N°. 1887. Donderdag 12 October 1905. 19a° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. TEXEL, 11 OCTOBER 1905. De markt van Maandag bestond in hoofd zaak weder in aanvoer van jong rundvee. Overigens is de markt, als alle jaren, om dezen tijd des jaars, van weinig beteekenis. Aangevoerd werden81 Graskalveren, f 35 a f55; 12 Koeien, f 110 a f165; 3 N.-Kalveren, f 14 a f 22; 1 Veulen f100; 40 Schapen, f 22 a f 23.506 Lammeren, f 13 a f 13 50; 2 Rammen, f 22 a f 24 23 Biggen, f 13 a f 14.50. Donderdag zal, naar bekend is, alhier de lotmg voor de Nationale Militie plaats hebben van de daarvoor ingeschrevenen. 't Kan vrijwel overbodig worden geacht om daaraan te herinneren en wij zouden vermoedelijk zulks ook niet hebben gedaan, indien Diet als uitzondering bij vorige jaren, thans achterwege is gebleven het verbod aan herbergiers om hunne lokaliteiten gedu rende een deel van den dag gesloten te houden. Die maatregel, elders, en ook vorige jaren hier toegepast, heeft de bedoeling de lotelingen de gelegenheid te benemen tot het gebruik (lees misbruik) van sterken drank. Uit dat oogpunt beschouwd was voor die maatregel veel te zeggen, doch de ondervinding heeft geleerd dat in deze het geneesmiddel erger was dan de kwaal en dat zoo'n enkele, die in het verbod geen behagen schepte, op de publieke straat ging doen wat hem in de lokaliteit was ontzegd, nl. een borrel te ge bruiken, wellicht tot pret van de jeugd en tot ergernis van goedgezinden. Zulks zal nu niet noodig zijn, de herber giers zullen hunne lokalen mogen openhouden en de lotelingen van elders zullen in de gele genheid zijn om door eenige verversching, bv. een kop koffie, wellicht ook een glas bier of anderzins te kuDnen koopen. Vermoedelijk zal de verkoop van sterken drank wel zijn uitgesloten, althans het mis bruik er van worden tegengegaan, doch wij meenen van de goede ordelievende geest onzer jongens te mogen verwachten, dat zij zich daaraan niet zullen overgeven. Voor den toekomstigen militair is het toch zeker geen vereischte dat hij zijnen moed toont in het gebruik van overmatig voel sterken drank, meer dan voor zijn fatsoen noodig is. Wij meenden het goed daarop te wijzen en wenschen gaarne dat op den lotingsdag het bewijs zal worden geleverd, dat goede manieren en nette gedragingen aan onze jon gelingschap niet vreemd zijn en dit door hen zal worden getoond. Ten bewijze welke hooge prijs voor eieren kan worden besomd, wordt medege deeld dat bij een veiling van eieren te Brielle, geguarr. versch, en gestempeld V. P., de 100 stuks voor f 6.70 werd verkocht. Een hooge prijs voorzeker, doch die zeker moeielijk als maatstaf kan gelden. Van 1 tot 9 Oct. zijn van hier ver zonden178 schapen, 15 lammeren, 9 koeien, 8 kalveren en 8 varkens. Oosterend, 10 Oct. In den polder „Het Noorden" houden zich reeds enkele wilde zwanen op. Ganzen zijn er nog niet vele; die vertoeven meer op de ondiepten in de Zuiderzee. Oudeschild, 10 Oct. Bij den strandvonder alhier zijn aangebracht ruim 300 stuks nieuwe planken, in den handel bekend als 2X5 en 2X6. Door enkele schuiten was dit hout op stroom drijvende gevonden. Een deel van 't hout was gemerktwirr, in een rechthoek. Den Hoorn. De storm uit het Noord-westen van verleden week heoft zeker wel ongelukken veroorzaakt. Zondag werd althans wrakhout op 't strand gevonden en door den strand vonder geborgen. Ook werden eenige vischkaren aangebracht, die vermoedelijk door den storm uit den grond zijn geslagen. Door C. d. J. werd eene Zweedsche prent briefkaart op 't strand gevonden, die 26 Augustus in zee was geworpen, 't Schrift was evenwel door 't zeewater geheel onlees baar geworden. De Cocksdorp, 9 Oct. Het bergen der lading van 't op de Vliehors gestrande driemastschoe- nerschip Laura is te Vlieland aanbesteed. Laagste inschrijvers waren de Cocksdorper visschers Jac. van der Kooij en M. Boon c.s. voor 40% der waarde. Morgen zal met het lossen een begin wor den gemaakt De lading, bestaande uit geschaafd en ge ploegd hout, moet te Harlingen geleverd worden. Op het Noorderstrand van Texel is gevonden eene witgeschilderde reddingboei, waarop met zwarte letters „Charlotte Boulogne." Vlieland, 6 Oct De Ned. driemastschoener „Laura", kapitein Wolthekker, is masteloos op de Vliehors gestrand. De bemanniDg werd gered met de bij het Posthuis gestati oneerde reddingboot. Het schip kwam met hout geladen van Sandersand (Noorwegen) met toestemming naar HarliDgen. Een hardhandig candidaat. Iemand te Mesch, die 't dezen zomer bij de raadsverkiezingen niet tot raadslid had kunnen brengen, had dezen tegenslag zoo weinig kunnen verkroppen, dat hij op 12 Juli j.l. zijn buurman, dien hij verdacht niet op hem gestemd te hebben, eens een flink pak slaag toediende, zoodat de man hevig aan 't hoofd bloedde. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eiscbte tegen dezen heetgebakerden politicus zes dagen gevangenisstraf. Een treurige geschiedenis. Te Utrecht heeft een moeder zich in de treurige noodzakelijkheid gezien haar zoontje van nauwelijks 10 jaren bij de politie aan te klagen, wegens oneerlijkheid van ernstigen aard. De rakkert heeft zich n.l. zoo klein als hij is, meester weten te maken van een gesloten kistje, en daaruit een bedrag aan grid ontvreemd van ongeveer f 16. Hiervan is slechts 61 centen overgebleven. Met een kameraadje moet het overige versnoept of op eenige wijze zoek gemaakt zijn. (U. D.") Over de nieuwe belastingvoorstellen. De Haagsche hoefijzer correspondent van het „Ilbld." meldt: Bij het afdeelingsonderzoek van de Staats- begrootiDg is gebleken, dat eene meerderheid voor de tijdelijke belastingvoorstellen van minister De Meester (de tien opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting) vermoedelijk wel is verzekerd, doch dat de meerderheid zeer klein zal wezen. Waarschijnlijk zal de linkerzijde, met inbegrip van de sociaal-demo craten vóór, de rechterzijde tegen stemmen. Een krasse oude heer. In de vorige week is de heer Nicolaas de Voogd Straaten te Oud Beierland 102 jaar geworden. De krasse grijsaard ziet nog heel goed. Ook zijn gehoor en andere zintuigen hebben slechts weinig geleden. De man spreekt gaarne met iedereen en dan kan hij op de hem eigene wijze van zijn „jongen" spreken, die een dikke tachtiger isl Op het eiland Tolen komt het herhaal delijk voor, dat bouwland wordt verkocht voor een prijs, zooals nergens elders in het iand wordt besteed Te meer schijnt dat vreemd, omdat het Diet de gezeten boeren, renteniers of andere gegoeden zijn, die van het dure land koopen, maar meerendeels arbeiders, die door vlijt en zuinigheid in vorige jaren met een gehuurd stukje grond zooveel hebben verdiend, dat zij eenige hon derden guldens in de Postspaarbank hebben kunnen plaatsen. Grondbezitters, die hun grond op publieke veilingen gaan verkoopen, zijn er op bedacht het te veilen land in kleine perceelen van ten hoogste twee elooisch gemet te splitsen, opdat de kleine man er aan zou kunnen. Heeft bijvoorbeeld een arbeider zes- of zevenhonderd overgespaard, dan kan hij daarbij allicht tegen 4 pCt. zooveel geld als hypo theek krijgen, dat hij een gemet land (is 39.34 A.) voor f 100U of meer kan koopen. Hij heeft nu op te brengen de rente van zijn hypotheek, benevens polder- en grondlas ten, zoodat men ongeveer de volgende reke ning krijgt rente van f 600 postspaarbankf 15.84. rente van f 500 hypotheek a 4 pCt. f 20. grond-"en polderlasten pl. mf 15.— Te zamen pl. mf 50. Eene pacht nu van f 50 per gemet is voor een boer te hoog, maar voor een arbei der kan het, omdat hij zijn land geheel zelf bewerkt, van het spitten in den winter af tot het oogsten in den volgenden herfst toe. Hij gebruikt alleen paarden om de vruchten binnen te halen. Alle arbeid wordt gedaan, deels door den werkman zelf in zijne vrijen uren, menigmaal in den vroegen morgen vóór hij om vijf uur bij zijn boer in daghuur gaat, en in den laten avond, wanneer do zon reeds ondergaat en zijn dagtaak in eens anders dienst is ge ëindigd. Het lichte werk, zooals wieden, laat hij aan zijne vrouw en aan zijne niet meer leerplichtige kinderen over. Zoo is het dus verklaarbaar, dat betrekke lijk arme menschen in staat zijn het land veel duurder te koopen dan de welgestelden, die hun land moeten verhuren of het door anderen moeten laten bewerken. Ook is het waar, dat de arbeider die met evenveel zorg zijn grond bewerkt, alsof het een tuin was, aanmerkelijk meer oogst dan de boer, die alles door anderen moet laten doen, en dus om de hooge kosten niet die nauwkeurigheid kan toepassen. Eenvoudige luidjes. In een wagen van de Z. N. Stoomtram, die 's morgens van Zundert en Rijsbergen naar Breda schommelt, zaten de vorige week een paar ultra eenvoudige Brabanders, die met belangstelling luisterden naar de fantasti sche verhalen, die de postconducteur deed. Toen de tram de roskam naderde keek de postconducteur uit en zei ernstig We zijn er haast, bij de bocht. De tram maakt daar zoo'n scherpe draai, dat jelui moeten helpen anders komen we er niet. Een oogenblik later sprong de brievenman op, plaatste zijn beide handen tegen den tramwand en duwde ingespannen. Douwod, riep hij daarna, we halen 't niet. En bereidwillig sprongen de boertjes op, spanden pezen en spieren en duwden tegen den wand alsof ze een vallend huis wilden stutten. We zijn er net, zei de conducteur, toen de tram den hoek om was en hij zuchtte als iemand die aan een gevaar ontsnapt is. De Brabanters luisteren weer dociel naai de inlichtingen en verhalen van den postman. (N. R. Ct.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en Andere tanden met Terhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1