N°. 1892. Zondag 29 October 1905. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Wmkelboeken INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz.:-: PENNEN. Poesie-Albums. - Potlooden. - Ansichtkanren. j L E I E N. Inpukpapie enz. enz. gliOEKIIAKDEI.g {gPAHKSTRAAT.g ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEYELD BE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. I»it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn tjeg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederl'vd'-15 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Ra.idhuize1 portemounaie, inhoudende eenig geld, gevonden in do Graven straat, 1 olie jas, gevonden te de Waal. Invorderbaarverklariug van kohieren. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuur dor Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van "de ingezetenen, dat bet kohier no. Bder Bedrijfsbelasting:, dienst 1905/(3, op den 24-Oct. 1905 door den Heer Directeur der directe belas tingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op beden aan - den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen .voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 26 October 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. F. HIDDINGH. 11 l.ï E X OVEB DE W E G E SI. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden aan de navolgende bepalingen van het Reglement op de wegen iu Noord Holland. Het is verboden de voetpaden, bermen of zijkanten der wegen te berijden, tenzij dit door de noodzakelijkheid tot uitwijken ge boden wordt. Het rijden met kinderwagens is van dit verbod uitgezonderd. Ruiteis en bestuurders van rij- of voer tuigen {waaronder ook rijwielen worden ver staan), elkander in tegenovergestelde richting voorbijrijdende, zijn verplicht rechts (van de hand) uit Ie halen. Wanneer zij in dezelfde richting achter elkander rijden is de achterste, zoo die den voorste w-nseht voorbij te rijden, verplicht dozen daarvan te verwittigen, waarna deze rechts (van de hand), de voorbijrij lende links (bij de hand) moet uithalen. liet berijden der rijwegen met velecipèdes is' geoorloofd ouder de volgende bepalingen Den berijders is hot verboden lo. bereden of aangespannen paarden achterop voorbij te rijden, zonder vooraf den ruiter of voerman te hebben gewaarschuwd door eono aan de velocipède bevestigde luid- klinkende bel, fluit of trompet 2o. tusschen zousonder- en opgang te rijden zonder dat de velocipède voorzien is van een helder brandende lantaarn, waarvan het licht recht vooruit zichtbaar is. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 10.— Texel, den 21 October 1905. Burgemeester on Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, loco Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Dc BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat het Voorbereidend Militair-Onder richt to Oosterend zal aanvangen op Vrijdag :j November n.s. des avonds zeven uur in het lokaal van do Wed. W. KOPPEN. Texel, den 28 October 1905. Do Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 28 OCTOBER 1905. Wijziging Stoombootdienst. Wij willen onzen lezers er aan herinneren dat met 1 Nov. a.s., alzoo Woensdag, de stoombootdienst „Ada" de, reeds met den winterdienst aangekondigde, wijziging onder gaat, n.l. dat met dien datnm tot 15 Febr. a.s., vervalt de eerste dienst te 4,15 van Texel, een dienst te 8,15 van Texel wordt ingelegd en de laatste dienst van Texel een half uur wordt vervroegd. In verbaud hiermede vertrekt de eerste boot van Helder des morgens twee uur later, alzoo te 7,15 inplaats van 5,15. De overige diensten van daar ondergaan geene veran dering. De vertrekuren der boot zijn vanaf 1 Nov. 1905 tot 15 Febr. 1906 als volgt geregeld: "Van Texel v.m. 6,15; 8,15; 11, n.m 2,30. Van Helder v.m. 7,15; 9,80; n m. 12,05; 4. Men zie de Boot- en Spoordienst (Winter dienst), aan ons nummer van 1 Oct. j 1. toe gevoegd voor hen die daarvan geen exempl. hebben, zijn nog enkelen kosteloos aan ons bureau verkrijgbaar. Voor het passagiersvervoer is deze wijzi ging zeker niet van zoo groot aanbelang van de eerste dienst van hier, des morgens te 4,15 zal zeker niet zoo veel gebruik wor den gemaakt, omdat de dienst te 6,15 ruim schoots de gelegenheid biedt gebruik te maken van den sneltrein, welke te 7,40 uit Helder vertrekt. Komen we dus voor het personenverkeer in niet zooveel ongunstiger conditie, veel anders is zulks wat het postverkeer betreft. Van üe eerste gelegenheid des morgens per trein uit Helder, zal voor de verzending der post van hier, geen gebruik kunnen worden gemaaktde daaropvolgende gelegenheid naar Amsterdam is de sneltrein, welke in den regel niet aan postverzending wordt dienstbaar gemaakten de dan volgende gelegenheid is te '9,04 uit Helder, aankomst te Amsterdam te 11.24 't geen dus wil zeg gen, dat de correspondentie met de post, welke niet des middags met de boot te 2.30 kan worden verzonden, moet blijven liggen tot den volgenden morgen, om pas te 9,04 van Helder verder te gaan, tenzij met de sneltrein daartoe gelegenheid zou worden geboden. Voor sommige correspondentie zal het mo gelijk niet hinderen of dit een halven dag later wordt bezorgd, doch voor zakendoende personen kan dat oponthoud wel wat lang zijn; wij willen hen er daarom met nadruk op wijzen, dat voor eene geregelde verzen ding hunner correspondentie, zij goed "zullen doen door te zorgen dat van de post te 2,30 met de boot vertrekkend, gebruik kan wor den gemaakt, anders dreigt een verlies van meer dan een halve dag. Men diene er ook wel op te letten, dat in verband met de nieuwe dienstwijziging, de buslichtiug aan de postkantoren een half uur moet worden vervroegd. Verlaat zal daartegenover worden de aan komst van de eerste post, met zoo ongeveer twee uren, iets wat nu niet zoo prettig is en wel eens moeieltjkheid kan doen ontstaan, doch waarin we ons^zullen moeten schikken. Oosterend, 27 Oct. Op den 5den Novem ber a. s. des avonds te 7 uur hoopt alhier voor de afdeeling van den Nederlandscben Protestantenbond op te treden de WelEerw. Heer Ds. R. E Wierenga, Hervormd predi kant te St.-Maartensbrug. De heer L J. Kikkert van den Burg heeft zich bereid verklaard, omopdenllden Nov. a. s voor „Nut en Genoegen" alhier, eene lezing en bijdragen te houden. De heer Kikkert, die reeds herhaalde ma len hier optrad, wist steeds zijn auditorium aangenaam bezig te houden. Men mag dus ook thans weder verwachten, dat de eerste vergadering van „Nut en Genoegen" in dezen winter wel zal slagen. De Cocksdorp, 26 Oct. Op het Noorder» strand zijn aangespoeld eenige baddings, ge merkt „Hovid" en „T F"; voorts een groot pak kurk en eene nieuwe sloep, die nog al beschadigd is en geene merken draagt. Een en ander is door den strandvonder opgeborgen. Oudeschild, 27 Oct. Van elders zijn hier naar de haven gesleept, de afgekeurde loods- schokker „Texel No. 2" en de vischschokker „Sch. 73." Beide vaartuigen werden aange kocht om gesloopt te worden. Het paliDgvisschen langs de kust loopt spoedig weer ten einde. Tot heden laat de uitkomst heel wat te wenschen over. Som mige visschers hebben niet eens hun kosten kunnen dekken. De oestervisscherij geeft maar matige verdiensten. Ook de wulkers of ouweDollen worden slechts bij kleine hoeveelheden gevangen. Dagelijks worden eenige balen van die schelpdieren naar elders verscheept. Den Hoorn. De Weleerw. Heer Ds. F. Visser is benoemd tot eere-voorzitter van de Christelijke Zangvereeniging alhier. Vlieland, 26 Oct. Vlielands Fanfarecorps opende de rij der wintervermakelijkheden. Een in alle opzichten geslaagde uitvoering voor een zeer talrijk publiek. Dit concert werd gegeven in het logement van den heer Cupido en het was zeker ook voor den logementhouder, verblijdend tè ondervinden, hoe zijn lokaal daarvoor eene goede gelegenheid aanbiedt. Hoorden wij voor de pauze alleen muziek, negen flink uitgevoerde nummers, daarna kregen verschillende voordrachten een beurt. Viel de eene meer, de aodere minder in den smaak, over het geheel had alles succes en konden alle medewerkers tevreden zijn over het warm applaus hun na ieder nummer tegenklinkend. Een zeer geanimeerd en gezellig bal besloot den avond. Kinderwetten. De „Staatscourant" van 25 October bevat het Kon. besluit, houdende bepaling dat de Kinderwetten in werking treden met ingaDg van den 1 December i905. Het Friesche vee vindt tegenwoordig buitengewoon veel aftrek naar het buitenland. Werden groote bezendingen fokvee reeds afgezonden naar Spanje, Italië en Zweden, thans vertoeven in Friesland Oostenrijkers, die kalve koeien en graskalveren van de beste kwaliteit aankoopen. Ook de uitvoer van graskalveren naar Frankrijk is nog van belangde beste soort wordt opgekocht voor export. De prijzen van het vee zijn dan ook bijna even hoog als ten tijde toen de Duitsche grenzen nog geopend waren en extra-treinen naar Maagdenburg, Hanover, enz. liepen, om den Duischen boer van eerste kwaliteit vee te voorzien. Natuurlijk spreekt men in Frieschland ook over een mogelijke opening der Duitsche grenzen. Men verwacht dan een zeer grooten uitvoer van stonden af aan vooral omdat men het zoogoed als zeker acht dat de her opening tijdelijk zal zijn hoogeie prijzen voor alle soorten vee, die tengevolge zal hebben, dat men te veel verkoopt en Fries- lands veestapel later daaronder zal lijden. De beste soort zou uitgevoerd zijn naar het buitenland wel is waar tegen hooge prijzen, maar later zou de redactie dubbel gevoeld worden. Een beschuldiging. Het „N. v. N." schrijft; Zeer ernstige geruchten komen ons ter oore, van meer dan een zijde, dat het bij de loting voor de militie, die thans te Amster dam plaats heeft, niet eerlijk zou toegaan. Gelijk men weet, geschiedt de loting door den belanghebbende of, bij zijn afwezigheid, door zijn vader, voogd of burgemeester een nummer te doen trekken uit een groote glazen kom waarin evenveel nummers zijn gedaan als het aantal ingeschrevenen bedraagt. Elk nummer is opgerold en gestoken in een zwart kokertje, iets kleiner dan het opgerolde papiertje, zoodat het aan weerszijden ervan een eindje uitsteekt. Nu wordt ons verzekerd, dat ingewijden kunnen zien, of er een hoog dan wel een laag nummer in zoo'n kokertje is gestopt en daarvan gebruik maken om aan vrienden of bekenden de noodige aanwijzingen te geven om een hoog nummer, dat vermoedelijk recht op vrijstelling zal bezorgen, uit de kom op te visschen. Men verzekerde ons, dat een klacht daar over reeds was ingediend, doch dat de militaire autoriteiten, die daarin te oordeelen haddeD, meenden, dat men toeval voor werkelijkheid had aangezien en dat in geen geval aan opzet was te denkeD. Wie weet het? „De Haagsche Ct." schrijft: Art. 173, hoofdstuk VIII, der Staatsbegroo- ting 1906 luidt: „Lijfrente, toegekend aan den Pruisischen generaal graaf Bülow von Dennewitz en diens mannelijke afstamme lingen in de rechte linie (besluit van den Souvereiner. Vorst van 6 Februari 1814 no 3 en Kon. besluit van 8 Juli 1815 no. 4) f 5250." Men vraagt ons of wij kunnen meededeelen, wie en wat die generaal gedaan heeft, die al 9t jaar dat pensioen trekt? Wij weten 't niet. Weet iemand anders het? Dat er jaarlijksch belangrijke partijen paling uit Friesland door de bekende Heeger en Workumer aalaaken worden uitgevoerd naar Engeland, is bekend. Minder bekend zal zijn, dat in jaren, waarin de palingvangst in Friesland minder voordeelig uitvalt, het tekort wordt aangevuld door Deensche paling. J.l. Zaterdag passeerden bij Stavoren een Heeger aak met een lading paling uit Kopen hagen. De „L. Crt." verneemt, dat de Deensche paling over het algemeen zwaarder vaD stuk is dan de Friesche. De zwaarste exemplaren nochtans moeten in Londen minder gewild zijn en hun weg naar Amsterdam vinden. Men schrijft uit Groningen Zij, een heele dame, stapte in een der grootste modemagazijnen van onze stad, in de Heerestraat gelegen, binnen. Fluks werd een mooi wandelcostuum van f 25 gekozen en op keur gestuurd bij mevrouw Boerma aan de Heerensingel. Onderweg kwam „de dame" den loopknecht reeds tegeD, en het pakje van den bediende werd in ontvangst genomen. De vogel was spoedig gevlogen, de leege doos achterlatende. Zij ging naar Assen, naar Leeuwarden, maar werd gesnapt. De oplichtster was Sie- briegje van der V., geboren te Franeker. Zij zit thans achter slot en grendel, heeft berouwmaar te laat. Waar men al niet over schrijft. In „De Rotterdammer" (anti-rev.) wordt door eenige inzenders in allen ernst het voor en tegen van een „Cristelijken" wielrijders hond bepleit. Een der tegenstanders van het denkbeeld is echter zoo verstandig op de consequenties van een dergelijken bond te wijzen en vestigt er de aandacht op, dat men dan bijv. over eenigen tijd op bordjes in de straten kan lezen[: Christelijke Bonds- rijwielhersteller. jBOEKHA^DELg I PARKSTRAAT.! COURANT. in O VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1