oB ij6lad van óe <Jexelsc/ïe Qour ant Gemeenteraad van Texel. YAN ZONDAG 8 OCTOBEE 1905. AMERIKAANSCH. FEUILLETON. VII Voorstel inzake herhalings-onderwijs in vak k te de Waal. VIII Benoeming onderwijzeres in vak k bij het herhalings-onderwijs te de Waal. IX Verzoek onderwijzers om verhooging van jaarwedde. X Ontslag-aanvrage J. K, G, Muller als hoofd der school te Oudeschild XI Voorstel betrekkelijk de voorziening in de vacature aan de lag er e,. school te Oudeschild, wegens vertrek van den onderwijzer P. Lub. XII V er zoek C, Schaap, hoofd der school te den Hoorn om overplaatsing als zoodanig naar Oudeschild XIII Verzoeken om afschrijving Hoofd. Omslag 21 Zij werd bleek bij de gedachte dat het ant woord van het jonge meisje wel eens bevesti gend zou kunnen zijn. Marcellus mij beminnen O, neen zei Sarah. Als hij van mij had gehouden had hij immers niet een ander gevraagd om te trouwen. Ja, maar sedert het afspringen van zijn huwelijk, hebben zijn ideën toch kunnen ver anderen, hij had toen hij terugzag, op U ver liefd kunnen worden. Het is al drie jaren geleden, dat wij el kaar gezien hebben en ik ben er zeker van, dat ik hem even onverschillig ben als hij mij, daar ben ik zeker van. Helena voelde haar hart sneller kloppen bij deze mededeeling en haar sympathie voor het jonge meisje sleeg er niet weinig door. O, verlies de hoop dan maar niet, zei zij. Helaas, zei Sarah, is mijne moeder niet iemand, die gemakkelijk van besluit verandert, en ook al zou ik niet met mijn neef huwen, ook dan nog zou mij dit niets nader brengen tot een huwelijk met mijn armen Dan, die geen geld heeft en maar weinig klanten Wie weet, sprak Helena. De beide meisjes scheidden bijna als vriend innen, het was van den kant van Sarah geen verraad tegenover hare moeder, maar ze was gewonnen door de lieftaligheid van Helena en deze had zonder haar eigen geheim te openba ren, de plannen van de weduwe verkend en wist, dat ze op de onzijdigheid harer dochter kon rekenen. Op die wijze gingen de zaakjes yan mevrouw Gonaud echter niet sterk vooruit. Zij begreep al zeer gauw, dat ze niet veel hulp van Sarah had te wachten. Ze besloot daarom alleen op eigen krachten te steunen en laster en verdacht making als hulp aan te wendennu met beide was ze uitstekend op de hoogte. Sedert haar terugkeer uit Engeland bespied de zij Helena en Marcellus op al hun wegen, op hoop iets te kunnen vinden dat ze voor haar doel kon gebruiken. Als bloedverwant had de dokter niet kunnen nalaten ook haar uit te noodigen bij hem den avond door te brengen, wanneer hij Helena en mevrouw Weber daarvoor uitnoodigde en de weduwe had daardoor gelegenheid hen ook daar te bespieden. En spoedig was het haar duidelijk, dat als Helena den jongen schilder beminde, Marcellus zeker ook niet ver er van af was Helena lief te hebben. Het werd dus tijd om te handelen. Onverwachts legde zij op zekeren avond reeds vroegtijdig geheel alleen een bezoek af bij den dokter en Marcellus. Als familielid en onder den schijn van vroom heid en zoogenaamd uit vrees voor haar dochter vroeg zij den dokter of deze ook inlichtingen kon geven over haar huurders, of hij ook wist wie zij waren en vanwaar zij kwamen, Och antwoordde de dokter, wat mij aangaat ik maak mij in 't geheel niet ongerust er over. Dat kan ik mij zeer goed begrijpen, zei de weduwe op haar gewone teemenden toon, en als mijne dochter nog te Londen was zou ik misschien even onverschillig op dat punt zijn als gij, maar nu ik zie dat mijn dochter meer omgaat met die onbekende die zoo buitengewoon vrij is in haar handelingen, die maar gaat en komt en geheole dagen met Marcellus het ge bergte in gaat, maak ik mij wel ongerust. Welnuwelk kwaad steekt daar in zei de schilder, die evengoed al zeer weinig op had met mevrouw Gonaud, het is onmogelijk land schapstudies te maken binnenskamers en ik ik verzeker U, dat ge U onnoodig verontrust, en dat mejuffrouw Spenlow minstens even goed is als Sarah! (Wordt vervolgd.) Gedrukt bjj LANGEVELD DE ROOfJ, Texel. Woensdag 4 Oct. 1905, voorm. half elf, Voorzitter de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dikkers, Keijser, Keesom. Koning, Mets, Lap, Langeveld, Zijm en Dros, afwezig de heer Bakker. Ken vacature. Een aanvang wordt gemaakt met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Over, bij enkele candidaat- stelling tot lid van den gemeenteraad gekozen. Als commissie van onderzoek er van worden aangewezen de heeren Lap, Dros en Koning. Voor het onderzoek wordt de vergadering even geschorscht. Na heropening deelt de heer Dros mede, dat alles in orde bevonden is en de commissie adviseert de heer Over toe te laten. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding dier notulen wordt door den heer Keesom opgemerkt, dat de regeling bij de lossing en lading aan de haven nog niet in orde is. Spr. wijst daarbij op een ongeval nog voor enkele dagen plaats gehad, waarbij een rijtuig met passagiers een ongeval kreeg, doordat petroleumvaten tegen den dijk waren opgeslagen. De heer Mets zegt, dat een verbetering zou kunnen worden aangebracht, indien een vaste plaats voor der gelijke goederen werd aangewezen. De voorz. belooft een onderzoek in loco te zullen instellen. Hierop deelt de Voorz. mede, dat op 19 Sept. j.l. kasveriCcatie heeft plaats gehad bij den gemeente-ont vanger en alles was in orae bevonden. De ontvangsten hadden bedragen f 92482,55 de uitgaven 90988,025 In kas was 1495,52' Eveneens waren toen nagezien en in orde bevonden boeken en kas der havendirectie. De ontvangsten bedroegen hierbij f 6031,18 de uitgaven 4629,99 Saldo in kas 1401,19 Voorlezing wordt gedaan van een afschrift van het adres aan Z.E. den Minister van Waterstaat gezonden om vergrooting der haven bij Oudeschild en deze zoo mogelijk te maken tot rijkshaven. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. II Aanbieding gemeente-begrooting 1906. Deze begrooting, hebbende tot eindcijfer van ont vangsten en uitgaven f 60986,03', wordt gesteld in han den van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de beeren Mets, Zijm en Lap, en zal verder bij de leden circuleeren. III Aanbieding begrooting armbestuur 1906. Wordt gesteld in handen van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Bakker, Keesom en Koning. Ook deze begrooting zal bij de leden cir culeeren. 1 V Beroep G. Geus Hzn.de de Waal, inzake af wijzende beschikking op verzoek tot verbouw zijner woning in de Weverstraat te den Burg. De voorz. wijst er op, dat adressant zelf reeds opgeeft niet aan art. 22 der wet te kunnen voldoen en de raad geen recht heeft adressant vergunning te geven tot wetsovertreding. De heer Keesom noemt het eene herstelling. De voorz. antwoordt hierop, dat de wet bepaald voor schrijft wat eene herstelling en wat gedeeltelijke ver nieuwing is, en in dit geval is art. 22 beslist van toe passing. De heer Dikkers zegt, dat de wet eenige ge vallen aangeeft, waarin de raad kan beslissen, maar dat men zich aan de wet heeft te houden. De heer Keesom meent dat de wetgever ook wel eens een te kort inzicht kan hebben gehad. De Secretaris merkt op, dat de wet bepaald voor schrijft een kamer van minstens 16 M3 oppervlakte. De heer Langeveld vindt het vreemd, dat als de wet het verbiedt, dat er dan nog beroep op den Raad is toegestaan. Ook de heer Keijser is van dat gevoelen. Do heer Keesom zou het punt wenschen aan te hou den tot een volgende vergadering, teneinde nader on derzoek in te stellen. De voorz. vindt dat absoluut onnoodig. De heer Dikkers is tegen uitstel en vraagt den voorz. het advies van B W in stemming te brengen. Het advies van B W om afwijzend op het verzoek te beschikken, wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, die van de heeren Keesom, Lap en Dros V Benoeming onbezoldigd Ambtenaar van den Burg. Stand. Aanbevolen werden de heeren Dikkers en Keijser. Op een vraag van den heer Keijser of er een aan beveling voor uoodig is, antwoordt de secretaris, dat de wet zulks voorschrijft. Met 5 tegen 4 stemmen, uitgebracht op den heer Keijser, wordt hierop benoemd de heer Dikkers, die na kort beraad en nadat hem eenige inlichtingen zijn verstrekt, de benoeming aanneemt. VI Voorstel wijziging besluitregelende verdeeling werkzaamheden A. v. d. B. S. onderling. Besloten wordt in de desbetrclïende verordening overal waar de naam van den heer C. Keijser Pz. voor komt, te lozen do heer G. J. O. D. Dikkers. Bij gebreke aan een geëxamineerde in dat vak werd bedoeld onderwijs indortijd opgedragon aan een onge- examineerdc, mej. Eelman, welk onderwijs steeds de goedkeuring heeft kunnen wegdragen. Slechts wanneer een geëxamineerde er voor is aangewezen wordt door het Rijk vergoeding a 30 ct. por lesuur gegeven. Thans bestaat er gelegenheid zoo'n persoon te krijgen, weshalve wordt voorgesteld mej. Eelman eervol ontslag te verlccnen. Hiertoe wordt besloten. Met algemeone stemmen wordt daarvoor benoemd mej. Verwoei, do eenige sollicitante. Bedoeld verzoek was onderteekend door de besturen van de afd. //Texel'/ van het Ned. Onderwijzersgenoot schap en van den Bond van Onderwijzers. O.m. werd in dat request gewezen op de minder gunstige condi tie, waarin men was gekomen door de jongste wetswij- zingen. Verzocht werd f 50.— verhooging. De voorz. zegt, dat bedoeld verzoek bet onderwerp was van langdurige besprekingen. De indruk die B& W hadden gekregen was, dat bedoeld verzoek in hoofd zaak was gedaan om daaruit de pensioenbijdrage voor het weduwen- en weezenfonds te betalen. Door echter zulk een verzoek toe te staan, zou men niet alleen de gemeente dadelijk op die hoogere kosten brengen, doch waagde men zich op zeer glad ijs, daar dan zeker de andere gemeente-ambtenaren eveneens recht zouden hebben op betaling van de premie voor hun pensioen, zoodat men zou moeten overgaan tot pensionneering van alle ambtenaren. De toestand van de gemeente- financien laat zulks niet toe. B W meenen verder dat de salarisregeling werkelijk thans goed is en advi- seeren dus tot niet-inwilliging van het verzoek te be sluiten. De heer Mets zou er wel voor zijn indien de finan- cieele draagkracht der gemeente dit toelaat, aan hen, die werkelijk aan dat fonds deelnemen een toelage te verstrekken. De heer Keijser herinnert er aan, dat 4 jaar geleden zelfs nog een bedankje inkwam van de onderwijzers voor de uitstekende regeling. Als we er toe overgaan, zegt spr., zullen wij ook de andere gemeente-ambten, eene verhooging voor zulk een doel moeten toestaan en de Hoofd. Omslag moeten verhoogen. De heer Langeveld is het met den vorigen spreker eens dat dan ook de andere ambtenaren verhooging zouden moeten hebben en het dus een gevaarlijke stap zou zijn. De heer Mets acht het geval bij de onderwijzers een bijzonder geval en vraagt of het rijk er geen verhoogde subsidie voor zou willen geven. De voorz. antwoordt dat dit niet mogelijk is en daar zeker geen gegronde motieven voor zouden zijn op te geven. Nadat nog de heer Dros heeft gevraagd of de nieuwe wet niet financieel voordeeliger is voor de ge meente, en de heer Keijser heeft verklaard dat ze geen voor- doch ook geen nadeel gaf in vergelijking met de oude wet en nadat door den heer Dikkers nog was medegedeeld dat het toestaan van het verzoek de ge meente ongeveer f 1250 's jaars zou kosten, waarvan niet door het rijk wordt gerestitueerd, wordt met op een na algemeene stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. De heer Mets onthield zich van stemming. Ruim 40 jaar was de heer M. in deze gemeente werkzaam, van 1 Sept. 1864 tot 1 Juli 1861 te Koog en vanaf dien datum tot heden te Oudeschild. Besloten wordt het ontslag op de meest eervolle wijze te verleencn, onder dank voor het vele voor Texel's jeugd gedaan. Het ontslag te doen ingaan op 1 Jan. 1906. Besloten wordt eene onderwijzeres aan te stellen met acte handwerken, daardoor zal f 50 kunnen worden bespaard, terwijl bij aanvrage van een onderwijzer met landbouwacte zeker het salaris zou moeten worden verhoogd. Bij den betrokken schoolopziener evenmin als bij B. en W. is tegen de inwilliging er van, geen bezwaar. Men heeft niets dan lof over de vervulling van zijn taak door den heer Schaap. Voorgesteld wordt dan ook het verzoek toe te staan en te doen ingaan zoodra in de vacature te den Hoorn zal zijn voorzien. De heer Langeveld niets willende afdingen op de capaciteiten van den heer Schaap, vraagt of er geen mogelijkheid zou zijn voor de school te Oudeschild een hoofdonderwijzer te krijgen, bevoegd tot het geven van zeevaartkundig onderwijs, Spr. herinnert er aan hoe vroeger met vrucht zulk onderwijs aldaar werd verstrekt door den beer Zwaai en hoe thans Vlieland en Terschelling voor dat onderwijs door menigeen wordt verkozen boven b. v. Rotterdam. De heer Keijser meent dat dit moeielijk zal gaan. De heer Mets zegt wel eenigzins op de hoogte te zijn met de regeling te Terschelling, doch dat de toe standen tegenwoordig veel anders zijn dan vroeger, het stoomvermogen staat tegenwoordig op den voorgrond. De heer Dikkers acht het niet mogelijk dit onderwijs te doen geven door een hoofd der school, doch dat dan een geheel afzonderlijke inrichting zou moeten worden opgericht. Vlieland en Terschelling worden door het rijk gesteund. De heer Dros vindt het beschamend voor Texel dat ze op het kleine Vlieland en Terschelling wel zulke scholen kunnen hebben en op Texel niet. De heer Mets maakt do opmerking dat als er een hoofd der school moet worden opgeroepen in plaats van den heer Schaap of een der anderen, als er nog meerderen om overplaatsing mochten vragen, dat dan wel het bezit der landbouwacte gevraagd Kan worden. De heer Dros zou dan het traktement voor die akte willen verhoogen. Nadat de voorzitter heeft beloofd het besprokene in overweging te nemen, wordt het verzoek van den heer Schaap met algemeene stemmen toegestaan. Verzoeken daartoe waren ingekomen van W. C. Harinck om afschrijving van deel van zijn aanslag tot een bedrag van 93 ct. en T. D. Lap van 3/u deel zijnde f 7,30. Beide verzoeken werden toogestaan. Bij de rondvraag brengt do heer Mets een woord van dank aan B. en W. voor de keurige wijze waarop het adres om vergrooting haven is samengesteld. Nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vorgadering. Vrij naar 't Fransch door A. B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 5