezoo, dat vieze luizenpraatje is achter den rug. Als bet nu maar achter den rug blijft. Aan ieder is het nu gegeven zich zelf dc vraag lo beantwoorden of hij meer luizenkweeker dan hoender fokker wil zijn. Door plaatsgebrek blijft een gedeelte der Correspon dentie tot de gaat per post. volgende weck liggen en een gcdcelL L\NGENHOEE.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2