twee lammert Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. UITVOERING. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. "wedstrijd in t RECITEERE 3 op Maandag 13 November 's avonds 8 uur in 't hotel Jf 1 Ook voor ons land niet kwaad Niet algemeen bekend is het dat in Bolgië, waar van Regeeringswege veel voor land- en tuinbouw wordt gedaan, ook een verplichte rupsenverdelging bestaat. Dezer dagen is in alle gemeenten van België aangekondigd, dat de eigenaars, pachters, huurders, vruchtge bruikers en andere bezitters, die hun eigen erven of die van anderen bebouwen, verplicht zijn van 1 November tot 15 Februari a. s. een eerste rupsenverdelgiDg te verrichten of te doen verrichten op de boomen, boompjes, hagen of heesters op hun erven. Deze verdelging moet hierin bestaan, dat de beurzen of netten welke de rupsen maken, moeten uitgeroeid en verbrand worden. Zij, die belast zijn met het onderhoud van de beplantingen langs wegen en vaarten, zijn tot dezelfde verplichtingen gehouden. Bij gebreke daarvan zal van ambtswege tot rupsenverdelging worden overgegaan op kosten van de overtreders en op bevel van den burgemeester, onverminderd een geldboete van 1 tot 15 francs. In elke gemeente heeft de burgemeester te zorgen voor de stipte uitvoering van deze verordening. Bovendien zijn met het toezicht belast de agenten en officieren der rechterlijke politie, de wegop- zichters, de agenten van bruggen en wegep, die van den technischen dienst der Provincie en die van het boschbehoer van den Staat. („N. w. s.") Bijna gestikt. Een gezin in den Haag, is ternauwernood aan den dood ontsnapt. Door een toeval ontwakende, vond de vrouw des huizes de slaapkamer geheel gevuld door een dikken roetwalm, ontstaan door h9t te hoog branden van de pit van een petroleum kacheltje. De damp was zóó dicht, dat het vertrek geheel in het duister was gehuld. De man was reeds half bewusteloos. De vrouw had de tegenwoordigheid van geest terstond een raam te openen, waardoor het gevaar voor verstikking werd afgewend. („Vad.") Vergoeding Landweerwet. Bij de Tweede Kamer is een voorstel inge komen om de Landweerwet 1901 aan te vullen met het volgende artikel 15bis Indien blijkt, dat tengevolge van het ver blijf onder de wapenen of in werkelijken dienst van een dienstplichtige bij de landweer door het gezin, waartoe deze behoort of de personen, in wiens of in wier levensonder houd hij voorzag of hielp voorzien, zonder zijn aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin, aan dien persoon of aan die personen, naar door Ons te stellen regelen, voor eiken dag, dien de dienstplich tige onder de wapenen of in werkelijken dienst is, op hun verzoek uit 's Rijks kas een vergoeding toegekend van ten hoogste een gulden en vijftig cent, tenzij door Onzen Minister van Oorlog aan Ons wordt voorge steld, den dienstplichtige van den werkelijken dienst te ontheffen en deze ontheffing door Ons wordt verleend. „De uitbetaling der vergoeding geschiedt naar voorschriften van Onzen Minister van Oorlog." De woningwet noodig. Uit Barneveld wordt san de „N.R.Ct." gemeld Ten bewijze, dat ook hier het woningvraag stuk nog niet geheel is opgelost, kan dienen, dat zich in een der buurtschappen een hut bevindt van 5 meter lengte, 3 M. breedte en 2 M. hoogte, die tot huisvesting Jient van twee broers en een van haar man wegge- loopen vrouw. Verder zijn hierin nog onder gebracht een koe, een geit, en twee varkens, welke beesten met de familie heel gemoedelijk samenleven. Een Hollandsche literator op zee. Frans Netscher, de tallentvolle redacteur van de „Hollandsche Revue," schrijver onder meer van dat mooie boek „Uit de Snijkamer" heeft het plan een grooten roman te schrijven over het leven der zee van onze Hollandsche visschers en van onze Noordzeekustbewoners. Om zjjn studies over dit onderwerp te voltooien gaat hij in het volgend jaar met een visschers- vaartuig mee naar IJsland om aan boord het leven der visschers mee te leven en in de IJslandsche wateren de vischvangst bij te wonen. Dit is nog nooit door een Hollandschen artist gedaanBernard Canter ging weieens mee ter haringvangst, maar bleef dichter bij huis, bovendien ging hij met journalistieke doeleinden en niet als kunstenaar. De heer Netscher denkt vier of vijf weken uit te blijven. De roman, die zijn hoofdpunt van aan knooping te IJmuiden zal vinden, wordt twee deelen grooten zal heeten „Het leed der zee". Een belangrijk plan dat een zeer belangrijken roman belooft Een slaapwandelaar. De Res -Bode" deelt mede, dat een tram conducteur in den llaag Dinsdagnacht tegen één uur, toen hij van de stallen naar zijn woning terugkeerde, plotseling een in 't wit gekleeden man, die bij nader onderzoek bleek op bloote voeten in pantoffels te loopen, met uitgestrekte handen en starende oogen over straat zag gaan. Het bleek een slaapwandelaar, die aan het toezicht zijner huisgenooten ontsnapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den mau onder den arm en bracht hem naar het naastbijzijnde politiebureau, waar de lijder door doelmatige behandeling tot vol bewustzijn werd terug gebracht. Als een bewijs hoe groot het gebrek aan onderwijzers is voor de scholen met den Bijbel kan dienen, dat in het laatste nummer van het weekblad „De Scholen met den Bijbel" niet minder dan 53 onderwijzers en onderwijzeressen gevraagd worden. Een vreemde historie Te Vroomshoop vond dezer dagen de tuinier N. R bij het graven in zijn tuin een blikken trommel, inhoudende f 1150 aan bankpapier met het volgende briefje„Deze som is voor diengene, die het vindt. Vroomshoop, 24 Juni 1886. A. D. 127." Men staat hier voor een raadselachtig- geval. Wat de beteekenis is van „A. D. 127" kan men met geen mogelijkheid nagaan. „Ned." Uit Apeldoorn meldt men aan het „Vad." als een eigenaardige bijzonderheid, dat een in de buurtschap Het Loo gevangen vos, die eenigen tijd aan een zwaran ketting werd vastgelegd, zich heeft weten los te rukken. De eigenaar dacht niet anders dan het beest kwijt te zijn. Men stelle zich echter 's mans verbazing voor, toen hij Reintje op zekeren avond weer rustig in zijn hok zag liggen en ook gretig van het hem toegediende voedsel gebruik maken. Zonder tegenspar telen liet het dier zich opnieuw vastleggen. Een drijvende tentoonstelling. Het Amerikaansche plan eener drijvende tentoonstelling, dat al eenigen tijd bestond, is naar men uit New-York meldt tot een begin van uitvoering gekomen. Daar is, met dat doel, een maatschappij opgericht, de „Expositon Shipping Societij," waarvan mr. Bailey (van de firma Barnum Bailey?) president is. De maatschappij zal een stoom schip van 7000 tons in de vaart brengen, waarin de tentoonstelling wordt gehouden. De reis om de wereld zal vermoedelijk beginnen tusschen 15 Maart en 1 April (be denkelijke datum die laatste) en 15 maanden duren. De kosten der onderneming zijn begroot op 840.000 dollards Het tentoonstel lingsschip zal 75 havens in 46 landen aan doen. Het eerst worden de Engelsche en daarna de Baltische havens aangedaan, ver volgens gaat het naar Hamburg, Rotterdam, Antwerpen en zoo verder. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oosterend, Texel, 7 November 1905. Geachte Redactie. Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte verzoe ken in het e.v. nummer van Uw blad, naar aan leiding van een gedeelte in het verslag van de gemeenteraadszitting d.d. 28 Oct. j.l. en wel bi zonder waarin onder X het antwoord voorkomt op het verzoek om verhooging van jaarwedde door den kantoorhouder te Oosterend. Daarin toch leest menafwijzend te beschikken. Aan gezien het loon f 25 in plaats is gekomen voor de losse inkomsten. Als U nu weet dat die „losse inkomsten" be stonden in 25 ct. voor elk ontvangen bericht door den geadresseerde te betalen, benevens 10 ct voor elk te verzenden telegram, kon dit b(j eene behandeling van 300 ontvangen en 150 ver zonden telegrammen 90 gulden bedragen boven de gewone jaarwedde. (Of dit een gezonde toe stand was blijft heden buiten beschouwing). Maar voor deze regeling kwam een andere, een betere, voor het publiek namelijk.—De hef fing van extra kosten van het publiek werd afgeschaft. De kantoorhouder zou van het Rijk ontvangen 10 ct. van elk ontvangen telegram en voor een te verzendenniets. Uw lezers zullen zelf de berekening kunnen maken. Maar daarvoor zou dat loon van 1 25,— in plaats z\jn gekomen. Vergun mij echter de mededeeling, dat mijn jaarwedde slechts éénmaal met25gld. is verhoogd en wel ongeveer 2 jaar oóór die nieuwe regeling Met dank voor de plaatsing, UEd. Dw W. L. BAKKER Lz., Kantoorhouder. Kondair 13 November 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Voorber. H. Avondma Oosterend. Voorm. 10 uur de hr. VanZwed Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterertd. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom I Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Bakels, van Koog en Zaandijk. Den Hoorn, 's Avonds 7 unrde hr. R. Kuip Prop. te Winschoten. Woensdagen 8 en 15 November, 's avond uur, zal in de Herv. Kerk te Den llooti Bijbellezing worden gehouden door Ds Vista Leiden, 10 Nov. Ter markt werden he aangevoerd: Ossen 238 stuks f 153 a f 4 Stieren f115 a 1 209; 0 Veulens sl fo a f 321 kalf koeien 1175 a f Melkkoeien f 175 a 1287; 411 Varckoi t 104 a 1203, 238 Vette koeien f 153 a 1 20 Vette kalveren 1 41 a 1 123; 20 Map kalveren f 8,— a 114; 235 Graskalveren a 167; 732 Vette schapen 1 28 a 1 30— schapen (weide) f af 0 Paarden al 171 Magere Varkens f 19 a f Vette Varkens a ct. 196 Biggen 11, Lammeren f al Schagen, 9 Nov. Aangevoerd2 paai 160 al 170; 0 Stieren 1 af0; 110 Ge koeien 1 120 a 1 270; 20 Kalfkoeien 1 16 1225; 29 Nuchtere Kalveren 1 9 a 2 420 Schapen 117 a 125; Lammerenl at 20 Varkens f 13,— a f 16,-.21 I Varkens 50 a 52 cent per kg.45 Vette Kc 1 150 a 1 250150 Graskalveren f 60 a 1 40 Biggen f8 a f 12Boter 1 1,30 a f per K.G.Kipeieren 1 7,00 a 1 8.00. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel Aangiften van 4 tot en met 10 Nov. 19( ONDERTROUWD Reijer Vermeulen (Oo end) en Dieuwertje Jonker (den Hoorn), bert Boon (den Hoorn) en Jannetje Bak» (Eierland). GETROUWDGeene. GEBOREN Pieter, z.v. Klaas Bakkeren tje van Hert (Eierland), Dieuwertje, d.v. nelis Vlaming en Cornelia de Ridder genberg). OVERLEDENTrijntje Leien, oud 53 geh. met Jan Plaatsman (de Waal.) Geboren K LA Z I NA, dochter van B. C. LAP en A. LAP—Lap. Zeewijk, P. H. Polder 9 Nov. 1905. Aan allen zoowel binnen als buiten "gemeente onzen harteljjken dank voi, blijken van belangstelling op ons 25-jarig t lijksfeest ondervonden. A. KNOL, Echtgenoot», en kinderen, de Cocksdorp 11'11'05. Op de Eierenveilingen van 9 Nov. brachten de gestemp eieren te Brielle f 8,90 en te Ro burg 8,70 tot 9,70 per 100 stuk; van de Rederijkerskamer, „Met zijn allen zijn wij een" in het Hotel „DE ZWAAN" op Zond Nov. a. s. t Entree 25 ets. per persoon. Aanvang 7'/» uur. BAL NI, p gy Kinderen beneden 16 jaar m 1 niet toegelaten. J Entrée 50 ets.'per persoon z De PropagaDda-Comm: a Besproken plaats 10 Cts. extra, 's mid. 12-, 1 Te koop gevraagd: E van Texclsch ras (ram en ooi). J. J. TRAI», Oostcrt

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2