Buitenland. De minister van oorlog heeft het voor nemen, bij wijze van proef, bij enkele batal jons van het wapen der infanterie, de mili ciens van het blijvend gedeelte der lichting van 1905 gedurende dezen winter niet onder de wapenen te doen blijven, ten einde na te gaan welke bezwaren dit in de practijk voor den dienst oplevert. In den gepasseerden zomer is vanwege het Zoölogisch station te llelder een partij van 250 stuks jonge bot op verschillende plaatsen in de Zuiderzee losgelaten, teneinde daarvan bizonderheden op te doen omtrent den trek, groei en levensduur van die»vischjes. Elk botje was daartoe voorzien van een door de visch heen aangebracht dun staafje aan welks uiteinden zich bevonden metalen plaatjes, waarvan é9n gemerkt met een letter en een nummer. Tot heden toe zijn slechts 40 stuks in het geheel aangebracht, welke kennelijk tot de 250 botjes hebben behoord. Voor het aan brengen van zoodanig gemerkt botje wordt f 1.20 betaald, terwijl voor bedoeld merk alleen 69 cent wordt uitgekeerd door het College van Zsevisscherijen. Profetieën. De Haagsche correspondent van de „Zutp. Courant schrijft In verschillende bladen vindt men reeds thans een berekening hoeveel leden zullen stemmen vóór en hoeveel leden zullen stem men tegen de voorgestelde opcenten op ver mogens- en bedrijfsbelasting. Dit is te meer voorbarig, omdat het vanzelf spreekt, dat in dezen veel zal afhangen van den stand der financiën en de nadere inlichtingen der regee ring op het oogenblik, dat de Kamer geroepen wordt tot stemming over te gaan Natuurlijk zal niemand zonder dringende noodzakelijkheid meewerken tot het opleggen van nieuwe lasten, maar kan de minister in December aantoonen, dat de toestand van dien aard is, dat zelfs tijdelijke voorziening niet kan worden gemist, dan zou de Kamer een groote verantwoordelijkheid op zich nemen door wel de genoopte uitgaven toe te staan maar de vereischte middelen te weigeren. Daarom acht ik het meest aanneemlijk dat velen zich nog hun stem hebben gereserveerd. Een groot plan dat navolging verdient. Een „Noord-Limburger" schrijft in de „Ven- losche Courant „Dr. Wolters, een millionair uit Dusseldorp heeft een groszartig plan. Door hem is aat) gekocht het zoogenaamde Yen (Heerenven etc.), gelegen in de gemeente Bergen (Hamerj. Ter plaatse werd ons medegedeeld, dat de gronden, door den heer Wolters aangekocht, een oppervlakte beslaan van bijna 3u00 morgen. Deze grond zal worden ontgonnen. Men zal beginnen met den grond een meter diep per stoomploeg om te zetten. De grond daartoe 't meeste geschikt—zal in bouwland worden herschapen, en waar hij niet geschikt blijkt voor bouwland, zullen bosschen worden geplant. Dat een groot deel van dezen grond zeer goed voor bouwland is, toonen ons de in deze buurt gelegen ontginningen van den heer Jansen van Son. Gaat het plan van den heer Wolters door, waaraan geen twijfel is, dan zal deze ontginning van grooten invloed worden op de welvaart van streek en gemeente Yele lieden zullen daarop geregeld werk vinden. Beschamend is 't echter voor onze Neder - andsche kapitalisten, dat zij niet die energie toonen, welke de Duitscher aan den dag legt Het is nog niet genoeg, dat er in onze groote steden een massa reusachtige onder nemingen, zoowel op 't gebied van handel als nijverheid, in handen zijn van buiten landers, neen, ook onze vaderlandsche land bouw zal (wanneer hij op reusachtige schaal wil gedreven worden) in Duitsche handen moeten komen." De arbeider B. T. te Ilemelum had dezen zomer f 100 bezuinigd en bijeengebracht, om er de huur van huis en weide mee te voldoen. Hij had het, naar hij meende, goed opgeborgen in het kabinet, maar toen hij het de vorige week te voorschijn wilde brengen, bleek het tot zijn grooten schrik verdwenen. Een dadelijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat twee buurkinderen, van 8 en 18 jaar, die meermalen in de woning kwamen, het geld hadden weggenomen en grootendeels hadden versnoept. Gevaarlek speelgoed. Het 8-jarig zoontje van den bierbrouwers knecht N. te Ulvenhout vond een scherpe patroon. De jongen speelde er mee en kwam op de ongelukkige gedachte er een brandende lucifer tegen te houden. De gevolgen bleven niet uit. Een vinger der rechterhand werd hem geheel, een tweede gedeeltelijk afgeslagen. Een aardige geschiedenis. In de vorige week had de landbouwer G. Ottens te Annen, zijne koeien, omdat er een „op slag" was, voor het huis in de weide loopen, om haar onder 't oog te hebben. In den namiddags was juist die „aan toe was" verdwenen, 't Ging nu aan 't zoeken in en bij het oude weiland, ongeveer een kwartier van huis. Daar was echter de koe niet te vinden. Den volgenden dag weer te vergeefs aan het zoeken in den omtrek. Op den vierden dag werd de koe gevonden en naar huis gedreven. De koe was in dien tijd gekalfd. Maar waar Na de koe op stal gevoederd te hebben, liet Ottens de koe loopen en volgde, om te zien, waar de koe heenging. En jawel, na vele omwegen, over sloot en grup, kwam de koe in een boschrijk stuk in de Eexter Schaap venen en begon te „beulen." Het kalf hoorde dit en gaf ook goluid. Weldra waren moeder en kind bij elkaar. Het kalf sprong op en begon te zuigen. Het kalf kreeg zijn gonoo- gen en volgde toen de koe naar den stal, waar het met verwondering en blijdschap door de huisgenoten werd ontvangen. (Ass Ct.) Men schrijft aan de „Ass. Ct." Als iets je tegenvalt, dan ik het zeker wel de werking van de leerplichtwet. Wat wordt er feitelijk in betrekking tot deze wet 'n arbeid verricht, die eigenlijk nergens voor dient en niets dan teleurstelling wekt. Wat 'n berg nutteioozen arbeid, zoowel van de zijde van den schoolopziener, als van hoofd en onderwijzers. Treurig is 't gesteld met 't onderwijs op vele plaatsen, vooral in dezen tijd van 't jaar. Hier 'n hoofd, dat al sedert weken met zijn klas geen school houdt, daar een, die er van zijn veertigtal nog met tien door werkt, overal gedunde hoogste klasse. Hier vragen sommigen zes weken verlof en ze zijn in veertien dagen of drie weken met hun arbeid klaarde rest brengen ze al slenterend of met niets beduidende arbeid door. Daar staan anderen op 't veld wien met recht en reden verlof geweigerd werd. Men nam hot slechts. Die zes weken vormen in verschillende opzichten een stag natie in het onderwijs. Bovendien worden zo nu door velen genomen, die er vroeger in de verste verte niet aan gedacht zouden hebben. Dat is het recht, weet je. Waar blijven bij deze desolater, toestand snellere berechting en zwaardere boeten, die noodig zijn, wil men de wet handhaven en haar geërbiedigd zien? Arme vrek. Te Deurne (N.-Br.) vermiste men sedert eenige dagen een ouden bedelaar. Onraad vermoedende begaf de veldwachter zich in het verblijf van den 80-jarigen man een soort van varkenshok. Hier vond hij het lijk van den man, waar van reeds het ongedierte zich had meester gemaakt. Men vond ook bij nader onderzoek een steenen pot, inhoudende ongeveer f 7000 aan specie. Het hok is op last van den burgemeester verbrand. Van een treurig geval. Eenige maanden geleden had in de Koninginne straat te Breda een vreemdsoortige diefstal plaats. Er was uiteen schrijfbureau geld ontvreemd, zonder dat ergens sporen van inbraak te vinden waren. De verdenking viel toen op de dienstbode, die door de marechaussee herhaaldelijk in verhoor genomen werd, zonder dat zij nadere inlichtingen kon geven. De op harr rustende verdenking kwelde haar echter zóó, dat zij zich van het leven be roofde. Haar lijk werd 's morgens opgehaald uit den vijver in het Wilhelminapark. 't Is nu gebleken dat men een onschuldige verdacht heett. De marechaussees hebben de hand gelegd op S., die destijds met de dienstbode kennis had, en er bestaan zeer grondig reden om te vermoeden, dat S. de bedrijfer van den diefstal is geweest. („Bred. Ct.") Een gedresseerde hond. Bij het werk aan de Maashaven te Rotter dam staat een keet, waarvan de politie vermoedde dat daarin wel eens een borreltje getapt werd. Maar hoe dat te constateeren Bij de keet lag een kleine hond, en zoodra kwam een agent iu de buurt dan maakte het dier zulk een geweld dat de boel opge ruimd was eer de agent binnenkwam. Ieder ander liet de hond naderen zonder daarvan notitie te nemen. Zaterdag was de hond even binnen om te eten, en in dat koito oogenblikje kwam een hoofdagent de keet binnen. Wel liet de hond zjjo waf waf hooren, maar te laat. De overtreding was gezien, en proces-verbaal werd opgemaakt. De vleeschschaarschte in Duitschland komt d .n vischkoopers te IJmuiden ten goede. De burgemeester van Solingeu heeft daar l0,000 K G. vi-ch lat9n inkoopen om die tegen den kostenden prijs aan zijn ingezetenen over te dom. Do gevolgen van den hoogen waterstand hebben zich voor enkele landbouwers te Velzen op zeer gevoelige wijze geopenbaard. Ver scheidene akkers met aardappelen of bieten zijn ondergeloopen, terwijl ook veel grasland blank ligt. Een haas in de kamer. Men schrijft uit Beerta aan de „Prov. Gron. Crt." Terwijl de heer A. Groeneveld teN.Beerta rustig in zijn kamer zat, kwam er op eens een haas onder de kachel weg. Langoor wilde haastig de deur uit, waar hij zeker ook ingekomen was, doch deze was dicht. De heer G. natuurlijk op de jacht. Na lang gehaspel, want het beestje vloog over tafel, kasten, ja zelf tegen de vensters op, mocht het gelukken hem te bemachtigen. Consumptie van paardenvleesch. De buitengewone bedrijvigheid die er tegen woordig in de paardenslachterijen op het abattoir te Rotterdam heerscht, is van dien aard, dat doze inrichtingen te klein blijken te zijn. De vorige week zijn er ongeveer 300 paarden geslacht, op enkele na alle uit Engeland aangevoerd. Het aantal veldmuizen is dit jaar in sommige streken buitengewoon groot. In den Waarderpolder bij Haarlem is het van dien aard, dat bij een der veehouders het weiland zoodanig is afgevroten (de veld muizen knagen aan de wortels waardoor 'tgras dood gaat,) dat hij zijn vee heeft moeten stallen. Kinderzegen. Ter secretarie te Katwijk kwam een ge lukkig vader aangifte doen van de geboorte van zijn twintigste kind, allen uit één huwelijk. Geëmailleerde pannen. De vrouw van K. H., te Zandwerven (Noord-Holland) die aardappelen, opgewarmd in een geëmailleerde pan, bad gegeten, werd des nachts onwel. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging, tengevolge van het afgeven der pan. De vrouw had de aangebakken aardappelen en daarmee stukjes van het glazuur mede in het lichaam gekregen. De toestand der vrouw is zorgwekkend. De Amerikaansche bladen bevatten een bericht uit Baltimore van eene merkwaardige operatie, die daar heeft plaats gehad. Zekere Hughes had de huid van een zijner beenen geheel verbrand, en ondanks alle moeiten konden de doktoren geen genezing bewerk stelligen. De laatste hoop om het leven van den gewonde te redden, was door den huid van een ander meusch op de ontvelde deelen te brengen. D.iartoe hielpen 15 vrienden die ieder uit hun been twee stukken huid van 15 centimeter lieten nemen, welke werden geplaatst op het verbrande been. De operatie duurde 1V* uur en geen der 15 mannen werden bedwelmd. De geneesbeeren deelen mede dat de operatie uitstekend is gelukt, want het leven van Hughes is gered. Zijn vrienden moeten een dag of tien het bed houden. Een olifantenjacht in de straten van Londen. De aristocratische wijk West End, die niets gemeen heeft met de woeste vlakten van Indië, is niettemin het tooneel van een olifantenjacht geweest, waarvan de voorbij gangers van Strand en Mrafalgar Sguare volop hebben kunnen genieten. In een der music- halls zouden drie olifanten optreden, Assam, Dehli en Arda, wonderen van dressuur, die, als slotnummer, een paitij cricket met elkaar speelden. Om halfnegen moesten zij in het theater zijn en eiken avond werden zij daartoe uit bun stal gehaald. Op een avond in deze week waren zij wat vroeg en de cornacs hadden nog den tijd om ergens een glas te gaan drinken, terwijl zij de dieron, die zeer mak waren, voor de deur lieten staan. Het vrouwtje, Arda, schijnt echter geschrokken te zijn door het levon van de straat, althans het liep eensklaps weg in flinken draf, ge volgd door de twee andere, in de richting van Charing Cross Road. Toen begon een drukke vervolging in de volkrijke straten, waar de drie hollende reuzendieren groote onsteltenis teweegbrachten. Terwyl vrouwen en kinderen een toevlucht zochten in de win kels, zetten moedige voorbijgangers de olifan ten achterna, maar het duurde ruim een uur voor men ze had. Gelukkig hadden ze nergers onheilen aangericht, zoodat het eenige ongelulf, dat uit dit incident voortkwam, was, dat het geheele variétéprogram in de war gestuurd werd.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2