N°. 1893. Donderdag 2 November 1905. 19le Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor deh Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblod 46 Ct®. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prys der Adoertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen brj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat het Voorberoidend Militair-Onder richt te Oosterend zal aanvangen op Vrjjdag 3 November a. S. des avonds zeven uur in het lokaal van de Wed. W. KOPPEN. Texel, den 28 October 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 1 NOVEMBER 1905. Kijkjes in deA Leger des Heih-arbeid in Nederland is de titel van een boekske, dat in deze dagen is of wordt rondgebracht, zoo niet huis aan huis, dan toch zeker wel aan vele woningen. Dat boekske, bevat tal van mededeelingen welke betrekking hebben op den arbeid van het Leger des Heils, en daarbij voorzien van vele illustration, geelt het een vrij nauw keurig beeld van hetgeen deze instelling beoogt. Kort, doch zakelijk is de beschrijving der verschillende daar geschetste inrichtingen, welke allen getuigen van ware menschenliefde in den goeden en ruimen zin van het woord. Zoo loeren wij er uit dat er zijn 5 Indus- trieele huizen, waar ieder dak- of werklooze man een onderkomen en werk kan vinden, als hij slechts willig is om te werkente Rotterdam en Amsterdam bestaan toevluchten waar voor slechts 10 cents gelegenheid wordt geboden tot logeeren voor een man en waar voor vanaf 5 Cts. porties warm eten ver krijgbaar zijn. Ook wordt melding gemaakt van Volks-Hotels. Verder wordt een en ander verteld van „De landkolonie en het Doorgangshuis voor ontslagen gevangenen „De reddingshuizen" voor gevallen meisjes„Het Kinderhuis" Barmhartigheidsposten" en „Het werk in de Korpsen." De medadeeling van al deze zaken is zeer lezenswaardig en zal menigeen eene goede gedachte doen verkrijgen van het zeer goede werk dat het Leger des Heils zich ten doel stelt. En wannéér het boekske dit bij den lezer heeft opgewekt, dan leest men aan het einde er van „Het is ten behoeve van het werk, in dit kleine boekje in hoofdtrekken omschre ven, dat wij uwe sympathie en uwe financi- eele steun vragen, geachte Lezer of Lezeres." „Van 28 October tot 11 November a.s. houden wij onze gewone Nationale aanvrage ten bate van onzen L9ger des Heils-arbeid in Nederland." Wij voegen hier aan toe dat aan ieder boekje een Enveloppe met gedrukt adres is toegevoegd, tot insluiting der gave ;-moge die gave voor het goede doel er mede beoogd, eene ruime gave zijn. Maandag werden ter markt aangevoerd 22 Koeien, 64 Graskalveren, 4 N. Kalveren, 5 Schapen, 50 Kippen, 8 Kalkoenen. Prjjzen waren Koeien f 75 a 185Gras- kalveren f 40 a 57,50; N Kalveren f 12 a 14,50; Schapen f 18 a 23 Kippen f 1 a 1,25 Kalkoenen f 2,50 a 3. Naar aanleiding van de onlangs gehou den Huish. Verg. v/h Nut te Den Burg, kun nen wij mededeelen, dat onze Burgemeester, de Heer Hiddingh, de benoeming tot Voor zitter v/h Dept. Texel heeft aangenomen. Voorts, dat de H.H. W. C. Reij en P. C. Koorn beiden, hebben bedankt voor hunne benoeming als lid van het Bestuur der Alg. Bew. School. En eindelijk, dat de eerste leesavond niet zal worden gehouden in November, zooals eerst het plan was, doch in December, en wel op Woensdag den lSden, Als Spreker zal alsdan optreden de Heer Fleischer van Makkum. Even als den vorigen winter hebben niet- leden weder toegang voor 15 ct. den persoon. Den Hoorn. Zondagavond hield Ds. F. Milatz, predikant bij de Doopsgez. gemeente zijne afscheidsrede naar aanleiding van I Corinthe 13 vers 13. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld met belangstellenden, waaronder vele andersdenkenden. Naafloop der godsdienstoefening zong de gemeente den scheidenden leeraar Ps. 134 vers 8 toe. Ds Milatz vertoefde slecht een jaar in ons middentoch heeft hij in dien tjjd de belangen der gemeente ernstig behartigd Dat 't hem in zijne nieuwe gemeente wel moge gaan! Oudeschild, 30 Oct. Zondag werden hier in zee opgemerkt eenige knapen in een roeiboot, die heel wat moesten dobberen eer zij, flink nat van zeewater en regen, de haven konden bereiken. De jongens hadden met 't vletje de haven van het Nieuwediep verlaten en konden niet weer den vasten wal bereiken Een der knapen toog per stoomboot weer naar huis. Van de anderen ging er weer een in de vlet, zette een zeiltje bij en verliet weer de haven Vermoedelijk zou dit waagstuk minder goed afgeloopen zijn als niet de visschers K. Tuinder Nz. en K. en J Tuinder Kz met hun schuit den roekelooze hadden terug gehaald van stroom. Den volgenden morgen konden de waag halzen met een voor Nieuwediep bestemd vaartuig naar huis terugkeeren. 31 Oct. Een Z9er sober bezoek viel ten deel aan de gisteren in de „Zeven Pro vinciën gehouden vergadering van den Schip pers- en Visschersbond, belegd tot het doen van rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Uit de aanteekeningen van den Penningmeester bleek, dat een batig saldo was verkregen van f 0.99. De leden A. Boon, C. Weijdt en D. F. Krijnen zagen alles na en bevonden de zaken in orde. Met een woord van dank aan den Penningmeester, S. Kuijpor Gz werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. De aftredende bestuursleden S. Kuijper Gz. J. M. Ilillenius en C. C. Koopman, werden herkozen. Het lid A. Boon bracht ter sprake' de on regelmatige betaling van wierloonen door de gemeente Wieringen. Besloten werd een schrijven te richten aan den Minister met toevoeging van een concent, om betere regeling te verkrijgen. Inzake de opruiming van wrakken zou met de visschersvereeniging „Betracht het goede," te Oosterend eerst gecorrespondeerd worden. Na rondvraag had sluiting der ver gadering plaats. Oosterend, 1 Nov. De Heer L. W. Bakker, alhier, heeft uitstekend geslaagde „kiekjes" van het nieuwe R. K. kerkgebouw vervaar digd. Reeds eerder werd gemeld, dat ook van het oude gebouw, voor dat het gesloopt werd, opnamen gedaan zijn. De beide foto's vormen keurige pendanten. De mosselen visschers kunnen zoo goed als niets uitrichten, daar de mosselen bij de laatste stormen onder het zand zijn geslagen. Het „Centrum" deelt mede, dat met spoedbehandeling bij den Raad van State aanhangig is gemaakt een regeeringsvoorstel tot wijziging van art 65 der Drankwet. Voorteekenen van een strengen winter zijn er wel. De mieren zijn diep in den grond gekropen, terwijl meikevers zijn gevon den op een diepte van 75 c. M. In de om streken van Breda heeft] het de vorige week gesneeuwd, wel een half' uur achtereen. Goede reclame. De firma De Gruyter heeft als reclame een Japansche dame, Hamma Susuki, in dienst, die zoo successievelijk in alle winkels dezer firma in de verschil'ende plaatsen als „be- dienster" schijnt te moeten fungeeren. Eerst was zij werkzaam in 's Hertogenbosch, thans te Utrecht. Zij heeft veel bekijks en trekt veel klanten. In Friesland worden in de laatste dagen veel hazen gevangen. Door den verhoogden waterstand zijn zij uit hunne schuilhoeken in de slooten verdre ven en hebben zij de laag gelegen terreinen verlaten om de wijk te nemen naar de hooger gelegen gronden, waar zij zich meermalen in groepen van 6 d 8 stuks ophouden en voor jagers een mooi schot opleveren. De meesten van de geschoten hazen worden verzonden naar de beide provinciën Holland, naar België en naar Frankrijk. Dë prijzen wisselen af van f 1 tot f 2.10 per stuk.' Dat telt mee. In de duinen onder Haamstede (op Schou wen) hebben eenige jagers met hun drijvers op één dag 893 konijnen geschoten. Kras voor een eend 1 Een eend was door iemand te Ammerstol geruild met een ander te Culemborg. Eenige dagen later had de eend den weg Daar zijn vroeger tehuis teruggevonden en stond hij voor de deur bij zijn ouden meester 1 Bij den horlogemaker P. H., in de Tuin straat te Tilburg, had de 17-jarige K. de on voorzichtigheid bij de brandende kachel te gaan staan om zijne kleeren te drogen, welke met naphta doorweekt waren. De naphta ontbrandde en binnen weinige oogenblikken stond de knaap in vlammen. Door spoedig aangebrachte hulp gelukte het de vlammen nog tijdig te blusschen. De jongen was even wel aan handen en achterlijf zóódanig met brandwonden bedekt, dat hij terstond naar het Ziekenhuis mosst vervoerd worden. Een zonderlinge raad. Een eenvoudig gekleed manneke treedt het spreekvertrek van een neus- en keelarts te Groningen binnen. Een pijnlijke trek ligt op zijn gelaat. Zijn rechterduim is met doeken omwonden. Voorzichtig wordt de hand vooruitgestoken. Hij zegt reeds langen tijd een zwerenden duim te hebben en nu is hij - ten einde raad-in de stad gekomen om hulp te zoeken bij een „eerlijkschen" dokter. De doeken worden afgewikkeld. Ernstig kijkt de dokter daarbij toe. Hij verwacht een ontstoken duim te zien, en hij zietvier pootjes, netjes naast elkaar gelegd en kleine spiertrekkinkjes uitvoerende vier groene pootjes, nog vastzitende aan een groen lichaampje, waarin de duim gestoken is. Niet prettig voor zoo'n kikvorsch 1 „Raad van het boertje", zegt de patient. „Je haalt er de ingewanden uit, terwijl 't dier nog leeft en brengt dan den zwerenden vinger er in. Is 't dier dood, dan neem je een ander." „Een kikkert is zuiver," vervolgt de patient, „on taai, neen maar, hij leeft nog eenige uren na zijn dood. Ik heb er eenige meege nomen. En meteen haalde hij uit zijn linker-jaszak een handvol kwakers. De dokter legde om den duim een voorloo- pig verband en zond den patient raar het ziekenhuis. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1