N°. 1888. Zondag 15 October 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Kantoor- en Winkelboeken Enveloppen, Schrijfpapier. PENNEN. Pocsie-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaarten. LEIEN. Inpnkpapicr. enz. enz.:-: Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der oitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel. INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaar ten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 11 cent1 mes, gevonden op de Groeneplaats1 dop van een wagen, gevonden op den Waalder- weg, 1 R. C. Gebedenboekje gevonden in de Molenstraat1 zilveren horlogeketting, ge vonden in de Waalderstraat1 koralen arm band met gouden slot, gevonden in de War moesstraat. Invorderbaarverklaring van kohieren. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier no. 'U der Personeele-belasting dienst 1905, van de ge meen te Texel en (Texel den Hoorn) op den 9 Oct 1905 door den Heer Directeur der directe belas tingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzao vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 11 Oct. 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 14 OCTOBER 1905. De Lotingsdag. De loting van de daartoe ingeschrevenen voor de Nationale Militie heeft hier Donderdag plaats gehad; aan onze ge- abonneerden op het eiland hebben wij de uitslag er van per extra blaadje medegedeeld; voor hen die daarvan geen kennis verkregen nemen wij die uitslag nog op in ons nummer van heden, ze was als volgt: 1 Witvliet, Pieter Brd. Burg. 2 Bood, Cornells Arie Cocksdorp. 3 Nieuwenhuizen, Adrianus Velzen. 4 Bakker, Cornells Br. d. Cocksdorp. 5 Knol, Arie Brd) Eierland. 6 Vermeulen Klaas Brd. Burg. 7 Dogger, Jan Oudeschild. 8 Reuvers, Jan Pieter Cocksdorp. 9 Dogger, Cornelis Jan Oost. 10 Vlas, Willem Oudeschild. 11 Bakker, Simon Brd. Mient. 12 Bakker, Jan Burg. 13 Visman,-Jonas Oudeschild. 14 Platvoet, Klaas Anthonie Brd. Oudeschild. 15 LeeD, Laurens Burg. 16 Timmer, Cornelis Haarlem. 17 Dros, Albert Burg 18 Kiljan, Gijsbert Den Hoorn. 19 Noordende, van 't Johannes Cocksdorp. 20 Verberne, Pieter Spang. 21 Graaf, de Johannes. Cocksdorp. 22 Heerwaarden, van Johannes Hendrikus, Everstekoog. 23 Dogger, Klaas Oudeschild. 24 Maat, Nanning Burg. 25 Plaatsman, Pieter Oost. 26 Dogger, Pieter Oost. 27 Bakker, Marinus Eierland. 28 Drijver, Jan Rotterdam. 29 Reij, Johannes Cornelis Burg. 30 Zijm, Willem Burg. 31 Breen, Jacob Eierland. 32 Lemstra, Cornelis Burg. 33 Blom, Pieter Cocksdorp. 34 Kejjser, Jan Brd. Burg. 35 Bruin, Jan Jacob Oudeschild. 36 Roos, de Simon N. Scliarwoude. 37 Kuiper, Martinus, Albertus Burg. 38 Veeger, Jan Westen. 39 Hemelrijk, Jan Oudeschild. 4u Mets, Douwe Oudeschild. 41 Huizinga, Johannes P. H. Polder. 42 Zijm, Maarten N. Amerika, Paterson. 43 Slaman, Cornelis Oudeschild. 44 Hillenius, Johannes Burg. 45 Smit, Simon Oudeschild. 46 Koorn, Jan Bemmerkooi. 47 Bas, Lammert Brd. Oudeschild. 48 Frederiks, Jan Gjolt Hellevoetsluis. 49 Knol, Hendrik Eierland. Bij de loting gaf Laurens Leen lichaams gebreken op Twee uitzonderingen vielen op den lotings dag te constateeren 1o. dat de herbergiers niet verplicht waren hunne lokaliteiten te sluiten; 2o. dat voor de lotelingen die van buiten den Burg hier moesten aanwezig zijn, de gelegenheid was opengesteld om geheel gratis koffie en brood te gebruiken in een daartoe aangewezen lokaal. De bedoeling van dit laatste is zeker niet onduidelijk: immers 'twas de gelegenheid verschaffen om zonder gebruik te behoeven te maken van dranklokaliteiten, eenige ver- versching te gebruiken; een woord van dank aan hen die in deze het initiatief namen en die gelegenheid opende, moge hier niet ontbreken; - van de aangeboden gelegenheid werd naar wij vernamen, door velen gebruik gemaakt Wel jammer was het zeker dat beide op genoemde punten niet eerder publiek konden worden gemaakt, dan toch zou zeker beter het beaogde doel er mede zijn bereikt, nu toch waren enkelen wellicht nog indachtig aan de gewoonte van vorige jaren. Wij willen wenscben dat volgende jaren, wanneer zulke oordeelkundige handelingen als nu in toepassing worden gebracht, geheel zullen achterwege blijven de den dag ont sierende tooneelen, als nu nog enkele moesten worden waargenomen. Een beroep daartoe doen wij reeds bij voorbaat op hen voor wie dan de gewichtige dag zal aanbreken. Oefeningen in den wapenhandel. Binnenkort zullen weder aanvangen de oefeningen in den waponhandel. Naar men weet is het doel van deze oefeningen om de a.s. militieplichtigen in de gelegenheid te stel len de noodige kennis van exercities, enz. op te doen, opdat, wanneer het lot hen straks dienstplicht voorschrijft, zij dan daardoor met een korteren diensttijd worden bevoorrecht. Van de geboden gelegenheid wordt om die reden dan ook nogal gebruik gemaakt. De gelegenheid tot het opdoen van die noodige kennis wordt vanwege het Rijk in de hand gewerkt, door het aanstellen van Instructeurs, die in de daartoe aangewezen gemeenten in eenig lokaal de jongelingen het gewenschte onderwijs verstrekken. Daaraan zijn echter uitgaven verbonden en niet het minste hier, waar voor de Instruc teurs geen gelegenheid bestaat om naafloop der oefening naar hun garnizoen terug te keeren, waaruit als vanzelf volgt inkwartie ring van den Instructeur. Eu nu doet zich de vraag voorten wiens laste komt die inkwartiering Men heeft hier steeds de gewoonte gevolgd zulks ten laste te laten komen van de inge zetenen persoonlijk, doch zulks ten onrechte. De wet spreekt wel van „inkwartiering bij manoeuvres en marschoefeningen voor 's Rijks dienst", doch daaronder kunnen de oefeningen in den wapenhandel toch zeker niet worden gerangschikt. In de eerste plaats zouden die kosten be- hooren te moeten worden gedragen door hen die met het onderwijs zjjn gebaat, of, wil men zulks niet, dan door da geheele gemeente. Volgens de nu gevolgde regel worden met die kosten belast de inwoners van den Burg en van Oosterend, de plaatsen waar die oefeningen plaats hebben, en blijven de overige bewoners van Texel buiten dien last. Dit is niet billijk, de oefeningen in den wapenhandel worden aangelegd vooralle jongelieden welke zich daartoe aanmelden en in de termen vallen, niet enkel voor de jon gelieden van den Burg en Oosterend, en waar nu de voordeelen van het onderwijs komen ten goede van bewoners van geheel de ge meente, is het zeker niet meer dan billijk dat geheel de gemeente de kosten, daaraan verbonden, ook draagt. Wij meenen deze opmerking te mogen maken, omdat men steeds de kosten schijnt te verhalen op de bewoners van een paar dorpen, en dan nog niet slechts van de ge goeden onder ben, doch ook van hen die het maar moeilijk kunnen missen. Bij de te verwachten oefeningen in het belang van het algemeen, mag men eischen, dat de daaruit voortvloeiende kosten niet door enkelen maar door het algemeen zullen wor den gedragen. Men denke hier eens over na. Door de Propaganda Commissie van de vereeniging „Texels belang" is het plan ge vormd een wedstrijd te organiseeren in het reciteeren (ernst en luim). De avond is voorloopig bepaald op Maandag 13 Nov. e.k., over de plaats, waar de wed strijd zal gehouden worden, zal nader worden gesproken. Voor iedere groep zullen 3 Medailles worden beschikbaar gesteld, n.l. 1 verguld zilveren, 1 Zilveren en 1 Bronzen. De jury zal bestaan uit 7 personen, allen van Texel. Deelnemers, ook van elders, zijn uitgenoo- digd, voor 25 Oct. a.s. hunne te houden voordrachten in te zenden. Indien de deelneming van eenige beteekenis is, wat wij wel verwachten, beloofd de avond van 13 Nov. een aangename te zijn. In de Vrijdagavond gehouden Bestuurs vergadering van de Texelsche IJsclub werd als Voorzitter gekozen de heer Aug. C. Keijser; als Secretaris de heer J. C. Visser; als vice- Voorzitter de heer J. de Jongh en als Pen ningmeester de heer C. J. Rab. Alle gekozenen namen hunne benoeming aan. Waal, 12 Oct. Het plaatselijk Hut hield gisteravond zijn huishoudelijke vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat de financieele toestand niet bijzonder rooskleurig ismet algemeene stemmen werd besloten de con tributie met 10 ct. te verhoogen. De eerste leesavond zal plaats hebben op 14 Nov.; als spreker zal alsdan optreden de Heer J. de Jongh. In Dec. en Jau. zullen insgelijks lezingen worden gehouden de laatste Nutsavond zal me9r gewijd zijn aan tooneel en voordrachten. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Sept. ingelegd f 1328,09, terugbetaald f 489,98. Het laatst uitgegeven boekje was no. 247. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, voortaan hij het voorbe reidend militair onderricht in de plattelands gemeenten gebruik te maken van de miliciens verlofgangers aan wie een brevet van voor ganger in de gymnastiek is uitgereikt en zulks tegen een vergoeding van 20 cents per uur, welke in sommige gevallen tot 40 cents per uur kan worden verhoogd. Te Terschelling is zooveel hout aan strand gespoeld, dat men 200 paarden noodig heeft om het te bergen. Op sommige plaat sen ligt het huizen hoog door elkander. Hoe geweldig de jongste storm op onze busten heeft gebeukt, kan o. a. blijken uit het volgende Gedurende den zomer was men bezig ge weest een nieuwe b stopping van de noord- pier te IJmuiden te maken. Men had daartoe aannemers Volker en Bos holle majenkisten gemaakt. Elke holle kist weegt 13 ton. Nadat die kisten waren gezakt en geplaatst, werden ze gevuld met betOD, zoodat elk blok eeD gewicht kreeg aanmerkelijk zwaardei dan de voorheen ge bezigde 20 tons blokken. Welnu, door den storm werden twee dier gevulde stukken weggeslagen een hoekstuk en een midden stuk tot op een afstand van 7 meter van het pierhoofd. Van de pier zelf werden weg geslagen één 10 tons stuk (één ton is 1000 K. G.) en een halfstuk van ongeveer 5000 K. O. Ze sloegen door de ijzeren leuniDgen, die als grashalmen ombogen en vernielden ongeveer over 40 meter de rails, die over de pieren loopen. (Tel.) Een stoom-omnibus. Men meldt aan de „Delft. Crt" uit den Haag Be Nederlandsche Omnibus-Maatschappij heeft, behalve haar gewone omnibussen, op haar lijn Duinoord Staatsspoor alhier, in dienst gesteld een stoom-omnibus, plaats bie dend voor 16 personen. Het moet het plan zijn, om indien deze nieuwe omnibus blijkt te voldoen, geleidelijk de oude busjes door deze rijtuigen te vervangen. De nieuwe stoom- omnibus is een Engelschevinding. Hij wordt gestookt met petroleum, of liever met petro- leumgas. De wagen, ofschoon zwaar en solide gebouwd, loopt zeer gemakkelijk en licht en kan zeer snel uitwijken en keeren De wielen zijn bekleed met stevige gummibanden, met een loopvlak van 28 c. M. en een dikte van 8 c.M. Uitwendig is de omnibus fraai geschilderd in witte en bruine kleuren. Zeer velen maakten een ritje met het nieuwe vervoer middel, dat het geheele traject, waarbij tal- looze malen gestopt werd om passagiers uit en in te laten, in nog geen 30 minuten aflegde. De- hoofdcommissaris van politie, en de inspecteur van het voerwezen, namen ook een proef met den stoom-omDibus, die naar tevredenheid uitviel. Een te Lemmer nieuw gebouwd aakschip „Ouderzorg Avereerst" had de helling verlaten en zou naar zee worden gesleept, doch bij een bocht vlak voor de haven bleek dat het schip te groot was en de verschillende maten door de knechts, met het meten belast, te rnim waren berekend. Een zeer groot gedeelte straat werd opengebroken, doch alles bleek te vergeefs. Het schip zit muurvast. Een lange voetreis. In het café van den heer v. d. L. te Yechel is een ongewone weddenschap gesloten. Twee personen hebben tegen een derde om een belangrijk bedrag gewed te voet heen en terug naar Parijs te wandelen. Den burge meesters van de te passeeren plaatsen zal door hun handteekening verzocht worden te verklaren, dat de personen te voet gepasseerd zijn. Op 20 dezer 's morgens 7 uur zullen de wandelaars uit genoemd café vertrekken. Een veelvraat. Men schrijft uit Urk aan „De Courant" We hebben thans ook het zeldzame voor recht een menschelijke veelvraat in ontwik keling te bezitten. Het is een idiote joDgen van 22 jaar. Zijn proef is begonnen met het verorberen van 21 broodjes van twee cent en ongeveer 10 L. water. Kort van te voren had hij een 4-pond-roggebrood met 4 L. water verorberd. gBOEKHANDELg J PARKSTRAAT. J TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. gBOEKHANDELg PARKSTRAAT, g

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1