m Ingezonden Stukken. M arktberichten. Pluimveekroniek. Pre dikbeur ten, Het ruwe weder van de vorige week. Zaterdagnacht zijn door den storm de Eem- polders onder water geloopen. Het vee moest in haast gestald worden. o Uit Kampen meldt men van Zaterdag Het Kampereiland (Mandjeswaard) staat onder; ook de polder Dronthen. Er is veel vee moeten binnengehaald worden. o Zaterdag bezweek nabij Diemen de dijk of kade van den Venserpolder tegenover het stoomgemaal van de Bijlmermeer over een lengte van 60 M. Het water uit de Bijlmer ringvaart stroomde den polder in, zoodat enkele boeren in allerijl hun vee uit de weiden moesten halen om in een anderen polder in veiligheid te brengen. Spoedig werden maat regelen genomen om bet gat te stoppen, maar daar dit niet ging, heeft het polderbe stuur hij twee bruggen, een in de Oost-Bijlmer en aan het Weesperzandpad, de ringvaart laten afdammen met eenige voeren hooi en ander matriaal, zoodat er niet meer water in den polder kan stroomen, dan dit gedeelte ringvaart bevat. Ook bij deze gelegenheid bleek weer dat over het algemeen de polder kaden te licht zijn aangelegd, wel hoog ge noeg maar niet voldoende breed, Niet erg slim Buitonlandsche postzegels. Zooals wij eenige dagen geleden meedeelden heeft het Hoofdbestuur der posterijen besloten buitenlandsche postzegels, van eenige bepaald aangewezen staten, verkrijgbaar te stellen aan de postkantoren. Deze liggen echter niet aan de kantoren gereed, doch moeten, wan neer men erom vraagt, in Den Haag bij de hoofdaministratie, waar de voorraad berust worden aangevraagd. Men zou dus teleurgesteld worden wanneer men zich naar het postkantoor begaf met een brief waarin men vreemde postzegels wil insluiten en met de bedoeling den brief dan dadelijk te verzenden. (D. Ct.) Landbouwonderwijs aan militairen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij wijze van proef en bij genoegzame deelneming, van half Nov. tot half Febr. in de garnizoenen 's Graventaag3, Amersfoort, Breda en Arnhem Landbouwcursussen voor onder de wapenen zijnde militairen zullen worden gehouden. De lessen zullen worden gegeven eens per week, telkens gedurende 2 achtereenvolgende uren in de kazerne De deelneming aan de lessen geschiedt geheel vrijwillig. De deelnemers moeten behooren tot den landbouwenden stand en een voldoenden graad van ontwikkeling bezitten. Een speelhol voor minvermogenden. Men schrijft uit Maastricht aan het „Hbl.": Onder dit hoofd bevatte de „National Zeitung" een berichtje uit Aken over een speelbank, welke in het grensstadje Vaals geopend was onder den titel „Kasino Vaals" en welke speelbank concessie heeft van de Hollandsche regeering. Om als lid toe te treden, moest men een entreegeld van f 80 betalen. Nader vernemen we hieromtrent, dat die speelbank werkelijk bestaat. Zij is gevestigd naast de Hollandsche douane, zoo niet in hetzelfde gebouw, maar natuurlijk met afzon derlijke ingang. Men betaalt een entreegeld van f 0.25 en heeft dan het recht om mee te spelen. De minste inzet bedraagt 1 Mark, de hoogste 10 Mark. Het spelen gesshiedt op een soort biljart, waarin 32 gaten zijn. Er wordt niet gestooten, doch een bal, door een veer in beweging gebracht, rolt al of niet in een der gaten waar door de winst bepaald wordt. Nu het vleesch in Duitschland zoo duur is geworden, dat het geheel buiten het be reik is gekomen van de niet bemiddelde klasse der bevolking, trachten verschillende gemeentebesturen, vooral in West- en Zuid- Duitschland, aan den vleeschnood tegemoet te komen door het verschaffen van visch aan de bevolking tegen den kostenden prijs. In Mannheim is j 1. Vrjjdag voor het eerst een visch markt gehouden en uit verschillende steden komen berichten, dat ook daar op de een of andere wijze de burgerij door bemid deling van het gemeentebestuur op goedkoope wijze aan visch wordt geholpen. Huwelijksloterij. Een New-Yorker, die zich makelaar noemt, heeft in New Yorksche bladen een huwelijks loterij geadverteerd. Hij zelf fungeert als eerste prijs en iedere dame, die beschaafd en welopgevoed is, een gezond gestel en goed humeur bezit, heeft tegen betaling van 5 pond de kans hem te winnen. Hjj beeft een bepaald getal op geschreven hetgeen hij onder zegel bewaart, en de vrouw, die het cijfer raad, dat het dichtst bij het oorspronkeiyke komt krygt hem als echtgenoot De makelaar stelt de zaak zeer aanneme lijk voor en zonder twijfel is menig dwaas vrouwtje er op ingegaan. Hij beschrijft zich zelf als zijnde van een flink karakter, sym pathiek in elk opzicht, en verklaart, dat hij tot nu toe geen gelegenheid heeft gehad om te trouwen, omdat hij voor invalide ouders heeft moeten zorgen. Hij wenscht onder de „hoogere standen" te leven hetgeen geld kost en hij hoopt, dat de loterij hem dat verschaffen zal De oventueele bruidegom eindigt zijn ad vertentie met de woorden „Wie wil me hebben Waar de politie op zal antwoorden, want de man schijnt de loterijwetten te hebben overtreden. Voor de leden der onderafd. „Texel" der V. P. N RedactieTh. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam ocb de Corre8pohdcntie. „Boer pas op je kippen en op je porteraonnaie." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R! De heer J. K. G. M. te O, heelt over de laatste vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeni- ging in üw blad een en ander in het midden gebracht.Later heeft hij geinformeerd en reeds eene opmerking teruggenomen. Verder onder zoek zou hem de onjuistheid van eene tweede opmerking doen gebleken hebben. Het regle ment bevat n.l. al eene clausule wie al of niet over candidaten mogen meestemmen. De heer M. kan gerust zijn—er is volkomen volgens het reglement gestemd„goede leiding" onderstelt in de eerste plaats handhaving van het regle ment. Schrij ven zonder onderzoek verdient geon aanbeveling evenmin het woord „vrijzinnig" in ongunstige beteekenis te gebruiken. M. top Zondag 15 October 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. hall 10 de hr. Van Zweden (Voorbereiding,) 's Avonds 7 uur ds. Schröder (Viering H. Avondmaal.) Coclcsdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barcnds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. .(Avondmaal) Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Formerend, 10 Oct. Aangevoerd 675 Run deren en 22 Stieren. 186 vette Kalveren 65 A 85 ct. por KG 229 nucht. Kalveren 1 9 A f22 p. stuk, ldo'vette Varkens 50 k 54 ct. per KG. 45 magere Var kens f 18 A 38, p. st. 358 Biggen 17 Af 19 p. st.; 3291 Schapen f22 A f 34 300 Lammeren f 15 a 1 24, Kip-Eieren f5,00 A 1 6,00 per 100 st. Vette Kooien, 62 a 76 prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen prijsh. h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, 1. prijs h. stug. Magere Varkens, 1. prijs, h. stug. Amsterdam, 9 Oct. Aangovoerd 269 Run doren, le kwal. 74 A 78 ct., 2de kwal. 1 0.66 1 0.70, 3de kwal. 62 a - c. perK. G. 155 Meik on Kalfkoeien 1 120 A 1 280, 0 Graskalveren -a f - ScAh?P®n 1 -\M- 31 Nuchtere Kalvoron f 8,— A 116, Lammeren f 415 vette Varkens 49 a 54 ct. por K. G. (Dit stukje mogen de niet-leden der Y. P. N. wel eens lezen en de leden Welnu dat die het ook lezen en er naar handelen. [Red.]) Eenige jaren geloden hadden wij in ons vaderland ook nog eenen bond die den naam droeg van «eersten coöperatieve bond van hoenderfokkers//. Die bond loste zich echter in de V. P. N. op. In het huish. reglement der Y. P. N. lezen wij in Art. 1, dat men het beoogde doel zal trachten te be reiken o.a. door: bevordering der coöperatie, het houden van cursussen en voordrachten, het oprichten van een onderwijsinrichting en fokstations, het uitloven van pre- miën op tentoonstellingen, het verspreiden van bevat telijke geschriften, het behartigen der belangen bij de Regeering en verder door al datgene wat aan het doel bevorderlijk kan zijn. Wij zien dus dat de V. P. N. zich er niet met een //Jantje van Leiden// afmaakt. «Maar,// zullen de landbouwers zeggen, «wat baat het mij of mij al verteld wordt, hoe mijn pluimvee te be handelen om met de minste kosten de meeste eieren te verkrijgen, indien ik niet verzekerd ben van den afzet der producten Wat baat het mij of productieve rassen, meerdere pluimveekennis, oordeelkundige behandeling en voeding mij tweemaal zooveel eieren schenken, in dien ik toch op genade of ongenade ben overgeleverd aan rondtrekkende ruilhandelaars. Dan wordt de toe stand nog erger. Dan is het middel erger dan de kwaal. Zoo luidden ook de afdeelingsverslagen. Zoo luidde een schriftelijke verklaring van een onderafdeeling, die er nog bijvoegde: //Wanneer de leden geen directe voordeden zien in het lidmaatschap der Vereeniging wat betreft een meer Ioonenden afzet der producten hunner hoenders, die tot heden allertreurigst was, zal de onderafdeeling zich niet uitbreiden, misschien niet eens blijven bestaan, i Én Nederland betrekt jaarlijks ruim 70 millioen hoen dereieren uit het buitenland om het tekort hier aan te vullen?-.. Én sommige streken uit ons land weten geen raad met hunne eieren Hoort ge die con sequente of tegenstrijdige redeneering wel Toen de landbouwers en de bedoelde onderafd. zich als hierboven aangegeven uitspraken, toen hadden zij veel aanhangers voor hun argument Toch hadden de argumenteerders geen gelijk, omdat zij voor hunne beurs hadden gesproken. En wat is er nu gebeurd toen de eieren beter konden worden afgezet Ocb, heel een voudig, toen liet ieder die maar een eenigszins bedui dend qauntum hoenders hield, zich inschrijven als lid der V. P. N. voor nog geen 2 centen per week. En die weinig of geen hoenders hield, wat deed die? Die liet zich ook inschrijven en steunde daarmede de Yer- eeniging, en ook daardoor weer zijn evenmensch. Nu zult ge zeggen«nu dan is het toch gegaan zooals die landbouwers en die onderafd. het inzagen en zich uit spraken//. Juistdie landbouwers zagen het goed in. De wensch kwam uit hun midden, van onderen op. En daardoor had het bestuur steun en kracht en kon het werken zooals het wilde en zooals het moest. En de zoete vruchten, die het voor zijn werken plukte waren een aangename belooning Mcér verlangde het niet. Téch kreeg het nég meer//de erkentelijk heid der leden//. Dat is ook niet zonder beteekenis. Ik heb hier voor mij liggen een vertrouwelijk schrij ven gericht aan het bestuur der bedoelde onderafd. van een dier «cskentelijke leden//. Ilij schrijft dan onder meer«Ik ben altijd een groot liefhebber geweest van kippen en hield er altijd ongeveer 100, en raapte dan ongev. tussehen 10,000 a 12.000 eieren. Ik kon nooit meer maken als f 2,50 a f 2,70 per 100 stuks. Nu houd ik 200 kippen en heb door de wetenschap van het krantje reeds geraapt in een jaar tijd 27,209 eieren, en door den verkoop van de Vereeniging door elkaar 3,5-1 voor 't honderd ontvangen. Ik kan 't dan ook niet begrij pen dat ik voor écn gulden in't jaar zooveel voordeden van de Vereeniging kan hebben en blijf de heeren daar dankbaar voor." Kijk, zulke ontboezemingen doen goed; zij zijn het wat de belangelooze, veelomvattende werkzaamheden van een bestuur smakelijk maakt. Nu zult ge zeker wel kunnen voelen en proeven waar ik met de mcdcdeeling van het voorgaande heen wil. Ik zou u wel willen toeschreeuwen. //wcest niet, al kijkt ge door een vergnotglas langer blind //wees niet, al hoort ge de kanonnen bulderen, langer doof. Dan besteelt ge u zelf en uwe huisgcnootcn. Neem nu eens een potlood en papier en reken eens uit wat de bedoelde landbouwer zich meer inkomsten heeft verschaft door lid tc worden der V. P. N. Let vooral op de verhoogde cicrenproductie zijner hoenders, en let op den verhoogden prijs. Welke maatschappij keert zoo'n hoog winstcijfer uit. En mocht ge nu (wat te hopen is) door het lezen van het bovenstaande ook begeerte of lust gevoelen op deze wijze uwe inkomsten en daardoor uwe levensomstandigheden verbeteren dan kunt ge dat toch doen. De A msterdamsche veiling laat net lang meer op zich wachten alsgij ook niet op uw wachten laat. Wanneer gij als ge nog geen lid zijt u aanmeldt bij den Heer Coninck Westenberg en Z.Ed. opgeeft dat het uwen wensch is om de pluimveeproducten en uw overbodig geworden eieren naar de veiling te zenden dan draagt go een steentje bij tot de voltooiing van uw eigen vcilings- gebouw. Wij zullen voor u de stecnon in en op el kander passen. Dan stelt ge uw eigen, oflicicelcn controleerbaren commissionair aan. Dan helpt ge mede een einde tc maken aan oneerlijke practykcn en schcevc toestanden. Dan hebben de bedreigingen geen kans EIJ Tenminste niet in die mate als nu. Dan komt e cene toenadering tussehen voortbrenger en verbiuike met voor beide partijen gunstige resultaten. Uit den aard der zaak zijn onze groote steden (c vooral Amsterdam) de grootste eieren en bout verslin sters. Doch daar gebeurt dan ook do grootste oplichterij 't Ligt dus op den weg der Vereeniging door he schoon schip te maken. Daarom kunnen wij de veilin met vertrouwen' aanbevelen om de misstanden op ti heffen. Misstanden die in 't nadeel van U en di verbruikers zijn en waarvan alleen de «parasieten welig tieren. Het publiek weet spoedig waar het ver trouwbare waar kan krijgen. En men koopt graag, geregeld en veel waar men met vertrouwen kan koopen. Men geeft gaarne voor vertrouwbare producten eer hoogcren prijs, daar de waarde der eieren in zijr verschheid zetelt, 't Spreekt van zelf dat «niet// leder der V. P. N. geen gebruik kunnen maken van d< veilingen om de eenvoudige reden dat hun producte niet onder Controle der Vereeniging staan. Wanneer nu de lezers van Texel zich tot ons wenden om lid te worden der V. P. N. en om producten te zenden, da: zal dit zijn tot voordeel van hun zelf, tot waarborgo van de verbruikers en tot teleurstelling van de be-"3" driegers. De Heer Coninck Westenberg en wij,wij wachten wij wachten Hoe lang nog? IJ. B. Pzn. te T. Uw uitvoerige vraag is even uit voerig per post beantwoord. Dat antwoord zal wel reeds in uw bezit zijn. BravoGoed voorgaan doet goed volgen. M. K. te T. heeft ons de toezegging gedaan al hetgeen zijn hoenderstapel oplevert naar de Veiling te zenden. Zulke toezeggingen moest het regenen. Th. LANGENHOFF. MOTTO. Een Belgisch philanthropisch uitvinder is blijkbaar niet tevreden met de producten der Nederlandsche hoenders. Hij toch laat op ruime schaal verspreiden een pros pectus hetwelk een aanbeveling moet zijn voor een door hem uitgevonden «wonderpoeder//, waardoor de kippen voor eene uitgave van GO ct. per jaar en per kip 100 eieren meer leggen. Wij achten dit een beetje te vriendelijk en te onwaarschijnlijk. Van hier naar België bespeuren wij een haar aan de boter. Wij ko men later op dit wondergoedje terug en zullen zooveel mogelijk ons best doen om onze landbouwers hun cen ten in den zak te laten houden en hunne hoenders niet de maag te laten vervuilen. LANGENHOFF.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2