N°. 1889. Donderdag 19 October 1905. 19d' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Bi nn en Land, r. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóój 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. TEXEL, 18 OCTOBER 1905. De Maandagmorgen in hotel „Texel" ge- louden vergadering ter bespreking van de iprichting eener eierenveiling te Amsterdam, vas maar matigjes bezocht, zeker geen bewijs van dat de vele kippenhouders op ons óland allen even doordrongen zijn van het oor hen daarin gelegen voordeel, of misschien ok, want nog altijd is het aantal dergenen root die liefst door anderen de kastanjes voor ich uit het vuur laten halen, wil men liever erst eens zien, of zoo'n veiling voordeelig en anderen maar de proef er mede laten emen. De vergadering werd geleid door den Voorz. 0er afd. Texel van de V. P., den heer Over, ie in zijn openingswoord mededeelde dat eze vergadering was uitgeschreven naar anleiding van een schrijven van den heer .angenhof aan den heer Westenberg alhier, tan laatstgenoemde werd nu het woord ge- even. Spr. deelde mede dat door hetProv. restuur der V. Pt pogingen werden aangewend ot oprichting van een eierenveiling te Am- ïiflterdam, en dat men gaarne vernam of Texel J|(ok daaraan wilde mede doen, zoo ja, dan rerd opgave verzocht van het aantal leden enegen de eieren hunner kippen optezenden, an het aantal kippen door hen gehouden, 0/et vermoedelijk aantal eieren en welken dag et geschiktst werd geoordeeld met het oog p de verzending. De heer Langenhof meende at men voorloopig ten minste nog voordeel r/iou kunnen trekken van de z. i. ongegronde neening dat de Texelsche eieren smakelijker Rijn dan de grootere soorten van elders; zoo tngzamerhand zou men dan kunnen trachten oor rasverbetering ook grootere eieren te ^f|rijgen, omdat de Texelsche eieren over het lgemeen wel wat klein waren. )P Eene vrij drukke discussie ontspon zich nu ^jv&r de vraag of men er aan zou deelnemen dei f niet. "Volgens sommigen zou de levering den winter voel bezwaar opleveren, anderen oernden deze bewering geheel ongegrond, ukele leden achtten het meer gewenscht erst het ras te verbeteren, en door weder 'r0 en ander werd beslist verzekerd dat Am- et ;erdam een totaal verkeerde plaats was oor de veiling van Texelsche eieren, omdat da 3 daar evenals oude kippen en kuikens van O exel vrijwel onverkoopbaar waren, ze waren klein en de oude kippen te mager tevens, en veel beter afzetgebied zou men, volgens Dr., vinden, door ze te plaatsen bij bewoners 'in buitenplaatsen, enz., evenals ook thans ascbiedt aan den Helder. Een ander zou liever op Texel zelf een orenmarkt hebben, opdat men zelf zou kun de en oordeelen voor welke eieren het meest nad -0rcj betaald. Op die wijze zou men er wel ie komen te trachten zijn kippenras te ver- s Epteren. Na nog eenige discussie werd eindelijk op- we gevraagd wie wenschte te leveren aan veiling te Amsterdam, indien die werd pgericht. Een 12-tal personen, samen hou- mde volgens opgave 1085 kippen, meldde ,ch daarvoor aan. Door een oproep in de .atl^ide Texelsche Couranten, zou men trachten it aantal nog to vergrooten. Indien mocht orden besloten tot de oprichting zou men er tje zaak verder regelen. Verschillende personen hadden onderwijl vergadering reeds verlaten, anderen ston- shofcn reeds tot vertrekken gereed, niemand rd meer iets nieuws met betrekking tot et onderwerp mede te deelen, de vergade- ïr >n :lap vol ng werd dan ook door den voorz. gesloten. Do aanvoer ter markt bestond Maandag edor hoofdzakelijk uil rundvee. Aangevoerd orden 24 koeien f 80 a f 155, 91 graskal veren f 32 a f 48, 2 nucht Kalveren f 14 a f 15, 5 schapen f 20 a f22, 2 lammeren f 13 a f 14, 1 ram f 18, 51 biggen fll af 14.50 en 3 korven kippen f 1,— a f 1,10. De handel was matig. In de gisterenavond gehouden vergade ring van de Schietvereeniging „Texel" werd tot lid van het bestuur gekozen inplaats van het aftredend lid, den heer M. Langeveld, de heer Jan Keijser. Tengevolge de weinige opkomst van leden werd omtrent eene te houden wedstrijd geen beslissing genomen. De heer P. J. Quakkelaar alhier, komt voor ®p de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. S. te Velzen. Waal, 16 Oct. Aan Mej. M. van der Vegt, die geheel belangeloos, aan een 12-tal meisjes onderwijs geeft in vrouwelijke handwerken, werd op haar jaardag, als blijk van dankbaar heid, eene photografie in lijst aangeboden, voorstellende de 12 meisjes in Zondags- costuum. Door het hoofd der school was, ter aan kweeking van waardeering en dankbaarheid, een toepasselijk versje gemaakt, dat de meisjes zongen bij het overhandigen van het portret. Koog, 15 Oct. Ondanks het slechte weder waren hedenavond velen opgekomen om in het Café van den Heer R J. Daalder de openbare vergadering van de Rederijkerska mer „A.d.v.e.n.d.o." bij te wonen. Met het oog op de jeugdige leden kon de uitvoering van de drie blijspelen„De lastige Klant", „Het levende Standbeeld" en „Op het Politiebureau" zeer goed worden genoemd. Wel valt er nog veel te leeren, doch wan neer zij onder goede leiding voortgaan zich te oefenen, dan kan er zeker iets goeds uit voortkomen. Het publiek was over deze eerste uitvoe ring zeer tevreden en hoopt dat de leden op den ingeslagen weg mogen voortgaan. Oosterend, 16 Oct. Het Bestuur der Vis- scherij-vereeniging „Betracht het Goede", alhier, verzond onlangs een verzoek tot op ruiming van het wrak „Otto", waarop de schuit van schipper B. v. d. Vis zware averij had bekomen. Werd onlangs door den Inspec teur van het Loodswezen enz. in het 2de district, te Harlingen, bericht, dat bereids een waarschuwings-baken op gemeld wrak was gelegd, thans is van het Ministerie van Waterstaat kennisgeving ontvangen, dat de opruiming van het bedoelde wrak in den aanstaanden zomer, hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk, al naar mate daartoe alsdan nog reden zal zijn, in overweging zal worden genomen. Oosterend, 16 Oct. De vergadering van „Nut en Genoegen", j. 1, Zaterdag gehouden tot afdoening van huishoudelijke zaken, was niet slechter bezocht dan dergelijke vooraf gaande vergaderingen. Na opening, voorlezing en goedkeuring van notulen deed de Penningmeester rekening over het verloopen boekjaar. Geene aan merkingen werden gemaaktde kas verkeert in gunstige omstandigheden. Volgens rooster moesten uit het Bestuur aftreden de le en de 2e Secretaris, de Heeren L. Koning en W. D. Bakker, die beide met groote meerderheid van stemmen werden herkozen voor den tijd van drie jaren. Uit verdere mededeelingen bleek, dat het getal leden door vertrek naar elders met een vijftal was afgenomen, 3 personen die zich voor het lidmaatschap hadden aange meld, werden bij stemming aangenomen. Het ledental is nu 74. Van de bibliotheek werd in het vorig seizoen een ruim gebruik gemaakt. Tot aankoop van nieuwe boeken werd weder een bedrag beschikbaar gesteld. Eenige namen van personen, die als sprekers voor dezen winter kunnen worden uitgenoo- digd, werden genoemd. Voor een der bijeen komsten wenscht men een spreker of decla mator van naam. Met het oog op de hooge kosten zal men hieromtrent met een der zuster-vereenigingen in overleg treden. De eerste gewone vergadering zal gehou den worden op Zaterdag 11 November a.s. De vergadering werd gesloten met dank voor de belangstelling en met de beste wen- schen voor de vereeniging. Den Hoorn, 16 Oct. Bij den strandvonder zijn hier aangebracht eenige nieuwe battings en planken, benevens eenig wrakhout en een stuk van een ra. Het nieuwe hout heeft de volgende merken T. F. in ster B. V. S. G. K. Waghorn. Oudeschild, 16 Oct. De werkzaamheden aan de petroleumtank, nabij de haven in aanbouw voor rekening van de „American Petroleum-Company," vorderen goed. Het gebouw, waarin de paarden moeten gestald worden, is reeds gereed. Nog vóór den a. s. winter zal met den verkoop van Petroleum door genoemde Maatschappij in deze gemeente worden begonnen. De eerste leesavond in dit seizoen, door 't dorpsnut „Neptunus" te houden, is bepaald op Donderdag 19 Oct. Lezing en bijdragen zouden door leden der vereeniging worden gehouden. De feestelijke herdenking van 't 45-jarig bestaan van „Neptunus", is bepaald op 21 Nov. e. k. Voor dien avond zou een zeer afwisselend programma worden ontworpen. De Cocksdorp, 16 Oct. De heer J. Lap Sz. van hier deed te Rotterdam met gunstig gevolg examen voor 2en stuurman. Op de Vliehors is gevonden een witte spiegel eener scheepsboot, waarop met zwarte letters geschilderd staat S. S. Clod More London. Het op de Vliehors gestrande schip „Laura" heeft de laatste dagen zeer geleden. De voorsteven is weggeslagen en op ver schillende plaatsen is het schip gebroken. Van lading en inventaris zijn twee schuiten vol geborgen en naar Harlingen gebracht. Ten gevolge van de hooge getijden gaat het lossen niet vlug. Zaterdag j.l. trad de heer De Jongh van De Waal als spreker op in het lokaal van den heer Buijs. Achtereenvolgens gaf spreker ten beste „De Spinnen" door Dr. E. Laurillard, „Wedstrijd in het reciteeren" door Henny, „De Kist" door Van Zeggelen, „Scheeravontuur" door Van Maurik en „Toen ik nog ongetrouwd was" door Ha- geman. Blijkens het applaus had de heer De Jongh succes. De opkomst was, het slechte weder in aanmerking genomen, goed te noemen. Men schrijft uit Birdaard aan de „L.Ct": Nu de bedelaars van beroep ook per fiets hunne routes beginnen af te leggen, kan het algemeen gebruik van dat snel en gemakke lijk vervoermiddel als gevestigd beschouwd worden. Van huis tot huis peddelen en bedelen gaat echter nog niet. Het rijwiel wordt bij een vrieDd gestald en het werk langs de huizen in de buurt per voet verricht. Zoo kan men, als weer en wind gunstig zijn, verscheidene dorpen en buurten op een dag bezoeken en natuurlijk goede zaken maken. In de Ee-dorpen ziet men nu en dan zulke bedelaars per fiets. 't Kan druk worden op mooie winterdagen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ie rijzl nj£ an lorr i d ti n o nia err ing bto ren ij z jrki IJ,'

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1