N° 1884. Zondag 1 October 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. i Binnenland ïïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een kroplap, an haarkam, een rozenkrans, een sleutel, »n parelmoer mesje, een stuurschroef (fiets.) R A A D S VEBGAD II R IIV G. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, tor ker.uis an de ingezetenen, dat eene vergadering van en Gemeenteraad is belegd op Woensdag den Oct. 1905, des vóórmiddags te half elf uren 1 de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize ezer Gemeente. Texel, den 29 September 1905 De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen r Mededeelingen. Ingekomen stukken. 'I Aanbieding gemeente-begrooting 1906. IJl Aanbieding begrooting armbestuur 1906. t V Beroep G. Geus Hzn. te de Waal. inzake af- 5 wijzende beschikking op verzoek tot verbouw zijner woning in de Weverstraat te den Burg. V Benoeming onbezoldigd Ambtenaar van den Burg. Stand. VI Voorstel wijziging besluitregelende verdeeling werkzaamheden A. v. d. B. S. onderling. VII Voorstel inzake herhalings-onderwijs in vak k te de Waal. VIII Benoeming onderwijzeres in vak k bij het herhalings-onderwijs te de Waal. [X Verzoek onderwijzers om verhooging van jaarwedde. X Ontslag-aanvrage J. K, G. Muller als hoofd der school te Oudeschild. XI Voorstel betrekkelijk de voorziening in de vacature aan de lagere school te Oudeschild, wegens vertrek van den onderwijzer P. Lub. 511 Verzoek C, Schaaphoofd der school te den Hoorn om overplaatsing als zoodanig naar Oudeschild I XIII Verzoeken om afschrijving Hoofd. Omslag. j TEXEL, 30 SEPTEMBER 1905. ti Donderdagmiddag te vijf uur had op den n rloornderweg eene oefening met de brand- q iluschmiddelen plaats. De spuit van Eierland, ook naar hier ge- n >racht, werd het eerst beproefddeze spuit >r ïeeft belangrijke reparatie ondergaan, naar vij vernamen; volgens veler oordeel voldeed le spuit nu zeer goed. !p Daarna volgde de oefening met de blusch- '8 niddelen van hier, waartoe de manschappen lt; varen opgeroepen. ia Spuit A en B, het kleine spuitje en de >n .anjager kwamen achtereenvolgens in functie, rs 't Was een oefening, alzoo een onderzoek ét >f 't al in orde was, alsook om de gebreken a- e ieeren kennen. Of 't onderzoek bevredi- ;in ;end is uitgevallen, wagen wij niet te be- lissen, doch de in deze verantwoordelijke od lersonen zullen er zeker hun voordeel wel nede hebben gedaan. 10 Het weder leende zich goed voor zulk een a8 ixercitie, niet ongelukkig, want de brand- ial' veer is toch al geenszins het lievelingskind Do fan hét publiek. Er hapert iets aan, maar zij if dit schuilt bij de spuit of bij de manschap- Jat ten, of bij de inrichting van het geheel, is indnooilijk uit te maken dit is echter waar, tijd lat maar hoogst zelden een woord van goed- roniburing er over wordt gehoord. ug- Door de R. C. Kiesvereeniging zoowel in .ls door de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier aarverd tot candidaat voor het lidmaatschap •an den Gemeenteraad verkozen de Weled. !eer Gel. Heer dr. H. Over alhier, i Indien dus van andere zjjde nog geen .ndere candidaat wordt geproclameerd zal de verkiezing dit maal bij enkele candidaatstelling kunnen afloopen. Wij maken onzen lezers er op attent, dat morgen (Zondag) de Winterdienst voor de stoomboot „Ada" in werking treedt. In verband hiermede ondergaat de verzen ding en aankomst der post ook eenige ver andering wij verwijzen daarvoor naar de in dit nummer voorkomende opgave onder het hoofd „Posterijen." De late bestelling, 's avonds 9 uur, geschiedt dus voorloopig hedenavond voor het laatst. Volgens gewoonte verzenden wij bij dit nummer een blijblad, waarin opgave van de boot- en spoordienst voor het komende win terseizoen. Ook voor niet-abonné's zijn Ex. aan ons bureau gratis verkrijgbaar. Den Hoorn. Voor 't verkeer in den Prins- Hendrikpolder wordt eene groote verbetering aangebracht door het leggen van eenen grint weg. Deze zal loopen van de hofstede Adrien naar den Molenweg, vandaar langs Amalia's hoeve naar den dijk. Reeds is men druk bezig met het afsteken der kanten om den weg goed rond te maken. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Drijver, thans klerk der posteryen en te- legraphie te Rotterdam, is met ingang van 1 Oct. overgeplaatst naar Bussum. Ook iets voor Texel. Kreupelhout langs de wegen. De „Leeuwarder Crt." meldt: Door de consuls van den „Alg. Ned. Wiel- rijdersbond" van Sneek en Wijmbritseradeel, de heeren Dr. D. H. Posthumus en A. Becke- ringh Lankhorst, is eene oproeping gericht tot hun medeconsuls om eene beweging op touw te zetten tot het verkrijgen van kreupel houtbeplanting op onze wegen. Ieder, die wielrijder is (en wie is dit tegen woordig niet?) zal dit plan met sympathie begroeten. De windstille dagen in onze provincie zijn zeldzaam en gewoonlijk staat er een flinke topskoelte. Voor vele wielrijders, en vooral voor dames, is het dan op de open wegen bijna niet te doen, en wij kennen ze bij tientallen, die, hoewel liefhebster van deze gezonde sport, toch de fiets weer op stal hebben gezet, omdat de dagen, dat men rijden kon, zoo zeldzaam waren. Ónze puin- wegen zijn helaas alle open en bloot voor wind en regen en duizenden zouden met een flinke beplanting gebaat zijn. Ook het landelijk schoon zou er zeer bij wiunen. Voor den A. N. W. B. is deze be weging, waarmede wij haar veel succes toe- wenschen, een uitstekend propagandamiddel. Waar ze duizenden aan zich verplicht, zullen zeker velen lid worden- Intrekking van wetsontwerpen. Daartoe gemachtigd door de Koningin kon digt de minister van Landbouw, Nijvorheid en Handel de intrekking aan van de volgende door het vorig Kabinet ingediende wetsont werpen tot instelling van landbouwradenomtrent bepalingen tot bescherming van den arbeid tot verplicht stellen van ziekteverzekering tot wijziging van de ongevallenwet; tot vor- plichte ouderdoms en invaliditeitsverzekering. De minister van Binnenlandsche Zaken trekt de wetsontwerpen in tot wijziging der wet op besmettelijke ziekten (vaccine), wijziging van de gemeentewet, verplichte zekerheidsstelling der gemeente ambtenaren, wijziging van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken (voor de centrale middelbare technische school), wijziging van de geneeskundige wet en die op de bevoegd heden van arts, tandmeesters, en apotheker enz. en tot wijziging van de begrooting voor de landsdrukkerij, bezoldiging van t 'losse pers.) Een slimme gast. Hoeyeel vermaak het publiek er vaak in schept verordeningen en verboden te over treden, zegt de „Dordr. Ct." bleek weer gister ochtend. Door B. en W. is namelijk, in het belang der veiligheid, verboden de Zuidersluisbrug te berijden of doen berijden met vrachtwagens, bespannen met meer dan één paard. Een met twee paarden bespannen bestelwagen eener fabriek nu moest over de brug en de bestuurder had weinig lust een groot eind om te rijden, terwijl een politie agent streng toezicht hield op de naleving van het verbod. De koetsier wist echter raad. Hij spande eenvoudig een der paarden af, zette het andere flink aan. en geholpen door eenige sterke mannen, reed de zware wagen de steile brug over, waarna het andere paard weer bedaard werd aangespannen en de wagen zijn weg voortzette onder gelach der menigte. De agent kon bedaard toekijken aan het verbod was immers valdaan. Een verblijdend verschijnsel Geconstateerd kan worden dat in ons land de algemeene matigheid grooter wordt. Hoewel de bevolking geregeld toeneemt, neemt het gebruik van bedwelmende dranken af. Het eerste halljaar van 1905 toonde bij een jaar geleden eene afname aan voor het gedistilleerd van ruim 8 pet., voor bier van ruim 4 pet. en voor wijn van 1 pet. Veehandel. De vette varkens en biggen zijn in Friesland peperduur; de magere goedkoop. Dit vreemde verschijnsel wordt toegeschreven aan den enormen uitvoer van aardappelen, die—vooral door den arbeider en keuterboer gebruikt worden als voedsel voor de jonge krulstaarten. Door den burgemeester van Rotterdam is een schrijven gericht aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarin aangedrongen wordt op wijziging der Drankwet nog vóór 1 Jan. Wanneer de Drankwet in werking zou blijven, zooals nu haar bepalingen luiden, dan zou volgens de zuivere toepassing aan meer dan 1000 van de 1500 in Rotterdam zijnde vergunninghouders met 1 Januari 1906 de verdere verkoop van alcoholische dranken moeten worden geweigerd. De troonsopvolging. Naar aanleiding van het aangekondigde herzien van de geheele Grondwet schrijft de Haagsche briefschrijver van de „Arnh. Crt." „Bij het doorloopen van onze hoogste Staatswet zal men ongetwijfeld ook wel bij het gewichtige onderwerp van de troonsopvolging stil staan. En dan ontmoet zij eene zeer moeilijke regeling. In '48 was men ten deze terecht zonder zorg In '87 waren wij vol goede hoop. En nu in 1905 zijn wij nog wel goedsmoeds omdat wij ons vleien, dat er nog wel eeD Prinsje of Princesje van Oranje komen zal, dat we met uitbundige hartelijk heid en een „welkom in het leven" zouden toeroepen. Maar al zijn we goedsmoeds, toch denken we somtijds met ietwat vrees aan het kleine hofgezin dat we zoo gaarne wat minder klein zouden zien. „Want als we eens aan zoo iets als aan het Huis van Reuss vervielen (dit staat er immers volgens de nu geldende Grondwet 't naast toe?), dan zouden wij, voor verreweg de meerderheid zeker, toch heel leelijk staan te kijken. Zoo'n duodecimo vorstje, aan iederen Nederlander vreemd, die daar op den stoel der Oranje's zou gaan zitten, zou ons buitengewoon onwelkom zijn. Geve de Hemel dat het nooit zoo ver komt. Maar bij een herziening der Grondwet mag zeker niet verzuimd worden om zeer ernstig te over wegen, op welke wijze voor 's lands toekomst het best kan worden gezorgd. Uitweidingen over dit teere punt zijn hier gansch overbodig, maar dat het onder de aandacht der natie komt, is ontegenzeggelijk noodig." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1