Buitenland. Pluimveekroniek. Te Niéuw-Amsterdam werd een glasruit ingeworpen in de woning van blikslager Meijer. Op zichzelf is dit in Drente nu niet zoo'u bijzonder feit, maar de steen ging niet alleen door de ruit, maar raakte ook de lamp, die stuk ging. Brandende petroleum verspreidde zich, zoodat bet huis enz. verbrandde. Het gezin is nu van alles beroofd. Om van den dienst los te komen. liet ingewortelde kwaad bij velen van de vrijwillig dienende huzaren, om zich door het plegen vin soms luttele diefstallen van het leger los te maken, had dezer dagen den mili cien-huzaar O. in de kazerne te Zutphen er toe gebracht in t bijzijn van den kamerwacht uit de gesloten kist van een ander een klei nigheid weg te nemen, waarvan natuurlijk aangifte werd gedaaD. De auditeur-militair heeft echter dit met opzet gepleegde geval van diefstal ter afdoe ning gegeven aan den commandant der huzaren te Zutphen, die den schuldige discip linair strafte. Hier onderwijst men de jeugd. En het gebeurde op 't kantongerecht te Zevenbergen. Een jochie had zich vergrepen aan een strafbaar feit, aldus de dagvaarding. Maar de schuld kon niet voldoende worden aangetoond. En de kantonrechter zou zich bepalen tot oen vaderlijke, christelijke vermaning. Een schrobbeering volgde, die aldus ein digde „En donder nou maar op Dit kwam uit den vaderlijken mond van den kantonrechter. De rechtzaal is een leerschool. Hier onderwijst men de jeugd 1 („Kanton Zevenbergen.") Een ongewenscht bad. Van de redding van een drenkeling geeft de „Avondpost" de volgende lezing. Een Delfsch student, zekere heer O. V., bracht na een vroolijk partijtje te Den Haag nog een ongepaste serenade aan het huis van den heer V. v. O. en geraakte daarna in den tegenover het huis liggende modder sloot. De heer V. v. O. dit bemerkende begaf zich in nachtgewaad naar buiten, en grijpende naar den drenkeling geraakte hij eveneens in den sloot. Op zijn hulpgeroep en dat zijner vrouw, kwamen de buren o. a. de heer de R en zijn zoons naar buiten en met diens hulp en ook die van den toegeschoten brug wachter mocht het gelukken de beide modder aars op het droge te brengen. Vele veehouders in Zeeland klagen over de moeilijkheden om voor hun stalvee strooi- stroo te bekomen. In 't groot kost stroo per bos 6 cent, in 't klein tot 12 cent toe. De oorzaak der schaarschte zit in den veel verminderden graanbouw, suikerbieten, aard appelen en uien nemen zulk een groot deel van het bedrijf in, dat er voor de weinig loonenae graanteelt in deze toch zoo echte graanprovincie betrekkelijk maar weinig grond overblijft. Lekkere boter. In de Bloklandstraat te Rotterdam liep een man met een potje, inhoudende 3 pond „natuurboter". Hij moest dat in die straat bezorgen bij Esbuis, voor zijn neef Klaassen uit Brielle. Daar echter niemand Esbuis kende, zou hij het maar voor een prikje ver- koopen. Een zuinige huisvrouw liep in de val en kocht de boter voor f 1.50 plus 15 cent voor de pot. Het bleek nu, dat bovenop een laagje natuurboter lag, terwijl de rest margarine was. Dr. A. Heim, te Olten, medicus, sociaal democraat en hartstochtelijk anti-militarist, heeft in de „Neue Freie Zeitung" een te Olten verschijnend sociaal-democratisch blad, een gloednieuw plan ontwikkeld. Hij betoogt, dat de oorlogen onmogelijk zouden worden, indien alle dokters weigerden dienst te doen in de legers. En hij wenscht het dien kant uit te sturen. Hij wil propaganda gemaakt hebben voor de ultra-moderne vredesidee, dat alle doktors ter wereld zich zullen verbinden, in een oorlog geen medische hulp te verleenen. Er zouden geen uitzonderingen gemaakt mogen worden, en een dokter, die het hart had wél hulp te bieden aan de slachtoffers van een oorlog, zou zonder genade moeten worden gestraft met levenslange narcose. Men meldt uit Zoeterwolde De werklieden, die nog altijd dag en nacht bezig zijn met het leegpompen van den vjjver, behoorende bij het voormalig kasteel Ten Zwioten, vorderen goed. Vrijdag zal de vijver, die nu hier en daar reeds zijn groeze- ligen bodem laat zien, wel geheel leeg zijn. Men vindt er echter nog niet veel anders dan lakken, steenen en delicate vette paling, die natuurlijk niet worden versmaad. Zaterdag zal men aan hot graafwerk beginnen, maar om de mogelijke vondsten dan voorloopig aan het oog der nieuwsgie rigen te onttrekken, zal dit eerst des nachts geschieden. De toeloop is, nadat aan het geval rucht baarheid is gegeven, zoo groot, dat men entrée is gaan heffen. Een jongmensch voor het hek in de weide, vordert van een heer een kwartje, van een boer of burger een dubbeltje. Zoo krijgt men toch altijd wat voor de moeite. Gevaarlijke klanten. Te Woudrichem heeft een meisje, thuis behoorend in een woonwagen, in den winkel van de wed. Verzijl haar slag weten te slaan. Zij kocht wat, en betaalde, doch kreeg kwasie ineens trek om wat mooie centen in te wisselen, waarmede de winkelierster ge noegen nam. De geldlade werd op de toon bank geplaatst en het meisje hielp ijverig mee zoeken naar de bedoelde mooie centen. Toon zij weg was, en de winkelierster haar lade nakeek, kwam zij tot de minder aangename ontdekking, dat er f 5 uit ver dwenen was. Het Weekblad voor Melkhygiëne schrijft Nu niet iedere huisvrouw zich in Duitschland de weelde kan veroorloven hare huisgenooten vleesch voor te zetten, heeft men thans een gerecht uitgevonden, dat in de plaats van vleesch gebruikt wordt. Daarbij heeft deze schotel geheel en al den smaak van vleesch, en is bijna even voedzaam. Deze spijs wordt bereid uit melk. terwijl de bereiding zeer eenvoudig is. Zij is als volgt Een paar liter oudermelk, welke men op 30 40° C. verwarmt, voegt men zoovel leb, dat de melk in een paar minuten volkomen geronnen is Deze geronnen melk snijdt men kruisgewijze in stukken van 1 2 vingers dikte, en laat dit alles op een vergiet uit druipen. Daarna vermengt men het met gehakte uien, peper, zout en wat brood en maakt er ballen van zoo groot als een eendenei. Deze ballen worden in vet gebraden tot ze broos zijn. Om den vleeschsmaak nog vollediger te maken, doet men er ook wel een ei door ot een beetje vleescbgehakt. Voor 32 Pf. heeft men dan evenveel voeding stof als 80 Pf. vleesch. Verschillende melkinrichtingen hebben dit recept op papiertjes laten drukken en deze onder hun cliëntèle verspreid. Sportliefhebbers. In den tijd van 4 dagen (van 8--11 Nov.) werden in de groote steden van ons land maar 25 fietsen gestolen. De hofstad (Den Haag) houdt het record met 15 stuks, en dat in 4 dagen. Wat wonen daar een liefhebbers der edele rijwiel dieverij Papierkauwers gevraagd. Bij den wederopbouw van het paleis van den koning van Korea, dat onlangs door brand verwoest werd, zal uitsluitend van „gekauwd papier" gebruik gemaakt worden, doch nu van werkelijk gekauwd papier. Voor de fabricatie van dit „bouwmateri eel" werden reeds 1000 Koreanen als papier kauwers gehuurd. Bij sollicitanten wordt natuurlijk in de eerste plaats op een sterk gebit gelet. Spaar de vogels! In het hertogdom Gotha hebben elf duizend dames zich verbonden, om geen vogelveeren, met uitzondering van veeren van struisvogels, huis- en jachtvogels, als sieraad te gebruiken. En niet alleen zullen ze dit doen, maar ze zullen trachten van hun familieleden en ondergeschikten hetzelfde gedaan te krijgen. Zou het helpen? In de „Monatschrift fur praktische Der matologie" komt een artikel voor van een specialiteit op het gebied van huidziekten, prof. dr. Kromaijer, uit Berlijn, handelende over de uitkomsten met zjjn bekende licht behandelingsmethode bij kringvormigen haar uitval en kaalhoofdigheid. Van 32 gevallen, waarvan de meeste op bijna geheele „baarloosheid" wezen, en waar voor de patiënten alle mogelijke middelen zonder eenige goede uitwerking hadden aan gewend, werden 2? volkomen genezen. Niet alleen het hoofdhaar, doch zelfs oog- en wenkbrauwharen, die meerendeels ook ontbraken, konden door de inwerking van het licht weer te voorschjjn gebracht worden, een uitkomst, die te schooner wordt genoemd, omdat de kaalhoofdigheid in de meeste geval len reeds van vele jaren terug dateerde. Melkgebrek in Duitschlaud. „De VossischeZtg." beweert, naar aanleiding van het verbod van invoer dat tegen Deensche melk is uitgevaardigd, dat op dit oogonblik een ongekend gebrek aan melk bestaat. De veehouders voeren hun melkkoeien die nu zooveel geld opbrengen, voor een gioot deel naar de slachtbank, en verder gebruiken zij zelf veel melk voor het haastig mesten van varkens. Zelfs met behulp van de uit Dene marken ingevoerde melk is het herhaaldelijk voorgekomen dat de melkhandelaars voor den liter melk, die te Berlijn met achttien pfennig aan het publiek verkocht wordt, bij inkoop dertig pfennig moesten batalen, omdat de producenten ten platten lande van de gecon tracteerde hoeveelheid maar de helft of soms een derde gedeelte leveren. Luchtscheepvaart. Zaterdagmorgen, meldt de Parijsche correspondent van het „Hbld.", heeft de bestuurbare luchtballon van den heer Lebaudy op verzoek der militaire autoriteiten bij Toulden een proef geleverd van hoogvliegen, welke bijzonder interessant is. Een uur en tien minuten lang heeft de bestuurder met zijn ballon in alle richtingen gemanouvreerd op een hoogte van 1350 M. Daar men algemeen aanneemt, dat op meer dan 1000 meter hoogte een ballon absoluut onbereikbaar wordt voor projectielen, is de proef natuurlijk uit een militair oogpunt nogal van belang. Yoor de leden der onderafd. „Texel" der Y. P. IS. RedactieTb. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Dokken in den winter. Het is een, telkenjarc tcrugkeerend verschijnsel, dat onze kippen het doodeenvoudig verdraaijen, om in de wintermaanden de legnesten te vullen. Dan staken zij, en omdat in de meeste gevallen hunne cischen niet worden ingewilligd door den baas, blijven zij door staken, totdatnatuur aan die eischen_ voldoet. Nu kunnen kippen mondeling wel geen eischen stellen, maar de baas kon die eischen zien, als hij ze, half ruiend, half naakt, in wind en regenvlagen pogingen ziet aan wenden om zich tegen de lagere temperatuur zooveel mogelijk te beschutten. Hun koud- en onbehagelijk- zijn moet een vingerwijzing voor hem zijn. De meeste bazen laten zich echter niet dwingen en zoo komt het ook hier dat baas en kip beiden volharden. Met dit al trekt de baas aan 't kortste eindje. Nu is er al veel de loftrompet gestoken ongeblazen over warme winterhokken, alsof alleen daar ons wel en wee van afhing. En hoe langer hoe meer we nu op het pluimveeterrein bekend raken, hoe langer hoe meer zal het ons duidelijk zijn, dat kippenhouden met suc ces niet anders is als eene aaneenschakeling van klei nigheden. En 't klinkt wel raar, maar kleinigheden vereischcn het meesto werk. Wij moeten ons bij het gaan houden van kippen van twee dingen rekenschap geven, n.l. dat het zomers niets geen kunst is eieren van de kippen te krijgen, wél om ze dan tegen een goeden prijs te verkoopen, en dat het 's winters niets geen kunst is goede prijzen voor de eieren te maken, wél om ze dan van de kippen te krijgen. En om nu die dure eieren te verkrijgen mo gen we toch dunkt me, ons beste beentje wel eens voorzetten. Als in September do hoenders gaan ruien, of zoo zij slechts teokenen vertooncn, dan moesten de winteihokken reeds gereed zijn, om bij eventueel don eersten den besten guren da" de dieren in die hokken onder te brengen en dan te houden. Door dien maat regel toe te passen waren er ook 80 pCt. minder aan snotziokte lijdende hoenders. Waar wij weten dat snot ontstaat door kouvattenen overerving, daar is het duidelijk te begrijpen dat ruiende, halfnaakt loopende dieren spoedig genoeg een kou te pakken hebben met hunne door vederenvcrlies open staande huidporiön. Als wc nu onze hoenders, die beginnen te ruien onmiddellijk in warmer hokken en loopplaatsen brengen, dan hebben wc als voordcelen 1. üecn ziekte. 2. Vlugger rui en een spoediger voorzien zijn van nieuwe vederen. 3. Als gevolg van sub 2 spoediger aan den leg. 4. Door de gestadige gematigde temperntuur gcrc- gelden leg. Vier punten dus die niet gering zyn te achten. Hoe of ik me nu zoo'n winterhok wel voorstel Ja, 't is jammer dnt de //Texelsche Krant/' or geen clichés op na houdt, maar 'k kan 'took zoo wel zeggen. Als 't ware met een schaartje geknipt voor winterhok ken zijn de broeikassen van bloemkweekerijem Nu beweren wij daarmede niet dat alleen dio behui zingen goed zijn, o neen, wc noemden die maaralleen om als voorbeeld to dienen, voor model, afmeting, enz. Al het glas zou zelfs ongewenscht zijn. De temperatuur zou dan vooral in Sept. en Oct. nog veel te hoog kun nen gaan en bij strenge vorst zouden de dieren in een ijskclker bivaquccren. Wij hebben eens een klein hoenderpark gezion, wat gesproten was uit eene bloem- kweekerij. De kassen waren voor de kippen in den winter benut. Maar bet glas was voor drievierden ver vangen door dik hout met asphalt. De grond was rul wit zand met turfmolm en haverdoppen waaruit zij al leen met hard werkon liet bcnoodigde voedsel konden vinden. Die kippen legden wél, den gcheclcn winter door. Nu wij over die bloemenkassen schrijven, denkt menigeen dat daar ook nog verwarming aan te pas komt. Neen, neen, dat is bedoeling niet, met warmo hokken verstaan wo loopplaatsen, wnar do dieren geheel aan den invloed van hot weder onttrokkon zijn, wier Noordzijde geheel dicht is, wier zuidzijde van glas is, en die door bouw en inrichting, door bet aantal dieren een behngciijke warmtcgrand blijft behouden. Kunst matige warmto moet streng vermeden worden als wordondo de dieren danr veel te vatbaar door. Wij spreken hier natuurlijk niot van den piepkuiken fokkers dio niet buiten warmte zoudo kunnen. Elke gometselde of houten schuur kan voor winter- hokkon worden ingericht mits men zorgt voor: le. dat do afstand van grond tot hoogste punt nicj

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2