N°. 1890. Zondag 22 October 1905. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD BE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel. PENNEN. Poesie-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaarten. LEIEN. Inpakpapier. enz. enz.:-: LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen STREMMING PASSAGE. Burgemeester en Wethouders van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat depassage, tengevolge her stelling van duikers, voor rijtuigen en vee gestremd zal zijn op 25 en 26 October a.s. over den weg tusschen de hofsteden „Antwerpen" en „Louchristy" te Eierland en op 27 en 28 October d. a. v. over den weg tusschen de hofsteden „Joan- neshoeve en „de Oorsprong" aldaar. Texel, 21 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, loco Burgemeester. RUIBING, Secretaris. RIJDEN OVER DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden aan de navolgende bepalingen van het Reglement op de wegen in Noord-Holland. Het is verboden de voetpaden, bermen of zijkanten der wegen te berijden, tenzij dit door de noodzakelijkheid tot uitwijken ge boden wordt. Het rijden met kinderwagens is van dit verbod uitgezonderd. Ruiters en bestuurders van rij- of voer tuigen (waaronder ook rijwielen worden ver staanelkander in tegenovergestelde richting voorbijrijdende, zijn verplicht rechts (van de hand) uit te halen. Wanneer zij in dezelfde lichting achter elkander rijden is de achterste, zoo die den voorste wenscht voorbij te rijden, verplicht dezen daarvan te verwittigen, waarna deze rechts (van de hand), de voorbijrijdende links (bij de hand) moet uithalen. Het berijden der rijwegen met velecipèdes is geoorloofd onder de volgende bepalingen Den berijders is het verboden lo. bereden of aangespannen paarden achterop voorbij te rijden, zonder vooraf den ruiter of voerman te hebben gewaarschuwd door eene aan de velocipède bevestigde luid- klinkende bel, fluit of trompet; 2o. tusschen zonsonder- en opgang te rijden zonder dat de velocipède voorzien is van een helder brandende lantaarn, waarvan het licht recht vooruit zichtbaar is. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 10.— Texel, den 21 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, loco Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 21 OCTOBER 1905. Meetings van het Leger des Heils. Wij voldoen gaarne aan een tot ons gericht verzoek, om de aandacht te vestigen op de bijzondere Meetings met de Bioscope, welke op 23 en 24 October, (Maandag en Dinsdag), in het Hotel „Texel" zullen worden gehouden door het „Leger des Heils Wij meenen aan dat verzoek niet beter gevolg te kunnen geven dan door overname van onderstaand stukje, uit de „Telegraaf" van Donderdag, luidende als volgt: „In Bellovue was gisterenavond door het Leger des Heils een bioscope-voorstelling ge organiseerd. „De ruime zaal was tot in de verste hoekjes gevuld. „Zoowel levende als stille beelden werden vertoond. Zulke avonden werken in hooge mate paedagogisch. Yeel meer dan urenlange redevoeringen zeggen een serie levensgroote op 't doek getooverde, beelden, die doen zien b. v. hoe verderflijk het misbruik van sterken drank is voor huwelijksgeluk en huiselijk leven. En hoe een bekeering van die zonde welstand en wederzijdsche aanhankelijkheid brengt in den kring der naastbestaanden. „De reeksen stille beelden waren in zekeren zin de illustratiën bij voordrachten, door offi cieren gehouden. „Dat ze belangstelling wekten, bewees de doodsche stilte, gedurende de vertooningen heerschend in de zoo o vervulde zaal. „Meerstemmige liederen, op 't podium ge zongen, brachten in het samenzijn de ge- wensehte afwisseling." Tot zooverre bedoeld bericht, dat voldoende moge zijn om de belangstelling op te wekken en dat tot een druk bezoek aanleiding zal mogen geven. Na maandenlang tevergeefs er naar te hebben gewacht, werd gisteren bij den Heer R. Visser, lid van het Hoofdbestuur van „Texels Belang" de Koninklijke goedkeuring ontvangen op de statuten dier vereeniging. Uit goede bron vernemen wij, dat voor de reciteer-wedstrijd uitgeschreven door de propaganda commissie van „Texel's Belang" zich reeds eenige personen hebben aangemeld, terwijl tevens van eenigen der Heeren, welke werden verzocht als juryleden te fnngeeren ook bereids bericht inkwam, dat zij bereid waren die functie te bekleeden, ook de andere heeren zullen naar wij vertrouwen, zich alsnog wel bereid verklaren als jury-lid op te treden, terwijl ongetwijfeld ook nog menigeen zich zal aanmelden voor den wedstrijd. Aangifte daarvan moeten (zie achterst, annonce) worden gedaan vóór 1 November a. s. bij den Secre taris der bovengenoemde commissie. Oosterend, 20 Oct. De heer J. Kuijper, geboren alhier, onderwijzer te Beverwijk, is aldaar voor de gewone vakken benoemd aan de herhalings- en handwerksschool. Een lijsterstrikker alhier ving in deze week op een dag 99 lijsters, waaronder vele kramsvogels en merels. Verschillende zaken schijnen hier tegen woordig een verjongingskuur te ondergaan. In de eerste plaats mag als zoodanig ge noemd worden de nieuwe R. C. Kerk, een allerkeurigst gebouw, waarvan de eer der uitvoering toekomt aan den heer G. Kuijp, te Koog. Het plan werd gemaakt door den architect C. L. M. Bobberts te Haarlem. We meenen ook even te mogen wijzen op de fraaie ijzeren pronkscharnieren en de zuiver symmetrisch afgewerkte ijzeren kruk, aan de groote kerkdeuren aangebracht, als hand werk van den smid J. Breman, alhier. Het geheele gebouw met zijne gekleurde vensters ziet er zoowel van buiten als van binnen smaakvol uit, en is een sieraad voor Oosterend. De aannemer mag met voldoe ning op zijn arbeid nederzien. De inwijding van het gebouw is bepaald op 24 Oct. en niet op 22, zooals eerder abusief gemeld werd. Als No 2 der vernieuwingen wordt genoemd de nieuwe deligence, die wel wat lang op zich liet wachten, doch Woensdag j.l. voor het eerst in gebruik genomen werd. 't Is een gewenschte verbetering voor het reizend publiek. Vervolgens kan er nog op gewezen worden dat de pastorie der Neet. Herv. Gemeente bijna geheel vernieuwd zal worden, dat het Hoofd der o. 1. school hoogstwaarschijnlijk een nieuw huis zal krijgen en dat verschillende landerijen, huizen en schuren in andere handen zijn overgegaan. Jammer, dat hieraan voor de visschers geene nieuwe bronnen van inkomst kunnen toegevoegd worden. Dit zou hoogst wensche- lijk zijn. Oudeschild, 20 Oct. De eersteleesavond, door 't dorpsnut „Neptunus" gisterenavond in de „Zeven Provinciën" gehouden, was slechts matig bezocht, zooals men dat op een eer sten avond in 't seizoen gewoon is. De voorzitter las een pakkend verhaal uit de zeemanswereld, getiteldAan boord van de „Vulkaan." De heer M. Kroon Jbz. gaf als eerste bijdrage een schoone kerstvertelling ten beste, getiteld„Thilda Evers". Met gevoel werd deze schets vertolkt en onder ademlooze stilte aangehoord. Verder werd door den voorzitter een der schetsen van „Justus van Maurik" voorgelezen, getiteld: „De slaapstee van Koo." Tot slot las de heer Kroon, van denzelfden schrijver de schets „Suffe Bet." Aan het slot dankte de heer C. C. Backer, vice-Voorzitter van „Neptunus" de beide be stuursleden, die op dezen avond zooveel hadden bijgedragen tot nut en genoegen der aanwezigen. Met de beste wenschen voor de vereeniging, die op 21 Nov. het 45 jarig bestaan hoopt te herdenken, werd de bijeenkomst gesloten. Als iets bijzonders kan gemeld worden, dat hier binnenkort een zeetjalk met vee voeder kan binnenloopen, welke rechtstreeks uit Hamburg naar hier bevracht is geworden. 21 Oct. Van ouds werd er wel eens van gewaagd, dat iemand de gebraden snippen in de mond vlogen. Die goede oude tijd is wel is waar voorbij, maar niet minder zeld zaam mag het heeten, wanneer bij iemand de houtsnippen naar binnen komen vliegen. Dit geschiedde gisteren bij een onzer inge zetenen, waar een houtsnip de keuken invloog. Door 't snel sluiten der deuren werd de vogel levend bemachtigd. 't Is te probeeren. Eenige miliciens der lichting 1900 hebben, naar de „Tel." meldt, aan den Minister van Oorlog een verzoekschrift ingediend, ten doel hebbende voor de infanterie-miliciens van dit jaar vrijstelling te verkrijgen van de derde herhalingsoefening. Bij dit request is een nota van toelichtingen gevoegd, waarin de reden van het verzoek is omschreven. Adressanten gronden nl. hun verzoek op de buitengewone diensten door hen gepresteerd, gedurende de staking der spoorweg- en dokarbeiders, nu twee en half jaar geleden, waardoor zij, behalve hun eerste oefeningstijd, reeds meer dan twaalf weken onder de wapenen hebben doorgebracht; als mede op de wetsbepaling, dat de herhalings oefeningen bij de onbereden korpsen over ten hoogste drie perioden worden verdeeld, dus een geringer aantal mogelijk is. Aangezien echter de duur der herhalings oefeningen voor geen inkrimping vatbaar is, tenzij op de gronden in de wet bepaald, en het verblijf onder de wapenen ter handhaving van de openbare rust of orde, daaronder niet genoemd wordt, zal inwilliging moeilijk kunnen volgen op genoemde overweging Hopen wij intusschen voor de vragers, dat de Regeering aan de bezwaren van de onfor tuinlijke militieplichtigen tegemoet komt en hun éen najaarsoefening kwijt scheldt. Al te veel geluk. Te Blitterswijk (Limburg) kreeg dezer dagen de 54-jarige schilder M. S. bericht, dat een neef van hem in Amerika was overleden en hem f 60.000 had nagelaten. De man wond zich hierdoor zoo op, dat hij 's avonds aan een beroerte is overleden. t? INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - F an tasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. BOEKHANDELg TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. S PARKSTRAAT. Prijs <ier Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1BOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel makeD, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het onderzoek van de i_n deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der O. L. School aldaar, op DONDERDAG 30 NOVEMBER 1905, des voor middags te ll1/, uur, de verlofgangers die in 1903 en 1904 naar de Landweer zijn overgegaan eu des middags te 12 uur, de verlofgangers die in 1905|naar de Landweer zijn overgegaan. Aan dat onderzoek behoeft NIET te morden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeen komstig artikef 11 van voornoemde wet voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest; b. verlofgangers, in het genot van ontheffing van den werkelijken dienst (art. 15, eerste lid, van voornoemde wet); o. verlofgangers, die eene der betrekkingen beklee- den als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij Landweer-Besluit II, waartoe o a. behooren de hoofd ambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie d. verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van bet onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgangers, die bij de toestemming tot het aan gaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zee vaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van bet onderzoek, (artikel 20 van voornoemde wet). dat de verlofganger van de Landweer bij dit onder zoek moet verschijnen in unifoim gekleed, en voorzien van de bcm uitgereikte Weeding- en uitrustingstukken en van zijn zakboekje met daarin gekechten verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, to ondergann in do naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistriclscomman- dant kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de biervoren vermelde voor werpen 3°. wiens kleeding- of uilrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. dio klceding- of uitrustingstukken, aan een ander beboorende, als de zijne vertoont dat het personeel van de Landweer wordt geacht on der de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd diep bet onderzoek duurt, maar in bet algemeen, wan neer bet in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor bet onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij bet naar buis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van bet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor bet krijgsvolk te lande. Be verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander beboorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geruepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt dooi den Minister van Oorlog bepaald, die tevens bet korps van bet leger aan wijst, waarbjj de werkelijke dienst moet worden vervuld. Be verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping in werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat liet niet-ontvangen eener hoofdelijk kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzook, maar dat deze openbare kennisge ving ecnig en alleen alsbcwijs geldt, dat de verlofganger bclioorlyk is opgoroepen. Ingeval de verlofganger door ziekte verhinderd mocht zijn aan het onderzoek deel te nemen, dan zal hij daai- van moeten doen blijken door overlegging ter Gemeen tesecretarie van eene gezcgeldo en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Geldt bel verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongozcgeldo verklnring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingele verd. Botrcft bet verlofgangers, aan wio, in vorband inet een vorig onderzook als nier bedoeld, door dcnzelf- den geneeskundige reeds ccno verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor nict-onvcrmogondcn met eene ongo zcgeldo en piet-gelegaliseerde verklaring wordon volstaan. Verlofgangers, die wcnschen bot onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten hot Laildwccrdistricl, waartoe zij behooren of op een ander tijdstip wenscben te ondergaan, kannen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot bunnen Landweerdistrictseom- mandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te wor den verzonden. Texel, den 17 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, Be Burgemeester, RUIBING. W. F. HIBBINGH.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1