CL. DE BOER, G. J. 0. D. DIKKERS, Kennisgeving. Steenkolenhandel A. DROS Albzn. - Marktberichten. HERSTEMMING. Kiezers der 30 Gem. Polders. P. WITTE Jz en D. Jb. BRUIN. Gezouten Rugspek Krabbetjes en Pekel worst. Pluimveekroniek. Pre dikbeur ten, Ernstig gemeend Vermist een Schaap de Heeren P. J. WITTE D Jb. BRUIN. ADVERTENTIËN. zal op DINSDAG 21 November 1905, publiek verkoopen VAN I TTio7DY»ö Die overtuigd zijn, dat' N( IlluZful Texel groote behoefte heeft aan beharding van wegen, komt dan en stemt Maandag 20 November a.s. de Heeren in „DE BEURS.'1 De zaak contra mej Fenema te Deventer bliift daar algemeene belangstelling wekken. Natuurlijk doen allerlei vreemle geruchten over deze zaak de ronde, die allen blijken uit een krachtige phantasie voort te spruiten. Mej. F., de bewoonster van de „Menop" te Bathem, zag men over het geheel voor een zonderling, maar toch „goed mensch" aan. Achteraf blijkt, dat zij eene dwingeland was voor iedereen, die van haar afhankelijk was. Zoo ook vuor hare dienstmeid, de dochter van V Deze V. werd indirect door mej. F. gedwon gen zijne dochtei bij haar in dienst te laten, omdat Y. woonde op een plaatsje van zeke ren N., die aan mej. F. geld schuldig was en die door mej F. gedwongen werd, V. te dreigen van do plaats gezet te worden als zijn dochter niet bij mej. F. in dienst bleef. Daar hadden de ouders niets op tegen, omdat mej. F altijd verklaarde, dat de doch ter het goed maakte. De vader had het meisje nog tweemaal gezien, maar kon toen mot over haar toestand oordeelen, daar ze in het volkomen donker vertrek te bed lag. Tengevolge van de voeding met thee,* water en z.g. knuppelkoek, gedurende zes maanden, was het meisje zoo verzwakt, dat ze den afstand van pl.m. 800 meter, die haar van het ouderlijk huis scheidde, op handen en voeten moest afleggen. Ze leefde in een hok, met één raam, dat zorgvuldig dichtgespijkerd wasonder dat hok was een zeer vuile, met water gevulde kelder, die een ondraaglijken stank ver spreidde, hier door de vloerreten binnen het vertrek drong. Dit hol werd nooit gereinigd, de faecaliën bleven er liggen en tot overmaat van vervuilling huisden er des nachts nog twee geiten, llier bleef het meisje altijd opgesloten, terwijl ze bovendien nog mishan deld werd, waarvan ze nog de teekens draagt. Ofschoon het meisje nog uiterst zwak is, geeft de dokter hoop op volkomen herstel. Daar ze het gewone voedsel niet verdragen kan, gebruikt ze om de twee uur een weinig lichtverteerbaar voedsel. De werkelijke drijf veer der mishandeling is nog onbekend. Door de Nederlandsche Vereeniging tot hulp van Lupuslijders, gevestigd te Amsterdam, Singel 204/8, wordt ons de plaat.-ing van het onderstaande verzocht „Ter aanvulling van het bericht dat Dr. C. W. Bollaan ontslag heeft genomen als Directeur der Finsen inrichting te Rotterdam, kunnen wij melden, dat door genoemden Heer tegen Januari a. s. eene inrichting voor de behandeling van Lupuslijders onder zijne persoonlijke leiding en die van zijne echtge- noote te Utrecht zal worden geopend. Voor de Lijders aan Lupus wordt dus in het centrum van ons Land een Finsen Insti tuut opgericht, waarvan de behoefte reeds meermalen dringend is gebleken. De Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders gevestigd te Amsterdam, zal daarvoor weder in meerdere mate aan haar doel kunnen beantwoorden, om aan minvermogende patiënten, die te Utrecht zullen kunnen worden verpleegd, fioancieelen bijstand in de kosten van behandeling te verleenen. Wegens de daarvoor verwachte uitbreiding van haren werkkring roept de Vereeniging den verderen steun harer landgenooten drin gend in, daar nog zoo onnoemelijk veel lijden is te lenigen." Mislukte jacht. Twee Haagsche heeren huurden in de Zomerhofstraat aldaar een automobiel, waar mede zij zich vandaar naar hun jachtveld wilden laten rijden. Gekomen op den Langen Hil- leweg slipte bij het passeeren van een boe renwagen, die niet al te ver uitweek, een achterwiel van de auto, die omsloeg en met de inzittenden in een sloot terecht kwam. De heeren kwamen met een nat pak vrij en keerden fluks naar Den Haag terug. Van het jagen kwam niets en de automo biel is ernstig beschadigd. Oudroest. Het „Nbl. v.h. Noorden" telt op, dat we bij onze marine wel 52 pantser schepen, monitors, kanonneer- en torpedo booten hebben, die noodig als oudroest moeten worden opgeruimd, daar elke cent die er aan besteed wordt, als weggeworpen moet worden beschouwd. Nu heeft de minister voor het volgend jaar reeds aangekondigd den verkoop van de monitors Cerberus, Hyena, Haai, Krokodil, Wesp en Pariter, die niets afschrik wekkends meer hebben, dan hun naam en de kosten van hun onderhoud. De opbrengst van al deze zeven „oorlog schepen" wordt te zamen geschat op t 75.000 Het „Nbl. v.h. N." hoopt, dat nu ook de groote rest maar spoedig aan kant zal worden gedaan. Dat er voor het burgemeestersambt in het klasb-ke land der burgemeesters: Holland, nog de noodige animo bestaat, blijkt wei hieruit, schrijrt de Haagsche corres, ondent van het „N. v. Noorden," dat voor het bur gemeestersambt te Schiedam een kleine 90 sollicitanten zich hebben aangemeld, waaron der van anti revolutionaire zijde het Staten- en gemeenteraadslid de heer Vegtel en het Eerste Kamerlid de heer Van Löben Seis, het vroegere Tweede Kamerlid voor Sliedrecht. - Een-jonge strooper te Noordwijkerhout had gevangenisstraf te goed. Daar hl] verzuimd had zich aan te melden, om die te ondergaan, moesten Rijks- en Gemeenteveldwachters hem in handen zien te krijgen. Goed overlegd, gaan deze naar zijn huis, als het et nstijd is. De gezochte man bespeurt nauwelijks politie-gedaanten, of hij laat den maaltijd in den steek, en vliegt naar den zoldei. Do veldwachters hebben bet huis bereikt en gaan binnen. Zij zien wel een bord, maar waar is de man, die daarvan heeft gegeten Ziet, daar snelt hij over den geestgrond. Als een haas, die den jager ontvlucht, zoo ontloopt hij den politiemannen. Hij had zich vooraf uit het zoldervenster naar beneden gelaten. Maar wat nu een haas nooit doet, den volgenden dag heeft deze vluchteling zich vrijwillig in handen gegeven. Voor de leden der onderafd. „Texel" der V. P. N, RedactieTh. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Wanneer we den leg onderling gingen vergelijken van een toom hoenders dan zouden we verbaasd staan over het verschil in opbrengst. Laten we maar eens aanuemeu dat bij iemand op den Isten Mei 10 hen kuikens worden geboren, dat die dieren vrijwel gelijk op 15 Oct. beginnen te leggen en dat zij tot en met het volgende jaar 15 Oct. 1500 eieren hebben gepro duceerd. Wij menschen zeggen dan dat iedere kip 150 eieren heeft gelegd, maar pas op, daar zullen dieren bijzijn die 160, 170, 180 eieren hebben gegeven, andere daarentegen die oordeelden dat 140, 180, 120 sluks voldoende waren. Hier springt dus dadelijk het meer dere of mindere voordeel van ieder individu in het oog. Wanneer wij aannemen dat iedere hen in een rond leg-jaar, zeg van 15 Oct. tot 15 Oct., f 3 aan voeder kost, dan zijn wij niet zoo ver van de waarheid. Of nu zoo'n hen 120 eieren of 180 legt scheelt nog al iets. Het verschil van 60 eieren, herleid tot geld is plm. f 2,40. Dat is dus extra winst. Hier springt dus da delijk in het oog dat het geen wassen neus is, om acht te geven welke hennen het meeste leggen. Voor die moeite die we ons ten dien opzichte getroosten, hangt het wel en wee af van onze extra winst Nu moet ge niet denken dat die genoemde 120 en 180 eieren de uitersten zijn. Het Maine Agricultura proefstation te Oron Maine toont dat anders aan. Zij wenschen de contrasten te zien van hoenders die meer dan 160 eieren legden en van hoenders die minder dan 100 stuks ter wereld brach ten. Voor die proefnemingen werden gebruikt drie soorten hoenders te wetenKoekoek-plymouth-Rocks, witte wijandottes en lichte brahma's De proef begon op 1 Nov. met vroegbroed-dieren van April, met een totaal getal van 236. Van dit getal bereikten 39 hen nen 160 eieren of meer en 35 minder dan 100. Van de 126 plymouth-rocks legden 24 hennen 160 eieren of meer, en 22 minder dan 100, 9 van de 56 wijan dottes gaven meer dan 160 en 7 minder dan 100 eieren, 6 van de 64 lichte brahma's gaven meer dan 160 eieren en 6 minder dan 100. Uit de cijfers blijken dus groote afwijkingen of schommelingen. Hier staan wij dus weer voor een der menigte levensraadselen die de kip biedt. Dit te verklaren is ondoenlijk, want ze waren gelijk opgevoed en naar het uiterlijk zooveel mogelijk gelijk. Alle hokken waren gelijk van grootte, hadden denzelf den vorm en ligging en bevatten evenveel vogels. Voed sel en verzorging waren voor allen gelijk van het begin tot het einde der proef. Was er wijziging in het voed sel dan was het voor allen gelijk. De slechtste legsters waren dikwijls vogels van uitstekende levenskracht en op vorm en type afgaande was er geen onderscheid tusschen beste en slechte legsters. Onder de hoenders waarmede de proeven genomen werden, waren et 3 met 36, 37 en 38 eieren per jaar. Toch hadden zij de legtypc en was er v»n zwakte geen spoor te vinden. Maar er bevonden zich ook 5 dieren onder met 200, 201, 204, 206, 208 eieren per jaar. Dit waren mooie krachtige vogels, maar volgens het oordcel der proefnemers niets beter op het oog dan dieren die minder eieren gaven. Eieren van de beste Biechten waren kleiner dan van de slechtste, maar niet altijd, want de hennen die 206 en 208 eieren, legden ze ook van behoorlijke grootte en kleur, de hen met 201 stuks per rond jaar, legde kleine en bleek van kleur. En als we bet nu in ons dierbaar Vaderland zoover hebben gekregen, dat we de eieren per gewicht gaan koopen en verkoopen dan dienen de pluimveehouders meer als tot dusver en op getal én op grootte der eieren te fokken. (Th. L In 't bijzonder maakte het rapport melding van een groote krachtige witte wijandottc Toen de proef voorden individueeleu leg begon had zij reeds ruim 14 dagen elcgd. Aan het einde van den proeftijd (12 maanden) ad zij 208 flinke bruine eieren gegeven en nog ging zij door met leggen, 18 in Nov.; 22 in Dec., 21 in Jan., 18 in Eebr., 15 in Maart, 18 in April, zoodat zij 112 eieren gaf in de eerste 6 maanden van haar tweeden leg en 320 in 18 maanden. Verder heeft men op dat proefstation ondervonden dat de eieren van de beste legsters, niet of slecht bevrucht bleken te zijn, ofschoon zij dagelijks mei krachtige hanen verkeerden. De per centage der onbevruchten was hier veel grooter dan bij de matige legsters. Hieruit zou misschien dc gevolg trekking te maken zijn dat vele kuikens die jaarlijks gefokt worden, niet de afstammelingen zjjn van dc beste legsters die in den winter een druk bezoek aan het legnest gebracht hebben. Thans rest ons nog mede te deeien hoe wij onze winterlegsters uit een groot quantum kunnen zoeken. Ga in de eerste week van Nov. eenige malen per dag de legnesten na. Vindt ge een kip op het nest, doe haar dan een band om den rechterpoot. Komt het een tweede maal voor dan gaat ook een band om den lin kerpoot. Komt bet voor de derde maal voor dan gaat de band van den rechterpoot. Ge kunt dan veronder stellen dat die kip in de eerste week van een koude maand 3 eieren heeft, gelegd wat als fatsoenlijk werk is te beschouwen. Misschien legt ze er 4, des te beter. In de eerste week van December doet ge dat weer maar gebruik nu witte banden. Iu Januari herhaalt ge hetzelfde spelletje, maar dan met roode banden. In Eebruari nog eens met blauwe banden. En in Eebruari weet ge dan wat uwe beste winter legsters zijn en die behouden een band om den lin kerpoot. Van die dieren wordt verder gefokt en zijzelve natuurlijk uitgezocht en aangehouden. En wanneer ge nu weet welke dieren of bestemd zijn om in de fok- toom opgenomen te worden, let dan eens op of die dieren niet in oplima forma de legtype vertoonen, of zij niet altijd //bezig» zijn, krabben, krabben, rusteloos in hun bewegingen, alt'yd de eersten, het vroegste van stok en het laatste naar stok. Maar diegenen, die altijd bij den etensbak staan, het vroegste naar bed gaan en het langste slapen, die den geheelen dag lui en vadzig rondloopen, dat zijn de //ware zusters» niet. Misschien aarden dezulken naar sommige menschen. LANGENHOEE. Leiden, 17 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 268 stuks 1 157 af 287 9 Stieren f 110 a f 235; 0 Veulens stuks f0 a f 231 kalf koeien t 172 a f 283 Melkkoeien f 172 a 1287; 411 Varekoeien f 104 a f203, 238 Vette koeien f 157 a f314 20 Vette kalveren f 41 a f 123; 76 Magere kalveren f 8,a f 14211 Graskalveren 127 a f63; 1212 Vette schapen f 30 a 1 30-0 schapen (weide) f af 0 Paarden f af 167 Magere Varkens f 18 a f 36. Vette Varkens act. 109 Biggen f 6 12, Lammeren f af Scliagen, 16 Nov. Aangevoerd 5 paarden f 50 a f 1000 Stieren f af 0 80 Gelde- koeien f 120 a f 180; 20 Kalikoeien f 150, f225; 29 Nuchtere Kalveren f 9 a 25, 420 Schapen f 17 a f 25 Lammeren f at 15 Varkens f 13,— a f 16,Vette Varkens 49 a 51 cent per kg.52 Vette Koeien f 150 a f 250120 Graskalveren f 30 a f 75 70 Biggen f 8 a f 13Boter f 1,25 a f l,4n per K.G.Kipeieren f 7,50 a f 8.50. Zondag 19 November 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voormi 10 uur ds. Visser. (Bediening H. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur Cand. Feenstra, van Koudum. 's Av. half 7 uur Cand. Feenstra. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur tls. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Av. 7 uur de br. Scherpenhuyzen. Prop. te Haarlem. Woensdag 22 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 11 tot en met 17 Nov. 1905. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Reijer Simon Smit (Helder) en Johanna Hendrika Verberne (Oudeschild.) GEBOREN Marretje d. v. Jan Reuvers en Kaatje Kalis (de Cocksdorp.) OVERLEDENJan Salm, oud 89 jaren, weduwn. v. Neeltje Bakker (Oost) Jannetje Mets, oud 28 jaren, geh. m. Arie Cornelia Rab (den Burg) Dirk de Ruijter, oud 70 jaren, geh. m. Maartje Kooger. ,5Hiermede betuigen wij onzen opreck- ten dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden broeder en behuwd broeder. H. DALMEIJER, on familie. Burg Texel, 18 November 1905. Wedn. oud 36 jaar P. G, 2 K. vaste betr. w. k. m. met jonge Dochter of jonge Wed. Liefst niet onbemiddeld. Br. Fr., liefst met Portret, onder Letter N. Aan het Bnroau van dit blad. gemerkt duistere teerstjp op bet kruis. Inlich tingen wordon verzocht door E i e r 1 a n d. Jb. B O O N. Notaris te Texel, 's avonds 7'/j uur, in het Logement „Het Loodsmans Welvaren aan den Hoorn op Texel Een perceel land, genaamd „Tonneke" gele gen bij den Hoorn op Tc-xel, kadaster Sectie F. no. 118 groot 21 Aren 40 Centiaren. Eigendom van den heer W. DE JONG Wz. te den Helder. Breeder bij biljetten. N-taris te Texel, zal op DONDERDAG 23 NOVEMBER 1905, 's avonds 7'/, uur, in „de Riizende Maan" te Waal op Texel, publiek verkoopen: Een perceel WEILAND, genaamd „Koeieuweid" gelegen in Ongeren op Texel, kadaster Sectie K, nommer 526, groot 1,12,30 Heet en een perceel HOOILAND, genaamd „Lange- waal" gelegen in den polder De Waal op Texel, kadaster sectic C, nommer 606, groot 1,69,10 Heet' behoorende tot de nalatenschap van Mej. Tr. Boon, wed. van den heer Corn. Bruin. Aanuaartfing en betaling 1 Januari 1905. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel* brengt ter kennis van de stemge rechtigde Ingelanden, dat op Maandag den 20 Nouember a.s., van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur in 't Calé „den Burg* aan den Burg alhier, zal worden overgegaan tot de HERSTEMMINGEN uan fiuee Hoofd-lngelanden voor het bestuur van het Waterschap, waartoe I alsdan aan de kiezers hunne stembriefjes zul- len worden uitgereikt. De stembriefjes zullen onmiddellijk na het verstrijken van den tijd, voor de inlevering be- g paald, worden geopend. Deze herstemmingen moeten plaats hebben tusschen de heeren P. J. WITTE en Jb. Az. EELMAN. en C. C. BACKER en D. Jb. BRUIN. Texel, 14 November 1904. Het College van Dagelijksch Bestuur voornoemd, s J. 8. DIJT, Voorz. RUIBING, Secretaris Wenscht gij verbetering in den treurigen en j onhoudbaren toestand der wegen stemt dan als een man met ons op Maandag a. s. en die besliste voorstanders van verbetering der wegen zijn. VELE KIEZERS. Mijne noteering is voor onderstaand thans als volgt: Pakhuis den Burg Oudeschild. per ILL. perH.L. 9 Prima Anthraciet afm. 25/40 mM. 1,80 1,75 (ge- ffl 70/90 1,50 1,45 (zeefd Groue Ruhr-Kolen 1,10 1,00 te; Eng. Kolen 1,05 0,95 van boord 90 ct. tt Cokes0,65 0,60 VELE KIEZERS. 19 i EN j

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2