Gemeenteraad van Texel. Zaterdag 2S Oct. 1905, voorin, half elf, Voorzitter de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Ruibing. I Installatie nieuwbenoemd lid. Nadat door den heer Over de vereischte eeden zijn afgelegd, wordt hij door den Voorz. gefeli citeerd. Spr. meent, dat de kiezers goed gezien hebben, met den heer O. naar den Raad ai te vaardigen, vooral ook omdat met hot oog op Woningwet en Gezondheidswet zeker een vak man daarin niet misplaatst is. Ook voor de ver betering van andere minder goede toestanden, hoopt epr. op den steun van den heer O. te mogen rekenen. De heer Over dankt den voorz. voor diens welwillende woorden en den secretaris voor de voorlichting, welke hij reeds van dezen heeft genoten. Spr. noemt zich een leek op het punt van gemeente-zaken, doch hoopt op den steun der anderen te mogen rekenen. De notulen der vorige vergadering, hierop gelezen, worden onveranderd goedgekeurd. II Mededeelingen. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van den heer Schaap, houdende dankbetuiging voor het inwilligen van zijn ver zoek ora overplaatsing naar Oudeechild idem van Mej. Verweel, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres in vak K. aan de Herhalings school te Waal aanneemt een rapport van den havenmeester Beumkee, omtrent het ongeval de familie Keijser op 26 Sept. j.l. overkomen. Volgens dit rapport was het paard geschrokken door het uitdoen der electrische lamp op de „Ada". Later was ge vraagd die lamp voortaan even langer te laten branden, totdat alle rijtuigen waren vertrokken, aan welk verzoek zou worden voldaan. Ook van den heer K. had de voorz. vernomen dat het paard daarvan was geschrokken en niet van de petroleumvaten, zooals door den heer Keesom in een vorige vergadering beweerd was. De voorz. geeft den heer K. in overweging voortaan, als hij iets heeft aan te merken, de zaak eerst beter te onderzoeken. De heer R. repliceert dat, als de vaten er niet gelegen hadden, in ieder geval het ongeluk niet zou hebben plaats gehad. De voorz. deelt hierop nog mede, dat nog is ingekomen een verzoek van eenige bewoners van Oudeschild, om een lantaarn te plaatsen bij het erf van P. Bruin op de haven, en vraagt dit verzoek, ofschoon niet op de convocatie-bil jetten voorkomend, nog te mogen behandelen in deze vergadering en wel na punt Y. Dit wordt toegestaan. IH Verzoek beiconers Warmoesstraat om voor ziening inde slechte afwatering van den Burgwal. Verzocht wordt om verbetering van de afwa tering der Burgwal met het oog op den onsan- genamen reuk en uit gezondheidsoogpunt. Volgens het preadvies van B W is de oor zaak er van te zoeken in de ophooping van vuil bij de monding van het riool. Door nu dit vuil meer dan eens per jaar op te ruimen zou het kwaad kunnen worden verholpen. De droége zomer, waardoor het vuil meer bleef liggefi"uan andere jaren, deed .de min aangename toestand meer uitkomen, De beer Zijm vraagt of die foestand niet ver oorzaakt wordt door verkeerde aanleg van het riool en wijst op een bewering van den gem.- opzichter, dat de Burgwal veel meer verval had kunnen hebben, dan zij nu heeft. De heer Keijser zegt, dat daar geen sprake van is, doch dat het alleen de buitengewoon drodge zomer was. De heer Over zou het eene verbetering noe men, als de uitmonding verder het land werd ingebracht. Door anderen werd dit nogal kost baar geacht, steeds toch zou het onaangenaam bij de uitmonding blijven. Besloten wordt het advies van B W aan te nemen. IV Verzoek inwoners Oosterend om gedeelte lijke verharding van den weg Achtertui nenaldaar. De voorz. zegt, dat het polderbestuur genegen is mede te werken en heeft aangeboden het 2e stuk van 160 M. paardenpad in den weg to leggen, indien de gemeente voor het 2e stuk van die lengte zorgt en elk voor het onderhoud zorgt van het stuk door hem aangelegd. De kosten zullen dan voor de gemeente on geveer f 112 bedragen en het pad zal worden gemaakt van brik, hetwelk beter schijnt te vol doen dan gewone straatsteenen en bovendien minder kostbaar is. Besloten wordt dat aanbod aan te nemen. V Verzoek Hoofd der School te Zuid-Eier- land om overplaatsing naar den Hoorn. Dit punt wordt met gesloten deuren bespro ken. Na heropening wordt er over gestemd en wordt bet toegestaan met 9 stemmen. De heeren Keesom en Keijser hielden zich buiten stemming. Eene oproeping zal dus gedaan wor den voor een hoofd der school te Zuid-Eierland. De heer Mets vraagt of daarbij nu zal worden opgegeven, dat voor tflrto landbouw f 100 extra zal worden gerekend. De voorz. zegt, dat volgens ingewonnen in lichtingen van den rijkslandbouwlooraar Nobel te Scbagen, bij oprichting van een landbouw- wintercursus op eene jaarlijksche bijdrage van rijk en provincie, respect, f 156 en f 39 kan gerekend worden. Na eenige discussie wordt besloten eerst te trachten iemand te krijgen met landbouwakte, enkel met uitzicht op do subsidie bovengenoomd. Mocht men daarin niet slagen, dan zou een nadere oproeping kunnen worden gedaan tegen verhoogd salaris. Va. Verzoek inwoners Oudeschild om een lan- taaru^te plaatsen voor de wouing van P. Bruin. Besloten wordt tot plaatsing van een lantaarn aldaar, welke mot het oog op de garnalenkokerij tot Mei ook des nachts zal blijven branden. VI Adres Dikkers inzake aanleg van een weg Zooals bleek was na het eerste adres om ver gunning tot het aanleggen van een weg, nog een tweede adres van den heer Dikkers ingekomen waarin adressant aanbood 1 300 in de kosten bij te dragen, indien de gemeente de weg wilde beharden. Door B W wordt voorgesteld dat aanbod te aanvaarden, zoodra er woningen aan dien weg worden gebouwd. De heer Keesom merkt op dat het gewoonte is dat bij aanleg van zoo'n weg dit voor rekening van den eigenaar van het bouwterrein en niet voor die van de gemeente komt en acht het wenschelijk het punt nog eens aan te houden tot nader onderzoek. De heer Dikkers meent, dat de zaak nu al lang genoeg is uitgesteld en dat men hem op die wijze wel een jaar lang aan de praat kan houden. Spr. verlangt nu beslissing van het adres. Als de gcmeerte de weg niet noodig heeft en men niet op zijn voorstel wil ingaan, maakt hij de weg niet zoo breed als hij dit nu van plan is. De heer Mets zegt, dat indertijd te Oudeschild in een dergelijk geval (bij Slaman) de straat ten deele voor rekening van de gemeente is aan gelegd. De heer Koning wijst er op, dat inder tijd te Oosterend het straatje „Verlorenkost" ook voor rekening der gemeente is bestraat. De heer Over is er in principe wel voor dat de gemeente meehelpt, doch vindt de subsidie van den heer Dikkers te laag. Ook de heer Keesom zou er voor zijn, als de kosten voor de helft door den heer D. worden gedragen. Deze is daartoe niet genegen, en dringt er op aan, dat het voorstel van B W in stemming zal worden gebracht. De heer Over noemt het een cadeautje aan den heer D. en zegt er tegen te zullen stemmen omdat er op nog zooveel andere wegen verbe tering noodig is. Het voorstel van B W in stemming gebracht, wordt daarop aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Bak ker, Lap, Over en Dros. De heer Dikkers ont hield zich van stemming. VII Vaststelling kohier SchoolgeldJe ku\ 1905 VIII Idem Suppl. kohier Schoolgeld3ekw. 1905, Beide kohieren worden zonder artikelsgewijze behandeling vastgesteld en wel tot een bedrag van resp. f 629,92' en f 6, IX Verzoek firma Langevéld de Piooij om verhooging van de vergoeding voor het plaatsen van bekendmakingen In bedoeld verzoek werd er o.a. op gewezen, dat indertijd zelf door den Raad het bedrag er voor was bepaald op f50. Later was dit bedrag verdeeld tusschen hen en den uitgeve* 3èrBN.* T. Ct.". De werkzaamheden er voor noodig, waren langzamerhand veel grooter geworden, terwijl de belooning de helft was van het aan vankelijk door den raad bepaalde. Beleefd werd verzocht om eenige verhooging. Door B W wordt in het preadvies er aan herinnerd dat de raad vroeger had gemeend, het verzoek van den uitgever der „N. T. Ct.a, om ook de bekendmakingen te mogen plaatsen niet te moeten weigeren. Die 2e courant werd echter overbodig geacht en joeg de gemeente op extra-kosten, omdat nu in 2 couranten moest worden geadverteerd. Beslist vereischt was het niet, dat de bekendmakingen in de couranten worden opgenomen, men zou ze ook geheel kunnen achterwege laten. Ook zou men ze om beurten kunnen plaatsen in de beide couranten. Door B W werd voorgesteld afwijzend op het adres te beschikken. De heer Mets zegt, dat de commissie van on derzoek der begrooting meent dat de belooning wel wat laag is, doch na lezing van het advies van B W, toch heeft gemeend niet tot vor- hooging te moeten advtseeren. De heer Zijm acht de publication in de Couranten wel degelijk in 't belang van 't publiek, doch zegt over de belooning niet te kunnen oordeelen. De Secretaris beweert dat er gemeenten zijn, waar men die officieelo bekendmaking gratis in de Courant plaatst.. Hij had er aan kunnon toovoegeu dat ecu vergoeding van f 300 per jaar ook voorkomt. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht werd aangenomen met algemeenestommen. X Verzoek telefoonkantoorhouder te Oosterend om verhooging jaarivedde. Bedoeld verzoek werd gedaan op grond, dat vroeger voor het ontvangen en verzenden van telefoonberichten werd betaald door den afzender of ontvanger en thans niot. B. en "W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. Aangezien hot loon f 25 in plaats ie gekomen voor de losse inkomsten en do bezoldiging gelijk is aau dio te Oudeschild het drukste telefoonkantoor. De heer Mets zegt dat de Commissie van onderzoek dor begrooting meent dat de salarissen der telefonisten over het algemeen to laag zijn en geeft in overweging pogingen aan to wondon zo tot rijksambtenaren to maken bij do wet. De beer Keijser meent, dat dit niet zoo ge makkelijk zal gaan. De heer Bakker zou er voor zijn daarvoor aan te kloppen bij onzen afgevaardigde naar do 2e kamer. Ook de voorz: is van die meening. XI Vaststelling begrooting Armbestuur 1906. De commissie van onderzoek rapporteert geen aanleiding tot op of aanmerking te hebben ge vonden en stelt voor de begrooting goed te keuren hebbende tot eindcijfer van ontvangst en uitgaaf f 4627,77. De Voorz. zegt de commissie dank voor het onderzoek. Door het Alg. Armbestuur wordt gerekend op een subsidie van de gemeente van f 3800. De begrooting wordt goedgekeurd. XII Idem gemeentebegrooling 1906 In behandeling komt thans het vroeger uit gestelde adres om verhooging van salaris inge zonden door P. Wilner. Met algemeene stemmen wordt besloten het salaris met ingang van 1 Januari 1906 te ver- hoogen met f 50 en dus te brengen op f 150. Door den heer Over wordt gevraagd, of er niet in de instructie van Wilner staat, dat hij verplicht is scherven enz. van de ingezetenen in ontvangst te nemen. Geantwoord werd, dat dit er niet in staat en dat men in dat geval ook verplicht zou zijn meer salaris te geven en een terrein er voor aan te wijzen. Zoo noodig kan echter de in structie nog wel worden herzien. Op de begr. had de Commissie van onderzoek geen aanmerkingen, wel eenige opmerkingen. In de eerste plaats omtrent het salaris van den gemeente-opzichter, wiens werkzaamheden tengevolge der woningwet en bouwverordening zouden zijn vermeerderd en niet in evenredig heid zijn met zijn salaris. Door B en W wordt gereedelijk toegestemd dat die werkzaamheden zeer zijn toegenomen, genoemd College zag zich echter juist met het oog op genoemde wet en verordening gaarne iemand toegevoegddie volledig op de hoogte van de eischen ervan is en zich zou kunnen belasten met het voortdurend en deskundig toezicht. Bij het bezoek van den inspecteur v/d Volksgezond heid is gebleken, dat de tegenwoordige titularis ook volgens het oordeel van dien inspecteur daarvoor niet geschikt is. B. en W. achten het dan ook wenschelijk een afzonderlijk ambtenaar aan te stellen voor toezicht op de naleving van woningwet en bouwverordening en het salaris van den tegenwoordige gemeente-opzichter niet te verhoogen. Een bevoegd deskundige werd door B. en W. i gevonden, die zich voorloopig voor een jaar er mede wilde belasten op een jaarwedde van f 200. B. en W. stellen dus voor op het verzoek van Dalmeijer afwijzend te beschikken en in beginsel te besluiten tot de aanstelling, voor loopig voor een jaar, van een afzonderlijk ambtenaar. De heer Keesom had liever gezien, dat het - een en dezelfde persoon zou zijn voor alles, doch kon zich er wel bij neer leggen voor een jaar proef te nemen. De heer Mets komt het gewenscht voor den gemeente-opzichter eene gratificatie toe te kennen voor zijn meerdere werkzaamheden. De heer Dros zegt .dat hem een gratificatie toekomt. De Voorz. zegt dat dit later kan worden be handeld. Het preadvies van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens met algemeene steromen wordt toe gestaan de subsidie van f 3800 door het Alg. Armbestuur aangevraagd en wordt B. en W. gemachtigd tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van f 5000. Verder wordt het aan B. en W. overgelaten een aanvrage te doen bij het Rijk voor eene subsidie van f 5000 voor hef onderwijs. Door den heer Keesom wordt alsnog het wcnschelijke betoogd de manschappon bij do „Aanjager" te salarieoren ook bij brand aan den Burg en gevraagd of de brandspuitgasten wel verzekerd zijn Spr. zou er voor zijn het geheelo personeel bij de brandweer te salarieeren en do pijpleiders en do manschappen bij de brandhaken te verzekeren tegen ongelukken. Andere leden vonden dit te bezwaarlijk met het oog op de groote kosten. De heer Dros vraagt inlichtingen omtrent do post verzekering togen ongelukken der gemeente werklieden, waarbij alleen maar 2 namen van verzekerden werden genoemd, terwijl het bodrag van f 30, dan z. i veel te hoog is. Tot toelichting werd den hoor Dros medege deeld dat ook do verzekering dor loBse werk lieden daaronder begrepen is. De heer Koosom herhaalt nogmaals, dat hij het wenschelijk zou achten, do manschappen bij don aanjager te salarieeren en te verzekeren en wijst daarbij tevens op hot ongeval onlangs don pijploider M. Plaatsman, ovorkomon die volgens de tegen woordige regeling geon recht heeftom vergooding te eischen. Medogedoold wordt hierop, dat cono aanvrago om eene gratificatie van genoemden spuitgast eerlang in behandeling zal komon. Do heer Dros stolt voor do post f 20, voor bolooning van getrouw schoolbezoek te schrap pen, omdat do leerplichtwet thans al voor dat trouwe bezoek zorgt en 1 20 vorder ook veol te weinig zou zijn en minstens f 100 zou moeten worden uitgetrokken, wilde men iets kunnen uitvoeren. Ook do andoro ledon zijn voor het schrappen van dien post.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2