N°. 1896. Zondag 12 November 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 R.C gebe- gevonden in de Weverstraat. pnboekje, L O TE RIJ E De Burgemeester van Texel herinnert be- Dghebbenden er aan, dat met het oog op i bepalingen der Loterijwet, geene vergun- ngen meer kunnen worden verleend tot 3t houden van tombola's en van verlotingen an taai taai enz. Texel, den 10 November 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 11 NOVEMBER 1905. Voor de "komende avonden. Wanneer het reisseizoen ten einde spoedt, ie lange dagen plaats maken voor lange avonden en lange nachten, het weder meer oaar ontspanning binnenshuis dan buitenshuis doet uitzien, dan is de tijd gekomen voor verschillende vereenigingen om van haar bestaan te doen blijken. Zoo gaat het ook nu weder. - Op de agenda staan, voor de eerste dagen alreeds Zaterdagavond vergadering van „Nut en Genoegen" te OosterendZondagavond uitvoering van de Rederijkerskamer in de Zwaan Maandagavond Reciteerwedstrijd in Hotel Texel, (iets nieuws)Dinsdagavond vergadering met Dames, van „Nut en Ge noegen", aan de WaalZaterdagavond (18 Nov.) uitvoering van de Gymnastiekvereeni- ging „Sparta" in Hotel Texel. 3 We kunnen het hier voorloopig wel mede 3 loen een ieder zoeke er maar uit, van zjjne gading. Oosterend, 10 Nov. Eenige visschers van lier, die veel meer op de Noordzee werkzaam e tijn, dan binnengaats, kregen voor eenigen p ;ijd bericht, dat zij een verzekeringsplichtig Jedrijf uitoefenden en ingedeeld waren in dasse VII, met toewijzing van het percen- ;age 20. u Thans hebben deze visschers kennisgeving b intvangen, dat die beschikking is gewijzigd n dier voege, dat de genoemde onderne- n ningen geacht worden niet Yerzekerings- e fiichtig te zijn. Het echtpaar P. Kuiper Jz. en S. Stoepker ierdacht hier gisteren onder vele blijken van 111 ielangstelling zijne vijftigjarige Echtvereeni- 'S ;ing. Van verschillende woningen was de al .riekleur uitgestoken. De Cocksdorp, 9 Nov. Gisteren voormiddag, ydens dikken mist en bij laag water, strandde 11 n de Eierlandsche gronden eene stoomboot. t0 Juist toen twee sleepbooten ter assistentie lCt :wamen geraakte het schip vlot Daar de 3i'- apitein met eene scheepsboot de gronden liet >or leilen was zijn schip spoedig buiten gevaar, lie n zette toen koers naar het N. O. en De boot was met steenkool geladen en ,an noest naar Harlingen. ZIJ Oudesohild, 10 Nov. Herkozen zijn tot otabelen bij de Herv. Gem. alhier, de Heeren dat'. Vos en J Jz. van der Sterre. In de vacatftre, ontstaan door 't aanstaand vr ertrek van den Heer J. K. G. Muller, werd 11,11 og niet voorzien, doordien de stemmen over erschillende personen waren verdeeld. Een ieuwe verkiezing zal worden gehouden op ;1. inderdeg 16 a. s. Gisteren stoomde de schroefboot „Am- petho" hier binneD, met twee zolderschuiten op sleeptouw, die samen 1S0.000 iiter petro leum aanvoerden, ter vulling van de tank nabij de haven. De stoomboot was voorts behulpzaam bij het lossen der petroleum door persing langs buizen. Even na den middag was de geheele hoeveelheid naar den tank overgeperst. Bij een eventueelen strengen en langen winter behoeft men nu Diet onge rust te zijn over den petroleum-voorraad. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand October ingelegd, f 1384.62, terugbetaald f 965. Het laatst uitgegeven boekje was no. 251. Vleeschuitvoer en veeuitvoer. De exportslachterijen te Winterswijk ver zenden thans wekelijks belangrijke hoeveel heden varkens en rundvee naar Engeland en Duitschland. Vooral laatstgenoemd land betrekt zeer veel. Met het oog op den heer- schenden vleeschnood komen zelfs uit Zuid- Duitschland, met name uit Beierland en Wurtemburg, belangrijke bestellingen, som mige van 1000 stuks. De firma Gebrs Zwanenburg heeft deze week 900 varkens en 100 stuks rundvee verzonden. Hoe slecht België den vreemden invoer van vee, en vooral van Nederlandsch vee kan missen, bewijzen de statistieken, waaronder niet het minst de cijfers van in- en uitvoer, door het ministerie van Landbouw zelf gepu bliceerd. Daaruit blijkt, dat in het vorige jaar aau rundvee, schapen en lammeren kolossale hoeveelheden zijn ingevoerd. Runderen 66.221 stuks, waaronder 54,466 uit Nederlandschapen 104.276, waaronder 40.923 uit Nederlandlammeren 53.307, waaronder 28 674 uit Nederland. Ia de eerste 9 maanden van dit jaar wer den 38.409 runderen uit ons land in Belgie ingevoerd. Dat alles beteekent voor ons duur vleesch. Iu het Rott. Nbl. van Donderdagavond lezen wij Studentep stoutigheden Gisternacht is Voorschoten in rep en roer geweestde alarmbel van het jongedames pensionaat „Lourdes" (Rijndorp) werd geluid. Van alle kanten kwamen de dorpelingen met de politie aaDgeloopen, meenende, dat er brand was. Het bleek echter, dat negen Leidsche studenten, die daar met een rijtuig waren aangekomen, zich toegang tot den tuin hadden verschaft en zelfs eenige ruiten van het gesticht hadden stuk geslagen, waarop de overste, veronderstellende met inbrekers te doen te hebben, de torenklok in beweging bracht. Een woeste jacht werd er nu door de dorpelingen, waarvan sommigen met knuppels gewapend, op de studenten gemaakt, langs de paden en door de donkere bosschen, totdat men eindelijk allen te pakken had. Een der studenten was zelfs tot bloedens toe aan het hoofd toegetakeld geworden, zoodat hij later verbonden moest worden. Met behulp der politie werden ze in de beide arrestantenlokalen opgesloten, waaruit ze in den loop van den dag, nadat de burge meester de zaak nauwkeurig had onderzocht en er proces-verbaal van opgemaakt, weer werden vrijgelaten. De studenten zullen er echter later nog wel eeis wat meer van hooren. De zwaarste boerin. Boerinnen worden altijd beschreven als vrouwen, die nogal een stevigen omvang kunnen hebben. Maar de boerin, die nu in Den Haag te zien is, spant in dit opzicht de kroon over hare zusterenzij weegt niet minder dan 240 kilo en haar lichaam heeft een omvang van 2 meter 20 centimeter. Men schrijft uit Bathmen aan de „N. R. Ct.": Het is een zeer geheimzinnige geschiedenis, die de justitie aanleiding gegeven heeft om mej. Borgerink Fenema gevangen te nemen en naar Deventer over te brengen, ten einde te worden verhoord. Deze niet onbemiddelde dame, die een zeer groot buitengoed, de „Mexop", onder deze gemeente alleen bewooDt, is reeds lang een zeer mysterieus mensch in geheel haar doen en laten. Zij bewoont in haar betrek kelijk groot huis één kamer, waar zij eet, slaapt, enz. Een canapé dient haar tot slaap gelegenheid, haar bedekking bestaat uit allerlei oude mantels, rokken, enz., terwijl een groot aantal katten en bonden met haar deze slaapgelegenheid deelen. Bij haar diende een 18-jarig meisje, wier ouders wonen op een plaatsje, dat aan mej. B. F. toebehoort en in het betalen der pacht som eenigzins ten achter zijn. Nu wordt verhaald, en dit heeft ook wel een schijn van waarheid, op grond van haar verleden, dat dit 18-jarig meisje gezien had, dat er op zekeren dag een meer intieme verstandhouding bestond tusschen de vrouw en een boerenjongen. Uit vrees misschien dat dit bekend zou worden, zou de vrouw besloten hebben het meisje in haar kamertje, dat grensde aan haar kamer, op te sluiten, welk feit reeds moet dateeren van Dec. 1904. De vader noch de moeder kwamen, mis schien omdat zij aan mej. F. geld schuldig waren, naar hun dochter omzien, en daardoor kon de opsluiting zoo lang geheim blijven. Door zorgeloosheid van mej. B. F., die haar kamer een oogenblik ongesloten heeft gehouden, heeft het meisje weten te ontvluch ten, welke ontvluchting voor haar bijna onuit voerbaar was, daar zij ongekleed was door honger en kwelling uitgeput, kon zij bijna niet loopen en zij moest om bij haar ouders te komen, nog door een breede beek loopen. Men kan zich de groote ontsteltenis der ouders voorstellen, toen het misje in dien erbarmelijken toestand thuiskwam. Onmid dellijk werd aan de autoriten daarvan kennis gegeven, met het gevolg, dat mej. B. F. 's nachts door de marechaussee uit Deventer werd gearresteerd. Bij een onderzoek in loco bleek, dat het kamertje, waar het meisje was opgesloten geweest, op een stal geleekde faecaliën lagen over den grond verspreid en men vraagt zich af hoe het nog mogelijk is, dat het meisje gedurende ruim 10 maanden onder zulk een afgrijselijke mishandeling nog in leven is. De officier van justitie vond na de mare chaussee gehoord te hebben termen aanwezig om de vrouw gevankelijk over te brengen naar Zutfen. Nabij Vierlingsbeek (Noord Limburg) surveilleerden in de laatste dagen een vijftal veldwachters, daar aanhoudend bleek dat er schrikbarend gestroopt werd. Een der laatste nachten ontdekten zij in de duisternis plot seling een lichtbak en een strooper in jagende houding. De dienaren der wet naderden, echter niet zoo omzichtig of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Ach tervolgd, loste hij op de veldwachters twee schoten met grove hagel, waardoor twee der veldwachters aan been en dij getroffen werden. De getroffenen beantwoordden deze beje gening door den strooper den lichtbak van de borst weg te schieten. Daardoor in duis ternis gehuld wist de strooper te ontkomen. Mn de omstreken van Breda blijven de veeprijzen zeer hoog. Kalfsvaarzen worden met geen f 200 betaald en koeien van f270 zijn geen zeldzaamheden meer. Ook het spek is duur. Er wordt 32 cent per pond besteed voor varkens op het hok. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebl/jtd AS Cts. Naar Amsbixa en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1