N°.1891, Donderdag 26 October 1905, 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave STREMMING PASSACE. Burgomeester en Wethouders van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de passage, tengevolge herstelling van duikers, voor rijtuigen en vee gestremd zal zijn op 25 en 26 October a.s. over den weg tusschen de hofsteden „Antwerpen" en „Louchristy" te Eierland en op 27 en 28 October d. a. v. over den weg tusschen de hofsteden „Joan- neshoeve en „de Oorsprong" aldaar. Texel, 21 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, loco Burgemeester. RUIBING, Secretaris. R A A I) S V E II G A I) E R I A G. Do Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 28 Oct. 1905, des vóórmiddags te half elf uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 25 October 1905. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen I Installatie nieuwbenoemd lid. II Mededeelingen. Ingekomen stulcken. III Verzoek bewoners Warmoesstraat om voor ziening in de slechte afwatering van den Burgwal. IY Verzoek inwoners Oosterend om gedeelte lijke verharding van den weg Achtertui nenaldaar. Y Verzoek Hoofd der School te Zuid-Eier- land om overplaatsing naar den Iioorn. YI Adres Dikkers inzake aanleg van een weg. VII Vaststelling kohier Schoolgeld, 4e kwar taal 1905, VIII Idem Suppletoir kohier Schoolgeld, 3e kwartaal 1905, IX Verzoek firma Langeveld de Eooij om verhooging van de vergoeding voor het plaatsen van bekendmakingen X Verzoek telefoonkantoorhouder te Oosterend om verhooging jaarwedde. XI Vaststelling begrootmg Armbestuur 1906, XII Idem gemeentebegrooting 1906, XIII Verzoeken dispensatie art. 30, al. 1 der Bouw- en Woningverordening XIV Verzoeken afschrijving Hoofdelijken Omslag enz. TEXEL, 25 OCTOBER 1905. De goede naam welke de Meetings van het Leger des Heils, mot de Bioscope, stille en levende beelden, reeds was voorgegaan door de gunstige recensie in de groote bladen over dergelijke Meetings in Amsterdam, (zie ook ons vorig nummer), was niet onmogelijk oorzaak dat ook hier die bijeenkomsten tot een druk bezoek uitlokte. De zaal van hotel „Texel" was flink bezet en de toeschouwers waren blijkbaar wel voldaan over hetgeen de avond boodt. Bij deze mededeeling meenen wij het te kunnen laten ten einde niet in herhaling te komen. Wederom jong rundvee, alsmede eenige partijtjes biggen, was in hoofdzaak de aanvoer ter markt van Maandag Aangevoerd worden 4 Paarden f85 a f 175, 24- Koeien f 75 a f '206, 70 Graskalveren f 40 a f 62, 22 Lammeren f 13 a f 15,50, 85 Biggen f 11 a f 13, 3 korpen Kippen f 1.- a f 1.25. Koog, 23 Oct. De stormen der laatste dagen hebben zeker op zee nog al ongelukken en veel schade veroorzaakt, want alhier is tamelijk veel nieuw hout en ook wrakhout aangespoeld, benevens een groot vat petroleum. Het nieuwe hout is gemerkt: T. F. De Cocksdorp, 24 Oct. Met het lossen der „Laura" is men thans in zooverre gevorderd, dat de deklast is geborgen. Men heeft nu een begin gemaakt met de andere lading. Om dit werk te vergemakkelijken heeft men een gedeelte van het dek weggebroken. Bij gewoon laag water zit de „Laura" droog. Oudeschild, 24 Oct. Eene plechtigheid, zooals in vele jaren in de Herv. Kerk alhier niet plaats had, geschiedde gisteren in tegen woordigheid van zeer vele belangstellenden, die de gezellige kerk geheel vulden. Ds. C. Met, uit Alkmaar, Daar hier beroepen als predikant, werd in zijn dienstwerk bevostigd door Ds. C. Bosch, van Helder. Deze bevesti ging geschiedde naar aanleiding van Epheze 3: 14 19. 's Namiddags trad de Heer Met op en hield eene intreerede naar aanleiding van Matth. 5:14. Bij de bevestiging ge schiedde de z.g. handoplegging, door Ds. Bosch en door Ds Visser, van den Hoorn, consu lent dezer gemeente. Dezer dagen kwam hier in lekken toe stand een klein visschersvaartuig in de haven. Weinige oogenblikken later zonk het nabij de scheepswerf, 't Levert een eenigszins som bere aanblik op, 't scheepje daar zoo te zien liggen Van jongsaf had hij moeten werken, dag in, dag uit en met groot volhardings vermogen was door hem verricht wat hem was opgelegd Of hij mqt lust en toewijding zijo taak vervulde is moeielijk te verzekeren, maar mopperen deed hij nooit. O ik van morgen was de volijverige weer op de ge wone wijze aan den arbeid getogen. Toch scheen 't niet zoo recht pluis met hem te zijn, ofschoon hij aan niemand bad geklaagd zich niet heel lekker te gevoelen, maar op eens werd 't zoo erg, zoo vreeselijk erg. Hij waggelde een poos, toen trgaven hem de krachten en bewustzijn en met een geweldigen smak sloeg hij ter aarde, met 't zware lichaam op de ijzeren dijkleuning en rolde zoo tot op 't voetpad aan den binnenkant van den dijk, waar alleen zijn dood kon worden geconstateerd. 't Werkzame paard van den heer P.Duinker, uit den Prins-Hendrikpolder, vond op zulk tragische wijze den dood, terwijl 't slechts een klein eind voor een met grind beladen wagen was voortgesukkeld. Voor den eige naar is dit natuurlijk een belangrijke verlies. Oosterend, 24 Oct. De rijks-kweekeling, D. L Daalder uit Haarlem, alhier geboren, behaalde gisteren te Amsterdam acte voor Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. Eenige visschers van hier zijn tegen woordig aan het suikerbieten varen, welke in polder Eierland zijn geteeld. Ze moeten ze brengen van De Cocksdorp naar de haven te Oudeschild, terwijl ze kunstmeststoflen ver voeren in omgekeerde richting. Heden werd de nieuwe R. K. kerk te Oosterend plechtig ingewijd. Velen, zoowel andersdenkenden als Katholieken, waren op gegaan tot bijwoning van de plechtigheid. Voor het nieuwe gebouw, waarvan we reeds in een vorig nummer een en ander mede deelden, waren aangebracht de nationale en de pauselijke kleuren, waaronder de spreuk „In fide nihil haestians". Ook van enkele particuliere gebouwen woei hot Nederlandsche dundoek. Landweer Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, de landweertroepen van de lich tingen 19J3, 1904 en 1905, behoorende tot het wapen der infanterie en der vesting-ar tillerie in het jaar 1906 onder de wapenen te doen komen in het tijdvak medio Mei tot medio Juni en die der genietroepen gedurende den tijd dat het regiment genietroepen in de legerplaats bij Zeist is gekampeerd. Bij de infanterie zal de leiding worden opgedragen aan de bataljons commandanten en bij de vestiDg-artillerie aan de compagnies-comman danten. Een hoogere autoriteit wordt belast met de voorbereiding der opkomst en met het algemeen toezicht. Voor het in gereedheid brengen van kam pen en het logies in forten, voor het waar nemen van d9n gewonnen dienst aldaar en het in den vorigen toestand terugbrengen van kampen en forten, c.q. zoo noodig ter aanvulling van incompleet en het geven van instructie aau kader, zullen officieren, onder officieren en korporaals worden aangewezen uit het actieve leger. De opkomst duurt van Maandag tot en met Zaterdag. De geldmiddelen voor de gemeente. „De Nederlander" schrijft: Op één punt zou, naar het ons voorkomt, het Rijk bij de herziening der vermogens-en bedrijfsbelasting, welke aanstaande schijnt te zijn, alvast kunnen beginnen met het aan brengen van verbetering. Niet veel, maar althans iets zou gewonen zijn, wanneer aan de ambtenaren der gemeente onder geheim houding inzage wordt verleend van de van Rijkswege vastgestelde kohieren. Ook afgescheiden van den geldnood ware deze maatregel aanbevelenswaardig. Een eerste eisch van iedere belasting is toch wel, dat ze gedragen wordt door hen, aan wie ze wordt opgelegd, m a. w. dat ze werkt naar haar bedoelen. Dit schijnt met de gemeentelijke inkomstenbelastingen slechts in beperkte mate het geval te zijn. Vrij algemeen is de indruk, dat haar opbrengst in aanzienlijke mate gedrukt wordt door ontduiking. Economisch is dit verkeerd, omdat de in theorie best opgezette distributie van lasten op die wijze in practijk met lam heid geslagen wordt, En moreel is het nog veel meer verkeerd, daar het do inkomstenheffing voor een groot deel tot een belasting op de eerlijkheid maakt. Overwegende bezwaren tegen de bedoelde wetswijziging kunnen moeielijk bestaan. De gemeentelijke ambtenaren toch, die door deze wijziging in het Rijksgeheim zouden worden ingewijd, zijn thans tóch reeds bekend met do geheime gemeentelijke opgaveD. Uitbreiding van bun geheime wetenschap zou er dus alleen zijn t?n opzichte van hen, die fraude plegen. Het komt ons voor, dat niemand zich daarover ongerust kan maken. Een loteling voor de Nationale Militie lootte eerst te Heilevoetsluis en een half uur later te Nieuw Hellevoet (beide gemeen ten staan ouder denzelfden burgemeester.) Een gevolg van deze onregelmatigheid is, dat de lotelingen, die een dienstplichtig nummer trokken, herloting hebben aangevraagdzij hebben er niets bij te verliezenanders staat het daarentegen met de trekkers van een hoog nummer, wien, althans voor een doel, slechts teleurstelling wacht. Wilde zwijnen Te Klazinaveen (Drente) kwamen dezer dagen twee wilde zwijnen. liet eene liep in een waterput bij een arbeiderswoning en werd toon door eeu bewoner bemachtigd. Het andere ontvluchtte en is waarschijnlijk weder aan de overzijde van de Duitsche grens terechtgekomen, COURAÜTT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1