SCHOUW. SCHOUW. heeft geld beschikbaar tot een "bedrag van f 2000. KENNISGEVING. SCHOUW. Pre d i k b e u r t e n, Marktberichten, ADVERTENTIËN. Vereeniging „Vooruitgang is ons Doel.'' F O STERIJ E 1ST. D. BAKKER Pz. De directeur-generaal der post. en tele grafie maakt bekend, dat ingevolge het bepaalde bij artikel 1 van het Kon. besluit van 15 September 1905 voortaan briefkaarten waarvan de voorzijde daartoe op zichtbare wijze is ingericht, dat wil zeggen door eene staande lijn in twee helften is verdeeld, op de linkerhelft bij verzending per post in het binnenlandsche verkeer mogen zijn voorzien van mededeelingen. liet adres van dergelijke briefkaarten moet uitsluitend vermeld worden op de rechterhelft van de voorzijde. Ook voor Duitschland zijn deze briefkaarten toegelaten. De ontvangers van registratie zijn aan gezocht door d?n Minister van Financiën om verschillende gegevens te verstrekken in verband met de herziening der successie-wet. In de Woensdag gehonden vergadering van den Bond voor Staatspensioneering werd de volgende motie van het hoofdbestuur aangenomen De voortgezette algemeene vergadering van den Bond van Staatspensioneering, ge houden te Arnhem, den 27 September 1905, met leedwezen kennis genomen hebbende van den inhoud der laatste troonrede, voor wat betreft de mededeeling omtrent de plannen der Regeering in zake verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering spreekt als haar overtuiging uit, dat voor ziening bij invaliditeit als gevolg van ziekte behoort geregeld te worden bij ziektewet, zooals de ongevallenwet dit doet bij invaliditeit tengevolge van een ongevalvoortvloeiend uit 't bedrijf; en is van meening, dat een goede wet op de ouderdomsverzorging niet door premiebe taling den geldelijke last mag leggen op den arbeidenden midden- en werkmansstand (werk gevers en nemers) doch dat deze last naar draagkracht moet gedragen worden door allen zoowel ook het eventueel pensioenrecht niet behoort beperkt te wordon tot een deel der natie (vaste loontrekkenden) met uitsluiting naar altijd willekeurige grens van een ander (o.a. de meeste vrouwen.) Besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en van de beide Kamers der Staten Generaal, en roept alle Neder- landsche mannen en vrouwen op tot deelname aan de actie van den Bond voor Staatspension- neering. Treurige afloop. Den geheelen nacht, tot 5 uur 's morgens vertrokken er Dinsdag nog treinen uit Leeu warden. Om 2 uur is eene vrouw uit Halium trachtende met haar negenjarig dochtertje in een nog in beweging zijnden trein van de Noord-Friesche Locaalspoor te springen, ge vallen en onder den trein geraakt. De moeder is ongedeerd gebleven, doch van het dochtertje zijn de beide beenen vermorzeld. Het kind is in het Diaconessenhuis opgenomen Monte Carlo te Amsterdam Het „N. v. d. D." meldt: De justitie schijnt termen gevonden te hebben om tegen de houders van het speelhuis in de Vondelstraat te Amsterdam te gaan ageeren. Zooals men weet, is in dat huis gevestigd de koninklijk goedgekeurde „Club international de bienfaisince* en wordt in de zalen van die club roulette gespeeld. Deze club is tegen 19 October a.s. gedaigd voor de eerste kamer der rechtbank (civiele zaken), waar zal worden behandeld de eisch van het Openbaar Ministerie tot vervallen verklaring der club van hare hoedanigheid van rechtspersoon. Deze eisch is gegrond op art. 10 van de wet op vereenigiDg en verga dering, dat het Openbaar Ministerie de be voegdheid geeft bij den burgerlijken rechter de vervallenverklaring te vorderen in geval van afwijking van de goedgekeurde statuten. Kwajongenswerk. Een heer, die op de Prins Hendrikkade te Amsterdam fietste, geraakte dooi de plagerijen van een paar kwajongens, die hij wilde ont wijken, van den vrij hoogen walkant in het water. Met eenige moeite werd hij nog levend, maar in bewusteloozen toestand op gehaald en naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, In het Noorden van Groningen hebben de meeste veldarbeiders één of meer akkers bouwland inhuur. De vaste arbeiders hebben van hunnen boer eenig land in gebruik en de losse werklieden voorzien zich op publieke verhuringen van bouwgronden van land. Zij bewerken deze landerijen hoofdzakelijk in hun vrijen tyd. De voortbrengselen dezer akkers in hoofd zaak aardappelen - dienen in de eerste plaats voor huishoudeljik gebruik. Het meerdere wordt ten gelde gemaakt en het bedrag daar van is menigmaal voldoende voor het betalen van de huur of overtreft die zelfs. Vooral in gunstige jaren behalen die arbeiders op deze wijze een aardig voordeeltje. Zoo verkocht een arbeider te Pieterburen dezer dagen 50 H. L. aardappelen voir 100 gulden. Voor een arbeidersgezin een belangrijke vermeet de ring van inkomsten. Zondag bevonden zich met een pleizier- jacht in de haven te Urk oenige Engelsche dames en heeren, die zich des morgens begaven ter godsdienstoefening naar het gebouw der Ger. Gem. aldaar. Gedurende den dienst in de kerk kon één Engelsche dame niet laten met hare hand camera een kiekje te nemen. Het was er niet ver van af dat de Engelschen op hardhandige wijze uit het kerkgebouw werden verwijderd, toen zij dit 's namiddags wederom betraden. Aanwezigheid van politie heeft waarschijn lijk belet, dat wederom kiekjes werden ge nomen. Onder net opschrift „Daar moet het heen" bericht men aan de „Tel" uit Den Haag, dat de directeur generaal der posterijen, de heer Pop, eene aanschrijving heeft uitge vaardigd, betreffende de verhoudingen van ambtenaren en publiek. „Herhaaldelijk", zoo luidt de aanhef der aanschrijving, blijkt bij 't onderzoek van klachten, dat door sommige ambtenaren bij de toepassing der voorschriften tegenover het publiek op weinig oordeelkundige wijze te werk wordt gegaan." Aangedrongen wordt verder, „om het pu bliek niet noodeloos te bemoeilijken of lastig te vallen" op „een ruime opvatting van de bepalingen," hoewel het de plicht der ambte naren is, de voorschriften nauwkeurig en stipt op te volgen. Ook mogen de ambtenaren, zoo staat in de aanschrijving te lezen, geen gelegenheid laten voorbijgaan, om het publiek op de meest welwillende en duidelijke wijze inlich tingen te verschaffen. Postkantoor Den Burg. Laatste buslichtingen, uan 1 Oct.-31 Oct. en uan 16 Febr.-30 April. Richting den Helder, den Hoorn, Oudeschild en Oustcrend 10,30 's avonds. de Waal, Eierland, Cocksdorp, Vlieland en Terschelling 6,35 v.m. den Hoorn 1,45 n.ru. den Helder, Oudeschild 1,55 n.m. de Waal en Oosterend 5,05 n.tn. Van 1 Nouember-15 Februari. den Helder, den Hoorn, Oudeschild en Oosterend 10.30 's avonds. de Waal, Eierland, Cocksdorp, Vlieland 10,35 v.m. den Helder, Oudeschild 1,15 D.m. den Hoorn 1,20 n.m. de Waal, Oosterend 5,05 n.m. (Spoortijd), De Directeur, C. VAN 'T HOF. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 23 tot en met 29 Sept. 1905. GEBOREN Cornelis Maurits z. v. Biem Cornelis Lap en Clazina W. F. Leffef (Eieiland,) Elisabeth d.v. Pieter Gaakeer en Maria Hage (P. H. Polder,) Dirk Jolian z.v. Dirk Wuis en Tetje Boon (Oosterend.) ONDERTROUWD: öeeD0 GETROUWDueene. OVERLEDENImpje Hopman oud 79 jaren (den Burg. Zondag 1 October 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Geen opgaaf ontvangen. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur do hr. Van Zweden. Nam. 3 uur ds. Schroder, (Doop.) Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barcnds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. uur 2 ds. Milatz. Scliagen, 27 Sept. Aangevoord: 6 paarden f 70 a f 3003 Stieren f 120 a f 200 46 Geldo- koeien f 120 a f 200; Kalfkoeien i0, f0; 37 Nuchtere Kalveren f 10 a 22, 200 Schapen f 18 a f 28 Lammeren f af 20 Varkens f' 14,— a f 17,— 10 Vette Varkens 52 a 54 cent per kg.47 Vette Koeien t 170 a f 305; Graskalveren f af 60 Biggen f' 11 a f' 14 Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren 14,40 a (4.80. Leiden, 29 Sept. Ter markt werden heden i mgevoerd: Ossen 256 stuks f 163 a f 322 67 Stieren f 88a f 307; 6 Veulens stuks 104 a f 125.—142 kalfkoeien I 176 a f 298 Melkkoeien f 176 a 1298; 292 Varekoeien 1 101 a 1257, 226 Vette koeien f 163 a 1322 62 Vette kolveren f 49 a f 134; 20 Magere kalveren 1 7,— a 110; 376 Graskalveren f 37 i f93; 144 Vette schapen f 27 a 1 34450 schapen (weide) 118 a f 25.1 Paarden f 70 al 240 Magere Varkens I' 20 a f 36. Vette Varkens a ct. 526 Biggen f 7 13, Lammeren f af Getrouwd: B. W. ARENDSEN EN E. 3. C. BAKKER. Amsterdam 28 September 1905. Wie iets te vorderen beeft van, of verschuldigd is aan, of borgtochten heelt geteekend door JAC. ROEPER Sr., over leden te Texel den 30 Juli 1905, worden ver zocht daarvan opgave ol betaling te doen vóór 15 October a.s. aan JOH. KEIJSER Jbz. Koogerstraat, den Burg Texel. smA» DE WIJZE VAN VEILING op 11 MSv October 1905 en 18 October 1905, in liet „Wapen van Amsterdam" te Oosterend op Texel is te bekomen in gemeld Logement, in het Café „den Burg" aan den Burg en bij den ondergeteekende, terwijl aldaar ook de kaarten ter inzage liggen. G. DIKKERS, Notaris. DEN BURG-TEXEL, Inlichtingen verkrijgbaar bij den Directeur A. LANGEVELD Pz. Wilt gij u voordeelig en uiterst solide as8ureeren tegen brand-, blik sem- en waterschade, komt dan tot do maat schappij H. VAN VEEREN en voor Landbouwers en Veehouders tot de maatschappij M O N T IJ N. Inlichtingen te bekomen bij den Correspondent voor Texel. Het Bestuur van den polder „Het Burger Nieuwland" op Texel, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat naar aanleiding van art. 9 der Keur en Verordening van dien polder de SCHOUW over de tochtslooten is bepaald op DONDERDAG 12 OCTOBER 1905. Texel, 28 September 1905. Het Bestuur voornoemd, C. Bz. BAKKER, Voorzitter, Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden, dat naar aanleiding van art. 15 der keur en verordeniug voor dit Waterschap, de SCIIOBW, op het schoonmaaien en zuiveren van de tocht- slooton en conen, van bobbels, kroos, riet en flub, is bepaald op Donderdag 12 October 1905. De nalatigen verbeuren oone boeto vanfl. en bij herscbouw van f 3. Texel, don 20 September 1905. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. S. DIJT, Dijkgraaf. RUIBING, Secretaris. Het Bestuur van den poldor Eijerland op Texel, brengt bij deze tor konnis van belang hebbenden, naar aanleiding van bet bepaalde bij artikel 9, der keur op de wateringen en slooton, dat op den 14 October aanstaande do gewone jaarlijkscho Schouw zal plaats hobbon over do wateringen en slootcn in den polder en noodigt de onderhoudsplicbligou uit te zorgou dat op dien datum do voorschriften do Artikelen 2. 5, 6, 7, en 8, dier keur vorvat, stipt zijn nageleefd. Hot Bestuur voornoemd, n. PLENS, Dijkgraaf. W. P. Jjap, Secretaris. Texel, 12 Scptombor 1805.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2