1894, Zondag 5 November 19Ö5 19de Jaargang Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland ?en de mg ide 3ds se- ijn ïit- op ;en ;en ik m. >n- en rg Dit Ik en et m n, lij •n ie Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. V_c 5 J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 kuifman, gevonden te den Burg. TEXEL, 4 NOVEMBER 1905. I Met de oefeningen in den wapenhandel werd aan den Burg Donderdagavond aan gevangen, te Oosterend Vrijdagavonder zijn dit jaar veel jongelingen die aan genoemd onderwijs deelnemen. Met de markt van Maandag j. 1. zijn de Maandagsche markten voorloopig geëindigd. Wel is de bepaling dat de markten tot 15 November wekelijks des Maandags zullen worden gehouden, doch 't is evenzeer regel dat in de maand November daarvoor den Dinsdag wordt gebezigd, vermoedelijk met het oog op de groote koemarkten welke in het begin van die maand te Hoorn en te Alkmaar worden gehouden. Voor den op 13 Nov. a. s. te houden wedstrijd in het reciteeren, hebben zich 11 deelnemers aangemeld en wel 6 voor de afdeeling „ernst" en 5 voor „luim." Onder de deelnemers zijn er 3 van Texel; de overige komen van verschillende plaatsen uit ons land. Door de propaganda-commissie is besloten, den wedstrijd te doen plaats hebben in het Hotel „Texel." Verdere inlichtingen zullen per advertentie worden verstrekt. De heer P. J. Quakkelaar, Onderwijzer alhier, staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan school A. te Zaandam. Den Hookn. Door stemgerechtigden is Zondag 1.1. tot notabel bij de Hervormde li Gemeente alhier herkozen, de heer D. Bruin Jz De heer Joh. Dogger (Prins Hendriksluis) I is aangesteld tot reiziger-boekhouder bij de petroleumtank maatschappij aan de haven te Oudeschild. Om ook bij windstilte en buiig weer het overtollige water uit den Prins-Hendrikpolder te kunnen loozen, zal in de watermolen aldaar i; eene gasmotor geplaatst worden. Hierdoor en door den aan te leggen weg is reeds eene groote verbetering in den polder aangebracht. Oosteeend, 3 Nov. Heden zijn alhier de oefeningen in den wapenhandel begonnen. Kapitein Dijkstra uit Hoorn was aanwezig tot regeling van de zaken Verder zullen dezen winter als Instructeurs fungeeren de Heeren Jansen uit den Prins-Hendrikpolder en Van der Veen, van den Helder. Vlieland. Uitslag loting Nationale Militie: C. de Boer no. 1, A. Blom no. 2. H Schuite- ma no. 3, W. Sieben no. 4, C. Zeilemaker no. 5, J. Bakker no. 6, W. Bruin no. 7. Uit de „Delftsche Courant „Op Texel wordt een ware vogelmoord gepleegd. De vorige week werden niet minder dan 10,000 lijsters uitgevoerd. Diep treurig 1" Beste lijnkoek. Te Eibergen zijn in de vorige week do 20 koeien van den landbouwer F. P. de Vries, na het gebruik van lijnkoek, allen gestorven. De Vries is niet verzekerd. De burgemeester stelt een onderzoek in. Bewaring van fruit. De Minister van Landbouw Handel en Nijverheid heeft het plan vijf personen naar Californië te zenden om het bewaren van fruit aldaar te gaan bestudeeren. Zijn wij goed ingelicht schrijft het „U.D.", dan hebben wij de vruchtencultuur tamelijk wel in onze hand. In tal yan plaatsen in ons land viDden wij een gesc'nikten bodem, leerkrachten zijn er genoeg om te vertellen de wijze van planting, onderhoud en snoeien, wij komen op de hoogte van de soortenkeus van appels en peren, vinden middelen om de ziekten te bestrijden, terwijl enkele onzer stoomschepen reeds koelkamers bezitteD,om onze vruchten naar andere lauden over te brengen zonder de risico te beloopen dat ze in rottenden toestand aankomen. Kennen wij de juiste middelen om ons fruit lang en goed te bewaren dan ligt het in het voornemen der regeeriDg om een cen- traal-bureau voor ooft in het leven te roepen, waar iedereen zal kunnen vernemen, waar hij h9t meeste geld voor zijn druiven kan maken of waar appelen schaarsch en peren overvloedig zijn. De chef van dat adviezen- fruitkantoor zal zich door middel van onze consuls en marktberichten geheel op de hoogte stellen van wat er op de wereld fruitmarkt gebeurt. Inderdaad, zoo komen wij op den goeden weg en de oofttelers zullen het bovenstaande met blijdschap vernemen, evenals het ons genoegen doet het te kunnen mededeelen. Bevende huizen te Amsterdam Een blok bevende huizen in de Sarphati- straat bij de Muiderpoort te Amsterdam, dat, waarschijnlijk tengevolge van het werken der machines van de electrische centrale, aan 't trillen is geraakt, is dezer dagen door het bouwtoezicht geïnspecteerd. Het beven der gebouwen, het schommelen en trillen der voorwerpen tegen den wand, waren duidelijk waar te nemen, doch het bouwtoezicht moet tot de conclussie zijn gekomeD, dat gevaar voor instorten niet bestaat en de bewoners zich dus niet ongerust behoeven te maken. Wel wat eigenaardig maar toch zeer duidelijk en ter snee merkte de burgemeester van Amsterdam, de heer mr. W. F. van Leeuwen, in den raad den leden op„Men zou heel veel meer kunnen doen als men wat minder vergaderdeom het maar on parlementair uit te drukken „wij kletsen veel, doch doen heel weinig." Dien wenk, met gelach begroet, kon men ook buiten Amsterdam wel eens ter harte nemen. De Haagsche Kouter der „Prov. Gron. Ct. schrijft o. m. „Op mijn snuffeltochten door 's Gravenhage's straten heb ik deze nieuwigheid onder de vervoermiddelen ontmoet: een stoomomnibus, die op een vlugge wijze zich door de straten spoedt, maar die evenals Satan een afschuwe lijken stank achter zich verspreidt. Een petroleum-luchtje, dat met den onver- kwikkelijken geur van enkele grachten kan wedijveren Volgens een dame mijner kennis, die van deze stoomomnibus gebruik maakte, moet het er van binnen zoo onuitstaanbaar warm zijn, dat die onduldbare hitte eveneens aan Beëlzebub herinnert. De geiten duur 1 De omstreken van Breda worden tegen woordig druk bezocht door Belgische Koop lieden die geiten opkoopen, De laatste acht dagen werden er ongeveer 100 opgekocht en naar Antwerpen vervoerd. Er worden zooals te begrijpen is, goede prijzen besteed. Zoo is het geen zeldzaamheid, dat men geiten ziet verkoopen voor f 16 en meer. De visch wordt duur betaald. Omtrent den logger „Vlaardingen 137," waarvan men vermoedt, dat hij in den jon- sten storm met man en muis is vergaan, werd aan de „Tel." nader bericht De schipper van een Katwijker logger, te Vlaardingen binnengeloopen, heeft medege deeld, dat hij in den middag van Vrijdag 6 Oct. j.l. een botsing heeft zien plaats grijpen tusschen twee loggers, ter hoogte yan het z.g. Zand. Beide loggers verdwenen in de diepte. Vermoedt wordt nu, dat een der twee loggers is de „Vlaardingen 137," aan boord waarvan 14 personen waren; de andere zou geweest zijn de Fransche logger, die met 24 man gebleven is. Uit Olbeberkoop schrijft men Voor jagers en hun niet bij de wet erkende collega's, de stroopers, is het hier een waar eldorado. De bosschen wemelen van hazen en konijnener is eer te veel dan te weinig van dat schadelijke goedje. Ook patrijzen en korhoenders komen bij menigte voor, terwijl fazanten niet zeldzaam zijn. Bovendien is er grof wild, n.l. herten. Bij eene gehouden drijfjacht door eenige Hollandsche jagers, de gelukkige pachters van 't grootste deel van het jachtveld, werden een achttal herten gezien. Nu mogen deze beesten in Friesland niet geschoten worden doch een der jagers kon zijn lust niet bedwin gen hij velde een neer. Dit geschiedde in 't bijzijn der politie, die natuurlijk onmiddelijk proeesverbaal opmaakte. Daardoor werd het schot, hoe mooi ook voor een rechtgeaard jager, toch wel wat duur. De Dinxperlosche burgervader. Loting in Aalten. Eerst loot de gemeente Aalten, dan de gemeente Dinxperlo. Nadat de generaal-militiecommissaris de gewone toespraak tot de lotelingen heeft gehouden, verheft zich de burgemeester van Dinxperlo Jongens als jullie geloot hebben, ga je kalm Daar beneden beneden staat de veld wachter, je meldt je bij hem als alles bene den is, gaan jullie gezamelijk onder toezicht van den veldwachter naar Dinxperlo terug. Die alleen weggaat, Iaat ik onmiddelijk arresteeren Waar de dagelijksche aanraking met het lands vaderlijk systeem van Pruisen een grens- burgervader al niet toe brengen kan. („Zutph. Ct.") Geen liefhebbers van de woningwet. De bejaarde en zeer arme Gebrs. B. te Heerenveen bewoonden een krot. De gemeen teraad verklaarde de woning onbewoonbaar; de gebrs. B. wenschten hun woning niet te verlaten. De burgemeester zegde hun dadelijk plaatsiDg in het armhuis toe, het hielp niet, de beide broers bleven weigeren de woning te verlaten. Toch diende het besluit van den raad uitgevoerd en dus verscheen de burgemeester met politie en werkvolk aan de woning die gesloten bleek. De gebroeders waren afwezig. De deur werd opengemaakt en het weinig meubilair buiten gezet. Maar toen de broers thuis kwa men sjouwden ze een en ander spoedig weer binnen en gingen weer in 't krot wonen, alsof er niets gebeurd was. Een taaie Te Niawier viel een timmerman van de Herv. kerk op de grafzerken, van een hoogte van 7 i 8 M. Hij was aanvankelijk bewusteloos, maar had hoegenaamd geen letsel Trouwen oer het verboden wordt Te Hoogvliet zijn twee paartjes in onder trouw opgenomen, die met hun vieren nog geen 80 jaren tellen 311, LS, it- TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den r«Jno 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedeel-mt) 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ,>XVw („Tel.")

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1